Евробарометър 
Проучване на общественото мнение, поръчано от Европейския парламент 

 

Desk research post-EE2014 

Сега, няколко месеца след изборите за Европейски парламент през 2014 г., настъпи моментът да се извърши подробен анализ на причините за участие и неучастие в изборите.




В този контекст Генералната дирекция за комуникация на Европейския парламент възложи извършването на проучване въз основа на наличната информация с цел да се анализира поведението на гласувалите и негласувалите избиратели. То се основава на следизборно проучване от 2014 г., в което участваха 27 331 европейци на възраст над 18 години (16 години в Австрия). Проучването на TNS Оpinion беше извършено няколко дни след изборите, през периода 30 май – 27 юни 2014 г.




Целта на това проучване е да се очертаят профилите на гласувалите и негласувалите избиратели и да се вникне в причините, довели до тяхната активност или неактивност, както и да се анализират тяхното поведение и техните възгледи по отношение на ЕС.




Освен това то включва 2 национални информационни фиша за всяка държава членка относно гласувалите и негласувалите избиратели. За Белгия, Люксембург (гласуването е задължително и в двете страни) и Малта (високо равнище на избирателна активност) липсват информационни фишове относно негласувалите избиратели поради ограничения брой на негласувалите лица.




На вниманието на читателите са предоставени по-долу някои ключови констатации на равнище ЕС относно това кога избирателите са взели решението да гласуват или да не гласуват и относно причините, довели до тяхното решение.






a.ГЛАСУВАЛИ ИЗБИРАТЕЛИ (42,61%)




Кога са взели решението да гласуват:




  • ВИНАГИ СА ГЛАСУВАЛИ ПО СЪЩИЯ НАЧИН: 45% (-5 в сравнение с 2009 г.) от гласувалите избиратели „винаги са гласували по същия начин“
  • ВЗЕЛИ СА РЕШЕНИЕТО ДЪЛГО ПРЕДИ ИЗБОРИТЕ: 37% (+3) са решили да гласуват за политическата партия на кандидата, за когото са гласували, „няколко месеца предварително“ или „няколко седмици предварително“
  • РЕШИЛИ СА В ПОСЛЕДНИЯ МОМЕНТ: 17% (+2) са решили да гласуват за политическата партия на кандидата, за когото са гласували, „няколко дена преди изборите“ или „в деня на изборите“
  • 1% (=) Не знаят.






Мотиви за гласуването:




  • 64% от гласувалите лица са участвали в изборите по граждански съображения. Този мотив се посочва предимно от лицата, които „винаги са гласували по същия начин“
  • 47% са решили да гласуват по съображения, свързани с Европейския съюз. На тези съображения най-често се позовават лицата, които са взели своето решение дълго преди изборите, най-младите избиратели и лицата на управленчески длъжности.
  • 38% изтъкват съображения от национално естество, по-конкретно това са лицата, които винаги са гласували по същия начин, самостоятелно заетите лица и безработните лица.







НЕГЛАСУВАЛИ ИЗБИРАТЕЛИ (57,39%)




Кога са взели решението да не гласуват:




  • НИКОГА НЕ СА ГЛАСУВАЛИ: 24% (+2) от негласувалите избиратели никога не са гласували
  • ВЗЕЛИ СА РЕШЕНИЕТО ДЪЛГО ПРЕДИ ИЗБОРИТЕ: 31% (-2) са решили да не участват в изборите „няколко месеца предварително“ или „няколко седмици предварително“
  • РЕШИЛИ СА В ПОСЛЕДНИЯ МОМЕНТ: 34% (+2) са решили да не участват в изборите „няколко дена преди изборите“ или „в деня на изборите“
  • 11% (-2) Не знаят.






Мотиви за негласуването:




  • 50% от негласувалите избиратели не са гласували на изборите за Европейски парламент по съображения от политическо естество в най-широк смисъл. Това важи особено за лицата, които „никога не са гласували“, анкетираните лица на възраст от 25 до 39 години и безработните лица.
  • 37% се позовават на лични или технически причини. Броят на лицата, посочващи тези причини, е най-висок сред негласувалите избиратели, които са решили да не гласуват в последния момент, сред лицата на възраст от 18 до 24 години и сред лицата на управленчески длъжности и студентите.
  • 25% посочват съображения, пряко свързани с Европейския съюз. Тези съображения се посочват по-често от лицата, решили да не гласуват дълго време преди изборите, най-възрастните и пенсионираните лица.
  • Само 4% се позовават на липса на информация.