ODPORÚČANIE k návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí v mene Európskej únie dohody medzi Európskou úniou a Kolumbijskou republikou o zrušení vízovej povinnosti pri krátkodobých pobytoch

18.5.2016 - (12095/2015 – C8-0390/2015– 2015/0201(NLE)) - ***

Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci
Spravodajkyňa: Mariya Gabriel

Postup : 2015/0201(NLE)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
A8-0178/2016
Predkladané texty :
A8-0178/2016
Rozpravy :
Prijaté texty :

NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

o návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí v mene Európskej únie dohody medzi Európskou úniou a Kolumbijskou republikou o zrušení vízovej povinnosti pri krátkodobých pobytoch

(12095/2015 – C8-0390/2015 – 2015/0201(NLE))

(Súhlas)

Európsky parlament,

–  so zreteľom na návrh rozhodnutia Rady (12095/2015),

–  so zreteľom na návrh dohody medzi Európskou úniou a Kolumbijskou republikou o zrušení vízovej povinnosti pri krátkodobých pobytoch (12094/2015),

–  so zreteľom na žiadosť o udelenie súhlasu, ktorú predložila Rada v súlade s článkom 77 ods. 2 písm. a) a článkom 218 ods. 6 druhým pododsekom písm. a) bodom v) Zmluvy o fungovaní Európskej únie (C8-0390/2015),

–  so zreteľom na článok 99 ods. 1 prvý a tretí pododsek a ods. 2 a článok 108 ods. 7 rokovacieho poriadku,

–  so zreteľom na odporúčanie Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (A8-0178/2016),

1.  udeľuje súhlas s uzatvorením dohody,

2.  poveruje svojho predsedu, aby postúpil túto pozíciu Rade, Komisii a vládam a parlamentom členských štátov a Kolumbijskej republiky.

STRUČNÉ ODÔVODNENIE

Všeobecné podmienky dohody

V rámci zmeny nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 539/2001 nariadením č. 509/2014 bola Kolumbijská republika presunutá do prílohy II, v ktorej sa uvádza zoznam tretích krajín, ktorých štátni príslušníci sú oslobodení od vízovej povinnosti pri prekračovaní vonkajších hraníc členských štátov. Zmenené nariadenie (ES) č. 539/2001 uplatňujú všetky členské štáty s výnimkou Írska a Spojeného kráľovstva.

V odôvodnení 5 zmeneného nariadenia (EÚ) č. 509/2014 sa uvádzala potreba ďalšieho hodnotenia situácie v tejto krajine podľa príslušných kritérií uvedených v článku 1 uvedeného nariadenia pred začatím rokovaní o dvojstranných dohodách o zrušení vízovej povinnosti s Kolumbiou. V októbri 2014 Komisia schválila správu[1] s pripojeným pracovným dokumentom[2], v ktorom sa podrobne skúmala situácia v Kolumbii podľa týchto kritérií a hodnotili sa rizikové scenáre, ktoré by mohli vyplynúť z liberalizácie vízového režimu.

Vzhľadom na vcelku pozitívne hodnotenie Kolumbie 19. mája 2015 Rada prijala rozhodnutie o poverení Komisie začať rokovania o uzavretí dvojstrannej dohody medzi Európskou úniou a Kolumbijskou republikou. Rokovania sa uskutočnili 20. mája 2015 a dohoda bola parafovaná hlavnými vyjednávačmi 9. júna 2015. Oficiálny ceremoniál sa uskutočnil popri samite EÚ – CELAC 10. júna 2015. Dohoda bola podpísaná 2. decembra 2015 v Bruseli. Od tohto dátumu sa dohoda vykonáva predbežne, kým Európsky parlament neudelí súhlas.

Podpísaná dohoda umožňuje občanom Európskej únie a občanom Kolumbie cestovať bez víz na územie druhej zmluvnej strany na obdobie najviac 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia. Zrušenie vízovej povinnosti sa vzťahuje na všetky kategórie osôb (držiteľov bežných, diplomatických, služobných/úradných a špeciálnych pasov) cestujúcich z akéhokoľvek dôvodu okrem vykonávania platenej činnosti.

**

Odôvodnenie spravodajkyne

Táto dohoda o zrušení vízovej povinnosti pri krátkodobých pobytoch predstavuje úspešné zavŕšenie prehlbovania vzťahov medzi Európskou úniou a Kolumbijskou republikou, ako aj ďalší prostriedok na posilnenie hospodárskych a kultúrnych vzťahov a zintenzívnenie politického dialógu o rôznych otázkach vrátane ľudských práv a základných slobôd. Táto dohoda umožní aj posilnenie regionálnej súdržnosti, keďže Kolumbia patrí k malému počtu krajín Latinskej Ameriky, ktorých štátni príslušníci ešte potrebujú víza, a je ešte stále nezanedbateľným vektorom zbližovania európskeho obyvateľstva s Kolumbijčanmi.

Kolumbia je štvrtým hospodárskym partnerom EÚ v regióne, pričom objem obchodu dosahuje 11,884 miliardy EUR. EÚ je druhým obchodným partnerom Kolumbie. Zahraničný obchod predstavuje približne 20 % HDP. Zrušenie vízovej povinnosti zjednoduší podmienky cestovania pre podnikateľov, posilní hospodárske vzťahy medzi podnikmi a uľahčí investície. Kolumbijská republika má jedno z najdynamickejších a najotvorenejších hospodárstiev v regióne. V dôsledku rozsiahlych prírodných a poľnohospodárskych zdrojov a rozvoja ropných odvetví a baní, ktoré priťahujú stále viac investorov, dosahuje solídny rast (+ 20 % rast v rokoch 2009 až 2013 a + 4 % v roku 2014). V tomto zmysle dohoda umožní posilniť vzťahy medzi obidvomi stranami a dodať nový impulz obchodu. Pokiaľ ide o príliv turistov, počet kolumbijských turistov v EÚ sa v posledných rokoch zvýšil (5 % rast ročne). Určitý počet európskych podnikov už rozsiahle investoval do hotelovej a turistickej infraštruktúry, najmä v regiónoch Santa Marta, Cartagena a San André, a liberalizácia víz môže ešte viac zvýšiť príliv turistov na obidvoch stranách, ako aj investície v oblasti cestovného ruchu.

Pokiaľ ide o politickú a inštitucionálnu situáciu, Kolumbijská republika patrí k najstarším formálnym demokraciám na kontinente s pomerne stabilným režimom. Politický dialóg medzi Európskou úniou a Kolumbiou sa riadi Rímskou deklaráciou z roku 1996, ako aj protokolom k dohode podpísanej v roku 2009. Je posilnený a inštitucionalizovaný Dohodou o politickom dialógu a spolupráci uzavretou medzi EÚ a krajinami Andského spoločenstva. Vzhľadom na dlhodobý vnútorný konflikt s ozbrojenými silami FARC Európska únia pozorne sleduje situáciu v oblasti ľudských práv v rámci svojho inštitucionálneho dialógu o ľudských právach od roku 2008. Bol zaznamenaný pokrok, a to najmä prostredníctvom uplatňovania zákona o obetiach a navrátenia pozemkov z júna 2011 a mierových rokovaní medzi FARC a vládou v Havane od roku 2012, čo by mohlo v krátkom čase viesť k uzavretiu definitívnej mierovej dohody. Dohoda o liberalizácii vízového režimu umožní ešte väčšiu spoluprácu v oblasti ľudských práv a umožní pokračovať vo vyváženom, pravidelnom a prehĺbenom politickom dialógu o osobitnejších otázkach, ako je beztrestnosť, ochrancovia ľudských práv a bezpečnosť žien a detí v ozbrojených konfliktoch, ktoré patria k prioritným otázkam Únie.

Pokiaľ ide o mobilitu, údaje o zákaze vstupu, zadržaniach alebo návratoch, ukazujú, že Kolumbia v posledných rokoch predstavovala riziko z hľadiska nelegálneho prisťahovalectva. Treba však konštatovať, že situácia sa podstatne zlepšila. V roku 2014 veľká väčšina žiadateľov o schengenské víza získala vízum na krátkodobý pobyt, pričom miera odmietnutia víza v roku 2014 dosiahla 4,3 %. Táto miera odmietnutia sa od roku 2010 do roku 2014 znížila o polovicu. Okrem toho v roku 2014 získalo 69,3 % žiadateľov víza na viac vstupov, pričom v roku 2013 to bolo 40,9 %, čo svedčí o tom, že dôvera schengenských štátov rastie. Pomer návratov sa od roku 2010 takisto výrazne zlepšil. Spravodajkyňa poznamenáva, že je v rámci tejto dohody dôležité posilniť spolupráci medzi EÚ a Kolumbiou v oblasti nelegálneho prisťahovalectva.

Dohoda obsahuje aj spoločné vyhlásenie o spolupráci v oblasti nelegálneho prisťahovalectva, v ktorom Únia a Kolumbia pripomínajú svoj záväzok, pokiaľ ide o readmisiu vlastných nelegálnych migrantov.

Kolumbia sa takisto môže stať kľúčovým partnerom v oblasti bezpečnosti a boja proti organizovanému zločinu, najmä pašovania drog, ktorá môže predstavovať dôležitú súčasť spolupráce. Podpísanie dohody o strategickej spolupráci s Európskym policajným úradom (Europol) predstavuje významný pokrok v rozširovaní spolupráce medzi Úniou a Kolumbiou v oblasti boja proti organizovanému zločinu a potvrdzuje vôľu pokračovať v spolupráci v tejto oblasti. Všetko sú to výzvy, ktorým rovnako čelí Európska únia a Kolumbijská republika a ktoré odôvodňujú význam a potrebu posilniť spoluprácu dohodou o zrušení vízovej povinnosti pri krátkodobých pobytoch.

Uplatňovanie a monitorovanie dohody

V otázke uplatňovania a monitorovania dohody spravodajkyňa vyzýva Európsku komisiu, aby pozorovala možný vývoj, pokiaľ ide o kritériá, ktoré pôvodne viedli k presunu z prílohy I do prílohy II k nariadeniu č. 509/2014. K týmto kritériám patrí nielen nezákonné prisťahovalectvo, verejný poriadok a bezpečnosť, ale aj vonkajšie vzťahy Únie s príslušnou treťou krajinou, a to aj vrátane otázok spojených s rešpektovaním ľudských práv a základných slobôd.

Spravodajkyňa zároveň vyzýva Európsku komisiu a orgány Kolumbie, aby dohliadali na úplnú reciprocitu zrušenia víz, ktorá musí umožňovať rovnaké zaobchádzanie so všetkými občanmi, a najmä všetkými občanmi Únie.

Spravodajkyňa upozorňuje na skutočnosť, že v spoločnom výbore pre správu dohody (článok 6) Európsku úniu zastupuje iba Európska komisia. Európsky parlament ako inštitúcia priamo volená európskymi občanmi a ako ochranca demokracie, ľudských práv a základných slobôd by mal byť začlenený do práce spoločného výboru. Spravodajkyňa Európskeho parlamentu opätovne nabáda Európsku komisiu, aby preskúmala zloženie spoločných výborov pre správu budúcich dohôd.

Rovnako si kladie otázku o podpise dohôd o zrušení vízovej povinnosti a ich predbežným vykonávaním pred tým, ako Európsky parlament udelil súhlas. Spravodajkyňa poznamenáva, že tento postup vedie k obmedzovaniu manévrovacieho priestoru Európskeho parlamentu a je tak problematickejší, pretože Parlament nie je informovaný včas a o štádiu, v ktorom sa bilaterálne rokovania nachádzajú.

**

Osobitné ustanovenia

Osobitné postavenie Spojeného kráľovstva a Írska je vyjadrené v odôvodneniach uzavretej dohody. Spojené kráľovstvo a Írsko sa teda nezúčastňujú na uzavretej dohode a nie sú viazaní jej ustanoveniami.

Podobne sa v spoločnom vyhlásení, ktoré tvorí prílohu k dohode, uvádza aj úzke pridruženie Nórska, Islandu, Švajčiarska a Lichtenštajnska k vykonávaniu, uplatňovaniu a vývoju schengenského acquis. Vyhlásenie nabáda orgány týchto krajín, aby s Kolumbijskou republikou urýchlene uzatvorili dvojstranné dohody o zrušení vízovej povinnosti za podobných podmienok ako v prípade tejto dohody.

Dohoda obsahuje ustanovenia týkajúce sa jej územnej pôsobnosti: v prípade Francúzska a Holandska sa ustanovenia tejto dohody uplatňujú iba na európskych územiach týchto dvoch členských štátov.

**

Na záver spravodajkyňa odporúča členom Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci, aby túto správu podporili a aby Európsky parlament udelil svoj súhlas.

PRÍLOHA: LIST VÝBORU PRE PRÁVNE VECI

Ref.: D(2016)11292

Vážený pán Claude MORAES

predseda Výboru pre občianske slobody,

spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE)

Vážený pán Moraes,

koordinátori Výboru pre zahraničné veci sa 1. februára rozhodli postúpiť stanovisko výboru k rozhodnutiu Rady o uzavretí, v mene Európskej únie, Dohody medzi Európskou úniou a Kolumbijskou republikou o zrušení vízovej povinnosti pri krátkodobých pobytoch (2015/0201 (NLE)) formou listu zaslaného predsedom.

Výbor pre zahraničné veci súhlasí s uzatvorením dohody o zrušení víz ako dôležitým prvkom v našom úsilí o ďalšie prehĺbenie vzťahov medzi EÚ a Kolumbiou. Kolumbia je kľúčovým partnerom v Latinskej Amerike a krajinou, ktorá zaznamenala výrazné zlepšenie vo svojej hospodárskej, sociálnej a bezpečnostnej situácii. Súčasné mierové rokovania medzi kolumbijskou vládou a hnutím FARC sú prísľubom ukončenia desaťročia trvajúceho občianskeho konfliktu, ktorý je najdlhšie trvajúcim konfliktom v regióne. EÚ vyjadrila svoju plnú podporu mierovému procesu a je pripravená poskytnúť značnú pomoc v období po ukončení konfliktu. Aj dohoda o programe zrušenia vízovej povinnosti by mohla Kolumbii pomôcť prostredníctvom podpory medziľudských vzťahov medzi občanmi na oboch našich územiach. 

Je však veľmi dôležité, aby Parlament zabezpečil, aby skupiny organizovanej trestnej činnosti nemohli mať prospech z takejto dohody, a to vzhľadom na potenciálne negatívne účinky na bezpečnosť Európy a Kolumbie. Ako zdôrazňuje Komisia vo svojej správe o plnení relevantných kritérií Kolumbiou (COM(2014)665), tieto skupiny by mohli využívať výhody zrušenia vízovej povinnosti, napríklad zvýšeným využívaním kuriérov na prevoz drog alebo peňazí. Okrem toho existuje riziko nárastu obchodovania s ľuďmi.

Komisia by mala pozorne monitorovať situáciu a informovať Parlament o účinkoch dohody o zrušení vízovej povinnosti na činnosť kriminálnych skupín. Okrem toho Európsky parlament by mal trvať na tom, že je potrebné posilniť spoluprácu medzi EÚ a kolumbijskými orgánmi v boji proti organizovanej trestnej činnosti, a to aj v rámci operačnej dohody medzi Europolom a Kolumbiou.

                      ./..

Považujeme za vhodné, aby tieto obavy zazneli v čase, keď Parlament vyjadruje svoje stanovisko k tejto otázke, pričom sme sa vždy zasadzovali za udelenie súhlasu s dohodou a užšie vzťahy s Kolumbiou.

S úctou

Elmar Brok

VÝSLEDOK ZÁVEREČNÉHO HLASOVANIA V GESTORSKOM VÝBORE

Dátum prijatia

9.5.2016

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

44

4

0

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Caterina Chinnici, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Frank Engel, Cornelia Ernst, Mariya Gabriel, Kinga Gál, Jussi Halla-aho, Monika Hohlmeier, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Timothy Kirkhope, Barbara Kudrycka, Cécile Kashetu Kyenge, Marju Lauristin, Monica Macovei, Roberta Metsola, Péter Niedermüller, Soraya Post, Birgit Sippel, Branislav Škripek, Csaba Sógor, Helga Stevens, Bodil Valero, Harald Vilimsky, Beatrix von Storch, Josef Weidenholzer, Cecilia Wikström, Kristina Winberg, Tomáš Zdechovský

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Janice Atkinson, Pál Csáky, Gérard Deprez, Petr Ježek, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Ska Keller, Miltiadis Kyrkos, Jean Lambert, Gilles Lebreton, Jeroen Lenaers, Nuno Melo, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Morten Helveg Petersen, Petri Sarvamaa, Barbara Spinelli, Josep-Maria Terricabras, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Axel Voss, Josef Weidenholzer

Náhradníci (čl. 200 ods. 2) prítomní na záverečnom hlasovaní

Karl-Heinz Florenz, Georgi Pirinski

ZÁVEREČNÉ HLASOVANIE PODĽA MIEN V GESTORSKOM VÝBORE

44

+

ALDE

Gérard Deprez, Petr Ježek, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Morten Helveg Petersen, Cecilia Wikström

ECR

Jussi Halla-aho, Timothy Kirkhope, Monica Macovei, Branislav Škripek, Helga Stevens

EFDD

Von Storch

GUE/NGL

Cornelia Ernst, Barbara Spinelli

PPE

Pál Csáky, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Frank Engel, Karl-Heinz Florenz, Mariya Gabriel, Kinga Gál, Monika Hohlmeier, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Barbara Kudrycka, Jeroen Lenaers, Nuno Melo, Roberta Metsola, Petri Sarvamaa, Csaba Sógor, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Axel Voss, Tomáš Zdechovský

S&D

Caterina Chinnici, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Cécile Kashetu Kyenge, Miltiadis Kyrkos, Marju Lauristin, Péter Niedermüller, Georgi Pirinski, Soraya Post, Birgit Sippel, Josef Weidenholzer

Verts/ALE

Ska Keller, Jean Lambert, Josep-Maria Terricabras, Bodil Valero

4

-

EFDD

Kristina Winberg

ENF

Janice Atkinson, Gilles Lebreton, Harald Vilimsky

0

0

 

 

Vysvetlenie použitých znakov:

+  :  za

-  :  proti

0  :  zdržali sa hlasovania