A 2015. évi Európai Ifjúsági Nagy Károly-díj kitüntetettje az @RealTime WW1
Az @RealTime WW1 luxemburgi Twitter-projekt első díjat kapott a 2015. évi Európai Ifjúsági Nagy Károly-díj május 12-én, Aachenben tartott átadó ünnepségén. A második díjat a franciaországi „Fronterra-European (border) line“ projektnek ítélték oda, míg a harmadik díjat megosztva kapta az osztrák „Social Soccer Cup“, illetve a ciprusi „Entrepreneurship, the Solution against Unemployment“ és a spanyol „Infoactualidad“. Ez az évről évre kiosztott díj a közös európai identitást, valamint a fiatalok integrációját erősítő projekteket jutalmazza.
Az első díjat az EP elnöke, Martin Schulz adta át, a második díjat az EP volt elnöke Hans-Gert Pöttering, míg a harmadik díjakat Marcel Philip, Aachen főpolgármestere, Elisabeth Morin Chartier, az EP quaestora és Jürgen Linden, az aacheni Nemzetközi Nagy Károly-díj kuratóriumának elnöke.
1. díj: Luxembourg – @RealTime WW1
@RealTime WW1 a Luxemburgi Egyetem európai modern kori történelem szakos mesterképzésben részt vevő hallgatóinak projektje. A diákok a projekt 2014-es indulása óta az @RealTime WW1 Twitter-fiókból közvetített pár soros üzenetekben megidézik az első világháború idején átélt mindennapokat. Elmondásuk szerint „nem a győztesek és vesztesek történetírása ez, hanem olyan időké, amikor nemzettől függetlenül anyák ezrei élték át ugyanazt a fájdalmat katonai kórházakban fekvő fiaikért aggódva. Olyan időké, amikor a front minden oldalán hasonló szerelmes levelek születtek férfiak tollából, akiknek fogalmuk sem volt arról, hogy viszontláthatják-e még kedvesüket. Olyan időké, amikor az árkokban a katonák ugyanazokat a karácsonyi énekeket dúdolták és ugyanazt a Miatyánkot mondták - csak éppen más-más nyelven.“
Az egyetemisták az első világháború narratíváját kisebb, egyéni sorsok narratívájára bontják le, a mai kortársak számára érthetővé téve és nap mint nap pár mondatba sürítve a „minden háborút lezárni kívánó háborút“, hogy új szemszögből láthassuk a jelenkor politikai és társadalmi prioritásait – katonák, ápolónők, iskolások, művészek, földművesek, aktivisták szemével nézve, akik mindannyian ugyanúgy remélték, hogy a háború mielőbb véget ér. Az @RealTime WW1-et ma már több mint 8700-an követik.
https://twitter.com/RealTimeWW1
2. díj: Franciaország: „Fronterra – European (border) line“ projekt
A „Fronterra – European (border) line“ (Fronterra – európai (határ)vonalak) projekt 28 európai fiatallal indult, akik közül négyen az Európai Unió külső határainál éltek. Olyan honlapot hoztak létre, amely megragadó életképeket közvetít Európa határairól, illetve a rajtuk való átkelésről.
A csapat szerint: „A «határ» absztrakt fogalma akkor válik valósággá, amikor olyasvalakik szemével nézzük, akik mindennap megtapasztalják. Szeretnénk, ha az emberek Európát a határain keresztül ismernék meg, amelyeket hosszú idővel ezelőtt önkényesen kényszerítettek rá és amelyeknek tulajdoníthatóan azzá a sokoldalú földrésszé vált, ami ma.“
http://www.fronterras.com/
3. díj – az alábbi három projektnek:
Ausztria – Social Soccer Cup
A Social Soccer Cup (SSC, Szociális Futballkupa) egy, Európa minden részéből származó ifjúsági és jóléti szervezetek részvételével zajló nemzetközi futballbajnokság. A ClickIn ifjúsági központhoz tartozó fiatalok szervezik más országokból származó fiatalok számára. A cél a különféle európai országok ifjú labdarúgóinak találkozása az előítéletek leküzdése és közös projektek indítása érdekében.
www.socialsoccercup.at
Ciprus – Entrepreneurship, the Solution against Unemployment
Entrepreneurship, the Solution against Unemployment (Vállalkozás – megoldás a munkanélküliség ellen) sokoldalú ifjúsági csereprogram volt, amely a fiatal résztvevők között vitára serkentett. Ezen fő témák köré csoportosult: munkanélküliség, kivándorlás, vállalkozókészség és nem hivatalos oktatás.
https://www.facebook.com/kentro.agrou?fref=ts
Spanyolország – Infoactualidad
Infoactualidad a madridi Complutense Egyetem Információtudományi Karának internetes újságja, amelyet 140 újságíró szakos hallgató riporter ír. 2012-es indulása óta több mint 400, tanulmányait még be nem fejezett hallgató vett részt képzésében. Az Infoactualidadnak egész hálózata van Erasmus-programos, Európa-szerte dolgozó egyetemista tudosítókból.
http://www.ccinf.es/infoactualidad/index.php/carlomagno
Jutalom
A nyertes projektek 5000, 3000, illetve 2000 eurós finanszírozásban részesülnek. Továbbá képviselőik az elkövetkező hónapokban meghívást kapnak az Európai Parlament brüsszeli munkahelyének meglátogatására.
A pályázó 28 projekt képviselői meghívást kaptak Aachenbe a május 12-i díjátadó ünnepségre, és oklevelet, illetve érmet kaptak.
A díjátadó ünnepséget az Európai Parlament és a Nemzetközi Nagy Károly-díj Alapítvány szervezte közösen. A vendéglátó szerepét az Aacheni Egyetem látta el.
Köszöntőt mondott Martin Schulz, az EP elnöke, Bettina Leysen, a Nemzetközi Nagy Károly-díj Alapítvány alelnöke, valamint Ernst Schmachtenberg, az Aacheni Egyetem rektora.
A díjátadásról kérésre az alábbi honlapon audiovizuális anyagot bocsátunk rendelkezésre.
Kövessen minket a Twitteren: @EUYouthPrize
A rendezvény itt követhető: #ECYP2015
Hivatkozások
Az Európai Ifjúsági Nagy Károly-díj honlapja a 28 nemzeti projekt összefoglalásával: http://www.charlemagneyouthprize.eu/
További információ az @RealTime WW1 projektről: https://twitter.com/RealTimeWW1
További információ a „Fronterra – European (border) line“ projektről: http://www.fronterras.com/
További információ az ausztriai Social Soccer Cupról: www.socialsoccercup.at
További információ az Entrepreneurship, the Solution against Unemployment projektről: https://www.facebook.com/kentro.agrou?fref=ts
További információ az Infoactualidadról: http://www.ccinf.es/infoactualidad/index.php/carlomagno
Audiovizuális tartalmak honlapja a díjátadáson felvett anyaggal: http://audiovisual.europarl.europa.eu/
Amennyiben további információra van szüksége, írjon az alábbi címre:
Armin Wisdorff: (+32) (0)498 98 13 45 - armin.wisdorff@europarl.europa.eu