PRIPOROČILO o osnutku sklepa Sveta o sklenitvi Sporazuma med Evropsko unijo in Demokratično republiko Vzhodni Timor o odpravi vizumske obveznosti za kratkoročno bivanje, v imenu Evropske unije

16.11.2015 - (07194/2015 – C8-0147/2015 – 2015/0058(NLE)) - ***

Odbor za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve
Poročevalka: Maria Gabriel (Marija Gabriel)

Postopek : 2015/0058(NLE)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
A8-0327/2015
Predložena besedila :
A8-0327/2015
Razprave :
Sprejeta besedila :

OSNUTEK ZAKONODAJNE RESOLUCIJE EVROPSKEGA PARLAMENTA

o osnutku sklepa Sveta o sklenitvi Sporazuma med Evropsko unijo in Demokratično republiko Vzhodni Timor o odpravi vizumske obveznosti za kratkoročno bivanje, v imenu Evropske unije

(07194/2015 – C8-0147/2015 – 2015/0058(NLE))

(Odobritev)

Evropski parlament,

–  ob upoštevanju osnutka sklepa Sveta (07194/2015),

–  ob upoštevanju osnutka Sporazuma med Evropsko unijo in Demokratično republiko Vzhodni Timor o odpravi vizumske obveznosti za kratkoročno bivanje (07125/2015),

–  ob upoštevanju prošnje za odobritev, ki jo je Svet podal v skladu s členom 77(2)(a) in točko (a)(v) drugega pododstavka člena 218(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije (C8-0147/2015),

–  ob upoštevanju prvega in tretjega pododstavka člena 99(1), člena 99(2) in člena 108(7) Poslovnika,

–  ob upoštevanju priporočila Odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (A8-0327/2015),

1.  odobri sklenitev sporazuma;

2.  naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji ter vladam in parlamentom držav članic in   Demokratične republike Vzhodni Timor.

KRATKA OBRAZLOŽITEV

Podlaga za odnose in splošne določbe sporazuma

Odnose med Evropsko unijo in Demokratično republiko Vzhodni Timor ureja Sporazum o partnerstvu med članicami skupine afriških, karibskih in pacifiških držav na eni strani ter Evropsko unijo in njenimi državami članicami na drugi, (t.i. sporazum iz Cotonouja), katerega član je Vzhodni Timor postal zelo kmalu po razglasitvi neodvisnosti. Zadnji politični dialog z Vzhodnim Timorjem je potekal dne 16. oktobra 2014 v Bruslju, ko je bilo sklenjeno, da se omogoči sodelovanje na področju vizumske ureditve.

Z uredbo št. 509/2014 Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi uredbe (ES) št. 509/2001 je bila Demokratična republika Vzhodni Timor prestavljena v Prilogo II, ki vsebuje seznam držav nečlanic, katerih državljani so izvzeti iz vizumske obveznosti pri prečkanju zunanjih meja držav članic. Spremenjena Uredba (ES) št. 539/2001 se uporablja v vseh državah članicah, razen na Irskem in v Združenem kraljestvu.

Po sprejetju omenjene uredbe 20. maja 2014 je Svet 9. oktobra 2014 sprejel sklep o pooblastitvi Komisije za začetek pogajanj o dvostranskem sporazumu med Evropsko unijo in Demokratično republiko Vzhodni Timor. Pogajanja so se začela 19. novembra 2014, zaključila pa so se 15. decembra 2014. Sporazum je bil podpisan 26. maja 2015 v Bruslju. Od tega dne dalje se sporazum uporablja začasno do odobritve Evropskega parlamenta.

Podpisani sporazum državljanom Evropske unije in državljanom Demokratične republike Vzhodni Timor omogoča potovanje brez vizumov na ozemlje druge pogodbenice za največ 90 dni v katerem koli 180-dnevnem obdobju. Odprava vizumske obveznosti velja za vse kategorije oseb (imetnike običajnega, diplomatskega, službenega/uradnega ali posebnega potnega lista), ki potujejo s kakršnim koli namenom, razen opravljanja plačanega dela.

**

Obrazložitev poročevalke

Sporazum o odpravi vizumske obveznosti za kratkoročno bivanje je rezultat poglobitve odnosov med Evropsko unijo in Demokratično republiko Vzhodni Timor, kar ima velik politični pomen v okviru sporazuma iz Cotonouja, je pa tudi dodatno sredstvo za okrepitev gospodarskih in kulturnih odnosov ter poglobitev političnega dialoga o različnih vprašanjih, vključno s človekovimi pravicami in temeljnimi svoboščinami.

Sporazum o odpravi vizumske obveznosti za kratkoročno bivanje je priložnost za spodbuditev gospodarskih odnosov in turizma. Turizem je ključni sektor za razvoj Vzhodnega Timorja in bi lahko bil zanimiv za državljane Evropske unije tako z vidika turistov kot vlagateljev. Evropska unija je za Avstralijo in Kitajsko tretja gospodarska partnerica pacifiških držav. Vseeno pa ostaja na šestem mestu med izvozniki v Vzhodni Timor. Odprava vizumske obveznosti je torej dodatna spodbuda za evropske podjetnike in vlagatelje.

Sporazum je politično pomemben tudi na regionalni ravni zaradi krepitve položaja Evropske unije kot partnerice držav pacifiškega območja, ter z vidika članstva Vzhodnega Timorja v Združenju držav jugovzhodne Azije, s katerim je napovedala okrepljeno strateško partnerstvo.

Poročevalka tudi ugotavlja, da se je od neodvisnosti v Vzhodnem Timorju odvila izjemno hitra in priznanja vredna demokratična stabilizacija. Od razglasitve neodvisnosti sodeluje tudi v partnerstvu z Evropsko unijo in kakovost njunih odnosov od takrat se je izboljšala. Misija za opazovanje volitev leta 2012 je pozdravila zelo obširno vključitev priporočil prejšnje misije (2007) in prizadevanja za utrditev demokratične kulture v državi, pa tudi miren in vseobsegajoč potek volilnega procesa. Poleg tega se nacionalni okvirni program za izvajanje 11. Evropskega razvojnega sklada osredotoča na krepitev državnih institucij in dobrega upravljanja. Na področju človekovih pravic so temeljne pravice in svoboščine zaščitene z ustavo. Politični dialog Evropske unije z Vzhodnim Timorjem se osredotoča na človekove pravice, svobodo medijev in enakost spolov, zlasti boj proti nasilju v družini.

Kar zadeva mobilnost, je ogromna večina prosilcev za schengenski vizum dobrovernih potnikov, ki ne predstavljajo nevarnosti in torej pridobijo vizum za kratkoročno bivanje: leta 2014 je bilo vloženih 773 prošenj za vizum za kratkoročno bivanje na schengenskem območju, stopnja zavrnitev pa je bila zgolj 4,5 %. Zelo nizka stopnja zavrnjenih prošenj in omejeno število prošenj sta dejavnika, ki omogočata, da izključimo varnostne pomisleke, pa tudi, da predvidimo koristi odprave vizumske obveznosti.

Odprava vizumske obveznosti je tudi pomembno sredstvo za zbliževanje evropskih in pacifiških narodov. Sporazum o odpravi vizumske obveznosti državljanom omogoča, da v celoti uživajo ugodnosti partnerstva med državami AKP in EU, pa tudi, da imajo pri potovanjih manjše finančne in praktične stroške.

Poročevalka v zvezi s tem pozdravlja vlogo članov skupne parlamentarne skupščine AKP-EU, ki so v veliki meri prispevali k sklenitvi sporazuma, ki bo med drugim olajšal njihovo sodelovanje na sejah skupščine.

**

Izvajanje in spremljanje sporazuma

Kar zadeva izvajanje in spremljanje sporazuma, poročevalka poziva Evropsko komisijo k spremljanju morebitnih sprememb meril, ki so prvotno pripeljala do prestavitve države iz Priloge I v Prilogo II Uredbe št. 509/2014. Merila zajemajo nezakonito priseljevanje, javni red in varnost, pa tudi zunanje odnose Unije s tretjimi državami, vključno z vprašanjem spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

Poročevalka poleg tega poziva Evropsko komisijo in organe Vzhodnega Timorja, naj poskrbijo za popolno vzajemnost odprave vizumske obveznosti, ki mora omogočiti enakopravno obravnavanje vseh državljanov, zlasti državljanov različnih držav članic Unije.

Poročevalka opozarja, da v skupnem odboru za upravljanje sporazuma (člen 6) Evropsko unijo predstavlja le Evropska komisija. Kot institucija, ki jo neposredno izvolijo evropski državljani in ki brani demokracijo, človekove pravice in temeljna načela Evropske unije, bi bil lahko v delo skupnega odbora vključen tudi Evropski parlament. Evropska komisija bi morala preučiti možnost spremembe sestave skupnih odborov za prihodnje sporazume.

Poročevalka se prav tako sprašuje o ustreznosti prakse podpisovanja sporazumov o odpravi vizumske obveznosti in njihovem začasnem izvajanju pred odobritvijo Evropskega parlamenta. Tovrstna praksa namreč zmanjšuje manevrski prostor Evropskega parlamenta, še bolj problematično pa je to, da Parlament ni pravočasno obveščen o dosežem napredku v okviru dvostranskih pogajanj.

**

Posebne določbe

Posebni položaj Združenega kraljestva in Irske je opredeljen v preambuli sklenjenega sporazuma. Združeno kraljestvo in Irska torej ne sodelujeta pri sporazumu in zanju njegove določbe ne veljajo.

V skupni izjavi k Sporazumu je prav tako navedeno tesno sodelovanje Norveške, Islandije, Švice in Lihtenštajna pri izvajanju, uporabi in razvoju schengenskega pravnega reda. Izjava spodbuja organe teh držav, naj z Demokratično republiko Vzhodni Timor čim prej sklenejo dvostranske sporazume o odpravi vizumske obveznosti za kratkoročno bivanje.

Sporazum vsebuje določbe v zvezi z ozemeljsko veljavnostjo: določbe sporazuma veljajo le za evropska ozemlja Francije in Nizozemske.

**

Poročevalka članom Odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve priporoča, naj to poročilo podprejo, Evropski parlament pa naj ga odobri.

IZID KONČNEGA GLASOVANJAV PRISTOJNEM ODBORU

Datum sprejetja

10.11.2015

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

50

3

0

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Martina Anderson, Heinz K. Becker, Malin Björk, Caterina Chinnici, Rachida Dati, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Frank Engel, Tanja Fajon, Laura Ferrara, Monika Flašíková Beňová, Lorenzo Fontana, Marija Gabriel (Mariya Gabriel), Kinga Gál, Nathalie Griesbeck, Jussi Halla-aho, Filiz Hjusmenova (Filiz Hyusmenova), Iliana Iotova, Eva Joly, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Timothy Kirkhope, Barbara Kudrycka, Marju Lauristin, Juan Fernando López Aguilar, Monica Macovei, Vicky Maeijer, Roberta Metsola, Alessandra Mussolini, József Nagy, Birgit Sippel, Branislav Škripek, Csaba Sógor, Helga Stevens, Traian Ungureanu, Bodil Valero, Marie-Christine Vergiat, Udo Voigt, Cecilia Wikström, Kristina Winberg, Tomáš Zdechovský

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Pál Csáky, Anna Hedh, Petr Ježek, Ska Keller, Miltiadis Kirkos (Miltiadis Kyrkos), Artis Pabriks, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Salvatore Domenico Pogliese, Christine Revault D’Allonnes Bonnefoy, Barbara Spinelli, Kazimierz Michał Ujazdowski, Axel Voss

Namestniki (člen 200(2)), navzoči pri končnem glasovanju

Francisco Assis, Eugen Freund

POIMENSKO GLASOVANJE PRI KONČNEM GLASOVANJUV PRISTOJNEM ODBORU

50

+

ALDE

Nathalie Griesbeck, Filiz Hjusmenova (Filiz Hyusmenova), Petr Ježek, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Cecilia Wikström

ECR

Jussi Halla-aho, Timothy Kirkhope, Monica Macovei, Helga Stevens, Kazimierz Michał Ujazdowski, Branislav Škripek

EFDD

Laura Ferrara

ENF

Lorenzo Fontana

GUE

Martina Anderson, Malin Björk, Barbara Spinelli, Marie-Christine Vergiat

PPE

Heinz K. Becker, Pál Csáky, Rachida Dati, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Frank Engel, Marija Gabriel (Mariya Gabriel), Kinga Gál, Barbara Kudrycka, Roberta Metsola, Alessandra Mussolini, József Nagy, Artis Pabriks, Salvatore Domenico Pogliese, Csaba Sógor, Traian Ungureanu, Axel Voss, Tomáš Zdechovský

S&D

Francisco Assis, Caterina Chinnici, Tanja Fajon, Monika Flašíková Beňová, Eugen Freund, Anna Hedh, Iliana Iotova, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Miltiadis Kirkos (Miltiadis Kyrkos), Marju Lauristin, Juan Fernando López Aguilar, Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy, Birgit Sippel

VERTS/ALE

Eva Joly, Ska Keller, Bodil Valero

3

-

EFDD

Kristina Winberg

ENF

Vicky Maeijer

NI

Udo Voigt

 

0

 

 

Uporabljeni znaki:

+  :  za

-  :  proti

0  :  vzdržani