Uz galveno izvēlni (uzklikšķināt uz „ieiet”)
Tieša piekļuve lapas saturam (nospiediet ievadīšanas taustiņu)
Citu tīmekļa vietņu saraksts (uzklikšķināt uz „ieiet”)

Laipni lūdzam Eiropas Parlamentā

 
 
Pilnvaras un procedūras
Parlaments kopā ar Padomi pilda likumdevēja funkciju; tie ir pilnvaroti pieņemt un grozīt tiesību aktu priekšlikumus un lemt par ES budžetu. Parlaments arī uzrauga Komisijas un citu ES struktūru darbu, kā arī sadarbojas ar ES dalībvalstu parlamentiem, lai uzklausītu to viedokli. Iepazīstieties ar to, kā tas notiek, turpmākajā aprakstā.
 
 
 
Organizatoriskā struktūra un darbs
Uzziniet vairāk, kā ikdienā darbojas tāda starptautiska, daudzvalodīga, politiska iestāde kā Eiropas Parlaments. Iepazīstieties ar procedūrām, darba vietām, cilvēkiem, kas palīdz deputātiem, un ar ES budžetu.
 
 
 
Cilvēktiesības un demokrātija
Parlaments par savu darbu uzskata ne vien demokrātiskas lēmumu pieņemšanas veicināšanu Eiropā, bet arī cīņu par demokrātiju, vārda brīvību un taisnīgām vēlēšanām visā pasaulē. Uzziniet vairāk par to, kā Parlaments iestājas par cilvēktiesībām pasaulē.
 
 
 
Pagātnē
Parlaments vēstures gaitā ir pakāpeniski ieguvis jaunas pilnvaras, ko ir nodrošinājušas secīgas Eiropas līgumu grozīšanas, kuru rezultātā ES vienīgā tieši ievēlētā iestāde ir kļuvusi arvien ietekmīgāka. Uzziniet, kā Parlaments pakāpeniski ir kļuvis par vienu no galvenajiem dalībniekiem ES lēmumu pieņemšanas procesā.
 
 
 
Informācija par Eiropas Parlamentu

Eiropas Parlaments ir ES līmeņa politisko debašu un lēmumu pieņemšanas nozīmīgs forums. Eiropas Parlamenta deputātus ievēlē tiešās vēlēšanās visās dalībvalstīs, lai viņi pārstāvētu iedzīvotāju intereses ES tiesību aktu pieņemšanā un nodrošinātu, ka citas ES iestādes strādā demokrātiski.

Gadu gaitā un pēc vairākām izmaiņām Eiropas līgumos Parlaments ir ieguvis nozīmīgas likumdošanas un budžeta pilnvaras, kas tam ļauj kopā ar dalībvalstu pārstāvjiem Padomē noteikt Eiropas projekta turpmāko virzību. To darot, Parlaments ir centies veicināt demokrātiju un cilvēktiesības ne tikai Eiropā, bet arī visā pasaulē.

Uzzini vairāk, ko Parlaments dara, kā tas darbojas un kā tas ir kļuvis par tādu iestādi, kāda tā ir tagad.

 
 
 
Jūsu rīcībā
 

Esiet informēti par Parlamentu un lieciet sevi sadzirdēt – uzdodiet jautājumu, iesniedziet lūgumrakstu, atrodiet dokumentus, piesakieties praksei, sazinieties ar Parlamenta informācijas biroju Jūsu valstī.

 
 
 
LESD 232. pants

Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 232. pantā ir noteikts, ka Eiropas Parlaments pieņem savu Reglamentu. Tie ir noteikumi par Parlamenta iekšējo struktūru un darbību.