Ziņojums - A8-0064/2015Ziņojums
A8-0064/2015

IETEIKUMS par projektu Padomes lēmumam ar ko dalībvalstis pilnvaro Eiropas Savienības interesēs kļūt par pusēm Starptautiskās Jūrniecības organizācijas Starptautiskajā konvencijā par zvejas kuģu apkalpes sagatavošanas, sertificēšanas un sardzes pildīšanas standartiem

26.3.2015 - (15528/2014 – C8-0295/2014 – 2013/0285(NLE)) - ***

Nodarbinātības un sociālo lietu komiteja
Referente: Sofia Ribeiro

Procedūra : 2013/0285(NLE)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls :  
A8-0064/2015
Iesniegtie teksti :
A8-0064/2015
Debates :
Pieņemtie teksti :

EIROPAS PARLAMENTA NORMATĪVĀS REZOLŪCIJAS PROJEKTS

par projektu Padomes lēmumam ar ko dalībvalstis pilnvaro Eiropas Savienības interesēs kļūt par pusēm Starptautiskās Jūrniecības organizācijas Starptautiskajā konvencijā par zvejas kuģu apkalpes sagatavošanas, sertificēšanas un sardzes pildīšanas standartiem

(15528/2014 – C8-0295/2014 – 2013/0285(NLE))

(Piekrišana)

Eiropas Parlaments,

–       ņemot vērā Padomes lēmuma projektu (15528/2014),

–       ņemot vērā piekrišanas pieprasījumu, ko Padome iesniegusi saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 46. pantu, 53. panta 1. punktu, 62. pantu un 218. panta 6. punkta otrās daļas a) apakšpunkta v) punktu un 8. punkta pirmo daļu (C8-0295/2014),

–       ņemot vērā Reglamenta 99. panta 1. punkta pirmo un trešo daļu, 99. panta 2. punktu un 108. panta 7. punktu,

–       ņemot vērā Nodarbinātības un sociālo lietu komitejas ieteikumu (A8-0064/2015),

1.      sniedz piekrišanu Padomes lēmuma projektam;

2.      uzdod priekšsēdētājam nosūtīt Parlamenta nostāju Padomei, Komisijai, kā arī dalībvalstu valdībām un parlamentiem.

ĪSS PAMATOJUMS

Lēmuma satvars

Starptautiskās Jūrniecības organizācijas Starptautiskā konvencija par zvejas kuģu apkalpes sagatavošanas, sertificēšanas un sardzes pildīšanas standartiem (jeb STCW-F konvencija) tika pieņemta 1995. gada 7. jūlijā Londonā, klātesot 74 valstu valdību pārstāvjiem, kuru vidū bija 22 pašreizējās ES dalībvalstis. Patlaban STCW-F konvenciju ir ratificējušas četras dalībvalstis (Spānija, Dānija, Latvija un Lietuva).

STCW-F konvencijas mērķis ir nodrošināt, ka personāls uz zvejas kuģiem ir kvalificēts (ko pierāda oficiāls sertifikāts) un piemērots darbam (ko pierāda medicīniskā apskate), lai darbību laikā uz zvejas kuģiem samazinātos iespējamie draudi dzīvības un/vai īpašuma drošībai uz jūras vai jūras videi. STCW-F konvencijā paredzēts, ka darbiniekiem ir jābūt minimālajām zināšanām konkrētos jautājumos un ka viņiem minimālu laika posmu ir jābūt veikušiem darba pienākumus uz kuģa. Tādējādi konvencijas mērķis ir panākt un saglabāt godīgus konkurences nosacījumus zivsaimniecības nozarē, sekmējot profesionālo izglītību, un veicināt nelaimes gadījumu samazināšanos.

Šie noteikumi ir obligāti tikai attiecībā uz kuģiem, kuru garums ir 24 metri un vairāk un kuru dzinēja jauda ir 750 kW vai lielāka, un paredzēti kapteiņiem, virsniekiem, kuģa mehāniķiem un radiosakaru operatoriem. Tomēr dalībvalstu valdības tiek aicinātas nodrošināt sagatavošanu jūrniekiem, kas strādā uz kuģiem, kuru garums ir 24 metri un vairāk, jo drošības pamatsagatavotības kurss ir obligāts visam zvejas kuģa personālam.

Savienība pati nevar ratificēt STCW-F konvenciju, to var izdarīt tikai dalībvalstis. Tomēr saskaņā ar Tiesas praksi AETR darbības jomā attiecībā uz ārējo kompetenci dalībvalstis bez Eiropas Savienības atļaujas nedrīkst ratificēt STCW-F konvenciju, jo noteikumi par tādu reglamentēto profesiju atzīšanu, kurās strādā Savienības pilsoņi uz zvejas kuģiem, skar Eiropas Savienības ekskluzīvo kompetenci šajā jomā.

Šā lēmuma mērķis ir pilnvarot dalībvalstis ratificēt STCW-F konvenciju, ņemot vērā Savienības ekskluzīvo kompetenci jomā, kas aptver tādu reglamentēto profesiju atzīšanu, kurās strādā Savienības pilsoņi uz zvejas kuģiem.

Tomēr tā kā dalībvalstīm ir jāievēro Savienības tiesību akti, jo īpaši Direktīva 2005/36/EK, šajā lēmuma projektā ir paredzēts, ka dalībvalstīm, kas pirms ierosinātā lēmuma stāšanās spēkā ir ratificējušas STCW-F konvenciju, ir SJO ģenerālsekretāram jāiesniedz deklarācija, kurā tās atzīst Savienības tiesību aktu pārākumu dalībvalstu konfliktu gadījumos.

Tādējādi ar šo lēmuma priekšlikumu būtu jāmudina dalībvalstis nekavējoties veicināt pasākumus, kas nepieciešami minētās STCW-F konvencijas ratifikācijai.

Papildu komentāri

Zveja ir profesionālās darbības joma, kurā visbiežāk notiek nelaimes gadījumi, un tiek lēsts, ka gada laikā šajā darbā dzīvību zaudē 24 000 cilvēku.

STCW-F konvencijā ir paredzēti obligāti noteikumi tikai attiecībā uz zvejas kuģiem, kuru garums ir 24 metri un vairāk un kuru dzinēja jauda ir 750 kW vai lielāka, un konvencijas parakstītājvalstis tiek mudinātas noteikumus par jūrnieku sagatavošanu piemērot arī kuģiem ar to pašu garumu, bet mazāku dzinēju jaudu, nenosakot minimālās zināšanas, kas vajadzīgas darbam uz zvejas kuģiem, kuru garums ir mazāks par 24 metriem.

Ir būtiski uzsvērt, ka SJO mudina parakstītājvalstis pieņemt savus normatīvos aktus attiecībā uz mazo kuģu apkalpes sagatavošanu un sertificēšanas standartiem un ka tieši šajā flotes segmentā nelaimes gadījumi ir novērojami visbiežāk.

Lai novērstu nelaimes gadījumus darbā, līdztekus jūrnieku sagatavošanai, kas ir viens no jūras drošības pamatakmeņiem, būtu jāgarantē minimālie darba apstākļi un drošība uz klāja, tādēļ šie standarti būtu jāvienādo visās dalībvalstīs, vadoties pēc starptautiskajiem ieteikumiem par drošību, un tie jāprasa ievērot arī kuģiem, kas darbojas Savienības ūdeņos.

Šādu standartu vienādošanu, kuru veiktu, ievērojot pamatnosacījumus attiecībā uz līdztiesību darbā, ir atbalstījusi Zivsaimniecības komiteja šajā dokumentā minētajā atzinumā , kā arī nozares sociālie partneri.

Ņemot vērā iepriekš minētos faktus un to, ka ir svarīgi Savienībā noteikt minimālo sagatavotības līmeni, Eiropas Parlaments uzskata, ka ir lietderīgi paplašināt STCW-F konvencijas darbības jomu vai vismaz pieņemt Savienības mēroga regulatīvus noteikumus attiecībā uz kuģiem, kuru garums ir mazāks par 24 metriem, un aicina Komisiju iesniegt attiecīgu tiesību akta priekšlikumu.

Šajā sakarībā norāda, ka tas nenozīmē, ka dalībvalstīm radīsies lielākas izmaksas saistībā ar jūrnieku sagatavošanu, jo Savienība jau finansiāli atbalsta apmācību zivsaimniecības nozarē, izmantojot Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fondu.

KOMITEJAS GALĪGAIS BALSOJUMS

Pieņemšanas datums

24.3.2015

 

 

 

Galīgais balsojums

+:

–:

0:

47

0

0

Komitejas locekļi, kas bija klāt galīgajā balsošanā

Laura Agea, Guillaume Balas, Tiziana Beghin, Brando Benifei, Vilija Blinkevičiūtė, David Casa, Ole Christensen, Lampros Fountoulis, Elena Gentile, Arne Gericke, Marian Harkin, Danuta Jazłowiecka, Agnes Jongerius, Jan Keller, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jean Lambert, Jérôme Lavrilleux, Jeroen Lenaers, Javi López, Thomas Mann, Dominique Martin, Anthea McIntyre, Elisabeth Morin-Chartier, Emilian Pavel, Terry Reintke, Sofia Ribeiro, Claude Rolin, Anne Sander, Sven Schulze, Siôn Simon, Jutta Steinruck, Romana Tomc, Yana Toom, Ulrike Trebesius, Marita Ulvskog, Renate Weber, Tatjana Ždanoka, Inês Cristina Zuber

Aizstājēji, kas bija klāt galīgajā balsošanā

Georges Bach, Amjad Bashir, Enrique Calvet Chambon, Deirdre Clune, Miapetra Kumpula-Natri, António Marinho e Pinto, Joachim Schuster, Csaba Sógor, Ivo Vajgl