Voľby do Európskeho parlamentu: vaša šanca vyjadriť svoj názor 

Nasledujúce voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia 6. - 9. júna 2024, vám dávajú šancu využiť svoj hlas a pomôcť rozhodnúť o tom, akým smerom sa bude Európa uberať.

Hlasovaním vo voľbách do EÚ využívate svoje demokratické právo podieľať sa na rozhodovaní o budúcnosti Európy, ale zároveň dávate Parlamentu legitimitu, ktorú potrebuje na plnenie svojich povinností.

Pozrite si stránku venovanú európskym voľbám, kde nájdete viac informácií o tom, ako voľby prebiehajú, a kde sa môžete prihlásiť k odberu praktických pripomienok týkajúcich sa volieb.

Prečo sú voľby do Európskeho parlamentu dôležité

Voľby do Európskeho parlamentu sú o tom, aby ste si vybrali toho, kto bude v EÚ hájiť vaše záujmy. Poslanci a poslankyne Európskeho parlamentu môžu nielen formovať a rozhodovať o nových právnych predpisoch, ale aj hlasovať o nových obchodných dohodách, kontrolovať inštitúcie EÚ a spôsob, akým sa vynakladajú peniaze z vašich daní, ako aj začať vyšetrovanie konkrétnych problémov. Získajte informácie o poslancoch a poslankyniach Európskeho parlamentu, ktorí momentálne zastupujú vašu krajinu.

Voľby sa konajú každých päť rokov a sú najväčšími nadnárodnými voľbami na svete. Po voľbách Parlament hlasuje o voľbe nového predsedu alebo predsedníčky Európskej komisie, ktorá je výkonným orgánom EÚ, a schvaľuje celý tím komisárov a komisárok.

V posledných voľbách, ktoré sa konali v máji 2019, sa výrazne zvýšila volebná účasť, ktorá v priemere EÚ dosiahla viac ako 50 %. Parlament viedol nestrannú informačnú kampaň, v ktorej vyzýval ľudí, aby išli voliť. Kampaň tiež viedla k založeniu komunity spoločne.eu, ktorej cieľom je podporiť aktívnu účasť na demokracii v Európe.

Komunita spoločne.eu je teraz odhodlaná inšpirovať čo najviac občanov, aby sa zúčastnili na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2024. Zaregistrujte sa tu a pridajte sa!

Ako prebiehajú voľby

Hoci existujú určité spoločné pravidlá týkajúce sa volieb, niektoré aspekty sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť, napríklad to, či je možné voliť poštou alebo zo zahraničia.

Líšiť sa môžu aj dni, kedy sa uskutočňujú voľby. Voľby sa zvyčajne začínajú vo štvrtok (deň, keď sa zvyčajne volí v Holandsku) a končia v nedeľu (keď sa konajú voľby vo väčšine krajín).

Počet poslancov a poslankýň volených v jednotlivých krajinách závisí od počtu obyvateľov, pričom menšie krajiny získavajú viac kresiel, než by vyplývalo z prísnej proporcionality. V súčasnosti sa počet poslancov EP pohybuje od šiestich na Malte, v Luxembursku a na Cypre až po 96 v Nemecku.

Vo voľbách sa o hlasy uchádzajú národné politické strany, ale po zvolení sa väčšina poslancov a poslaknýň EP rozhodne stať súčasťou nadnárodných politických skupín. Väčšina národných strán je pridružená k celoeurópskej politickej strane.

Získajte viac informácií o volebných pravidlách v jednotlivých krajinách EÚ.