ДОКЛАД относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за отмяна на Директива 76/621/ЕИО на Съвета за определяне на максимално равнище на ерукова киселина в масла и мазнини и на Регламент (ЕО) № 320/2006 на Съвета за установяване на временна схема за преструктуриране на захарната индустрия

18.9.2015 - (COM(2015)0174 – C8‑0101/2015 – 2015/0090(COD)) - ***I

Комисия по земеделие и развитие на селските райони
Докладчик: Чеслав Адам Шекерски


Процедура : 2015/0090(COD)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
A8-0255/2015
Внесени текстове :
A8-0255/2015
Разисквания :
Приети текстове :

ПРОЕКТ НА ЗАКОНОДАТЕЛНА РЕЗОЛЮЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за отмяна на Директива 76/621/ЕИО на Съвета за определяне на максимално равнище на ерукова киселина в масла и мазнини и на Регламент (ЕО) № 320/2006 на Съвета за установяване на временна схема за преструктуриране на захарната индустрия

(COM(2015)0174 – C8‑0101/2015 – 2015/0090(COD))

(Обикновена законодателна процедура: първо четене)

Европейският парламент,

–       като взе предвид предложението на Комисията до Европейския парламент и до Съвета (COM(2015)0174),

–       като взе предвид член 294, параграф 2, член 42, първа алинея и член 43, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, съгласно които Комисията е внесла предложението в Парламента (C8-0101/2015),

–       като взе предвид становището на Комисията по правни въпроси относно предложеното правно основание,

–       като взе предвид член 294, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз,

–       като взе предвид поетия с писмо от 07.09.15 ангажимент на представителя на Съвета за одобряване на позицията на Европейския парламент съгласно член 294, параграф 4 от Договора за функционирането на ЕС,

–       като взе предвид член 59 и член 39 от своя правилник,

–       като взе предвид доклада на комисията по земеделие и развитие на селските райони (A8-0255/2015),

1.      приема изложената по-долу позиция на първо четене;

2.      изисква от Комисията да се отнесе до него отново, в случай че възнамерява да внесе съществени промени в своето предложение или да го замени с друг текст;

3.      възлага на своя председател да предаде позицията на Парламента съответно на Съвета и на Комисията, както и на националните парламенти.

Изменение  1

Предложение за регламент

Позоваване 1

Текст, предложен от Комисията

Изменение

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 42, първа алинея и член 43, параграф 2 от него,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 42, първа алинея, член 43, параграф 2 и член 114 от него,

Обосновка

Включването на позоваване на член 114 от ДФЕС е с оглед съответствието с двойната правна основа (селско стопанство и политика на вътрешния пазар), използвана за приемането на Директива 76/621/ЕИО за определяне на максимално равнище на ерукова киселина в масла и мазнини.

СТАНОВИЩЕ НА КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ ОТНОСНО ПРАВНОТО ОСНОВАНИЕ

Чеслав Адам Шекерски

Председател

Комисия по земеделие и развитие на селските райони

БРЮКСЕЛ

Относно:       Становище относно правното основание на предложението за регламент за отмяна на Директива 76/621/ЕИО на Съвета за определяне на максимално равнище на ерукова киселина в масла и мазнини и на Регламент (ЕО) № 320/2006 на Съвета за установяване на временна схема за преструктуриране на захарната индустрия (COM(2015)0174 – C8-0101/2015 – 2015/0090(COD))

Уважаеми господин Председател,

С писмо от 15 юли 2015 г. комисията по земеделие и развитие на селските райони (AGRI) отправи искане към комисията по правни въпроси съгласно член 39, параграф 2 от Правилника за дейността да представи становище относно целесъобразността на правното основание на горепосоченото предложение.

Правното основание, предложено от Комисията, обхваща член 42, първа алинея от ДФЕС, която се отнася до прилагането на правилата на конкуренцията по отношение на производството и търговията със селскостопански продукти, и член 43, параграф 2 от ДФЕС, който се отнася до създаването на общата организация на селскостопанските пазари.

Комисията AGRI отправя искане за становище относно целесъобразността на добавянето на член 114 от ДФЕС, който се отнася до сближаване на законодателствата с цел създаването или функционирането на вътрешния пазар, към горепосоченото правно основание. С това би се запазило първоначалното правно основание на предложения регламент, като единствено би се добавил член 114 от ДФЕС като трето правно основание.

I. Контекст

Предложението има за цел да отмени Директива 76/621/ЕИО на Съвета и Регламент (ЕО) № 320/2006 на Съвета, които се отнасят до общата селскостопанска политика и се основават на член 42 и член 43, параграф 2 от ДФЕС.

Някои правни актове, приети през последните десетилетия, вече не са релевантни, тъй като тяхното съдържание е било включено в последващи актове или поради временния им характер.

В съответствие с Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество законодателството на Съюза следва да бъде актуализирано и броят на законодателните актове следва да бъде намален чрез отмяна на актове, които вече не се прилагат, с цел да се увеличи прозрачността и сигурността.

Съгласно предложението на Комисията обявяването на приети от Съвета актове за остарели не е в правомощията на Комисията. Следователно актовете, посочени в предложението, следва да бъдат отменени от Съвета и Европейския парламент съгласно обикновената законодателна процедура.

На 23 юни 2015 г. в комисията AGRI беше представен проектодоклад, който има за цел одобряване на предложението на Комисията за отмяна двата остарели акта.[1] Впоследствие (на 24 юли 2015 г.) докладчикът Чеслав Адам Шекерски внесе изменение с цел добавяне на позоваване на член 114 от ДФЕС „с оглед съответствието с двойната правна основа (селско стопанство и политика на вътрешния пазар), използвана за приемането на Директива 76/621/ЕИО за определяне на максимално равнище на ерукова киселина в масла и мазнини“.[2]

В писмо от 7 септември 2015 г., адресирано до докладчика, Специалният комитет по селско стопанство на Съвета потвърди, че ще одобри позицията на Европейския парламент.[3]

II. Относими членове от Договорите

В предложението на Комисията като правно основание са посочени следните членове от Договора за функционирането на Европейския съюз, част трета от ДФЕС, озаглавена „Вътрешни политики и дейности на Съюза“, дял III, озаглавен „Селско стопанство и рибарство“ (подчертаването е добавено):

Член 42 от ДФЕС

(предишен член 36 от ДЕО)

Разпоредбите на главата, отнасяща се до правилата на конкуренцията, се прилагат по отношение на производството и търговията със селскостопански продукти само доколкото това е решено от Европейския парламент и Съвета в рамките на разпоредбите и в съответствие с процедурата, предвидена в член 43, параграф 2, като се вземат предвид целите, посочени в член 39.

[...]

Член 43

(предишен член 37 от ДЕО)

1. [...]

2. Европейският парламент и Съветът, като действат в съответствие с обикновената законодателна процедура и след консултация с Икономическия и социален комитет, създават общата организация на селскостопанските пазари, предвидена в член 40, параграф 1, и приемат останалите разпоредби, необходими за постигането на целите на общата селскостопанска политика и общата политика в областта на рибарството.

[...]

III. Предложеното правно основание

Комисията AGRI отправя искане за становище относно целесъобразността на добавянето към съществуващото правно основание на член 114 от ДФЕС, който гласи, както следва (подчертаването е добавено):

Член 114

(предишен член 95 от ДЕО)

1. Освен ако в Договорите не е предвидено друго, следващите разпоредби се прилагат за постигане на целите, заложени в член 26. Европейският парламент и Съветът, като действат в съответствие с обикновената законодателна процедура, след консултация с Икономическия и социален комитет, приемат мерките за сближаване на законовите, подзаконовите или административните разпоредби на държавите членки, които имат за цел създаването или функционирането на вътрешния пазар.

[...]

IV. Съдебна практика

Съгласно установената практика на Съда на ЕС „изборът на правното основание на общностен акт трябва да се основава на обективни критерии, които да могат да бъдат предмет на съдебен контрол, сред които са по-специално целта и съдържанието на акта“.[4] Изборът на неправилно правно основание може следователно да представлява основание за отмяна на въпросния акт.

По принцип даден акт трябва да се основава само на едно правно основание. Двойно правно основание може да се използва само когато съответният акт преследва едновременно няколко цели или е съставен от множество неразривно свързани съставни части, без една от тях да е второстепенна по отношение на другата или да е опосредена от нея.[5] Освен това процедурите, предвидени за всяко правно основание за приемането на въпросния акт, не следва да бъдат несъвместими.[6]

V. Цел и съдържание на предлагания регламент

Предложението на Комисията цели отмяната на Директива 76/621/ЕИО на Съвета и на Регламент (ЕО) № 320/2006 на Съвета[7] , които на практика не пораждат действие и остават в сила само технически.

Съгласно съображение 1 от предложението подобряването на прозрачността на правото на Съюза чрез inter alia заличаването от действащото законодателство на „онези актове, които вече не пораждат реално действие“, е основен елемент от стратегията за по-добро законотворчество, която се прилага от институциите на Съюза.

Съдържанието на Директива 76/621/ЕИО на Съвета е включено в Регламент (ЕО) № 1881/2006 на Комисията за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните.[8] Освен това временната схема, установена с Регламент (ЕО) № 320/2006 на Съвета, се е прилагала само до пазарната 2009/2010 г. (съображение 2).

В резултат на това посочените по-горе правни актове, свързани с общата селскостопанска политика, са остарели, въпреки че формално все още са в сила, и поради това следва да бъдат отменени от съображения за правна сигурност и яснота (съображение 3 и член 1).

VI. Анализ и определяне на целесъобразното правно основание

Целта и съдържанието на предложението за регламент се състоят в проста отмяна на Директива 76/621/ЕИО на Съвета и Регламент (ЕО) № 320/2006 на Съвета.[9]

По-конкретно, двата акта са остарели, тъй като съдържанието на Директива 76/621/ЕИО на Съвета е включено в последващия Регламент № 1881/2006, а Регламент № 320/2006 установяваше само временна схема, която вече не се прилага.

Нещо повече, Директива 76/621/ЕИО на Съвета беше приета по силата на членове 43 и 100 от Договора за ЕО, които понастоящем отговарят съответно на членове 43 и 114 от ДФЕС, а Регламент (ЕО) № 320/2006 на Съвета беше приет въз основа на член 36 и член 37, параграф 2, трета алинея от Договора за ЕО, които понастоящем отговарят съответно на член 42 и член 43, параграф 2.

Както се потвърждава в съобщението на Правната служба относно правното основание на предложението за регламент (подчертаването е добавено):

Следователно е налице следа от правно основание за вътрешния пазар в един от двата акта, които са в процес на отмяна. Дори и да може да се твърди, че в цялостната отмяна частта относно вътрешния пазар е само случайна, все пак добавянето на член 114 от ДФЕС към правното основание изглежда в пълно съответствие с обичайната практика по отношение на правното основание за отмяна на актове.[10]

Освен това тъй като и двата члена – член 43, параграф 2 от ДФЕС и член 114 от ДФЕС – предвиждат обикновената законодателна процедура, няма несъвместимост на процедурата в настоящия случай.

VII. Заключение и препоръка

Предвид представения по-горе анализ, тъй като двата акта, предложени за отмяна, попадат в областта на общата селскостопанска политика и Директива 76/621/ЕИО на Съвета също се основава на това, което понастоящем съответства на член 114 от ДФЕС основанието на вътрешния пазар за сближаване на законодателствата, целесъобразните правни основания за предложението за регламент за отмяна на Директива 76/621/ЕИО на Съвета за определяне на максимално равнище на ерукова киселина в масла и мазнини и на Регламент (ЕО) № 320/2006 на Съвета за установяване на временна схема за преструктуриране на захарната индустрия, са член 42, член 43, параграф 2 и член 114 от ДФЕС.

На заседанието си от 15 септември 2015 г. комисията по правни въпроси реши съответно с единодушие[11]да препоръча на комисията по земеделие и развитие на селските райони да включи член 114 от ДФЕС в правното основание като допълнение към член 42 и член 43, параграф 2.

С уважение,

Павел Свобода

ПРОЦЕДУРА

Заглавие

Определяне на максимално равнище на ерукова киселина в масла и мазнини и установяване на временна схема за преструктуриране на захарната индустрия

Позовавания

COM(2015)0174 – C8-0101/2015 – 2015/0090(COD)

Дата на представяне на ЕП

22.4.2015

 

 

 

Водеща комисия

       Дата на обявяване в заседание

AGRI

27.4.2015

 

 

 

Подпомагащи комисии

       Дата на обявяване в заседание

DEVE

27.4.2015

INTA

27.4.2015

JURI

27.4.2015

 

Неизказано становище

       Дата на решението

DEVE

20.5.2015

INTA

6.5.2015

JURI

22.6.2015

 

Докладчици

       Дата на назначаване

Czesław Adam Siekierski

5.5.2015

 

 

 

Оспорване на правното основание

       Дата на становището BUDG

JURI

15.9.2015

 

 

 

Дата на приемане

15.9.2015

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

37

0

2

Членове, присъствали на окончателното гласуване

Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Richard Ashworth, José Bové, Paul Brannen, Daniel Buda, Nicola Caputo, Matt Carthy, Viorica Dăncilă, Michel Dantin, Paolo De Castro, Albert Deß, Herbert Dorfmann, Norbert Erdős, Edouard Ferrand, Luke Ming Flanagan, Beata Gosiewska, Martin Häusling, Esther Herranz García, Jan Huitema, Peter Jahr, Jarosław Kalinowski, Elisabeth Köstinger, Zbigniew Kuźmiuk, Philippe Loiseau, Mairead McGuinness, Giulia Moi, Ulrike Müller, James Nicholson, Maria Noichl, Marijana Petir, Laurenţiu Rebega, Bronis Ropė, Jordi Sebastià, Lidia Senra Rodríguez, Marc Tarabella, Janusz Wojciechowski, Marco Zullo

Заместници, присъствали на окончателното гласуване

Franc Bogovič, Angélique Delahaye, Jean-Paul Denanot, Maria Heubuch, Norbert Lins, Sofia Ribeiro, Annie Schreijer-Pierik, Alyn Smith, Hannu Takkula, Ramón Luis Valcárcel Siso

Дата на внасяне

18.9.2015

  • [1]  PE560.619v01-00.
  • [2]  PE565.051v01-00.
  • [3]  Вж. писмо на Специалния комитет по селско стопанство до докладчика г-н Шекерски от 7 септември 2015 г. (SGS15/10567).
  • [4]  Решение от 1987 г. по дело Комисия/Съвет („Общи тарифни преференции“) (C-45/86, Recueil, стр. 1439, точка 5); Решение от 2007 г. по дело Комисия/Съвет (C-440/05, Сборник, стр. I-9097); Решение от 2009 г. по дело Комисия/Парламент и Съвет (C-411/06, Сборник, стр. I-7585);
  • [5]  Решение от 2009 г. по дело Комисия/Парламент и Съвет (C-411/06, Сборник, стр. I-7585, точка 47).
  • [6]  Решение от 1991 г. по дело Комисия/Съвет („Титаниев диоксид“) (C-300/89, Recueil, стр. I-2867, точки 17 – 25).
  • [7]  ОВ L 58, 2.8.2006 г., стр. 42.
  • [8]  ОВ L 364, 20.12.2006 г., стр. 5.
  • [9]  ОВ L 58, 2.8.2006 г., стр. 42.
  • [10]  SJ-0446/15.
  • [11]  На окончателното гласуване присъстваха: Павел Свобода (председател), Жан-Мари Кавада, Лидия Йоанна Герингер де Оденберг (заместник-председател), Аксел Фос (заместник-председател), Юте Гутеланд (докладчик), Макс Андерсон, Жоел Бержерон, Мари-Кристин Бутоне, Даниел Буда, Терез Комодини Какиа, Ангел Джамбазки, Лаура Ферара, Енрико Газбара, Хейди Хаутала, Саджад Карим, Дитмар Кьостер, Стефано Маулу, Емил Радев, Юлия Реда, Евелин Регнер, Виржини Розиер, Тадеуш Звефка, Вероника Лопе Фонтане (заместник на Роса Естарас Ферагут съгласно член 200, параграф 2) и Доминик Мартен (заместник на Жил Льобретон съгласно член 200, параграф 2).