Domovská stránka

 
Najnovšie udalosti
 
Ashton signs European Consensus on Development

Catherine Ashton, the EU's High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, signed on Thursday, 3 April the 'European Consensus on Development' in the presence of Parliament President Martin Schulz, Development Committee Chair Eva Joly and rapporteur Charles Goerens.
 
"The signature underscores that the EU's determination to eradicate poverty is as vital today, the last year for the achievement of the Millennium Development Goals, as it was when the Consensus was first signed at the end of 2005, before the creation of the EEAS", declared Schulz and Ashton jointly. 
 
In a resolution prepared by the Development committee and adopted in July 2012, Parliament had emphasised the need to preserve the "consensual character of all EU institutions regarding development cooperation" and had called on the High Representative "to add her signature to the European Consensus on Development, since the European External Action Service over which she presides has significant programming responsibilities" for development cooperation.

 
Ďalšie informácie
 
 
Nenechajte si ujsť
 
Parliament adopts "European Year for Development 2015" Decision

2015 will be designated the 'European Year for Development', following a vote on 2 April in which the EP plenary overwhelmingly approved the legal act which had been negotiated over the past few months. The motto of the European Year will be "Our world, our dignity, our future", thus underscoring that human aspiration and the right to a "life in dignity does not stop at the borders of our continent", explained MEP Charles Goerens, Parliament's rapporteur.
 
According to the Decision adopted by Parliament, the European Year for Development shall foster the direct involvement, critical thinking and active interest of citizens in development cooperation and help "explain why it is important that Europe contributes to eradicating poverty" beyond its borders, said Goerens. Development Committee Chair Eva Joly recalled that 2015 will be the year in which the world 'takes stock of the achievements and failures of the Millennium Development Goals' and decides on the future development agenda.
 
The Council is expected to formally endorse the legal act, as adopted by Parliament, on 14 April 2014.

   
Committee Meeting 7 April: Forced marriages, Sudan, Pacific and ECHO

Forced marriages of girls, EU development cooperation in the Pacific region and feedback on a recent visit of committee Members to Sudan are among the items on the agenda of the last DEVE meeting before the election recess. MEPs will also hear about the role of the social economy for local development in Africa and exchange with the Director General of the Commission's humanitarian aid department ECHO. The meeting taking place Monday afternoon will be web-streamed from 15.30 to 18.30 CET.

 
Ďalšie informácie
 
“One of Us” Citizens’ Initiative – Public Hearing

On 10 April 2014, a public hearing will be held at the EP in Brussels (Room József Antall 4Q2) 09:00 to 12.30 (CET) to allow for the presentation of the Citizens’ Initiative 'One of Us'.  The initiative requests the prohibition of EU financing of activities which involve the destruction of human embryos, especially in the areas of research, development cooperation and public health.
The Treaty of Lisbon provides the possibility for one million EU citizens to request a legislative proposal from the European Commission and to present their case in a public hearing organised by the European Parliament.
The 'One of Us' hearing is organised jointly by the Committee on Development, the Committee on Legal Affairs and the Committee on Industry, Research and Energy, in association with the Committee on Petitions.
Deadline for registration: 06.04.14.

   
DEVE: Hearing on 'Political Dialogue', EPAs, tax and remittances

The functioning of the political dialogue foreseen in the Partnership Agreement between the EU and African, Caribbean and Pacific (Article 8 the 'Cotonou Agreement') in relation to human rights and democracy will be the subject of a hearing held by the Development Committee Tuesday 25.03.2014 from 10:00. In the afternoon the committee will discuss tax evasion, remittances, aid effectiveness, blending of grants and loans as well as Economic Partnership Agreements (EPAs).

   
 
Najnovšie tlačové správy
Zobraziť všetky záznamy  
PETI DEVE JURI ITRE 09-04-2014 - 15:13  

The “One of Us” European Citizens’ Initiative campaign to ban EU funding for activities that “presuppose the destruction of human embryos” will get a public hearing in the European Parliament on Thursday 10 April at 09.00. Its petition has been signed by 1.7 million EU citizens.

Predstavenie a právomoci
 
Výbor s pôsobnosťou pre:
1.   presadzovanie, uplatňovanie a monitorovanie politiky rozvoja a spolupráce Únie, najmä:
a)   politický dialóg s rozvojovými krajinami, bilaterálne a v príslušných medzinárodných organizáciách a na medziparlamentných fórach,
b)   pomoc rozvojovým krajinám a dohody o spolupráci s nimi,
c)   presadzovanie demokratických hodnôt, riadnej správy verejných vecí a dodržiavania ľudských práv v rozvojových krajinách;
2.   otázky súvisiace s dohodou o partnerstve medzi krajinami AKT a EÚ a vzťahy s príslušnými orgánmi;
3.   účasť Parlamentu na volebných pozorovateľských misiách, v prípade potreby v spolupráci s inými výbormi a delegáciami.
Výbor koordinuje prácu medziparlamentných delegácií a delegácií zriadených ad hoc v jeho pôsobnosti.
 
Dnešné vysielanie
 
Dnes žiadne vysielanie  
Multimediálna knižnica
 
Privítanie
 
 

Dobrý deň a vitajte. Volám sa Eva Joly. Som francúzska poslankyňa Európskeho parlamentu za stranu Zelených a predsedám Výboru Európskeho parlamentu pre rozvoj .
Vyše miliardy ľudí na celom svete žije v podmienkach extrémnej chudoby. A ešte viac ľudí trpí hladom a chorobami, prípadne nemajú prístup k zdravotnej starostlivosti alebo vzdelaniu.  Okrem toho ľudia v chudobných krajinách musia čoraz viac bojovať proti zničujúcim účinkom zmeny klímy.
Európski občania sú pevne presvedčení o tom, že EÚ má povinnosť zastaviť chudobu a utrpenie na svete, na ktorom je dostatok zdrojov pre všetkých, ak sa spravodlivo rozdelia. Väčšina Európanov sú rovnako ako ja hrdí na to, že Európa prispieva na rozvojovú pomoc viac než ktokoľvek iný, ide každoročne o miliardy eur. 
Mojou úlohou a úlohou členov Výboru pre rozvoj je zabezpečiť, aby EÚ vynaložila maximálne úsilie na pomoc tým, ktorí potrebujú našu pomoc. A zároveň uistiť sa o tom, že naše peniaze v zahraničí utrácame rozumne.
Takže čím sa zaoberáme? Pomáhame zostaviť rozpočet. Zblízka sledujeme Európsku komisiu a všetkých ostatných, ktorí uplatňuje európske rozvojové politiky a humanitárnu pomoc v praxi. A spolu s ostatnými členskými krajinami EÚ prijímame zákony, ktoré vytvárajú rámec pre naše rozvojové činnosti.
Zároveň sa často stretávame s politikmi a odborníkmi z celého sveta a hovoríme s nimi o situácii v teréne a o tom, čo je naozaj potrebné. A pokiaľ je to možné, ideme sa pozrieť aj sami na miesta ako Gaza, Haiti a Nepál.
Na našej stránke nájdete ešte mnoho ďalších podrobností.