W służbie dla Ciebie

Witamy w Parlamencie Europejskim!
 

Parlament jest jedynym zgromadzeniem i jedyną instytucją Unii Europejskiej, której członkowie wybierani są w wyborach bezpośrednich. Na kolejnych stronach znajdą Państwo krótkie wprowadzenie na temat sposobu pracy Parlamentu. Przedstawiono tam informacje na temat uprawnień i funkcji Parlamentu, wyjaśniono, w jaki sposób posłowie do Parlamentu Europejskiego organizują swoją pracę i jak można się skontaktować z Parlamentem. Ostatni rozdział poświęcony jest wydarzeniom historycznym, które ukształtowały rolę Parlamentu w Unii Europejskiej.

 
W służbie dla Ciebie

Strasburg i Bruksela wydają się zbyt odległe? Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w Parlamencie Europejskim dzięki informacjom zamieszczanym na stronach informacyjnych Parlamentu i dostępnym za pośrednictwem odpowiednich służb zajmujących się archiwizacją dokumentów, a także biur informacyjnych znajdujących się w każdym państwie członkowskim UE, gdzie wszystkie informacje dostępne są w języku ojczystym obywateli danego kraju.

Masz coś do powiedzenia? Niech więc inni usłyszą twój głos! Jeśli uważasz, że w twoim kraju łamane są unijne przepisy, złóż petycję do Parlamentu. A jeśli potrzebujesz mediatora, zwróć się do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Dzięki inicjatywie obywatelskiej, mieszkańcy UE mają również możliwość organizacji ogólnoeuropejskich projektów i wzywania do przygotowania nowych przepisów.

Chcesz osobiście zaangażować się w pracę Parlamentu i zdobyć doświadczenie z pierwszej ręki? Sprawdź, jakie masz możliwości pracy u nas w charakterze stażysty, w ramach wizyt naukowych lub jako urzędnik.

 
 
 
 
 
Wizyta w Parlamencie Europejskim

Przekonaj się sam, jak projekty stają się obowiązującymi aktami prawnymi i co ma do powiedzenia twój poseł do PE w kwestiach dotyczących przyszłości Europy. Oferujemy różne możliwości odkrywania Parlamentu w Brukseli i Strasburgu. Możesz przyjechać sam, z rodziną albo w grupie i zawsze znajdziesz coś dla siebie.

 
 
 
100 książek o Europie wartych zapamiętania

Witamy na naszym nowym specjalnym portalu, na którym przedstawiamy Państwu wybór 100 ważnych książek o Europie. Książki te zostały wydane w co najmniej jednym języku urzędowym UE i są powszechnie dostępne.

 
 
Dostęp do dokumentów
 

Wszystkim obywatelom UE przysługuje prawo dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji. Parlament Europejski zapewnia bezpośredni dostęp do większości swoich dokumentów w formacie elektronicznym.