skip to content
 
 
 

Tři snímky soutěží o cenu LUX Film Prize 2017

 .
31/07/2017
 .

„120 tepů za minutu“, „Sámská krev“ a „Western“ byly vybrány jako finalisté soutěže o filmovou cenu LUX 2017

 .
 .

Kamera, klapka, jedem: Tři snímky postupující do finále o cenu LUX 2017 byly oznámeny na tiskové konferenci během Giornate degli autori v Římě předsedou Parlamentu Antoniem Tajanim:

    120 Tepů za minutu, režisér Robin Campillo (Francie)
    Sámská krev, režisérka Amanda Kernell (Švédsko/Dánsko/Norsko)
    Western, režisérka Valeska Grisebach (Německo/Bulharsko/Rakousko)

Jednou z charakteristik ceny pro původní evropskou filmovou tvorbu, kterou uděluje Evropský parlament, je důraz na různorodost filmových žánrů a způsobů zpracování. Letos je tato pestrost evropské kinematografie zastoupena snad víc než jindy:

Film 120 tepů za minutu (v originále „120 battements par minute“) sleduje skupinu aktivistů při jejich boji za zviditelnění problematiky AIDS ve Francii počátku devadesátých let. Zachycuje jejich solidaritu, smysl pro humor a také odhodlání doslova na život a na smrt ve snaze dosáhnout pokrok v prevenci a ve výzkumu léků proti AIDS.

Western přináší příběh německých dělníků stavících vodní elektrárnu v úchvatné přírodní scenérii v Bulharsku, přičemž otázky ekonomického přistěhovalectví a integrace se prolínají s prvky klasiky žánru o kovbojích a indiánech.

Sámská krev (v originále Sameblod ) zprostředkuje boj čtrnáctileté laponské dívky za realizaci svého snu o jiném životě a vzdělání: Opustí svou komunitu, ale musí se vyrovnávat s rasistickými postoji ke svému původu.

 .

Evropské filmy do evropských kin

 .

Tyto tři filmy se v některých zemích promítají již nyní nebo přicházejí do kin během léta, ale smyslem ceny LUX je pomoct jim prorazit také mimo národní publikum a jazykové hranice. Proto budou tři finalisté otitulkováni do 24 úředních jazyků EU. Během takzvaných Filmových dní LUX na ně můžete zajít ve více než padesáti městech v Evropě a vidět je na několika festivalech. V České republice budou filmové dny LUX probíhat již tradičně první prosincový týden v Brně v kině Scala.

Který ze tří filmů nakonec vyhraje cenu LUX je rozhodnutím poslanců EP. Slavnostní udílení ceny se tradičně koná na listopadové plenárce ve Štrasburku; letos to bude 15.11.2017 za přítomnosti všech tří režisérů.

Váháte, na co jít v létě do kina? Inspirujte se původní desítkou výběru pro filmovou cenu LUX, která byla vyhlášena začátkem července v Karlových Varech.