Sākums

 
Jaunākās ziņas
 
The next SEDE meeting

will take place on Wednesday, 5 November 2014, 9:00-12:30 and 15:00-18:30 in Brussels.
 
The meeting will be webstreamed and you can watch it live here and in the archives here.
 
The meetings of the Subcommittee on Security and Defence are open to the public. However, for security reasons, participants must obtain an access pass in advance. Requests for access passes must be sent at the latest 3 working days prior to the meeting to sede-secretariat@ep.europa.eu
 
 
 

 
Papildu informācija
 
 
Nepalaidiet garām
Visi paziņojumi  
CSDP priorities in the context of evolving security environment

The Subcommittee will exchange views on the CSDP priorities in the context of the evolving security environment with Walter Stevens, Chair of the Political and Security Committee.
 
When: 5 November 2014, 9:00-10:30         Where: room Altiero Spinelli 3G-2

   
CSDP missions and operations

The Subcommittee will debate the status of the current CSDP missions and operations with Gábor Iklódy, Director, Crisis Management and Planning Directorate, EEAS.
 
When: 5 November 2014, 15:00-16:30         Where: room Altiero Spinelli 3G-2

   
Security and defence aspects of the Galileo and Copernicus programmes

The Subcommittee will debate the security and defence aspects of the Galileo and Copernicus programmes with Frank Asbeck, Principal Adviser for Space and Security Policy, EEAS, and representatives of the European Commission. 
 
When: 5 November 2014, 10:30-12:30        Where: room Altiero Spinelli 3G-2

   
CSDP partnerships: the participation of neighbouring countries

On 13 October, the Subcommittee exchanged views on the participation of neighbouring countries in CSDP partnerships with Alessandro Mariani, Head of Division, CSDP Policy, Partnerships and Agreements, CMPD, EEAS, and Tamar Kekenadze, Civilian Representative of the Ministry of Defence of Georgia to EU and NATO and Maj. Gen. Borys Kremenetskyi, Defence and Military Adviser, Mission of Ukraine to the EU.  
 
 

 
Papildu informācija
 
 
Jaunākie paziņojumi presei
Skatīt visus  
SEDE 24-09-2014 - 09:25  

The security threat posed by the so-called Islamic State in Iraq, Syria and elsewhere in the world will be debated with EU Counter-Terrorism Coordinator Gilles de Kerchove at a meeting of Security and Defence Subcommittee and Foreign Affairs Committee MEPs on Wednesday. The debate starts at 15:00.

Prezentācija un kompetences
 
Drošības un aizsardzības apakškomiteja ir Ārlietu komitejas apakškomiteja. Tās pienākumi ir aprakstīti Ārlietu komitejas pienākumu pirmajā punktā:

„Šī komiteja ir atbildīga par kopējo ārpolitiku un drošības politiku (KĀDP) un Eiropas kopējo drošības un aizsardzības politiku (KDAP). Šajā kontekstā šai komitejai palīdz drošības un aizsardzības apakškomiteja”.
 
Šīsdienas pārraides
 
Šodien pārraides nav paredzētas  
Iepriekšējās plenārsesijas
 
Sagaidīšanas uzruna
 
 

Mūsu miera un drošības telpu, kuru nekad nevaram uzskatīt par kaut ko pašu par sevi saprotamu, arvien biežāk apdraud notikumi, kas norisinās pie mūsu robežām un aiz tām.  Līgumā par Eiropas Savienību ir paredzēts juridiskais pamatojums dalībvalstu iedarbīgai rīcībai, lai risinātu šādus apdraudējumus ES kaimiņvalstīs.
 
Pēc kopējās ārpolitikas un drošības politikas (KĀDP) izstrādāšanas 1999. gadā, ES ir īstenojusi 30 civilas un militāras misijas , tādējādi  palīdzot sekmēt stabilitāti un saglabāt mieru Balkānos, Dienvidkaukāzā, Āfrikā un Tuvajos Austrumos. ES līderi 2013.gadā pieņēma pamatnostādnes, lai nodrošinātu KĀDP efektīvākas iespējas un jaunus stimulus, vienlaicīgi uzsverot, cik svarīgas ir mūsu attiecības ar NATO.
 
Drošības un aizsardzības apakškomiteja (SEDE) ir izveidojusies kā galvenais forums debatēm par KĀDP un tās attīstības kontrolei attiecībā uz institūcijām, kas radītas tās ietvaros, tās iespējām un darbībām. Tā ir būtisks līdzeklis, lai atgādinātu lēmumu pieņēmējiem KĀDP jomā par viņu atbildību un lai izstrādātu politiku, kura rod ES pilsoņu izpratni.
 
Šajā 8. sasaukumā SEDE turpinās rūpīgi uzraudzīt KĀDP īstenošanu, nodrošinot, ka tā ātri un efektīvi reaģēs jaunu un pašreizējo problēmu gadījumā, kas apdraudētu Savienības un tās pilsoņu drošību.
 
Anna Fotyga
SEDE priekšsēdētāja