Volby do Evropského parlamentu: Vyjádřete svůj názor 

Nadcházející volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční 6. až 9. června 2024, vám dávají možnost využít váš hlas a přispět k rozhodnutí o tom, jakým směrem se bude Evropa ubírat do budoucna.

Hlasováním v evropských volbách uplatňujete své demokratické právo podílet se na rozhodování o budoucnosti Evropy, ale zároveň dáváte Parlamentu legitimitu, kterou potřebuje k plnění svých povinností.

Podívejte se na webové stránky věnované evropským volbám, kde získáte více informací o tom, jak volby probíhají, a kde se můžete přihlásit k odběru praktických připomínek týkajících se voleb.

Proč jsou evropské volby důležité

V evropských volbách vybíráte ty, kteří budou hájit vaše zájmy v EU. Poslanci Evropského parlamentu nerozhodují pouze o nové legislativě. Hlasují také o nových obchodních dohodách, kontrolují činnost orgánů EU a způsob, jakým jsou vynakládány peníze z vašich daní, a rovněž zahajují vyšetřování konkrétních problémů. Zjistěte více informací o poslancích a poslankyních Evropského parlamentu, kteří v současné době zastupují vaši zemi.

Volby se konají každých pět let a jsou největšími nadnárodními volbami na světě. Po jejich skončení Parlament volí nového předsedu či předsedkyni Evropské komise, výkonného orgánu EU, a schvaluje celý sbor komisařů a komisařek.

V posledních volbách, které se konaly v květnu 2019, došlo k výraznému nárůstu volební účasti, která v průměru EU přesáhla 50 %. Parlament vedl nestrannou informační kampaň vyzývající k účasti ve volbách. Kampaň vedla k založení komunity spolecne.eu, jejímž cílem je podpořit aktivní účast na demokracii v Evropě.

Právě projekt spolecne.eu se nyní snaží inspirovat co nejvíce občanů, aby se zúčastnili voleb do Evropského parlamentu v roce 2024. Zaregistrovat a připojit se můžete i vy!

Jak volby probíhají

Ačkoli existují určitá společná pravidla týkající se voleb, některé aspekty se mohou v jednotlivých zemích lišit – například to, zda je možné hlasovat poštou nebo ze zahraničí.

Lišit se mohou i volební dny. Volby obvykle začínají ve čtvrtek (den, kdy se obvykle volí v Nizozemsku) a končí v neděli (kdy se konají volby ve většině zemí).

Počet poslanců volených v jednotlivých zemích závisí na počtu obyvatel, přičemž menší země získávají více křesel, než by odpovídalo přísné proporcionalitě. V současné době se počet poslanců Evropského parlamentu pohybuje od šesti (Malta, Lucembursko či Kypr) až po 96 (Německo).

Ve volbách se o hlasy uchází národní politické strany, ale po zvolení se většina poslanců a poslankyň Evropského parlamentu rozhodne stát se součástí nadnárodních politických skupin. Většina národních stran je přidružena k celoevropské politické straně.

Zjistěte více informací o volebních pravidlech v jednotlivých zemích EU.