Úvodní stránka

 
Nenechte si ujít
 
What's on the first ITRE meeting Agenda?

The first regular ITRE Committee meeting will take place on 22 July 2014 in Brussels. Director General Dominique Ristori (DG Energy, European Commission) will present the new Communication on a European Energy Security Strategy to the ITRE Members and colleagues from DG Trade, European Commission will report on the status of TTIP negotiations. There will be also an exchange of views on Budget 2015.

 
Další informace
 
Appointment of Commissioner Nelli Feroci

The Committee on Industry, Research and Energy has held an exchange of views with Ferdinando Nelli Feroci on 14.07.14 in Strasbourg, following the election to the European Parliament of former commissioner Antonio Tajani. Mr Nelli Feroci has been designated for the portfolio of Industry and Entrepreneurship. 
 
The European Parliament has approved Mr Nelli Feroci's appointment as Commissioner during its plenary sitting of 16.07.14. His mandate is expected to last until the end of October, when a new Commission is to be set up.

   
Jerzy Buzek elected chair of the Committee on Industry, Research and Energy

Mr. Jerzy Buzek is the new chair of the Committee on Industry, Research and Energy, elected by acclamation on 07.07.14.
 
During its constituent meeting, the Committee has also elected its vice-chairs Ms. Patrizia Toia, Mr. Hans Olaf Henkel, Mr. Miloslav Ransdorf, and Mr. Morten Helveg Petersen. Together, the chair and vice-chairs make up the bureau of the Committee, elected for a two-and-a-half year term.
 
The first meeting of the Committee on Industry, Research and Energy will take place on 22.07.14.

   
 
Poslední tisková komuniké
Všechny záznamy  
JURI LIBE BUDG FEMM ECON ITRE 15-07-2014 - 10:47  

Four candidate EU Commissioners, nominated to replace those who left to become MEPs, were given committee hearings on Monday. The four, who if confirmed by the full House will serve for the rest of the Commission’s current term, are Jyrki Katainen (Finland), Ferdinando Nelli Feroci (Italy) Martine Reicherts (Luxembourg) and Jacek Dominik (Poland).

DEVE INTA BUDG CONT ECON JURI CULT AFCO LIBE AFET PETI FEMM DROI SEDE ENVI EMPL IMCO ITRE REGI TRAN PECH AGRI 08-07-2014 - 11:26  

After the election of a President, Vice-Presidents and Quaestors of the European Parliament in Strasbourg last week, parliamentary committees convened on Monday in Brussels to elect chairpersons and their deputies for next two and a half years.

Představení a pravomoce
 
Tento výbor je příslušný pro záležitosti týkající se:
1. průmyslové politiky Unie a s ní souvisejících opatření a využívání nových technologií, včetně opatření týkajících se malých a středních podniků;
2. politiky Unie v oblasti výzkumu a inovací, včetně vědy a techniky a šíření a využívání výsledků výzkumu;
3. evropské politiky pro oblast vesmíru;
4. činností Společného výzkumného střediska, Evropské rady pro výzkum, Evropského inovačního a technologického institutu a Institutu pro referenční materiály a měření, a také JET, Mezinárodního pokusného termonukleárního reaktoru (ITER) a dalších projektů v této oblasti;
5. opatření Unie v oblasti energetické politiky obecně a v souvislosti s vytvořením a fungováním vnitřního trhu s energií, včetně opatření týkajících se:
a) bezpečnosti dodávek energie v Unii,
b) podpory energetické účinnosti, úspor energie a vývoje nových a obnovitelných forem energie,
c) podpory propojení energetických sítí a energetické účinnosti, zejména zřizování a rozvoje transevropských sítí v oblasti energetické infrastruktury;
6. Smlouvy o Euratomu a Zásobovací agentury Euratomu, jaderné bezpečnosti, odstavení zařízení a odstraňování jaderného odpadu;
7. informační společnosti, informačních technologií a komunikačních sítí a služeb, včetně technologických a bezpečnostních prvků, a zřizování a rozvoje transevropských sítí v oblasti telekomunikační infrastruktury a činností Agentury Evropské unie pro bezpečnost sítí a informací (ENISA).
 
Dnešní vysílání
 
Dnes není žádné vysílání  
Multimediální Kknihovna
 
Uvítání
 
 

Available soon