Úvodní stránka

 
Nejnovější události
 
The next SEDE meetings

will take place on Thursday, 11 September 2014, a.m. and Wednesday, 24 September 2014, a.m. and p.m.
 
 
 

 
Další informace
 
 
Nenechte si ujít
 
Anna FOTYGA elected chair of the Subcommittee on Security and Defence

Anna Elżbieta FOTYGA (ECR, PL) is the new chair of the Subcommittee on Security and Defence, elected by 15 votes in favour, 8 against and 2 abstentions on 07.07.14. During its constituent meeting, the Subcommittee has also elected its vice-chairs: Michael GAHLER (EPP, DE), Jaromír ŠTĚTINA (EPP, CZ), Afzal KHAN (S&D, UK) and Sabine LÖSING (GUE/NGL, DE). Together, the chair and vice-chairs make up the bureau of the Committee, elected for a two-and-a-half year term. The first meeting of the Subcommittee on Security and Defence will take place on 11.09.2014.

   
 
Poslední tisková komuniké
Všechny záznamy  
DEVE INTA BUDG CONT ECON JURI CULT AFCO LIBE AFET PETI FEMM DROI SEDE ENVI EMPL IMCO ITRE REGI TRAN PECH AGRI 08-07-2014 - 11:26  

After the election of a President, Vice-Presidents and Quaestors of the European Parliament in Strasbourg last week, parliamentary committees convened on Monday in Brussels to elect chairpersons and their deputies for next two and a half years.

Představení a pravomoce
 
Podvýbor pro bezpečnost a obranu je podvýborem Výboru pro zahraniční věci. Jeho pravomoci jsou popsány v prvním odstavci mandátu výboru AFET:

„Tento výbor je příslušný pro záležitosti týkající se: společné zahraniční a bezpečnostní politiky (SZBP) a společnou bezpečnostní a obrannou politiku (SBOP). V této oblasti je výboru nápomocen podvýbor pro bezpečnost a obranu.“

 
Dnešní vysílání
 
Dnes není žádné vysílání  
Multimediální Kknihovna
 
Uvítání
 
 

available soon