Evrobarometer 
Raziskave javnega mnenja o Evropskem parlamentu 
 

Mnenje državljanov o Parlamentu in EU 

Evropski državljani so vse bolj naklonjeni Evropski uniji. Vse bolj so prepričani, da njihov glas v Evropski uniji šteje in da imajo njihove države od članstva v njej koristi. V raziskavi Parlameter 2017 je Evropski parlament podrobneje preučil mnenja državljanov o članstvu v Evropski uniji in njihova stališča do Evropskega parlamenta, njegovih prednostnih nalog, dejavnosti in poslanstva.

V luči nove razprave o prihodnosti Evrope 47 % evropskih državljanov meni, da njihov glas v EU šteje, kar je najboljši rezultat od evropskih volitev leta 2009.

Velika večina Evropejcev še naprej podpira članstvo svoje države v EU. 57 % anketirancev meni, da je članstvo v EU dobro za njihovo državo, kar je skoraj toliko kot pred krizo. Večina vprašanih v vseh državah članicah meni, da ima njihova država koristi od članstva v EU. Poleg tega več državljanov meni, da se EU razvija v pravo smer (31 %, tj. + 6 odstotnih točk v primerjavi z marcem 2017).

Tudi javno mnenje o Evropskem parlamentu se je izboljšalo. Zdaj ima 33 % vseh državljanov pozitivno mnenje o Evropskem parlamentu, kar je izboljšanje za osem odstotnih točk, medtem ko ima 42 % vprašanih nevtralno mnenje.

Parlameter 2017 je opredelil tudi področja, na katerih Evropejci pričakujejo zaščito EU. 58 % anketirancev je navedlo, da je terorizem glavna grožnja, v zvezi s katero si želijo zaščito EU. Negotove gospodarske razmere, v katerih živijo številni Evropejci, povzročajo težave, kot so brezposelnost (43 %) ter revščina in izključenost (42 %). Zaščita pred nenadzorovanimi migracijami, ki jo je izpostavilo povprečno 35 % anketirancev, je še vedno zelo pomembna za državljane.

V raziskavi so ocenjeni glavni dosežki, za katere si državljani želijo, da bi jih EU zaščitila: po eni strani so to temeljne pravice (44 %) in svoboda potovanja, dela in študija po vsej EU (36 %), po drugi pa so to družbeni in gospodarski dosežki, tj. pravice delavcev (34 %), ustrezne pokojnine (34 %) ter gospodarska blaginja (33 %). Ti rezultati ustrezno odražajo vrednote, za katere si Evropejci želijo, da bi jih EP prednostno zagovarjal: varstvo človekovih pravic, svoboda govora in enakost spolov.

Raziskava Parlameter 2017 tudi kaže, katere konkretne politike Evropejci pričakujejo od Evropskega parlamenta. Glede na to, katere grožnje so opredelili, v glavnem podpirajo ukrepe zoper revščino in izključenost ter boj proti terorizmu in brezposelnosti mladih.

Terensko delo za to raziskavo je potekalo med 23. septembrom in 2. oktobrom 2017. V vseh 28 državah članicah je bilo osebno izprašanih 27.881 Evropejcev, starih 15 let ali več.