Nejnovější události

Next LIBE committee meetings

02-02-2016 - 16:32
Next week, MEPs vote on limiting the use of GMOs, hear what Europe should do about Ebola, meet the Colombian President and bid farewell to Herman Van Rompuy.

Nenechte si ujít

Poslední tisková komuniké

  •  

Civil Liberties Committee debates Danish law on asylum and refugees

LIBE 25-01-2016 - 17:14

A controversial draft law proposed by the Danish government to empower the authorities to seize valuable assets from refugees in order to pay for their stay when applying for asylum in Denmark, and postpone the right to family reunification for refugees under temporary protection, was debated by Civil Liberties Committee MEPs with Danish Foreign Affairs Minister Kristian Jensen and Minister for Immigration, Integration and Housing Inger Støjberg on Monday. (Přečtěte si více)

  •  

Dutch Presidency priorities discussed in committee

LIBE ENVI AFCO JURI EMPL ITRE REGI PECH AGRI 14-01-2016 - 15:59

The priorities of the incoming Dutch presidency of the EU Council are being outlined to parliamentary committees by Dutch ministers at a series of meetings this week. (Přečtěte si více)

  •  

MEPs debate relocation, hotspots, Schengen and Dublin rules with Avramopoulos

LIBE 14-01-2016 - 14:56

Migration Commissioner Dimitris Avramopoulos joined the Civil Liberties Committee on Thursday to debate the implementation of measures to tackle the migration and refugee crisis, including relocation and work in the reception “hotspots”. MEPs also raised the issue of the future of Schengen as well as the need for a review of the Dublin system. (Přečtěte si více)

Užitečné dokumenty

Dnešní vysílání

Dnes není žádné vysílání

Multimediální Kknihovna

01-02-2016 - 19:04
LIBE Schůze
25-01-2016 - 15:05
LIBE Schůze

Uvítání

LIBE Committee Chair

Jako předseda Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) Vás srdečně vítám na těchto stránkách.

Do působnosti výboru LIBE patří naprostá většina právních předpisů a demokratický dohled v rámci politiky v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí. Přitom výbor LIBE dbá na důsledné dodržování Listiny základních práv v EU, Evropské úmluvy o lidských právech a posilování evropského občanství.

Více podrobností

Pravomoci a úkolyKontakty

Odkazy