Úvodní stránka

 
Nejnovější události
 
November 2014

► The next ECON Committee meetings:   
  17 November 15:00 - 18:30 in Brussels (room PHS 3C50)
Latest study and briefings:
 
► Reports voted in ECON (provisional versions)
In order to increase the public awareness of the reports and final texts voted in ECON, provisional versions are available to the public in Reports voted in ECON / final texts agreed with Council until the on-line publication in Documents : Reports or in Plenary.

   
 
Nenechte si ujít
 
Monetary Dialogue with M.Draghi, President of the ECB

On Monday, 17 November, from 15:00-17:00, ECB’s President Mario Draghi will come to ECON for a Monetary Dialogue. President Draghi will present the ECB’s perspective on economic and monetary developments before entering in a discussion with Members, also covering 2 specific issues:
  • Unconventional monetary policy and financial market fragmentation in the euro area;
  • Eurosystem collateral policy and framework
 
From 17:00-18:00 M.Draghi will address ECON Committee in his role as chair of the European Systemic Risk Board (ESRB).
 
Monday, 17 November, from 15:00 - 18:00, room PHS 3C50 

 
Další informace
 
Public Hearing on the Reform of Global Benchmarks Legislation

ECON will hold a public hearing on global benchmarks regulation on 11 November from 15:00 - 16:30.
The Commission put forward a proposal for a regulation of benchmarks at EU level in September 2013. The hearing will discuss regulatory approaches on benchmarks at global level, areas for regulatory cooperation and issues such as cross-border effects.
 
Tuesday, 11 November, from 15:00 - 16:30, room JAN 4Q2 

 
Další informace
 
Briefings on the hearings of the Commissioners

Briefings about the commitments made at the hearings of
Valdis Dombrovskis, Vice-President of the Commission, Commissioner for the Euro and Social Dialogue,
Pierre Moscovici, Commissioner for Economic and Financial Affairs, Taxation and Customs,
Jonathan Hill, Commissioner for Financial Stability, Financial Services and Capital Markets Union, 
Jyrki Katainen, Vice-President for Jobs, Growth, Investment and Competitiveness,
Margrethe Vestager, Commissioner for Competition
are available on ECON web page:

   
 
Poslední tisková komuniké
Všechny záznamy  
ECON 17-11-2014 - 19:52  

The European Central Bank will take unconventional monetary measures if the economic situation in the euro area requires them, ECB President Mario Draghi reiterated to economic and monetary affairs MEPs on Monday. As the Banking Union takes shape, risks could migrate from banks to the non-banking sector, he warned. Also, speaking as chair of the Systemic Risk Board, he added that there is "a vast scope for more coordination of sanctions against banks between the US and Europe".

Působnost
 
Tento výbor je příslušný pro záležitosti týkající se:
1. hospodářských a měnových politik Unie, fungování hospodářské a měnové unie a Evropského měnového a finančního systému (včetně vztahů s příslušnými orgány nebo organizacemi);
2. volného pohybu kapitálu a plateb (přeshraničních plateb, jednotného platebního prostoru, platebních bilancí, pohybů kapitálu a politik poskytnutých a získaných půjček, kontroly pohybů kapitálu pocházejícího ze třetích zemí, opatření pro posílení vývozu kapitálu Unie);
3. mezinárodního měnového a finančního systému (včetně vztahů s finančními a měnovými orgány a organizacemi);
4. pravidel hospodářské soutěže nebo pro státní podporu;
5. právních předpisů v oblasti daní;
6. právní úpravy finančních služeb, institucí a trhů a dohledu nad nimi, včetně finančních zpráv, účetních kontrol, předpisů týkajících se účetnictví, vedení společností a jiných otázek z oblasti práva společností týkajících se výhradně finančních služeb;
7. příslušných finančních činností Evropské investiční banky jako součásti evropské správy ekonomických záležitostí v eurozóně.
 
Dnešní vysílání
 
Dnes není žádné vysílání  
Multimediální Kknihovna
 
ÚVODNÍ SLOVO
 
 

Vítejte na stránkách Hospodářského a měnového výboru (ECON). Do působnosti výboru spadají záležitosti týkající se hospodářské a měnové unie (HMU), regulace finančních služeb, volného pohybu kapitálu a plateb, daňové politiky a politiky hospodářské soutěže a mezinárodního finančního systému.
Sedmé volební období bylo poznamenáno nejzávažnější hospodářskou, finanční a sociální krizí poslední doby. Výbor ECON plnil rozhodující úlohu při přijímání právních předpisů reagujících na krizi a výrazně se mu zvýšila pracovní zátěž v oblasti kontroly a podávání zpráv. V důsledku toho Parlament rozhodl rozšířit výbor z 50 na 61 členů.
Dnes jsou našimi hlavními prioritami růst a zaměstnanost. Stabilita, podpora investic, reforma a sociální soudržnost se musí vzájemně doplňovat, proto bude výbor ECON prosazovat o tomto tématu vážnou debatu.
Jsem přesvědčen, že se nyní musíme vydat směrem ke skutečné hospodářské a měnové unii s účinným ekonomickým řízením, která bude podléhat kontrole Parlamentu.
Musíme dokončit klíčové právní předpisy v oblasti bankovní reformy, finanční trestné činnosti a podpory investic do dlouhodobých projektů souvisejících s růstem.
Rovněž je třeba zajistit, aby byl nový regulační rámec řádně prováděn a přezkoumán, a důsledně sledovat činnost Komise a evropských orgánů dohledu. Náležitě regulovaný a fungující kapitálový trh je klíčem k růstu.
V neposlední řadě se výbor připojí k úsilí o posílení demokratické legitimity na základě metody Společenství. Prohloubená a skutečná hospodářská a měnová unie musí být demokratická. Výbor proto v budoucnu posílí svoji spolupráci s vnitrostátními parlamenty.