Nejnovější události

Next AFET Meeting

29-09-2015 - 17:28
AFET meeting

Nenechte si ujít

AFET visit to Kosovo

28-09-2015 - 09:30

The Foreign Affairs Committee of the European Parliament, travelled to Kosovo on 24-25 September, in the framework of the preparations for the annual progress report on Kosovo.

(Přečtěte si více)


AFET/DROI Visit to Serbia

24-09-2015 - 18:15
AFET/DROI visit to Belgrade, Serbia

The Foreign Affairs Committee of the European Parliament, joined by the Human Rights Sub-Committee travelled to Serbia on 23-24 September, in the framework of the preparations for the annual progress report on Serbia.

(Přečtěte si více)


Presentation of the 2015 Sakharov Prize Nominees

24-09-2015 - 10:00
Sakharov Prize for Freedom of Thought

The nominations for Parliament´s 2015 Sakharov Prize were announced on Thursday 10 September. The prize is awarded every year to honour exceptional individuals who combat intolerance, fanaticism and oppression.The nominations will be formally presented on Monday 28 September during a joint meeting of the foreign affairs and development committees and the human rights subcommittee. The winner will be announced in October.

EP ad hoc delegation to Venezuela concerned over developments in the country

17-09-2015 - 14:08

Elmar Brok (EPP, DE), chair of the EP Foreign Affairs Committee and chair of the EP ad hoc delegation to Venezuela, expressed today his concerns on behalf of the delegation over the recent developments in Venezuela and condemned the sentencing of Leopoldo López.

(Přečtěte si více)


Press statement following Joint AFET/LIBE /DROI Meeting on human rights and migration

15-09-2015 - 11:54
AFET meeting 15 Sep 2015

Poslední tisková komuniké

  •  

Migration and refugee crisis: MEPs’ debate with UNHCR Guterres and EU Commission

LIBE DROI AFET 15-09-2015 - 14:30

Measures to deal with the migration and refugee crisis as well as the situation in transit countries in the Mediterranean region were debated at a joint hearing held by the Foreign Affairs, Home Affairs, Human Rights committees on Tuesday morning. MEPs expressed disappointment at the outcome of Monday’s Justice and Home Affairs Council meeting and urged EU to shoulder its responsibilities. (Přečtěte si více)

Užitečné dokumenty

Dnešní vysílání

Dnes není žádné vysílání

Multimediální Kknihovna

28-09-2015 - 15:12
AFET Schůze
22-09-2015 - 15:10
AFET Schůze

Uvítání

AFET Chair

Vítejte na internetových stránkách Výboru pro zahraniční věci Evropského parlamentu, klíčového hráče při vytváření a provádění zahraniční politiky EU. Rozhodujeme o tom, jakým způsobem jsou evropské prostředky využívány na propagaci zájmů a hodnot EU v zahraničí. Dohlížíme na proces rozšiřování, a určujeme tak budoucí podobu Unie. Naše podpora je vyžadována u všech mezinárodních dohod, které určují úlohu EU v dalších částech světa, zejména u dohod o přidružení a rámcových dohod, které Unie uzavírá s nejrůznějšími globálními partnery. Náš výbor navíc úzce sleduje činnost ostatních orgánů EU, zejména Evropské unie a Evropské služby pro vnější činnost, s cílem zajistit, aby v popředí naší společné zahraniční politiky byly vždy zájmy evropských občanů. Pomocí parlamentní diplomacie se rovněž aktivně podílíme na navazování a zlepšování vztahů s klíčovými spojenci. Prostřednictvím těchto dlouhodobých vztahů přispíváme k vývoji celosvětových norem a pravidel a zajišťujeme, aby právní předpisy EU byly vytvářeny tak, aby se dobře začlenily do světového řádu.

Pravomoci a úkolyKontakty

Odkazy