Books 

 

Ako chutí moc 

Mňačko, Ladislav  

Bratislava : Slovenský spisovateľ

1967

Ľutujeme, ale tento titul nie je z dôvodov autorských práv dostupný vo svojej úplnej forme. Ďalšie diela od Ladislava Mňačka 
Biography 

Ladislav Mňačko (28. január 1919 - 24. február, 1994) bol slovenský prozaik, básnik a publicista. Počas druhej svetovej vojny sa zapojil do partizánskeho hnutia, po vojne vstúpil do komunistickej strany a stal sa jedným z prominentných novinárov, pôsobil aj ako šéfredaktor 'Kultúrneho života'. Postupne sa zbavoval ideálov a dôvery k vládnucej strane. Stal sa kritikom režimu. V roku 1967 odišiel do Izraela na protest proti protiizraelskej kampani Československa. Po niekoľkých mesiacoch sa vrátil, bol však vylúčený z komunistickej strany a Zväzu slovenských spisovateľov. Po invázii spojeneckých vojsk do Československa v roku 1968 emigroval do Rakúska, a jeho diela boli potom v Československu zakázané. Po páde režimu v roku 1989 sa vrátil do Československa a zapojil sa do literárneho života. Nesúhlasi s nacionalistickými tendenciami a po rozdelení Československa sa v roku 1992 usadil v Prahe.

Summary 

Dielo 'Ako chutí moc' je podľa autora politickým pamfletom. Mňačko opisuje správanie vládnej moci a strany a kritizuje obdobie 50-tych rokov 20. storočia, obdobie kultu osobnosti a stalinizmu.

Rozprávačom príbehu je fotograf Frank, ktorý má po smrti nemenovaného politika urobiť fotografickú reportáž z jeho štátneho pohrebu. Pozná ho už veľa rokov, chodili spolu do školy, poznal ho ako partizánskeho veliteľa, ktorého si každý vážil, neskôr sleduje jeho politickú kariéru. Počas pohrebu spomína na to, ako sa politik postupne menil na bezohľadného a zbabelého človeka, ktorý robil všetko pre to, aby si udržal moc. Ako sa dostával vyššie na politickom rebríčku, opojený mocou zabúdal na starých priateľov a nových si nenachádzal, lebo všetci sa ho báli. Obával sa, že stratí svoje postavenie a moc, nikomu nedôveroval a začal sa báť tých, nad ktorými mal predtým moc. Najviac istého človeka v pozadí, ktorý sa stal mocnejším ako on a ktorý rozhodol, že nastala jeho spoločenská smrť. Potom nastala jeho skutočná smrť. Frank na pohrebe sleduje ľudí, ktorý sa navonok tvária, že je im ľúto, ale z celej duše ho nenávideli. Jediní, ktorým je ľúto jeho smrti sú tí, ktorých neskôr odvrhol, syn, bývalá manželka, bývalí spolubojovníci, ktorým neskôr ublížil. Frank rozmýšľa, čo je moc a čo jej dôsledkom.
Hlavná myšlienka románu je kritika totalitnej moci, a demoralizujúci vplyv moci na jej nositeľov.