SPRAWOZDANIE w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 2494/95

26.10.2015 - (COM(2014)0724 – C8-0283/2014 – 2014/0346(COD)) - ***I

Komisja Gospodarcza i Monetarna
Sprawozdawca: Roberto Gualtieri


Procedura : 2014/0346(COD)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
A8-0313/2015
Teksty złożone :
A8-0313/2015
Debaty :
Teksty przyjęte :

PROJEKT REZOLUCJI USTAWODAWCZEJ PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 2494/95

(COM(2014)0724 – C8-0283/2014 – 2014/0346(COD))

(Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie)

Parlament Europejski,

–  uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Parlamentowi Europejskiemu i Radzie (COM(2014)0724),

–  uwzględniając art. 294 ust. 2 oraz art. 338 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zgodnie z którymi wniosek został przedstawiony Parlamentowi przez Komisję (C8-0283/2014),

–  uwzględniając art. 294 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

–  uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego z dnia 1 czerwca 2015 r.[1],

–  uwzględniając art.59 Regulaminu,

–  uwzględniając sprawozdanie Komisji Gospodarczej i Monetarnej (A8–0313/2015),

1.  przyjmuje poniższe stanowisko w pierwszym czytaniu;

2.  zwraca się do Komisji o ponowne przekazanie mu sprawy, jeśli uzna ona za stosowne wprowadzić znaczące zmiany do swojego wniosku lub zastąpić go innym tekstem;

3.  zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji, a także parlamentom narodowym.

Poprawka    1

POPRAWKI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO[2]*

do wniosku Komisji

---------------------------------------------------------

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych i uchylające rozporządzenie (WE) nr 2494/95

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 338 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego[3],

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)  Zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP) służą do pomiaru inflacji w sposób zharmonizowany we wszystkich państwach członkowskich. Komisja i Europejski Bank Centralny używają HICP do oceny stabilności cen w państwach członkowskich na podstawie art. 140 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Traktat).

(1a)  HICP stosowane są również do oceny krajowej konkurencyjności w ramach procedury Komisji dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

(1b)  Wysokiej jakości dane statystyczne, jak również ich porównywalność, są podstawowym dobrem publicznym dla wszystkich obywateli Unii, badaczy i osób odpowiedzialnych za politykę publiczną w Unii.

(2)  Europejski System Banków Centralnych (ESBC) stosuje HICP jako wskaźnik pomiaru osiągania celu ESBC, zakładającego utrzymanie stabilności cen na podstawie art. 127 ust. 1 Traktatu, który ma szczególne znaczenie dla definiowania i urzeczywistniania polityki pieniężnej Unii na podstawie art. 127 ust. 2 Traktatu. Zgodnie z art. 127 ust. 4 i art. 282 ust. 5 Traktatu Komisja powinna zasięgać opinii Europejskiego Banku Centralnego w sprawie proponowanych aktów prawa Unii podlegających jego kompetencji.

(2a)  Traktat nie określa definicji stabilności cen, jednak w 1998 r. Rada Prezesów EBC stwierdziła, że stabilność cen definiuje się jako wzrost (rok do roku) HICP dla strefy euro na poziomie poniżej 2%. W 2003 r. Rada Prezesów EBC uzgodniła, że dążąc do stabilności cen, będzie starała się utrzymywać stopę inflacji na poziomie bliskim, ale poniżej 2% w średnim okresie.

(3)  Rozporządzeniem Rady (WE) nr 2494/95[4] ustanowiono wspólne ramy sporządzania zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych. Te ramy prawne wymagają dostosowania do obecnych potrzeb i postępu technicznego, między innymi poprzez zwiększenie przydatności i porównywalności HICP, a także monitorowanie szerszego zestawu dodatkowych wskaźników wymaganych do pomiaru, analizy i prognozowania inflacji, które muszą być udostępniane w sposób zharmonizowany.

(4)  W niniejszym rozporządzeniu uwzględniono program Komisji na rzecz lepszego stanowienia prawa, w szczególności komunikat Komisji dotyczący inteligentnych regulacji w Unii Europejskiej[5]. W zakresie statystyki Komisja wyznaczyła sobie priorytet uproszczenia i usprawnienia otoczenia regulacyjnego statystyki[6].

(5)  HICP oraz zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych przy stałych stawkach podatkowych (HICP-CT) powinno się przedstawiać w podziale na kategorie europejskiej klasyfikacji spożycia indywidualnego według celu (ECOICOP). Klasyfikacja ta powinna zapewnić spójność i porównywalność wszystkich europejskich statystyk odnoszących się do spożycia prywatnego. Klasyfikacja ECOICOP powinna być również spójna z UN COICOP, która jest międzynarodową normą klasyfikującą spożycie indywidualne według celu, i powinna w związku z tym zostać dostosowana do zmian w UN COICOP.

(6)  ▌HICP według obowiązującej definicji oparte są na cenach obserwowanych, które obejmują również podatki od produktów, dlatego na inflację mają wpływ zmiany stawek podatków od produktów. Do celów analizy inflacji oraz oceny konwergencji w państwach członkowskich niezbędne jest również gromadzenie informacji na temat wpływu zmian podatkowych na inflację. W tym celu HICP powinny być dodatkowo obliczane na podstawie stałych stawek podatkowych.

(7)  Ustanowienie wskaźników cen mieszkań, w szczególności mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela (wskaźniki OOH), jest ważnym krokiem w stronę zwiększenia przydatności i porównywalności HICP na terytorium Unii i na poziomie międzynarodowym. Wskaźniki cen mieszkań i domów mieszkalnych są także niezbędną podstawą do zestawiania wskaźników OOH. Wskaźniki cen mieszkań i domów mieszkalnych są także istotnymi wskaźnikami same w sobie. Pominięcie w HICP mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela może sprawić, że wskaźniki te nie będą odpowiednie do celów porównawczych między państwami członkowskimi, a tym samym może wpływać na monitorowanie najważniejszych zmian w Unii, takich jak konkurencyjność, a w szerszym rozumieniu, zakłócenia równowagi makroekonomicznej. Na podstawie wyników sprawozdania dotyczącego tego, czy wskaźniki cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela mogą zostać objęte zakresem HICP, przygotowanego zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Komisji nr 93/2013[7], należy przewidzieć specjalny plan działań na rzecz włączenia wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych do zakresu HICP.

(7a)  Wczesne przekazywanie wstępnych informacji na temat miesięcznego HICP w formie wstępnych szacunków jest kluczowe dla polityki pieniężnej w strefie euro. Dlatego państwa członkowskie należące do strefy euro powinny przekazywać te wstępne szacunki, kiedy tylko zachodzi taka konieczność.

(7b)  HICP według obowiązującej definicji nie są wskaźnikami kosztów utrzymania. Jednak wspieranie badań pilotażowych dotyczących zharmonizowanych wskaźników kosztów utrzymania powinno pozwolić na uzupełnienie HICP ważnym narzędziem analitycznym do monitorowania zasadniczych tendencji dotyczących inflacji, ponieważ średnio- i długoterminowe tendencje inflacyjne są silnie powiązane z tendencjami dotyczącymi kosztów utrzymania.

(8)  Należy okresowo aktualizować okres odniesienia wskaźników cen. Należy ustanowić zasady odnoszące się do wspólnych okresów odniesienia zharmonizowanych wskaźników i ich wskaźników częściowych zintegrowanych w różnym czasie, aby zapewnić porównywalność i przydatność uzyskanych w ten sposób wskaźników.

(9)  Aby zwiększyć stopniową harmonizację wskaźników cen konsumpcyjnych, należy zainicjować badania pilotażowe oceniające wykonalność wykorzystania dodatkowych informacji podstawowych lub zastosowania nowych podejść metodycznych. Komisja powinna podjąć niezbędne działania i znaleźć odpowiednie środki, w tym wsparcie finansowe, aby zachęcić do badań pilotażowych.

(10)  Aby pomóc państwom członkowskim w przygotowaniu porównywalnych wskaźników cen konsumpcyjnych, należy sporządzić instrukcje metodologiczne zawierające wskazówki dotyczące różnych etapów sporządzania zharmonizowanych wskaźników wysokiej jakości. Instrukcje metodologiczne powinny zostać sporządzone oraz regularnie aktualizowane przez Komisję (Eurostat) w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego. W rocznym wykazie HICP, o którym mowa w art. 9 ust. 2 lit. b) niniejszego rozporządzenia państwa członkowskie powinny informować Komisję (Eurostat) o ewentualnych rozbieżnościach między stosowanymi metodami statystycznymi a metodami zalecanymi w instrukcjach metodologicznych.

(11)  Komisja (Eurostat) powinna weryfikować źródła i metody wykorzystywane przez państwa członkowskie przy obliczaniu zharmonizowanych wskaźników i powinna monitorować wdrażanie ram prawnych przez państwa członkowskie. W tym celu Komisja (Eurostat) powinna prowadzić regularny dialog z organami statystycznymi państw członkowskich.

(12)  Informacje ogólne są niezbędne dla oceny, czy szczegółowe zharmonizowane wskaźniki przekazane przez państwa członkowskie są wystarczająco porównywalne. Ponadto przejrzyste metody i praktyki obliczania stosowane w państwach członkowskich pomagają wszystkim zainteresowanym stronom w zrozumieniu zharmonizowanych wskaźników i dalszym podnoszeniu ich jakości. Należy zatem ustanowić zestaw zasad przekazywania zharmonizowanych metadanych.

(13)  W celu zapewnienia jakości zharmonizowanych wskaźników Komisja (Eurostat), krajowe banki centralne i Europejski Bank Centralny powinny wymieniać poufne dane i metadane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009[8].

(14)  Ponieważ cel niniejszego rozporządzenia, jakim jest utworzenie wspólnych norm statystycznych dla zharmonizowanych wskaźników, nie może zostać osiągnięty w wystarczający sposób przez państwa członkowskie, natomiast możliwe jest lepsze jego osiągnięcie na poziomie Unii, Unia może przyjąć środki zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną we wspomnianym artykule niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co niezbędne dla osiągnięcia wymienionego celu.

(15)  W celu zapewnienia porównywalności na poziomie międzynarodowym klasyfikacji spożycia indywidualnego według celu stosowanej do podziału HICP i HICP-CT,w celu zagwarantowania dostosowania do zmian UN COICOP, w celu zmodyfikowania wykazu wskaźników częściowych ECOICOP, których nie trzeba przygotowywać, w celu wprowadzenia lepszej jakości danych i struktury podstawowych informacji oraz ulepszonej metodologii zapewniającej większą przydatność i porównywalność wskaźników w oparciu o ocenę badań pilotażowych, a także w celu rozszerzenia zakresu HICP o wskaźniki cen mieszkań i domów mieszkalnych, należy przekazać Komisji uprawnienia do przyjęcia aktów zgodnie z art. 290 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do zharmonizowanych wskaźników. Szczególnie ważne jest, aby w czasie prac przygotowawczych Komisja prowadziła stosowne konsultacje, w tym na poziomie ekspertów. Przygotowując i opracowując akty delegowane, Komisja powinna zapewnić jednoczesne, terminowe i odpowiednie przekazywanie stosownych dokumentów Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

(16)  W celu zapewnienia pełnej porównywalności wskaźników cen konsumpcyjnych potrzebne są jednakowe warunki dla: podziału HICP i HICP-CTna kategorie ECOICOP; metodyki stosowanej do sporządzania zharmonizowanych wskaźników; informacji przekazywanych przez jednostki statystyczne; przekazywania wag i metadanych dla wag; ustanawiania rocznego kalendarza przekazywania zharmonizowanych wskaźników i wskaźników częściowych; norm wymiany danych i metadanych; jednakowych warunków rewizji▐ oraz wymogów dotyczących zapewniania jakości technicznej odnośnie do zawartości rocznych sprawozdań z jakości; terminu przekazania sprawozdania Komisji (Eurostatowi) i struktury wykazu wskaźników. W celu zapewnienia takich jednakowych warunków wykonywania niniejszego rozporządzenia należy powierzyć Komisji uprawnienia wykonawcze. Uprawnienia te powinny być wykonywane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011[9].

(16a)  Niektóre wskaźniki częściowe ECOICOP nie muszą być tworzone przez wszystkie bądź niektóre państwa członkowskie w chwili obecnej, ponieważ albo nie obejmują one pieniężnego spożycia gospodarstw domowych albo stopień harmonizacji metodycznej jest wciąż niewystarczający. Możliwe jest jednak, że w przyszłości można będzie poprawić harmonizację metodyczną za pomocą prawa unijnego lub w wyniku rzeczywistej konwergencji podejść metodologicznych. W takim przypadku Komisja powinna być uprawniona do zmiany niniejszego rozporządzenia w celu wprowadzenia obowiązku tworzenia odpowiednich wskaźników częściowych ECOICOP.

(17)  Przyjmując środki wykonawcze i akty delegowane zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, Komisja powinna dopilnować, by te akty delegowane nie nakładały na państwa członkowskie ani na respondentów znacznych dodatkowych obciążeń, ani też by nie zmieniały obowiązujących odnośnych ram konceptualnych ponad to, co przewidziano w niniejszym rozporządzeniu. Przyjmując i wdrażając te akty delegowane, należy w pełni uwzględnić analizę efektywności kosztowej.

(18)  W kontekście art. 7 rozporządzenia (WE) nr 223/2009 zasięgnięto opinii Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego.

(19)  Należy uchylić rozporządzenie (WE) nr 2494/95,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1 Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustanawia wspólne ramy opracowywania, tworzenia i rozpowszechniania zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (HICP, HICP-CT, wskaźnik cen OOH) oraz wskaźnika cen mieszkań i domów mieszkalnych (HPI) na poziomie unijnym, krajowym i niższym niż krajowy.

Artykuł 2 Definicje

Na użytek niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

a)  „opracowywanie statystyk” oznacza ustanawianie i doskonalenie metod statystycznych, norm i procedur stosowanych do tworzenia i rozpowszechniania statystyk, mające na celu sporządzanie nowych środków i wskaźników statystycznych;

b)  „tworzenie statystyk” oznacza wszystkie etapy zestawiania statystyk, łącznie z ich gromadzeniem, przechowywaniem, przetwarzaniem i analizą;

c)  „rozpowszechnianie statystyk” oznacza działalność polegającą na udostępnianiu użytkownikom statystyk, analiz statystycznych i informacji jawnych;

d)  „produkty” oznaczają wyroby i usługi określone w pkt 3.01 załącznika A do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013[10] (zwanego dalej „ESA 2010”);

e)  „ceny konsumpcyjne” oznaczają ceny zakupów zapłacone przez gospodarstwa domowe celem nabycia poszczególnych produktów w drodze transakcji pieniężnych;

ea)  „cena mieszkania lub domu mieszkalnego” oznacza cenę transakcyjną nieruchomości mieszkalnej nabytej przez gospodarstwo domowe;

f)  „cena nabycia” jest ceną za produkty, którą nabywca rzeczywiście płaci, zawierającą wszelkie podatki pomniejszone o subsydia do produktów, po odjęciu zniżek z tytułu dużych ilości lub zakupów posezonowych od standardowych cen lub opłat, wyjąwszy odsetki lub opłaty za usługi dodane w ramach umów kredytowych, oraz wszelkie dodatkowe opłaty ponoszone w wyniku niedokonania płatności w terminie podanym w chwili dokonywania zakupu;

g)  „zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych (HICP)” oznacza porównywalny wskaźnik cen konsumpcyjnych, tworzony przez każde państwo członkowskie;

h)  „zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych przy stałych stawkach podatkowych (HICP-CT)” oznacza tworzony przez każde państwo członkowskie porównywalny wskaźnik, którym mierzy się zmiany cen konsumpcyjnych przez pewien okres czasu bez uwzględniania wpływu zmian w podatkach od produktów w tym samym okresie;

i)  „ceny regulowane” oznaczają ceny bezpośrednio ustalone przez rząd lub na które rząd ma wpływ w znacznym stopniu;

j)  „wskaźnik cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela (wskaźnik cen OOH) oznacza tworzony przez każde państwo członkowskie wskaźnik, którym mierzy się zmiany w cenach transakcji dotyczących mieszkań, które dotychczas nie należały do sektora gospodarstw domowych, oraz innych produktów nabywanych przez gospodarstwa domowe należące do kategorii właścicieli zamieszkujących własne mieszkania;

k)  „wskaźnik cen mieszkań i domów mieszkalnych (HPI)” oznacza tworzony przez każde państwo członkowskie porównywalny wskaźnik, którym mierzy się zmiany w cenach transakcji dotyczących mieszkań zakupionych przez gospodarstwa domowe;

l)  „wskaźnik częściowy HICP lub HICP-CT” oznacza wskaźnik cen dla każdej kategorii europejskiej klasyfikacji spożycia indywidualnego według celu (zwanej dalej „ECOICOP”), ustanowiony w załączniku;

m)  „zharmonizowane wskaźniki” oznaczają tworzone przez każde państwo członkowskie porównywalne wskaźniki HICP, HICP-CT, wskaźnik cen OOH oraz HPI;

ma)  „wstępny szacunek HICP” oznacza wczesny szacunek HICP przekazany przez państwa członkowskie strefy euro, który może być oparty na tymczasowych informacjach i, w razie konieczności, odpowiednich modelach;

o)  „indeks typu Laspeyresa” oznacza indeks cen, którym mierzy się średnią zmianę cen od okresu odniesienia cen do okresu porównania z wykorzystaniem udziałów w wydatkach z pewnego okresu sprzed okresu odniesienia cen, przy czym udziały w wydatkach są dostosowane w celu odzwierciedlenia cen z okresu odniesienia cen; indeks ten definiuje się następująco:

 

  gdzie duża litera sigma (∑) oznacza sumę; P oznacza cenę produktu; 0 oznacza okres odniesienia cen; t oznacza okres porównania; a wagi w oznaczają udziały w wydatkach w okresie b sprzed okresu odniesienia cen i są dostosowane w celu odzwierciedlenia cen z okresu odniesienia cen 0;

p)  „okres odniesienia indeksu” oznacza okres, za który wskaźnik jest ustalony na 100 punktów wskaźnikowych;

pa)  „okres odniesienia cen” oznacza okres, do którego odnosi się cena z okresu porównania, przy czym dla wskaźników miesięcznych okresem odniesienia cen jest grudzień poprzedniego roku, a dla wskaźników kwartalnych okresem odniesienia cen jest czwarty kwartał poprzedniego roku;

q)  „informacje podstawowe” odnośnie do HICP i HICP-CT oznaczają dane obejmujące

–  wszystkie ceny nabycia produktów, które należy uwzględnić, aby obliczyć wskaźniki częściowe ▌zgodnie z niniejszym rozporządzeniem,

–  wszystkie cechy określające cenę produktu i wszelkie inne cechy charakterystyczne mające znaczenie dla przedmiotowego celu konsumenta,

–  informacje o podatkach i podatkach akcyzowych,

–  informacje o tym, czy cena jest częściowo lub w pełni regulowana oraz

–  wszystkie wagi odzwierciedlające poziom i strukturę konsumpcji przedmiotowych produktów;

r)  „informacje podstawowe” odnośnie do wskaźnika cen OOH i wskaźnika HPI oznaczają dane obejmujące

–    wszystkie ceny transakcji dotyczące mieszkań zakupionych przez gospodarstwa domowe, które należy uwzględnić przy obliczaniu ▌HPI zgodnie z niniejszym rozporządzeniem,

–    wszystkie cechy charakterystyczne określające cenę mieszkań lub inne znaczące cechy charakterystyczne;

s)  „gospodarstwo domowe” oznacza gospodarstwo domowe zdefiniowane w pkt 2.119 lit. a) i b) załącznika A do ESA 2010, niezależnie od narodowości lub miejsca zamieszkania;

t)  „terytorium ekonomiczne państwa członkowskiego” oznacza terytorium określone w pkt 2.05 załącznika A do ESA 2010, z takim wyjątkiem, że obejmuje ono enklawy eksterytorialne położone w granicach danego państwa, zaś nie obejmuje enklaw terytorialnych położonych za granicą;

u)  „pieniężne spożycie w sektorze gospodarstw domowych” oznacza część spożycia

–  gospodarstw domowych,

–  w postaci transakcji pieniężnych,

–  na terytorium ekonomicznym państwa członkowskiego,

–  na produkty wykorzystywane dla bezpośredniego zaspokojenia indywidualnych potrzeb, zgodnie z definicją w pkt 3.101 załącznika A do ESA 2010,

–  w jednym lub w dwóch porównywanych okresach czasu;

v)  „znaczna zmiana metody tworzenia” oznacza zmianę, która zgodnie z obliczeniami może wpłynąć na tempo zmian danego zharmonizowanego wskaźnika lub jego części w każdym okresie czasu o ponad:

–  0,1 punktu procentowego dla wszystkich pozycji HICP, HICP-CT, wskaźnika cen OOH lub HPI,

–  0,3, 0,4, 0,5 lub 0,6 punktu procentowego odpowiednio dla każdego działu, grupy, klasy lub podklasy (5-cyfrowej) ECOICOP dla HICP lub HICP-CT.

Artykuł 3 Zestawianie zharmonizowanych wskaźników

1.  Państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) wszystkie zharmonizowane wskaźniki zdefiniowane w art. 2 lit. m) w odpowiedniej formie.

2.  Te zharmonizowane wskaźniki są zestawiane przy zastosowaniu formuły typu Laspeyresa.

3.  HICP i HICP-CT są oparte na zmianach cen i wagach produktów włączonych w pieniężne spożycie gospodarstw domowych.

4.  Ani HICP, ani HICP-CT nie obejmuje transakcji między gospodarstwami domowymi, z wyjątkiem przypadków wynajmu płaconego przez najemców prywatnym właścicielom nieruchomości, w których ci ostatni występują jako producenci rynkowi usług nabywanych przez gospodarstwa domowe (najemców).

4a.  Wskaźniki OOH zestawia się, jeżeli to możliwe i jeżeli dostępne są odnośne dane, za okres 10 lat poprzedzających wejście w życie niniejszego rozporządzenia.

5.  Wskaźniki częściowe HICP i HICP-CT są zestawiane dla kategorii ECOICOP. Należy przyjąć, w drodze aktów wykonawczych, jednakowe warunki dla podziału HICP i HICP-CT według kategorii ECOICOP. Wspomniane akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 11 ust. 2.

5a.  W zależności od wyników sprawozdania dotyczącego tego, czy wskaźniki cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela mogą zostać objęte zakresem HICP, przygotowanego zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Komisji nr 93/2013, Komisja może – w terminie jednego roku od publikacji tego sprawozdania – przyjąć akt delegowany zgodnie z art. 10 niniejszego rozporządzenia w celu włączenia wskaźnika OOH do zakresu HICP, przy czym należy dokonać odpowiednich dostosowań metodologii HICP oraz przestrzegać ograniczeń zakresu obu wskaźników łącznie, jak określono w niniejszym rozporządzeniu.

5b.  Komisja może przedłużyć o trzy lata termin, o którym mowa w ust. 5a, jeżeli oceni, że wymagany jest dodatkowy czas w celu przyjęcia aktów delegowanych, o których mowa w tym ustępie, lub proponuje w stosownym przypadku przegląd niniejszego rozporządzenia.

5c.  Podział wstępnych szacunków HICP przekazanych przez państwa członkowskie strefy euro przyjmuje się za pomocą aktów wykonawczych. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 11 ust. 2.

5d.  Podział wskaźnika cen OOH i wskaźnika HPI przyjmuje się w drodze aktów wykonawczych. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 11 ust. 2.

Artykuł 4 Porównywalność zharmonizowanych wskaźników

1.  Aby uznać zharmonizowane wskaźniki za porównywalne, jakakolwiek różnica między krajami w każdym stopniu szczegółowości odzwierciedla jedynie różnice w zmianach cen lub wzorcach wydatków.

2.  Wszelkie wskaźniki częściowe zharmonizowanych wskaźników, które odbiegają od koncepcji lub metod niniejszego rozporządzenia są uznawane za porównywalne, jeśli prowadzą do wskaźnika, który szacuje się, że różni się systematycznie o:

a)  mniej niż lub równo o 0,1 punktu procentowego średnio w ciągu roku w porównaniu z poprzednim rokiem od wskaźnika zestawionego zgodnie z podejściem metodologicznym niniejszego rozporządzenia, w przypadku HICP i HICP-CT;

b)  mniej niż lub równo o 1 punkt procentowy średnio w ciągu roku w porównaniu z poprzednim rokiem od wskaźnika zestawionego zgodnie z podejściem metodologicznym niniejszego rozporządzenia, w przypadku wskaźnika cen OOH i wskaźnika HPI;

Jeśli obliczenie tego nie jest możliwe, konsekwencje zastosowania metodyki odbiegającej od koncepcji lub metod niniejszego rozporządzenia muszą być szczegółowo określone.

3.  Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących zmiany załącznika, zgodnie z art. 10, aby zapewnić porównywalność▐ na szczeblu międzynarodowym podziału HICP na kategorie ECOICOP.

4.  W celu zapewnienia jednakowych warunków wdrożenia oraz w celu osiągnięcia celów rozporządzenia określa się w drodze aktów wykonawczych dalsze szczegóły dotyczące tworzenia porównywalnych zharmonizowanych wskaźników. Takie akty wykonawcze dotyczą:

  (i)  – doboru próby i reprezentatywności;

  (ii)  – gromadzenia i analizowania cen;

  (iii)  – zastąpień i dostosowań jakościowych;

  (iv)  – zestawiania wskaźników;

  (v)  – rewizji;

  (vi)  – wskaźników specjalnych;

  (vii)  – analizowania produktów w konkretnych obszarach.

  Komisja dopilnowuje, by te akty wykonawcze nie nakładały znacznego dodatkowego obciążenia administracyjnego na państwa członkowskie ani na respondentów.

Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 11 ust. 2.

4a.   Jeżeli wymagają tego poparte naukowo zmiany metod statystycznych bazujące na sprawozdaniu w sprawie badań pilotażowych, o którym mowa w art. 8 ust. 4a, w odniesieniu do tworzenia zharmonizowanych wskaźników, Komisja jest uprawniona do zmiany pierwszego akapitu w art. 4 ust. 4 za pomocą aktów delegowanych przyjmowanych zgodnie z art. 10, dodając elementy do umieszczonej tam listy, dla których wymagane są dalsze szczegóły dotyczące metody statystycznej, pod warunkiem, że takie elementy nie pokrywają się z elementami istniejącymi ani nie zmieniają zakresu ani charakteru zharmonizowanych wskaźników przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu.

Artykuł 5 Wymagania dotyczące danych

1.  Państwa członkowskie gromadzą reprezentatywne dla swojego kraju informacje podstawowe w celu tworzenia zharmonizowanych wskaźników i ich wskaźników częściowych.

2.  Informacje te pozyskują od jednostek statystycznych określonych w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 696/93[11].

3.  Jednostki statystyczne przekazujące informacje o produktach włączonych w pieniężne spożycie gospodarstw domowych współpracują przy gromadzeniu lub przekazywaniu podstawowych danych zgodnie z wymogami. Jednostki statystyczne przekazują dokładne i całościowe informacje, w tym również, na życzenie, w formie elektronicznej. Na wniosek krajowych organów odpowiedzialnych za zestawianie oficjalnych statystyk, jednostki statystyczne przekazują informacje w formie elektronicznej (takie jak dane z czytników kodów kreskowych), i o wymaganym poziomie szczegółowości w celu tworzenia zharmonizowanych wskaźników i przeprowadzenia oceny zgodności z wymogami porównywalności i jakości zharmonizowanych wskaźników. Jednakowe warunki przekazywania tych informacji ustanawia się w drodze aktów wykonawczych. Wspomniane akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 11 ust. 2.

4.  Zharmonizowane wskaźniki i ich wskaźniki częściowe są skalowane do wspólnego okresu odniesienia wskaźników za 2015 r. Skalowanie to staje się skuteczne począwszy od wskaźnika za styczeń 2016 r.

5.  Zharmonizowane wskaźniki i ich wskaźniki częściowe są ponownie dostosowane do nowego wspólnego okresu odniesienia wskaźników w przypadku znaczącej zmiany metodyki zharmonizowanych wskaźników przyjmowanych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem lub co dziesięć lat po ostatnim przeskalowaniu, począwszy od 2015 r. Przeskalowanie na nowy okres odniesienia staje się skuteczne:

a)  w przypadku wskaźników miesięcznych – wraz ze wskaźnikiem za styczeń drugiego roku po okresie odniesienia wskaźnika;

b)  w przypadku wskaźników kwartalnych – wraz ze wskaźnikiem za pierwszy kwartał drugiego roku po okresie odniesienia wskaźnika.

Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych zgodnie z art. 10 w celu ustanowienia szczegółowych zasad przeskalowania zharmonizowanych wskaźników w przypadku uznanych naukowo zmian metodologicznych, które powodują konieczne i znaczne przeskalowanie.

6.  ▌Państwa członkowskie nie muszą tworzyć ani przekazywać wskaźników częściowych HICP lub HICP-CT, których waga wynosi mniej niż jedna tysięczna część łącznych wydatków objętych HICP.

6a.  Państwa członkowskie nie muszą tworzyć ani przekazywać wskaźników częściowych OOH lub HPI, których waga wynosi mniej niż jedna setna część odpowiednio łącznych wydatków związanych z mieszkaniami i domami mieszkalnymi zajmowanymi przez właściciela (O.1) i całkowitej wartości zakupionych nieruchomości mieszkalnych (H.1).

7.  Wskaźniki częściowe ECOICOP, których państwa członkowskie nie muszą tworzyć, gdyż nie obejmują pieniężnego spożycia w sektorze gospodarstw domowych lub stopień harmonizacji metodycznej jest wciąż niewystarczający, są następujące:

  02.3  Narkotyki

  09.4.3   Gry losowe

  12.2  Prostytucja

  12.5.1  Ubezpieczenia na życie

  12.6.1  Usługi pośrednictwa finansowego mierzone pośrednio (FISIM)

W przypadku wystarczającej poprawy stopnia harmonizacji metodycznej Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych zgodnie z art. 10 w celu zmiany akapitu pierwszego niniejszego ustępu poprzez usunięcie jednego lub większej liczby wymienionych tam wskaźników częściowych.

Artykuł 6 Częstotliwość

1.  Państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) HICP, HICP-CT oraz ich odnośne wskaźniki częściowe co miesiąc, łącznie z tymi wskaźnikami częściowymi, które tworzone są rzadziej.

2.  Państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) wskaźnik cen OOH i wskaźnik HPI co kwartał. Wskaźniki te mogą być przekazywane co miesiąc na zasadzie dobrowolności.

3.  Państwa członkowskie nie muszą tworzyć wskaźników częściowych co miesiąc lub co kwartał, o ile rzadsze gromadzenie danych spełnia wymogi porównywalności, o których mowa w art. 4. Państwa członkowskie informują Komisję (Eurostat) o kategoriach ECOICOP i OOH, które mają zamiar gromadzić rzadziej niż, odpowiednio, co miesiąc lub co kwartał.

4.  Co roku państwa członkowskie dokonują przeglądu i aktualizacji wag wskaźników częściowych dla zharmonizowanych wskaźników. Jednakowe warunki przekazywania wag i metadanych dotyczących wag ustanawia się w drodze aktów wykonawczych. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 11 ust. 2.

4a.  Aby zapewnić prawidłowość danych statystycznych przedstawianych przez państwa członkowskie, Komisja korzysta ze wszystkich odpowiednich prerogatyw i uprawnień przewidzianych w art. 12 rozporządzenia (WE) nr 223/2009.

Artykuł 7 Terminy, normy wymiany i rewizje

1.  Państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) zharmonizowane wskaźniki i wszystkie wskaźniki częściowe nie później niż 20 dni kalendarzowych po zakończeniu miesiąca odniesienia dla szeregów miesięcznych oraz 85 dni kalendarzowych po zakończeniu kwartału odniesienia dla szeregów kwartalnych.

1a.  Państwa członkowskie przedstawiają zaktualizowane wagi dla wskaźników miesięcznych nie później niż 13 lutego każdego roku. Zaktualizowane wagi dla wskaźników kwartalnych przedstawia się nie później niż 15 czerwca każdego roku.

1b.  Każde państwo członkowskie strefy euro przekazuje wstępny szacunek HICP nie później niż przedostatniego dnia kalendarzowego miesiąca, którego dotyczy dany HICP.

2.  Państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) dane i metadane wymagane niniejszym rozporządzeniem zgodnie z normami wymiany danych i metadanych.

3.  Już opublikowane wskaźniki zharmonizowane i ich wskaźniki częściowe mogą zostać poprawione.

4.  Ustanowienie rocznego kalendarza przedkładania zharmonizowanych wskaźników i wskaźników częściowych, o których mowa w ust. 1, norm wymiany danych i metadanych, o których mowa w ust. 2, oraz jednakowych warunków dokonywania poprawek, o których mowa w ust. 3 ustanawiane jest szczegółowo w drodze aktów wykonawczych. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 11 ust. 2.

Artykuł 8 Badania pilotażowe

1.  Ilekroć do celów zestawiania z harmonizowanych wskaźników wymagane są lepszej jakości informacje podstawowe lub kiedy stwierdzono potrzebę usprawnienia merytorycznej i międzynarodowej porównywalności wskaźników w metodach, o których mowa w art. 4 ust. 4, Komisja (Eurostat) może rozpocząć badania pilotażowe prowadzone na zasadzie dobrowolności przez państwa członkowskie.

1a.  W stosownych przypadkach badania pilotażowe dofinansowuje się z budżetu ogólnego Unii.

2.  Celem badań pilotażowych jest ocena wykonalności i kosztów uzyskania lepszej jakości danych i lepszej struktury informacji podstawowych lub przyjęcia nowych podejść metodycznych.

3.  Komisja (Eurostat) ocenia wyniki badań pilotażowych w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi i głównymi użytkownikami zharmonizowanych wskaźników, uwzględniając korzyści dysponowania lepszej jakości informacjami podstawowymi lub nowym podejściem metodologicznym w odniesieniu do dodatkowych kosztów gromadzenia i zestawiania danych.

4.  Na podstawie oceny badań pilotażowych Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych zgodnie z art. 10 w celu uzupełnienia niniejszego rozporządzenia o wymogi dotyczące struktury i jakości danych w odniesieniu do uzyskiwania informacji podstawowych wymaganych do zestawienia zharmonizowanych wskaźników, które poprawiają istniejące wymogi lub udoskonalone metody, przy czym w żadnym wypadku nie wolno zmieniać podstawowych założeń metod przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu.

4a.  Do dnia 31 grudnia 2020 r., a następnie co pięć lat, Komisja (Eurostat) przedstawi Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie oceniające, w stosownych przypadkach, główne wyniki badań pilotażowych.

Artykuł 9 Zapewnienie jakości

1.  Państwa członkowskie zapewniają jakość przekazywanych zharmonizowanych wskaźników. Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się standardowe kryteria jakości ustanowione w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 223/2009.

2.  Państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi):

a)  roczne standardowe sprawozdania dotyczące jakości obejmujące kryteria jakości, o których mowa w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 223/2009;

b)  roczny wykaz zawierający szczegóły na temat źródeł danych, wykorzystanych definicji i metod, w tym szczegóły dotyczące jakichkolwiek rozbieżności między zastosowanymi metodami statystycznymi a metodami zalecanymi w instrukcjach metodologicznych, a także

c)  dalsze powiązane informacje o poziomie szczegółowości koniecznym do oceny zgodności z wymogami porównywalności oraz jakości zharmonizowanych wskaźników, na wniosek Komisji (Eurostatu).

3.  Jeśli państwo członkowskie ma zamiar wprowadzić znaczną zmianę w metodach tworzenia zharmonizowanych wskaźników lub ich części, państwo to informuje Komisję (Eurostat) najpóźniej trzy miesiące przed wejściem w życie takiej zmiany. Państwo członkowskie przekazuje Komisji (Eurostatowi) ilościową ocenę skutków takiej zmiany.

4.  Wymogi zapewnienia jakości technicznej odnośnie do treści rocznego standardowego sprawozdania dotyczącego jakości, termin przekazania sprawozdania Komisji (Eurostatowi) oraz struktura inwentarza przyjmowane są w drodze aktów wykonawczych. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 11 ust. 2.

Artykuł 10 Wykonywanie przekazanych uprawnień

1.  Powierzenie Komisji uprawnień do przyjęcia aktów delegowanych podlega warunkom określonym w niniejszym artykule.

2.  Przekazanie uprawnień, o którym mowa w art. 4 ust. 3, art. 4 ust. 4a, art. 5 ust. 5, art. 5 ust. 7 i art. 8 ust. 4, powierza się na czas nieokreślony.

2a.  Przyjmując akty delegowane zgodnie z art. 4 ust. 3, art. 4 ust. 4a, art. 5 ust. 5, art. 5 ust. 7 i art. 8 ust. 4, Komisja musi zadbać o to, by te akty delegowane nie nakładały na państwa członkowskie ani na respondentów znacznych dodatkowych obciążeń, ani też by nie zmieniały obowiązujących odnośnych ram konceptualnych. Przyjmując i wdrażając te akty delegowane, należy w pełni uwzględnić analizę efektywności kosztowej.

3.  Przekazanie uprawnień, o którym mowa w art. 4 ust. 3, art. 4 ust. 4a, art. 5 ust. 5, art. 5 ust. 7 i art. 8 ust. 4, może zostać w dowolnym momencie odwołane przez Parlamentu Europejski lub przez Radę. Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie określonych w niej uprawnień. Decyzja o odwołaniu staje się skuteczna od następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub w określonym w tej decyzji późniejszym terminie. Nie wpływa ona na ważność jakichkolwiek już obowiązujących aktów delegowanych.

4.  Niezwłocznie po przyjęciu aktu delegowanego Komisja przekazuje go równocześnie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

5.  Akt delegowany przyjęty na podstawie art. 4 ust. 3, art. 4 ust. 4a, art. 5 ust. 5, art. 5 ust. 7 i art. 8 ust. 4 wchodzi w życie tylko wówczas, gdy Parlament Europejski albo Rada nie wyraziły sprzeciwu w terminie trzech miesięcy od przekazania tego aktu Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, lub gdy, przed upływem tego terminu, zarówno Parlament Europejski, jak i Rada poinformowały Komisję, że nie wniosą sprzeciwu. Termin ten przedłuża się o trzy miesiące z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady.

Artykuł 11 Komitet

1.  Komisję wspomaga Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego ustanowiony na mocy rozporządzenia (WE) nr 223/2009. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

2.  W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

Artykuł 12 Uchylenie

1.  Bez uszczerbku dla ust. 2 państwa członkowskie przekazują nadal zharmonizowane wskaźniki zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 2494/95 aż do przekazania danych za 2015 r.

2.  Rozporządzenie (WE) nr 2494/95 traci moc z dniem 1 stycznia 2016 r. Odesłania do uchylonego rozporządzenia uznaje się za odesłania do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 13 Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie staje się skuteczne po raz pierwszy począwszy od danych odnośnie do stycznia 2016 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego       W imieniu Rady

Przewodniczący          Przewodniczący

UZASADNIENIE

Przedmiotowy wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia ustanawia jednolite ramy prawne opracowywania, tworzenia i rozpowszechniania danych dotyczących zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (HICP) oraz cen mieszkań i domów mieszkalnych (HPI) na poziomie unijnym, krajowym i niższym niż krajowy. HICP stanowi miarę inflacji, która może być wykorzystywana m.in. przy określaniu wartości gospodarczych ulegających deflacji, takich jak pensje, ceny wynajmu, stopy procentowe, stanowiąc tym samym podstawę decyzji podejmowanych w polityce gospodarczej i pieniężnej. Kluczowe znaczenie ma zatem to, by statystyki te były obiektywne, bezstronne i porównywalne we wszystkich państwach członkowskich i we wszystkich kategoriach produktów.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie HICP pochodzi z 1995 r., nowe tendencje w statystykach dotyczących cen konsumpcyjnych wymagają zatem przeglądu ram prawnych w celu zapewnienia jak największej porównywalności dla głównych użytkowników HICP. Niniejsze rozporządzenie uwzględnia także zmiany w procesie decyzyjnym UE wprowadzone traktatem lizbońskim, który daje Komisji (w tym przypadku Eurostatowi) prawo do wydawania środków wykonawczych (akty wykonawcze) lub środków legislacyjnych, które mogą zmienić inne niż istotne elementy rozporządzenia (akty delegowane). Dlatego też szereg działań przedstawionych we wniosku Komisji ma zostać wprowadzonych aktami delegowanymi, jak np. określenie odpowiedniej metodologii tworzenia zharmonizowanych wskaźników między krajami lub aktualizowania wag wskaźników częściowych HICP.

Sprawozdawca ogólnie popiera wniosek Komisji, zwłaszcza w odniesieniu do analizy inflacji, która powinna zawierać informacje na temat wpływu zmian podatkowych na inflację. HICP-CT jest istotnym narzędziem do analizy przyczyn inflacji oraz przewidywania wpływu przyszłych zmian podatkowych na inflację, dlatego projekt sprawozdania przewiduje, że HICP i HICP-CT powinno się przedstawiać w podziale na kategorie europejskiej klasyfikacji spożycia indywidualnego według celu (ECOICOP). Jednakże jeśli chodzi o uprawnienie Komisji do zmiany niektórych elementów w drodze aktów delegowanych, dwie kwestie zostały wyłączone i określone bezpośrednio w rozporządzeniu. Pierwszą z nich jest określenie wskaźników częściowych HICP, których udział w łącznym koszyku jest nieistotny. Drugą kwestią jest wybór wskaźników częściowych, których tworzenie można zawiesić, ponieważ niektóre z nich nie obejmują pieniężnego spożycia w sektorze gospodarstw domowych albo stopień harmonizacji metodycznej jest na tym etapie wciąż niewystarczający.

Ponadto z uwagi na fakt, że wczesne tymczasowe informacje na temat inflacji mają kluczowe znaczenie szczególnie z punktu prowadzenia polityki pieniężnej, projekt sprawozdania przewiduje, że państwa członkowskie strefy euro będą przedstawiały wstępne szacunki HICP co miesiąc, natomiast podział wstępnych szacunków HICP, wskaźnika cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela (OOH) oraz HPI będzie przyjmowany za pomocą aktów wykonawczych.

Ponadto ze względu na znaczenie badań pilotażowych postanowiono, że w odpowiednich przypadkach Komisja będzie uczestniczyć w ich finansowaniu. Co pięć lat Komisja powinna także przedstawiać Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie oceniające główne wyniki badań pilotażowych.

PROCEDURA W KOMISJI PRZEDMIOTOWO WŁAŚCIWEJ

Tytuł

Wskaźniki cen konsumpcyjnych (uchylenie rozporządzenia (WE) nr 2494/95)

Odsyłacze

COM(2014)0724 – C8-0283/2014 – 2014/0346(COD)

Data przedstawienia w PE

9.12.2014

 

 

 

Komisja przedmiotowo właściwa

Data ogłoszenia na posiedzeniu

ECON

15.12.2014

 

 

 

Komisje wyznaczone do wydania opinii

Data ogłoszenia na posiedzeniu

IMCO

15.12.2014

 

 

 

Opinia niewydana

Data decyzji

IMCO

21.1.2015

 

 

 

Sprawozdawcy

Data powołania

Roberto Gualtieri

13.1.2015

 

 

 

Rozpatrzenie w komisji

16.7.2015

13.10.2015

 

 

Data przyjęcia

13.10.2015

 

 

 

Wynik głosowania końcowego

+:

–:

0:

45

6

3

Posłowie obecni podczas głosowania końcowego

Gerolf Annemans, Burkhard Balz, Hugues Bayet, Udo Bullmann, Esther de Lange, Fabio De Masi, Anneliese Dodds, Markus Ferber, Jonás Fernández, Elisa Ferreira, Doru-Claudian Frunzulică, Sven Giegold, Sylvie Goulard, Roberto Gualtieri, Brian Hayes, Gunnar Hökmark, Danuta Maria Hübner, Ramón Jáuregui Atondo, Danuta Jazłowiecka, Petr Ježek, Eva Kaili, Georgios Kyrtsos, Philippe Lamberts, Bernd Lucke, Olle Ludvigsson, Thomas Mann, Fulvio Martusciello, Michał Marusik, Marisa Matias, Emmanuel Maurel, Costas Mavrides, Bernard Monot, Siegfried Mureşan, Luděk Niedermayer, Stanisław Ożóg, Dimitrios Papadimoulis, Sirpa Pietikäinen, Dariusz Rosati, Alfred Sant, Andreas Schwab, Peter Simon, Renato Soru, Theodor Dumitru Stolojan, Kay Swinburne, Paul Tang, Nils Torvalds, Ramon Tremosa i Balcells, Marco Valli, Tom Vandenkendelaere, Cora van Nieuwenhuizen, Miguel Viegas, Beatrix von Storch, Pablo Zalba Bidegain, Marco Zanni

Data złożenia

27.10.2015

  • [1]  Dz.U. C 209 z 25.6.2015, s. 3
  • [2] *Poprawki: tekst nowy lub zmieniony został zaznaczony kursywą i wytłuszczonym drukiem; symbol ▌sygnalizuje skreślenia.
  • [3]   Dz.U. C 209 z 25.6.2015, s. 3
  • [4]   Rozporządzenie Rady (WE) nr 2494/95 z dnia 23 października 1995 r. dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (Dz.U. L 257 z 27.10.1995, s.1).
  • [5]   Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Inteligentne regulacje w Unii Europejskiej, COM(2010) 543.
  • [6]   Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie metod tworzenia statystyk UE: wizja na kolejną dekadę, COM(2009) 404 final.
  • [7]    Rozporządzenie Komisji (UE) nr 93/2013 z dnia 1 lutego 2013 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 dotyczącego zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych w odniesieniu do ustanawiania wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela (Dz.U. L 33 z 2.2.2013, s. 14).
  • [8]   Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164).
  • [9]   Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).
  • [10]   Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej (Dz.U. L 174 z 26.6.2013, s. 1).
  • [11]   Rozporządzenie Rady (EWG) nr 696/93 z dnia 15 marca 1993 r. w sprawie jednostek statystycznych do celów obserwacji i analizy systemu produkcyjnego we Wspólnocie (Dz.U. L 76 z 30.3.1993, s. 1).