Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)


W przeszłości: przegląd

 
 

Parlament Europejski ewoluował znacząco na przestrzeni lat, zwiekszając stopniowo swoje kompetencje i zyskując na znaczeniu. Głównym zadaniem Zgromadzenia, "poprzednika" obecnego Parlamentu, było nadzorowanie innych instytucji. Obecnie Parlament Europejski jest jedyną instytucją UE pochodzącą z bezpośrednich wyborów, reprezentujacą obywateli. Poza uchwalaniem prawa PE ma za zadanie także kontrolowanie innych instytucji unijnych oraz promowanie praw człowieka w UE oraz w państwach trzecich. W tej części naszej strony internetowej dowiesz się więcej o tym, jak Parlament Europejski rozwijał się w ostatnich latach.

 
Oś czasu PE

Zapoznaj się z osią czasu i dowiedz się, jak w ostatnich dekadach zmieniał się Parlament Europejski. Obejrzyj archiwalne zdjęcia i filmy z wydarzeń, które wpłynęły na oebcny kształt Parlamentu.

 
Wehikuł czasu UE

Od pierwszych bezpośrednich wyborów do PE, które odbyły się w 1979 roku, europejska polityka zmieniła nasze codzienne życie. Wybierz się w podróż w czasie i sprawdź, co i w jaki sposób się zmieniło.