| Charter |

The Charter of Fundamental Rights of the European Union

Charter Home
filet

Charter text
filet

Explanations by
the Convention

filet

Press releases and
dossiers

filet


ARCHIVE 2000 :
Reference texts
filet

NGO contributions
filet

Links

ANNEX: THE CONVENTION RESPONSIBLE FOR DRAFTING THE CHARTER OF FUNDAMENTAL RIGHTS

The Convention set up by the Cologne European Council to draw up the draft Charter of Fundamental Rights was made up of:

  • 15 representatives of the Heads of State and Government
  • 30 representatives of the national parliaments
  • 16 representatives of the European Parliament
  • 1 representative of the Commission

The Convention was chaired by Mr Roman Herzog, former President of the Federal Republic of Germany and of the German Constitutional Court.

The Convention Bureau was made up of:

Mr Pedro Bacelar de Vasconcelos and Mr Guy Braibanton behalf of the representatives of the Heads of State and Government
Mr Gunnar Jannsonon behalf of the representatives of the national parliaments
Mr Inigo Mendez de Vigoon behalf of the representatives of the European Parliament
Mr António Vitorinorepresenting the President of the Commission

Members of the Convention:

1. Delegation of the European Parliament

MÉNDEZ DE VIGO, Iñigo (E) PPE-DE, Chairman of the Delegation


BERÈS, Pervenche (F) PSE, Deputy Chairman of the Delegation

KAUFMANN, Sylvia-Yvonne (D) GUE/NGL, Deputy Chairman of the Delegation

Full members
BERTHU, Georges (F) UEN

BONDE, Jens-Peter (DK) EDD

CEDERSCHIÖLD, Charlotte (S) PPE-DE

CORNILLET, Thierry (F) PPE-DE

DUFF, Andrew Nicholas (UK) ELDR

FRIEDRICH, Ingo (D) PPE-DE

KIRKHOPE, Timothy (UK) PPE-DE

LEINEN, Jo (D) PSE

MAIJ-WEGGEN, Hanja (NL) PPE-DE

MARTIN, David W. (GB) PSE

MARTIN Hans-Peter (A) PSE

PACIOTTI, Elena Ornella (I) PSE

VOGGENHUBER, Johannes (A) Verts/ALE

Alternate members
ALMEIDA GARRETT, Teresa (P) PPE-DE

BURG van den, Ieke (NL) PSE

BOUMEDIENNE-THIERY, Alima (NL) Verts/ALE

BUTTIGLIONE, Rocco (I) PPE-DE

DAM van, Rijk (NL) EDD

DEHOUSSE, Jean-Maurice (B) PSE

FRAHM, Pernille (DK) GUE/NGL

HATZIDAKIS, Konstantinos (GR) PPE-DE

HERMANGE, Marie-Thérèse (F) PPE

IIVARI, Ulpu (FIN) PSE

LALUMIERE, Catherine (F) PSE

MOMBAUR, Peter Michael (D) PPE-DE

NOBILIA, Mauro (I) UEN

RACK, Reinhard (A) PPE-DE

WATSON, Graham R. (UK) ELDR

WHITEHEAD, Phillip (UK) PSE

2. Representatives of the national parliaments

Full members
APOSTOLIDIS, Loukas (GR)

AZEVEDO, Maria Eduarda (P)

BARROS MOURA, José (P)

BEISSEL, Simone (L)

BENAKI-PSAROUDA, Anna (GR)

BOWNESS, Lord (UK)

BRAX, Tuija (FIN)

CISNEROS, Gabriel (E)

DE GUCHT, Karel (B)

DURKAN, Bernard (IRL)

EINEM, Caspar (A)

FAYOT, Ben (L)

GNAUCK, Jürgen (D)

GRIFFITHS, Wyn (UK)

HAENEL, Hubert (F)

HIRSCH BALLIN, Ernst (NL)

JANSSON, Gunnar (FIN)

JENSEN, Claus Larsen (DK)

LALLEMAND, Roger (B)

LONCLE, François (F)

MAGNUSSON, Göran (S)

MANZELLA, Andrea (I)

MELOGRANI, Piero (I)

MEYER, Jürgen (D)

O'MALLEY, Desmond (IRL)

OFNER, Harald (A)

PATIJN, Michiel (NL)

SOLÉ TURA, Jordi (E)

TOBISSON, Lars F. (S)

TØRNAES, Ulla (DK)

Alternate members
ALTMAIER, Peter (D)

AMELINE, Nicole (F)

BOSELLO, Furio (I)

BRAUNEDER, Willi (A)

CHIDGEY, David (UK)

CHRISTMAS-MØLLER, Pia (DK)

DE CASTRO MASAVEU, Alicia (E)

DIEULANGARD, Marie-Madeleine (F)

ERDMAN, Fred (B)

HANSEN, Knud Erik (DK)

HOLOUBEK, Michael (A)

HOWELLS OF ST. DAVIDS, Baroness (UK)

JURGENS, Erik (NL)

KVIST, Kenneth (S)

LEPPÂNEN, Johannes (FIN)

MOONEY, Paschal (IRL)

MORAEL, Jacky (B)

van OVEN, Gerritjan (NL)

PRUSTI, Riitaa (FIN)

SVENSSON, Ingvar (S)

TAYLOR QUINN, Madeleine (IRL)

VALETTO BITELLI, Maria Pia (I)

WEBER, Wolf (D)

3. Personal representatives of the Governments of the Member States

Full members
HERZOG, Roman (D), President of the Convention


BACELAR DE VASCONCELLOS, Pedro (P)

BRAIBANT, Guy (F)

DEHAENE, Jean-Luc (B)

GOLDSMITH QC, Lord (UK)

KORTHALS ALTES, Frits (NL)

MEYERS, Paul-Henri (L)

NEISSER, Heinrich (A)

NIKULA, Paavo (FIN)

O'KENNEDY, Michael (IRL)

OLSEN, Erling (DK)

PAPADIMITRIOU, George (GR)

RODOTÀ, Stefano (I)

RODRIGUEZ-BEREIJO, Alvaro (E)

TARSCHYS, Daniel (S)

Alternate members
BOT, Bernard (NL)

DERYCKE, Erik (B)

DE SERPA SOARES, Miguel (P)

DOSSI, Harald (A)

DUTHEIL de la ROCHÈRE, Jacqueline (F)

EATON, Martin (UK)

HAYES, Mahon (IRL)

LEHMANN, Tyge (DK)

MAGNUSON, Lars (S)

ROTKIRCH, Holger (FIN)

SANZ GANDASEGUI, Francisco (E)

4. Representative of the Commission

Full members
VITORINO, Antonio(Commissaire)

Alternate members
O'SULLIVAN, David (Secretary-General)


Observers

1. Court of Justice of the European Communities

ALBER, Siegbert (Advocate General)

SKOURIS, Vassilios (Judge)

2. The Committee of the Regions

BORE, Albert

du GRANRUT, Claude

3. The Economic and Social Committee

SIGMUND, Anne-Marie

BRIESCH, Roger

HORNUNG-DRAUS, Renate

4. The Ombudsman

SÖDERMANN, Jacob

5. Council of Europe

Full members
FISCHBACH, Marc (Judge)

KRÜGER, Hans Christian (Deputy Secretary General)

Alternate members
BARTLING, Alexander

CALLEWAERT, Johan