Úvodní stránka

 
Nejnovější události
 
Next DROI meeting

The next meeting of the Subcommittee on Human Rights will take place on Wednesday, 21 January 2015, from 9 a.m. to 12.30 p.m. and from 3 p.m. to 6.30 p.m. and on Thursday, 22 January 2015from 9 a.m. to 12.30 p.m. in meeting room ASP A3G-2.
 
You can watch our meetings live online at the link below. Since there are limited possibilities for individuals to attend Subcommittee meetings visitors should register with the Secretariat by email five working days prior to the start of the meeting.
 
Representatives of NGOs as well as other organisations are requested to accede to the EU Transparency Register and follow the procedures therein for access to the European Parliament.
 
Subscribe to the DROI Newsletter
 

   
 
Nenechte si ujít
 
Press release by Elena Valenciano on the Taliban attack on children in Peshawar

“Taliban attack on children in a school in Peshawar is an inhumane act that can have no justification and must be universally condemned”
 
Elena Valenciano, Chair of the Subcommittee on Human Rights in the European Parliament, on the Taliban attack on the school in Peshawar:
 
"On behalf of the Subcommittee on Human Rights, I wish to express our horror over the brutal attack by the Taliban at the school in Peshawar. This kind of abominable attack on children is an inhumane act that can have no justification and must be universally condemned. It shows the worst face of humankind."
 
For more information please see the link below:

   
The EU's new Action Plan on human rights

Elena Valenciano, Chair of the Subcommittee on Human Rights addressed a letter to the EU's High Representative Federica Mogherini, stressing the need for the EU to adopt a "new ambitious and strategically designed Action Plan" on human rights remaining equally ambitious in addressing emerging challenges.
 
For further information please see the links below.

   
Non-discrimination and the protection of vulnerable groups, including LGBTI

A Joint Conference on Fundamental Rights, non-discrimination and the protection of vulnerable groups, including LGBTI was organised by the European Parliament, the Italian Presidency of the Council of the EU and the European Commission and took place on 21 November 2014 in Tirana, Albania.
 
Please find the conclusions of the Conference in the link below.

 
Další informace
 
 
Představení a pravomoce
 
Podvýbor pro lidská práva je podvýborem Výboru pro zahraniční věci. Jeho pravomoci jsou popsány v oddílu 1 bodu 8 přílohy VI jednacího řádu Evropského parlamentu.
 
"otázky týkající se demokracie, právního státu, lidských práv, včetně práv menšin ve třetích zemích a zásad mezinárodního práva. V této oblasti je výboru nápomocen podvýbor pro lidská práva, který by měl zajišťovat soudržnost mezi všemi vnějšími politikami Unie a její politikou v oblasti lidských práv. Členové ostatních výborů a orgánů příslušných pro tuto oblast jsou zváni k účasti na schůzích podvýboru, aniž jsou dotčeny příslušné právní předpisy;"
 
Dnešní vysílání
 
Dnes není žádné vysílání  
Multimediální Kknihovna
 
Uvítání
 
 

Vítejte na stránkách podvýboru pro lidská práva (DROI) Evropského parlamentu.
 
Mezi hlavní úkoly našeho podvýboru patří především všechny otázky spojené s lidskými právy, ochranou menšin a podporou demokratických hodnot a ze zeměpisného hlediska do jeho působnosti spadají i země vně EU.
 
Hlavním cílem podvýboru DROI je zajistit, aby byla lidská práva klíčovým prvkem evropské zahraniční politiky a byla také systematicky zohledňována ve všech politikách.
 
Jednou z nejdůležitějších součástí naší práce je výroční udělování Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, která vyznamenává jednotlivce či organizace bojující za lidská práva. Snažíme se také co nejpohotověji reagovat na případy porušování lidských práv v různých částech světa, protože si přejeme, aby zazněl hlas těch, kteří jsou tímto příkořím nejvíce postiženi.
 
Velmi vítáme a dále využíváme zprávy a nejnovější informace od obránců lidských práv, občanů a nevládních organizací. Naše schůze jsou přenášeny po internetu a je možné je sledovat on-line. Prozatím jsou návrhy zpráv a zprávy, pozměňovací návrhy a stanoviska vypracované podvýborem DROI přístupné pouze z webových stránek Výboru pro zahraniční věci (AFET), protože konečné hlasování probíhá v tomto výboru.
 
Můžete nás sledovat na Facebooku a Twitteru na @EP_HumanRights.