ДОКЛАД относно предложението за решение на Eвропейския парламент и на Съвета за използването на радиочестотната лента 470—790 MHz в Съюза

14.11.2016 - (COM(2016)0043 – C8-0020/2016 – 2016/0027(COD)) - ***I

Комисия по промишленост, изследвания и енергетика
Докладчик: Патриция Тоя


Процедура : 2016/0027(COD)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
A8-0327/2016
Внесени текстове :
A8-0327/2016
Приети текстове :

ПРОЕКТ НА ЗАКОНОДАТЕЛНА РЕЗОЛЮЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно предложението за решение на Eвропейския парламент и на Съвета за използването на радиочестотната лента 470—790 MHz в Съюза

(COM(2016)0043 – C8-0020/2016 – 2016/0027(COD))

(Обикновена законодателна процедура: първо четене)

Европейският парламент,

–  като взе предвид предложението на Комисията до Европейския парламент и до Съвета (COM(2016)0043),

–  като взе предвид член 294, параграф 2 и член 114 от Договора за функционирането на ЕС, съгласно които Комисията е внесла предложението (C8-0020/2016),

–  като взе предвид член 294, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз,

–  като взе предвид становището на Европейския икономически и социален комитет от 26 май 2016 г.[1],

–  след консултация с Комитета на регионите,

–  като взе предвид член 59 от своя правилник,

–  като взе предвид доклада на комисията по промишленост, изследвания и енергетика и становището на комисията по култура и образование (A8-0000/2016),

1.  приема изложената по-долу позиция на първо четене;

2.  изисква от Комисията да се отнесе до него отново, в случай че възнамерява да внесе съществени промени в своето предложение или да го замени с друг текст;

3.  възлага на своя председател да предаде позицията на Парламента съответно на Съвета и на Комисията, както и на националните парламенти.

Изменение    1

Предложение за решение

Съображение 1

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(1)  В многогодишната програма за политиката в областта на радиочестотния спектър (ППОРС), създадена с Решение № 243/2012/ЕС, Европейският парламент и Съветът поставиха като цели определянето до 2015 г. на поне 1 200 MHz подходящ радиочестотен спектър за безжични широколентови електронни съобщителни услуги в ЕС, подкрепа за по-нататъшното развитие на иновативни аудио-визуални медийни услуги чрез осигуряване на достатъчно радиочестотен спектър за спътниково и наземно предоставяне на такива услуги, ако необходимостта е ясно обоснована, и осигуряване на достатъчно радиочестотен спектър за реализирането на програми и специални прояви (PMSE).

(1)  В многогодишната програма за политиката в областта на радиочестотния спектър (ППОРС), създадена с Решение № 243/2012/ЕС, Европейският парламент и Съветът поставиха като цели определянето до 2015 г. на поне 1 200 MHz подходящ радиочестотен спектър за безжични широколентови електронни съобщителни услуги в ЕС, подкрепа за по-нататъшното развитие на иновативни услуги за радиоразпръскване чрез осигуряване на достатъчно радиочестотен спектър за спътниково и наземно предоставяне на такива услуги, ако необходимостта е ясно обоснована, и осигуряване на достатъчно радиочестотен спектър за реализирането на програми и специални прояви (PMSE).

__________________

__________________

20 Решение № 243/2012/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 г. за създаване на многогодишна програма за политиката в областта на радиочестотния спектър (ОВ L 81, 21.3.2012 г., стр. 7).

20 Решение № 243/2012/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 г. за създаване на многогодишна програма за политиката в областта на радиочестотния спектър (ОВ L 81, 21.3.2012 г., стр. 7).

Изменение    2

Предложение за решение

Съображение 2

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(2)  В своята стратегия за цифровия единен пазар (ЦЕП), Комисията изтъква значението на радиочестотната лента 694—790 MHz („лентата около 700 MHz“), за да се гарантира предоставянето на широколентови услуги в селските райони, и подчертава необходимостта от координирано освобождаване на тази радиочестотна лента, като същевременно се съблюдават специфичните потребности на предоставянето на аудио-визуални медийни услуги.

(2)  В своята стратегия за цифровия единен пазар (ЦЕП)21, Комисията изтъква значението на радиочестотната лента 694—790 MHz („лентата около 700 MHz“), за да се гарантира предоставянето на широколентови услуги в селските райони, и подчертава необходимостта от координирано освобождаване на тази радиочестотна лента, за да се гарантира достъп и свързаност, като същевременно се съблюдават специфичните потребности на предоставянето на услуги по радиоразпръскване. Намаляването на цифровото разделение в покритието, както и в знанията, е важен аспект, който трябва да се превърне в приоритет, без да се създават нови разделения, когато потребителите възприемат нови технологии.

__________________

__________________

21 Виж http://ec.europa.eu/priorities/digital-single-market/index_en.htm.

21 Виж http://ec.europa.eu/priorities/digital-single-market/index_en.htm.

Изменение    3

Предложение за решение

Съображение 2 a (ново)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

2 а)  Подобряването на управлението на радиочестотния спектър е условие за промишленото преминаване към 5G, което ще постави Европа в центъра на иновациите и ще създаде благоприятна среда за развитието на цифровите мрежи и услуги, като по този начин се увеличава максимално потенциалът за растеж на цифровата икономика. В основата на европейската икономика във все по-голяма степен ще стои цифровото общество, което изисква повсеместно мрежово покритие, за да се разработват услуги, свързани с „интернет на предметите“, електронна търговия и европейски услуги „в облак“, и за да се извличат максимални ползи от т.нар. четвърта промишлена революция (Industry 4.0) в цяла Европа.

Изменение    4

Предложение за решение

Съображение 2 б (ново)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

2 б)  Радиочестотната лента 700 MHz представлява възможност за глобално хармонизиран и координиран спектър за мобилни широколентови услуги при предлагане на икономии от мащаба. Тази лента следва да позволи развитието на нови иновативни цифрови услуги в градски и в селски или отдалечени райони, като например електронното здравеопазване (e-Health) и мобилното здравеопазване (mHealth), подпомагани от мобилни телефони, устройства за наблюдение на пациенти и други безжични устройства, както и интелигентните енергийни мрежи.

Изменение    5

Предложение за решение

Съображение 2 в (ново)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

2 в)  В своята резолюция от 19 януари 2016 г., озаглавена „Към Акт за единния цифров пазар“1a, Европейският парламент напомня на държавите членки за техния ангажимент за постигане на пълното разгръщане на поне минимална целева скорост от 30 Mbps, подчертава, че радиочестотният спектър представлява ключов ресурс, който е от основно значение за бъдещата конкурентоспособност на Съюза, и призовава като приоритет да се създаде хармонизирана и подкрепяща конкуренцията рамка за разпределяне и ефективно управление на спектъра.

 

__________________

 

1a Приети текстове, P8_TA(2016)0009.

Изменение    6

Предложение за решение

Съображение 3

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(3)  Радиочестотният спектър в лентата 470—790 MHz е ценен актив за рентабилното разгръщане на безжични мрежи с универсално покритие в сгради и на открито. Този спектър понастоящем се използва в целия Съюз за цифрова наземна телевизия (DTT) и безжично звукотехническо оборудване за PMSE. Той поддържа развитието на медийния, творческия и културния сектори, които разчитат до голяма степен на ресурса на този спектър за безжично предоставяне на съдържание за масовата публика.

(3)  Радиочестотният спектър е обществено благо. Той, в лентата 470—790 MHz, е ценен актив за рентабилното разгръщане на безжични мрежи с универсално покритие в сгради и на открито. Този спектър понастоящем се използва в целия Съюз за цифрова наземна телевизия (DTT) и безжично звукотехническо оборудване за PMSE. По този начин той е необходимо условие за достъпа и разпространението на културно съдържание и на информация и идеи. Успоредно с нови форми на разпространение, той поддържа развитието на медийния, творческия, културния и научноизследователския сектори, които разчитат до голяма степен на ресурса на този спектър за безжично предоставяне на съдържание за масовата публика.

Изменение    7

Предложение за решение

Съображение 3 a (ново)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

3 а)  Разпределението на радиочестотната лента 700 MHz следва да бъде структурирано по начин, който благоприятства конкуренцията и следва да се извърши по начин, който не подкопава съществуващата конкуренция, а улеснява възникването на нови възможности за конкуренция.

Изменение    8

Предложение за решение

Съображение 4

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(4)  За регион 1, който включва Съюза, приетият от Световната конференция по радиосъобщенията Правилник по радиосъобщения на Международния съюз по далекосъобщения, разпределя радиочестотната лента около 700 MHz за радиоразпръскване и подвижна (с изключение на въздушна подвижна) радиослужба на съвместна първична основа, а радиочестотната лента 470—694 MHz („лентата под 700 MHz“) — изключително за радиоразпръскване, на първична основа, и за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE, на вторична основа.

(4)  За регион 1, който включва Съюза, приетият през 2015 г. от Световната конференция по радиосъобщенията Правилник по радиосъобщения на Международния съюз по далекосъобщения, разпределя радиочестотната лента около 700 MHz за радиоразпръскване и подвижна (с изключение на въздушна подвижна) радиослужба на съвместна първична основа, а радиочестотната лента 470—694 MHz („лентата под 700 MHz“) — продължава да бъде разпределена изключително за радиоразпръскване, на първична основа, и за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE, на вторична основа.

Изменение    9

Предложение за решение

Съображение 5

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(5)  Бързо нарастващият безжичен широколентов трафик налага увеличаване на капацитета на безжичните мрежи. Радиочестотният спектър в лентата около 700 MHz предоставя както допълнителен капацитет, така и универсално покритие, по-специално за трудни от икономическа гледна точка селски и отдалечени райони, за използване в сгради и за широка гама от машинни комуникации. В този контекст със съгласувани мерки за покритието на целия Съюз с висококачествена наземна безжична връзка, които се основават на най-добрите национални практики за задълженията по лицензиите на операторите, следва да се преследва постигането на целта на ППОРС до 2020 г. всички граждани да получат широколентов достъп със скорост не по-малка от 30 MB/s. По този начин мерките ще насърчават иновативни цифрови услуги и ще осигуряват социално-икономически ползи в дългосрочен план.

(5)  Бързо нарастващият безжичен широколентов трафик и увеличаващото се икономическо, промишлено и социално значение на цифровата икономика налагат увеличаване на капацитета на безжичните мрежи. Радиочестотният спектър в лентата около 700 MHz предоставя както допълнителен капацитет, така и универсално покритие, по-специално за трудни от икономическа гледна точка селски, планински, островни и други отдалечени райони, за използване в сгради и за широка гама от машинни комуникации. В този контекст със съгласувани и координирани мерки за покритието на целия Съюз с висококачествена наземна безжична връзка, които се основават на най-добрите национални практики за задълженията по лицензиите на операторите, следва да се преследва постигането на целта на ППОРС до 2020 г. всички граждани на територията на Съюза да получат възможно най-високоскоростен широколентов достъп и скорост не по-малка от 30 MB/s, както и да се цели осъществяване на амбициозната визия за гигабитови общества в Съюза. По този начин мерките ще насърчават иновативни цифрови услуги и ще осигуряват социално-икономически ползи в дългосрочен план.

Изменение    10

Предложение за решение

Съображение 5 a (ново)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

5 а)  Мрежата 5G ще има голямо въздействие не само върху цифровия сектор, но и върху икономиките като цяло. Особено на фона на бавното въвеждане на мрежата 4G и свързаните с нея услуги, успешното пускане на 5G мрежата в Съюза ще бъде решаващо за икономическото развитие и за конкурентоспособността и производителността на европейската икономика. Следователно е нужно Европа да поеме водещата роля, като осигури достатъчно радиочестотен спектър за успешно пускане и развитие на 5G мрежата.

Изменение    11

Предложение за решение

Съображение 6

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(6)  Споделянето на радиочестотен спектър в рамките на обща честотна лента между двупосочна безжична широколентова връзка (в права и в обратна посока), от една страна, и еднопосочно телевизионно радиоразпръскване или безжично звукотехническо оборудване за PMSE, от друга страна, е проблемно от техническа гледна точка. Това означава, че промяната на използването на радиочестотната лента около 700 MHz за двупосочни наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги би лишило цифровата наземна телевизия и безжичното звукотехническо оборудване за PMSE от част от техните ресурси от радиочестотен спектър. Поради това секторите на DTT и PMSE се нуждаят от дългосрочна регулаторна предвидимост относно наличието на достатъчно радиочестотен спектър, така че да могат да гарантират устойчивото предоставяне и развитие на услугите си, по-специално на безплатната телевизия. Може да са необходими мерки на национално равнище и на равнище ЕС, за да се осигури допълнителен ресурс от радиочестотен спектър извън лентата 470—790 MHz за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE.

(6)  Споделянето на радиочестотен спектър в рамките на обща честотна лента между двупосочна безжична широколентова връзка (в права и в обратна посока), от една страна, и еднопосочно телевизионно радиоразпръскване или безжично звукотехническо оборудване за PMSE, от друга страна, е проблемно от техническа гледна точка. Това означава, че промяната на използването на радиочестотната лента около 700 MHz за двупосочни наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги би лишило цифровата наземна телевизия и безжичното звукотехническо оборудване за PMSE от част от техните ресурси от радиочестотен спектър. Поради това секторите на DTT и PMSE се нуждаят от дългосрочна регулаторна предвидимост относно наличието на достатъчно радиочестотен спектър, така че да могат да гарантират устойчивото предоставяне и развитие на услугите си, по-специално на безплатната телевизия, като същевременно осигурят подходяща среда за инвестиции, и то така, че да гарантират изпълнението на целите на националните и европейските аудио-визуални политики като социално сближаване, медиен плурализъм и културно многообразие. Може да са необходими мерки на национално равнище и на равнище ЕС, за да се осигури допълнителен ресурс от радиочестотен спектър извън лентата 470—790 MHz за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE.

Изменение    12

Предложение за решение

Съображение 7

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(7)  В своя доклад до Европейската комисия („доклада Лами“)22 Паскал Лами, председател на групата на високо равнище относно бъдещото използване на радиочестотната лента 470—790 MHz, препоръчва до 2020 г. (± две години) радиочестотната лента около 700 MHz да бъде предоставена на разположение за безжични широколентови услуги. Това би спомогнало за постигане на целта за дългосрочна регулаторна предвидимост за достъпа на цифровата наземна телевизия до честотната лента под 700 MHz до 2030 г., въпреки че положението би трябвало да се преразгледа до 2025 г. В доклада Лами се препоръчва и гъвкавост на национално равнище в използването на радиочестотния спектър в лентата под 700 MHz, което е ограничено до предаване само в права посока. Ограничението за предаване само в права посока е валидно за всички предавания в безжична система, независимо от нейната технология, за еднопосочен пренос от станции на централната инфраструктура, като например телевизионни кули или базови станции за мобилна връзка, към преносими или мобилни крайни устройства като телевизори и мобилни телефони.

(7)  В своя доклад до Европейската комисия („доклада Лами“)22 Паскал Лами, председател на групата на високо равнище относно бъдещото използване на радиочестотната лента 470—790 MHz, препоръчва до 2020 г. (± две години) радиочестотната лента около 700 MHz да бъде предоставена на разположение за безжични широколентови услуги. Това би спомогнало за постигане на целта за дългосрочна регулаторна предвидимост за достъпа на цифровата наземна телевизия до честотната лента под 700 MHz до 2030 г., въпреки че положението би трябвало да се преразгледа до 2025 г. В доклада Лами се препоръчва и „вариант за гъвкавост“, който включва проучването на сценарии, позволяващи използването на спектъра в лентата под 700 MHz за електронни съобщителни услуги с предаване само в права посока в случаите, когато на национално равнище няма търсене на DTT или то намалява. Ограничението за предаване само в права посока е валидно за всички предавания в безжична система, независимо от нейната технология, за еднопосочен пренос от станции на централната инфраструктура, като например телевизионни кули или базови станции за мобилна връзка, към преносими или мобилни крайни устройства като телевизори и мобилни телефони.

__________________

__________________

22 Доклад от г-н Паскал Лами: https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/report-results-work-high-level-group-future-use-uhf-band.

22 Доклад от г-н Паскал Лами: https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/report-results-work-high-level-group-future-use-uhf-band.

Изменение    13

Предложение за решение

Съображение 8

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(8)  Групата по политиката в областта на радиочестотния спектър (RSPG) препоръчва в своето становище относно дългосрочна стратегия за бъдещото използване на радиочестотната лента 470—790 MHz в Съюза („становище на RSPG“) приемането на координиран подход в целия Съюз, за да се предостави до края на 2020 г. радиочестотната лента около 700 MHz за ефективно използване за безжични широколентови електронни съобщителни услуги. Това следва да е съчетано с гарантирането на дългосрочното предоставяне за периода до 2030 г. на честотната лента под 700 MHz само за аудиовизуални медийни услуги. RSPG препоръчва по-специално въвеждането на гъвкавост, така че честотната лента под 700 MHz да може да се използва и за безжични широколентови електронни съобщителни услуги само в права посока на предаване.

(8)  Групата по политиката в областта на радиочестотния спектър (RSPG) препоръчва в своето становище относно дългосрочна стратегия за бъдещото използване на радиочестотната лента 470—790 MHz в Съюза („становище на RSPG“) приемането на координиран подход в целия Съюз, за да се предостави до края на 2020 г. радиочестотната лента около 700 MHz за ефективно използване за безжични широколентови електронни съобщителни услуги. Държавите членки обаче следва да могат на базата на надлежно обосновани причини да вземат решение за отлагане на предоставянето на лентата за срок до две години. Такъв координиран подход следва да е съчетан с гарантирането на дългосрочното предоставяне за периода до 2030 г. на честотната лента под 700 MHz за предоставяне на услуги за радиоразпръскване.

Изменение    14

Предложение за решение

Съображение 8 a (ново)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

8 а)  В своето съобщение от 11 септември 2013 г. относно единния пазар в областта на далекосъобщенията Комисията подчертава как националните схеми за разпределение на радиочестотния спектър водят до разпокъсан цифров единен пазар, тъй като различията по отношение на сроковете, условията и разходите за процедурите за предоставяне на права за ползване на радиочестотния спектър възпрепятстват инвестициите и затрудняват разработването на интегрирани безжични мрежи между държавите.

Изменение    15

Предложение за решение

Съображение 9

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(9)  Тъй като някои държави членки вече са започнали или завършили процес в национален мащаб за разрешаване използването на радиочестотната лента около 700 MHz за двупосочни наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги, Съюзът следва да предприеме незабавни действия, за да се предотврати разпокъсване на единния пазар. Необходим е съгласуван подход за бъдещото използване на радиочестотната лента 470—790 MHz, който също така следва да осигурява регулаторна предвидимост, да уравновесява разнообразието в държавите членки с целите на единния пазар и да спомага за съгласувана позиция на Съюза на международната сцена. В този контекст от държавите членки следва да се изиска своевременно да променят използването на честотната лента около 700 MHz в съответствие с правото на Съюза и националното право.

(9)  Тъй като някои държави членки вече са започнали или завършили процес в национален мащаб за разрешаване използването на радиочестотната лента около 700 MHz за двупосочни наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги, Съюзът следва да предприеме незабавни действия, за да се предотврати разпокъсване на единния пазар. Необходим е съгласуван подход за бъдещото използване на радиочестотната лента 470—790 MHz, който също така следва да осигурява регулаторна предвидимост, да уравновесява разнообразието в държавите членки с целите на единния пазар и да спомага за съгласувана позиция на Съюза на международната сцена. В този контекст от държавите членки следва да се изиска своевременно да променят използването на честотната лента около 700 MHz в съответствие с правото на Съюза и националното право, като същевременно се вземат под внимание специфичните условия в държавите членки, като например съществуващи лицензи, неоправдано високи разходи по миграция или промяна на използването, които биха надвишили приходите от търга, и географското местоположение, по-специално ако дадена държава членка е разположена в периферията на Съюза и има обща граница с трета държава.

Изменение    16

Предложение за решение

Съображение 9 a (ново)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

9 а)  На базата на надлежно обосновани причини държавите членки следва да могат да отложат предоставянето на радиочестотната лента около 700 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на безжични широколентови електронни съобщителни услуги, за срок до две години след общия краен срок на Съюза през 2020 г. В случай че държава членка реши да отложи предоставянето на лентата, тя следва да информира съответно другите държави членки и Комисията и да включи тези надлежно обосновани причини в своята национална пътна карта. Тези държави членки следва да си сътрудничат със съседните държави членки, за да се координира процесът на пускане на радиочестотната лента около 700 MHz, и да включват информация за това сътрудничество в своята национална пътна карта.

Изменение    17

Предложение за решение

Съображение 11

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(11)  Използването на радиочестотната лента около 700 MHz за наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги следва възможно най-скоро да бъде подложено на гъвкав разрешителен режим. Той следва да включва възможност за притежателите на права за ползване на радиочестотен спектър да продават или отдават на лизинг свои съществуващи права в контекста на прилагането на членове 9, 9а и 9б от Директива 2002/21/ЕО.

(11)  Използването на радиочестотната лента около 700 MHz за наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги следва възможно най-скоро да бъде подложено на гъвкав разрешителен режим. Той следва да включва възможност за притежателите на права за ползване на радиочестотен спектър да продават или отдават на лизинг свои съществуващи права в контекста на прилагането на членове 9, 9а и 9б от Директива 2002/21/ЕО24, като се взема под внимание задължението за насърчаване на ефективна конкуренция без нарушения на вътрешния пазар за електронни съобщителни услуги съгласно член 5 от Решение № 243/2012/ЕС и като отбелязва, че по време на своите съответни оценки, когато лицензират радиочестотния спектър, държавите членки, като действат в съответствие с пълните си правомощия, следва да вземат под внимание срока на лицензите, бизнес плана на операторите и неговия принос към постигането на целите на Програмата в областта на цифровите технологии, като се насърчават иновативни цифрови услуги и дългосрочни социално-икономически ползи, а не да се стремят към краткосрочни икономически ползи от предоставянето на лиценза за радиочестотния спектър на оферента, предложил най-висока цена.

__________________

__________________

24 Директива 2002/21/ЕО от 7 март 2002 г. относно общата регулаторна рамка за електронните съобщителни мрежи и услуги (Рамкова директива) (ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 33).

24 Директива 2002/21/ЕО от 7 март 2002 г. относно общата регулаторна рамка за електронните съобщителни мрежи и услуги (Рамкова директива) (ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 33).

Изменение    18

Предложение за решение

Съображение 12

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(12)  В съответствие с членове 9 и 9а от Директива 2002/21/ЕО държавите членки следва да прилагат гъвкав подход, когато това е възможно, и могат да разрешават въвеждането на алтернативно използване с предаване само в права посока, като например наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги в честотната лента под 700 MHz, в съответствие с националните нужди за разпространение на аудио-визуални медийни услуги за масовата публика. Когато разрешават използването на честотната лента под 700 MHz за наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги с предаване само в права посока, държавите членки следва да гарантират, че това използване не засяга използването на лентата под 700 MHz за цифрово наземно радиоразпръскване в съседни държави членки, както е предвидено в споразумението, постигнато на Регионалната конференция по радиосъобщения през 2006 г.25

(12)  В съответствие с членове 9 и 9а от Директива 2002/21/ЕО държавите членки следва да прилагат гъвкав подход, когато това е възможно, и могат да разрешават въвеждането на алтернативно използване, като например наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги в честотната лента под 700 MHz, в съответствие с националните нужди за разпространение на услуги по радиоразпръскване за масовата публика, в случаите на липса или на намаляващо търсене на цифрова наземна телевизия на национално равнище. Подобни сценарии следва да гарантират непрекъснат достъп до радиочестотния спектър за цифрова наземна телевизия като основен ползвател, в зависимост от националното търсене. Когато разрешават използването на честотната лента под 700 MHz за наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги, държавите членки следва да гарантират, че това използване не засяга използването на лентата под 700 MHz за цифрово наземно радиоразпръскване в съседни държави членки, както е предвидено в споразумението, постигнато на Регионалната конференция по радиосъобщения през 2006 г.25

__________________

__________________

25Регионална конференция по радиосъобщения през 2006 г. за планиране на цифровото наземно радиоразпръскване в части от региони 1 и 3 в радиочестотните ленти 174—230 MHz и 470—862 MHz (RRC-06) в Женева.

25Регионална конференция по радиосъобщения през 2006 г. за планиране на цифровото наземно радиоразпръскване в части от региони 1 и 3 в радиочестотните ленти 174 – 230 MHz и 470 – 862 MHz (RRC-06) в Женева.

Изменение    19

Предложение за решение

Съображение 13

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(13)  При всички случаи използването на радиочестотния спектър в лентата 470-694 MHz следва да бъде подложено на преоценка на равнището на Съюза не по-късно от 2025 г. При преоценката следва да се вземе под внимание и планираният преглед за тази радиочестотна лента на Световната конференция по радиосъобщения в 2023 г. Промените в използването на радиочестотната лента под 700 MHz следва да са съобразени с технологичното развитие, поведението на потребителите, значението на това да се осигури непрекъснатост при предоставянето на безплатна телевизия26 и социалните, икономическите и културните цели от общ интерес. В този контекст са необходими проучвания относно техническите и регулаторните условия за съвместимост между традиционни и нови употреби на радиочестотния спектър в лентата под 700 MHz. Те биха гарантирали съгласуваност между подходите, възприети от различните държави членки за гъвкаво и ефикасно използване на радиочестотния спектър, и биха позволили мерки за техническо хармонизиране по отношение на използването и съвместимостта на услугите в тази лента. Такива проучвания и мерки могат да бъдат разработени съгласно Решение № 676/2002/ЕО.

(13)  При всички случаи използването на радиочестотния спектър в лентата 470694 MHz следва да бъде подложено на преоценка на равнището на Съюза своевременно с оглед на планирания преглед за тази радиочестотна лента на Световната конференция по радиосъобщения през 2023 г. Промените в използването на радиочестотната лента под 700 MHz следва да са съобразени с технологичното развитие, поведението на потребителите, значението на това да се осигури непрекъснатост при предоставянето на безплатна телевизия26 и социалните, икономическите и културните цели от общ интерес. В този контекст са необходими проучвания относно техническите и регулаторните условия за съвместимост между традиционни и нови употреби на радиочестотния спектър в лентата под 700 MHz. Те биха гарантирали съгласуваност между подходите, възприети от различните държави членки за гъвкаво и ефикасно използване на радиочестотния спектър, и биха позволили мерки за техническо хармонизиране по отношение на използването и съвместимостта на услугите в тази лента. Такива проучвания и мерки могат да бъдат разработени съгласно Решение № 676/2002/ЕО.

__________________

__________________

26По смисъла на Директива 2010/13/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (Директива за аудиовизуалните медийни услуги).

26По смисъла на Директива 2010/13/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (Директива за аудиовизуалните медийни услуги).

Изменение    20

Предложение за решение

Съображение 14

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(14)  Държавите членки следва да приемат съгласувани национални пътни карти за улесняване използването на радиочестотната лента около 700 MHz за наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги, като същевременно се гарантира непрекъснатост на освобождаващото тази лента телевизионно радиоразпръскване. След като пътните карти бъдат приети, държавите членки следва да ги оповестят по прозрачен начин в целия Съюз. Пътните карти следва да обхващат дейностите и графиците за изготвяне на нови честотни планове, техническото развитие на мрежовото оборудване и оборудването за крайните потребители, съвместимостта между радиотехническото и другото оборудване, съществуващите и нови разрешителни режими, както и информация относно възможността за обезщетяване за евентуални разходи по миграцията, за да се избегнат, наред с другото, разходи за крайните потребители. Когато държавите членки възнамеряват да запазят цифровата наземна телевизия, в пътните карти следва да се обърне особено внимание на улесняването на технологичното модернизиране на апаратурата за радиоразпръскване с оглед по-ефикасно използване на радиочестотния спектър — например чрез усъвършенствани видеоформати (като HEVC) или технологии за предаване на сигнали (като DVB-T2).

(14)  Държавите членки следва да приемат съгласувани и координирани национални пътни карти за улесняване използването на радиочестотната лента около 700 MHz за наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги, като същевременно се гарантира непрекъснатост на освобождаващото тази лента телевизионно радиоразпръскване. След като пътните карти бъдат приети, държавите членки следва да ги оповестят по прозрачен начин в целия Съюз. Пътните карти следва да обхващат дейностите и графиците за изготвяне на нови честотни планове, техническото развитие на мрежовото оборудване и оборудването за крайните потребители, съвместимостта между радиотехническото и другото оборудване, съществуващите и нови разрешителни режими, механизмите за предотвратяване на вредни смущения за ползватели на спектъра в съседни радиочестотни ленти, както и информация относно възможността за обезщетяване за евентуални разходи по миграцията, за да се избегнат, наред с другото, разходи за крайните потребители. Когато държавите членки възнамеряват да запазят цифровата наземна телевизия, в пътните карти следва да се обърне особено внимание на улесняването на технологичното модернизиране на апаратурата за радиоразпръскване с оглед по-ефикасно използване на радиочестотния спектър – например чрез усъвършенствани видеоформати (като HEVC) или технологии за предаване на сигнали (като DVB-T2).

Изменение    21

Предложение за решение

Съображение 15

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(15)  Обхватът и механизмът за евентуално обезщетяване за приключването на прехода в използването на радиочестотния спектър в лентата 470790 MHz следва да бъдат анализирани съгласно приложимите национални разпоредби, както е предвидено в член 14 от Директива 2002/20/ЕО27, и трябва да бъдат в съответствие с разпоредбите на членове 107 и 108 от ДФЕС.

(15)  Обхватът и механизмът за евентуално обезщетяване за приключването на прехода в използването на радиочестотния спектър в лентата 470790 MHz следва да бъдат анализирани съгласно приложимите национални разпоредби, както е предвидено в член 14 от Директива 2002/20/ЕО27, и трябва да бъдат в съответствие с разпоредбите на членове 107 и 108 от ДФЕС. В тази връзка, предвид високата стойност на радиочестотната лента за безжична широколентова връзка, държавите членки следва да се възползват от приходите от процедурите за възлагане или други такси, за които би могло да се очаква, че ще надвишат значително разходите във връзка с миграцията. Комисията следва да може да предостави насоки на държавите членки за адекватно и бързо обезщетяване, за да се улесни преходът в използването на радиочестотния спектър. Държавите членки следва, по-специално, да отчетат важността на бързото обезщетяване на крайните потребители.

__________________

__________________

27Директива 2002/20/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно разрешението на електронните съобщителни мрежи и услуги („Директива за разрешение“) (ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 21).

27Директива 2002/20/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно разрешението на електронните съобщителни мрежи и услуги („Директива за разрешение“) (ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 21).

Изменение    22

Предложение за решение

Член 1 – параграф 1

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(1)  До 30 юни 2020 г. държавите членки следва да позволят използването на радиочестотната лента 694—790 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на безжични широколентови електронни съобщителни услуги само съгласно хармонизирани технически условия, определени от Комисията в съответствие с член 4 от Решение № 676/2002/ЕО. При необходимост държавите членки извършват процеса по даване на разрешения или изменят съответните съществуващи права за използване на радиочестотния спектър в съответствие с Директива 2002/20/ЕО, с цел да позволят това използване.

1.  До 30 юни 2020 г. държавите членки следва да позволят използването на радиочестотната лента 694 – 790 („700 MHz“)MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на безжични широколентови електронни съобщителни услуги само съгласно хармонизирани технически условия, определени от Комисията в съответствие с член 4 от Решение № 676/2002/ЕО. Държавите членки могат, обаче, да отложат предоставянето на тази лента за срок до две години въз основа на надлежно обосновани причини в съответствие с приложението. Когато държава членка направи това, тя информира съответно другите държави членки и Комисията и включва тези надлежно обосновани причини в своята национална пътна карта съгласно член 5. При необходимост държавите членки извършват процеса по даване на разрешения или изменят съответните съществуващи права за използване на радиочестотния спектър в съответствие с Директива 2002/20/ЕО, с цел да позволят това използване.

 

Държавите членки, които отлагат използването на честотна лента около 700 MHz в съответствие с първата алинея, си сътрудничат със съседните държави членки с цел координиране на процеса на предоставяне на тази лента за безжични широколентови електронни съобщителни услуги и включват информация за такава координация в своята национална пътна карта, приета в съответствие с член 5.

Изменение    23

Предложение за решение

Член 1 – параграф 3 а (нов)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

3 a.  Настоящото решение не засяга правото на държавите членки да организират и използват своя радиочестотен спектър за целите на обществения ред, обществената сигурност и отбраната.

Изменение    24

Предложение за решение

Член 2

Текст, предложен от Комисията

Изменение

До 30 юни 2022 г. държавите членки следва да позволят прехвърлянето или отдаването на лизинг на права за ползване на радиочестотен спектър за електронни съобщителни услуги в радиочестотната лента 694—790 MHz.

Държавите членки позволяват прехвърлянето или отдаването на лизинг на права за ползване на радиочестотен спектър за наземни системи, позволяващи предоставянето на безжични широколентови електронни съобщителни услуги в радиочестотната лента около 700 MHz, в съответствие с открити и прозрачни процедури, считано от датата на предоставянето на такива права.

Изменение    25

Предложение за решение

Член 3 – параграф 1

Текст, предложен от Комисията

Изменение

Когато държавите членки разрешават използването на радиочестотната лента 694—790 MHz или изменят съществуващи права за ползване на радиочестотната лента 694—790 MHz, те предприемат всички необходими мерки, за да осигурят високо равнище на покритие на своето население и територия със скорост най-малко 30 MB/s както в затворени помещения, така и на открито, включително в предварително определени национални приоритетни области, където е необходимо, и по протежение на основните сухоземни транспортни маршрути. Тези мерки могат да включват условия за улесняване или насърчаване на споделянето на мрежова инфраструктура или радиочестотен спектър в съответствие с правото на Съюза.

1.  Когато държавите членки разрешават използването на радиочестотната лента около 700 MHz или изменят съществуващи права за ползване на радиочестотната лента около 700 MHz, те предприемат всички необходими мерки, за да осигурят съгласувано и непрекъснато високо равнище на покритие на цялото си население и цялата си територия, с възможно най-висока скорост на широколентовата връзка, която да е най-малко 30 MB/s, както в затворени помещения, така и на открито, включително покритие в предварително определени национални приоритетни области, където е необходимо, и по протежение на основните сухоземни транспортни маршрути, за да се даде възможност безжичните приложения и водещата роля на ЕС в областта на нови цифрови услуги да допринасят ефективно за икономическия растеж в Съюза. Освен това държавите членки могат да вземат надлежно предвид възможността да гарантират, че операторите на виртуални мобилни мрежи (ОВММ) могат да получават достъп на едро до радиочестотния спектър, както и възможността да увеличават географското покритие на ОВММ. Тези мерки могат да включват условия за улесняване или насърчаване на споделянето на мрежова инфраструктура или радиочестотен спектър в съответствие с правото на Съюза.

 

Комисията улеснява, когато това е възможно, възможността за съвместно организирани търгове, като по този начин допринася за общоевропейски структури.

Изменение    26

Предложение за решение

Член 3 – параграф 2

Текст, предложен от Комисията

Изменение

За тази цел държавите членки оценяват и се консултират относно необходимостта да обвържат с условия правата за ползване на радиочестоти в лентата 694—790 MHz.

2.  С оглед на изпълнението на задълженията, посочени в параграф 1, държавите членки оценяват и се консултират относно необходимостта да обвържат с условия правата за ползване на радиочестоти в лентата около 700 MHz.

Изменение    27

Предложение за решение

Член 4 – параграф 1

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(1)  Държавите членки гарантират, че радиочестотната лента 470—694 MHz или части от тази лента са на разположение за наземното предоставяне на аудио-визуални медийни услуги за масовата публика, включително безплатна телевизия, и за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE съобразно националните потребности за радиоразпръскване. Държавите членки гарантират, че никое друго използване на радиочестотната лента 470—694 MHz на територията им не причинява вредни радиосмущения в наземното предоставяне на аудио-визуални медийни услуги в съседна държава членка.

1.  Държавите членки гарантират, че до 2030 г. радиочестотната лента 470 – 694 MHz е на разположение за наземното предоставяне на услуги за радиоразпръскване за масовата публика, включително безплатна телевизия и иновативни инициативи, ориентирани към потребителите, и за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE съобразно националните потребности за радиоразпръскване и при отчитане на принципа за технологична неутралност. В тази връзка държавите членки насърчават сътрудничеството между радио- и телевизионните оператори, операторите на радиоразпръскване и мобилните оператори, за да улеснят сближаването на аудио-визуални и интернет платформи и споделеното използване на радиочестотния спектър.

 

Всяка държави членка гарантира, че всяко друго използване на радиочестотната лента 470 – 694 MHz на нейната територия е съвместимо с националните потребности от радиоразпръскване и не причинява вредни радиосмущения в наземното предоставяне на услуги за радиоразпръскване в съседна държава членка.

Изменение    28

Предложение за решение

Член 4 – параграф 2

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(2)  Ако държавите членки разрешават използването на радиочестотния спектър в лентата 470694 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги, различни от телевизионно радиоразпръскване, това използване се ограничава до предаване само в права посока. Това използване не засяга задълженията, произтичащи от международните споразумения и правото на Съюза.

2.  Ако държавите членки разрешават използването на радиочестотния спектър в лентата 470694 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги, различни от телевизионно радиоразпръскване, това използване отчита националните потребности от разпространение на услуги за радиоразпръскване за масовата публика. Това използване не засяга задълженията, произтичащи от международните споразумения, като например споразуменията за трансграничното координиране на честоти, и правото на Съюза.

Изменение    29

Предложение за решение

Член 5 – параграф 1

Текст, предложен от Комисията

Изменение

До 30 юни 2017 г. държавите членки приемат и публикуват своя национален план и график („национална пътна карта“) за изпълнение на задълженията си по членове 1 и 4 от настоящото решение.

1.   Във възможно най-кратки срокове и при всички случаи не по-късно от 30 юни 2018 г. държавите членки приемат и публикуват своя национален план и график („национална пътна карта“), включително подробни стъпки за изпълнение на задълженията си по членове 1 и 4 от настоящото решение. Те изготвят тези национални пътни карти, като гарантират публичното участие на всички съответни заинтересовани страни.

 

В случай че държава членка отложи разрешаването на използването на честотната лента около 700 MHz след 30 юни 2020 г., в нейната национална пътна карта се включват надлежно обосновани причини в съответствие с член 1, параграф 1. RSPG приема становище по всяка национална пътна карта, в която се предвижда такова отлагане.

Изменение    30

Предложение за решение

Член 5 – параграф 2

Текст, предложен от Комисията

Изменение

С оглед да се гарантира, че използването на радиочестотната лента 694—790 MHz е в съответствие с параграф 1 от член 1, държавите членки включват в своите национални пътни карти, когато е целесъобразно, информация относно мерките за ограничаване на въздействието на предстоящия процес на преход върху обществеността и ползвателите на безжично звукотехническо оборудване за PMSE, както и за улесняване на навременното наличие на вътрешния пазар на оперативно съвместима техника за оборудване на мрежите за телевизионно радиоразпръскване и за приемане.

2.   С оглед да се гарантира, че използването на радиочестотната лента около 700 MHz е в съответствие с параграф 1 от член 1, държавите членки включват в своите национални пътни карти, когато е целесъобразно, информация относно мерките, включително мерките за подкрепа, за ограничаване на въздействието на предстоящия процес на преход върху обществеността и ползвателите на безжично звукотехническо оборудване за PMSE, както и за улесняване на навременното наличие на вътрешния пазар на оперативно съвместима техника за оборудване на мрежите за телевизионно радиоразпръскване и за приемане.

Изменение    31

Предложение за решение

Член 5 а (нов)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

Член 5а

 

1.  Държавите членки могат, по целесъобразност и в съответствие с правото на Съюза, да гарантират, че преките разходи, по-специално за крайните потребители, за миграция или преразпределяне на използването на спектъра са обезщетени по подходящ, бърз и прозрачен начин, с цел улесняването на прехода при използването на спектъра към технологии за по-ефикасно използване на спектъра като DVB-T2 или HEVC .

 

2.  В сътрудничество с държавите членки Комисията може да предостави на държавите членки насоки относно обезщетяването, с цел улесняване на прехода при използването на спектъра.

Изменение    32

Предложение за решение

Член 6

Текст, предложен от Комисията

Изменение

До 1 януари 2025 г. Комисията, в сътрудничество с държавите членки, извършва оценка и докладва на Съвета и на Европейския парламент относно развитието в използването на радиочестотната лента 470-694 MHz, като взема под внимание социалните, икономическите, културните и технологичните аспекти, които оказват влияние върху използването на тази честотна лента съгласно членове 1 и 4. В доклада се дава оценка на необходимостта да се промени използването в Съюза на радиочестотната лента 470—694 MHz или на част от нея.

До 1 януари 2023 г. Комисията, в сътрудничество с държавите членки, извършва оценка и докладва на Съвета и на Европейския парламент относно развитието в използването на радиочестотната лента 470 – 960 MHz, с оглед на развиването на обща позиция относно прегледа на тази честотна лента на Световната конференция по радиосъобщения през 2023 г. Оценката взема под внимание социалните, икономическите, културните и технологичните аспекти, които оказват влияние върху използването на тази честотна лента съгласно членове 1 и 4, новото технологично развитие, промените в поведението на потребителите, а също така и изискванията свързаността да насърчава растежа и иновациите в Съюза. В доклада се дава оценка на необходимостта да се промени използването в Съюза на радиочестотната лента 470—694 MHz или на част от нея.

Изменение    33

Предложение за решение

Приложение

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

Приложение

 

Обосновани причини за отлагане при предоставянето на радиочестотната лента около 700 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на безжични широколентови електронни съобщителни услуги, след 30 юни 2020 г. (член 1, параграф 1)

 

Държавите членки могат да отложат предоставянето на радиочестотната лента около 700 MHz до 30 юни 2022 г. въз основа на една или повече от следните надлежно обосновани причини:

 

а)  нерешени проблеми с трансграничната координация, водещи до вредни радиосмущения;

 

б)  необходимостта да се осигури гарантирането на техническата миграция на голяма част от населението към съвременни стандарти за радиоразпръскване и сложността на това осигуряване;

 

в)  финансови разходи за прехода над очакваните приходи, генерирани от процедурите за възлагане;

 

г)  непреодолима сила.

  • [1]  OВ C 303, 19.8.2016 г., стр. 127.

ИЗЛОЖЕНИЕ НА МОТИВИТЕ

Интернет на нещата, услугите в облак, мобилните комуникационни услуги, цифровизацията на промишлените сектори (четвъртата промишлена революция (Industry 4.0)) и повишаването на ефективността на публичната администрация (електронното управление) са само някои примери на услуги за свързаност, които се развиват бързо в световен мащаб и изискват скорост, а също и съобщителни мрежи, които да могат да предоставят много данни и да достигат не само до гъсто населените райони, но и до отдалечените райони. Пълното изграждане на цифровия съюз зависи също така от новите технологии за предаване и получаване на данни и следователно от частите на радиочестотния спектър, които са изключително важни за безжичните комуникации.

Настоящото предложение за решение, прието от Европейската комисия на 2 февруари 2016 г., е част от мерките, предвидени в стратегията за цифровия единен пазар (COM(2015)192), която включва представянето на: „конкретни предложения относно координираното освобождаване на радиочестотния обхват 694 – 790 MHz („т.нар. радиочестотен обхват 700 MHz“), който е особено подходящ за гарантиране на предоставянето на широколентови услуги в селските райони, при отчитане на специфичните потребности за разпределение на аудио-визуалните медии“.

Целта на разглежданото предложение е да се осигури хармонизиране на равнище ЕС на разпределението на честотите, за да се предоставят на гражданите и на предприятията повсеместни високоскоростни безжични връзки.

Наличието на широк радиочестотен спектър е едно от основните предварителни условия за разпространението на широколентовите услуги. Управлението на национално равнище на радиочестотния спектър води, обаче, до много различни условия между отделните държави членки от гледна точка на продължителността на лицензиите и задълженията за осигуряване на покритие; необходимо е следователно да се променят управлението и регулирането на този ресурс, за да се осигури по-ефективно използване, като се дава приоритет на дейности, които предоставят повече услуги и по-добри резултати за всички потребители.

Предвид факта, че до 2020 г. според някои данни трафикът на мобилния интернет ще се увеличи с осем пъти в сравнение с настоящия, е необходимо да се засили капацитетът на мрежите: радиочестотният спектър в лентата около 700 MHz осигурява допълнителен капацитет и всеобщо покритие, по-специално в селските и отдалечените райони, които създават затруднения от гледна точка на разходите за инвестиции в инфраструктура. В този контекст хармонизирани мерки в полза на висококачествено безжично покритие следва да дадат възможност за постигане на целта на многогодишната програма на ЕС в областта на радиочестотния спектър да се гарантира на всички граждани достъп до скорост на широколентов интернет най-малко 30 Mbit/s до 2020 г.

Контекст на предложението

За безжична връзка е необходим достъп до радиочестотен спектър в лентите под 1 GHz, които представляват най-подходящите ленти за постигането както на широко покритие, така и на високи скорости.

Радиочестотната лента 790 – 862 MHz (наричана лентата около 800 MHz) беше първата част на дециметровия обхват (UHF) (470 – 862 MHz), която трябваше да бъде преразпределена за безжични широколентови услуги в Съюза.

Понастоящем дециметровият обхват UHF, включваш честотния диапазон 470 —790 MHz, се използва за цифрова наземна телевизия и от звукотехническо оборудване за реализирането на програми и специални прояви (PMSE), т.е. главно безжични микрофони.

През 2012 г. на Конференцията на Международния съюз по далекосъобщения се определи, че считано от 2015 г. радиочестотната лента около 700 MHz следва да се предоставя за услуги за радиоразпръскване и за мобилни услуги в региона, включващ Европейския съюз.

През 2014 г. се публикуваха заключенията на т.нар доклад Лами, в който се препоръчва да се предостави радиочестотната лента около 700 MHz на разположение за безжични широколентови комуникации до 2020 г. (± две години), като същевременно се гарантира, че за наземното радиоразпръскване ще е достъпен радиочестотен спектър в лентата под 700 MHz. до 2030 г., въпреки че положението следва да бъде преразгледано до 2025 г.

Подобна гледна точка беше застъпена от Групата по политиката в областта на радиочестотния спектър (RSPG), създадена от Европейската комисия с консултативна функция относно политиките в областта на управлението на радиочестотния спектър.

През 2015 г. Конференцията приключи международните преговори по регулаторните и техническите параметри за използване на радиочестотната лента около 700 MHz и запази изключителното разпределяне на радиочестотната лента под 700 MHz за услугите за радиоразпръскване.

Докладчикът, споделяйки напълно целите за пълното разпространение на широколентовите услуги в Европа и за предоставянето на иновативни услуги за гражданите и предприятията, изразява подкрепата си за предложението на Комисията, като същевременно подчертава необходимостта от изменения по отношение на следните въпроси:

В член 1 се постановява, че до 30 юни 2020 г. държавите членки следва да позволят използването на радиочестотната лента 694—790 MHz (т.нар. „лента около 700 MHz“) за безжични широколентови електронни съобщителни услуги и че след тази дата ще се разрешава използването на лентата единствено на лицата, които могат да предоставят услуги, съответстващи на техническите условия, които ще се определят от Европейската комисия. С оглед на различията, регистрирани от доклада Лами в отделните държави членки, докладчикът счита, че е целесъобразно да се предвиди възможност за гъвкавост за срок от най-много две години, така че държавите членки да могат, по надлежно обосновани причини, да отложат предоставяне на частта от радиочестотния спектър. Също така се предвижда, че с цел да позволят използването на въпросната радиочестотна лента до определената дата, 31 декември 2017 г., държавите членки трябва да сключат всички необходими споразумения за трансграничното координиране на честоти в рамките на Съюза, като по този начин подготвят условията за бъдещо използване на лентата без радиосмущенията през границите.

Член 2 предвижда, че до 30 юни 2022 г. държавите членки трябва да позволят прехвърлянето или отдаването на лизинг на права за ползване на радиочестотен спектър за електронни съобщителни услуги в радиочестотната лента около 700 MHz., като по този начин направят търгуеми правата за ползване на въпросната радиочестотна лента. Като се има предвид, че формулировката на този член може да породи съмнения при тълкуването във връзка с адресатите на разпоредбата, докладчикът счита, че единствено тези, на които са предоставени нови права за ползване (безжични широколентови съобщителни услуги), могат да се имат права за ползване на радиочестотния спектър.

В член 3 от държавите членки се изисква, когато разрешават използването на радиочестотната лента или изменят съществуващи права за ползване, да предприемат всички необходими мерки, за да осигурят високо качество на равнището на покритие със скорост най-малко 30 Mbit/s, както в затворени помещения, така и на открито, по протежение на основните сухоземни транспортни маршрути Докладчикът споделя позицията на Комисията, че ЕС трябва да играе водеща роля по отношение на новите и иновативните услуги, за да се допринася ефективно за икономическия растеж.

Член 4 се отнася до радиочестотната лента 470—694 MHz (под 700 MHz) и изисква от държавите членки да предоставят на разположение тази радиочестотна лента или части от нея за наземното предоставяне на аудио-визуални медийни услуги за масовата публика и за използване от безжично звукотехническо оборудване за реализирането на програми и специални прояви (PMSE). Докладчикът приветства решението на Европейската комисия да гарантира използването на лентата под 700 MHz за предоставянето на аудио-визуални медийни услуги, но също така счита, че е необходимо да се гарантира сигурност на инвестициите за операторите на радиоразпръскване до 2030 г., както е предвидено в доклада Лами. Това решение ще бъде преразгледано при всички случаи на Световната конференция по радиосъобщения през 2023 г. Промените следва да са съобразени с развитието на технологиите, поведението на потребителите, значението на това да се осигури непрекъснатост при предоставянето на свободно достъпна безплатна телевизия и социалните, икономическите и културните цели от общ интерес.

По отношение на член 5 докладчикът счита, че е целесъобразно държавите членки да приемат и оповестят на другите държави от ЕС, до 30 юни 2018 г., своята национална пътна карта за изпълнение на задълженията си във връзка с преразпределянето на радиочестотната лента около 700 MHz за безжични широколентови комуникации. Предоставяне на разумен срок за определяне на националните пътни карти се дължи на необходимостта да се определят подробно графикът и етапите на прехода, също и с цел улесняване на координацията на честотите между държавите членки и избягване на вредните смущения.

Докладчикът би искал също така да подчертае, че всички тези мерки не следва да се поемат от потребителя, и поради това призовава държавите членки да предвидят евентуално обезщетение за приключване на прехода (член 5а нов).

П отношение на член 6 докладчикът изразява надежда оценката на въздействието на това решение да бъде налична до 2023 г., за да може Европейския съюз да има единна позиция на преговорите в рамките на международните форуми и също така с оглед на бързото развитие на сектора и социалните, икономическите, културните и технологичните аспекти, засягащи използването на радиочестотната лента или на част от нея.

СТАНОВИЩЕ НА КОМИСИЯТА ПО КУЛТУРА И ОБРАЗОВАНИЕ (24.6.2016)

на вниманието на комисията по промишленост, изследвания и енергетика

относно предложението за решение на Европейския парламент и на Съвета за използването на радиочестотната лента 470—790 MHz в Съюза
(COM(2016)0043 – C8-0020/2016 – 2016/0027(COD))

Докладчик по становище: Стефано Маулу

PA_Legam

КРАТКА ОБОСНОВКА

Дециметровите обхвати (UHF), които понастоящем се използват за цифрово наземно телевизионно разпръскване (DTT) и за безжични микрофони в подготовка на програми и на специални прояви (PSME), обхващат диапазона 470—790 MHz.

Днес е налице непрекъснато нарастващо търсене на безжични широколентови услуги: Упражнява се все повече и повече натиск върху капацитета на съществуващите мрежи от преноса на данни за мобилните мрежи. В резултат на това нараства нуждата от допълнителен радиочестотен спектър.

В настоящото предложение Комисията има за цел да разгледа тези въпроси, като предлага балансиран дългосрочен подход за използването на тази лента:

-  В 700 MHz-овата честотна лента (694—790 MHz), Комисията предлага общ график с цел ефективното й предоставяне за безжични широколентови комуникации при хармонизирани технически условия, който да бъде съпроводен от мерки за координация в подкрепа на този преход. Радиочестотният обхват от 700 MHz следва да бъде определен за безжични широколентови комуникации най-късно до 30 юни 2020 г. във всички държави членки.

-  В спектъра под 700 MHz (470—694 MHz) Комисията установява дългосрочен приоритет за разпространението на аудио-визуални медийни услуги за широката общественост, заедно с гъвкав подход за използването на честотния спектър за различните равнища на асимилиране на цифровата наземна телевизия (DTT) в държавите членки. Това означава, че въпросната радиочестотна лента ще продължи да съществува приоритетно за аудио-визуалните услуги, но Комисията въвежда „вариант за гъвкавост“, предлагайки при определени обстоятелства достъп до тези ленти за други услуги.

Макар и да приветства ангажимента на Комисията за удовлетворяване на специфичните потребности от разпространение на аудиовизуалните медии, докладчикът би искал да обърне внимание в настоящото становище на три основни проблема:

-  Крайният срок за промяна на използването на 700 MHz-овата честотна лента.

Преместването на DTT услугите извън 700 MHz-овата честотна лента е голямо предизвикателство, особено за онези държави членки, където DTT е основната платформа за телевизионно приемане.

Положението на равнище ЕС не е хомогенно: Франция и Германия вече са продали радиочестотната лента от 700 MHz за мобилни услуги, докато Швеция и Финландия са определили планове за промяна в използването на 700 MHz-овата честотна лента в следващите няколко години. Повечето държави членки обаче имат лицензиран спектър в 700 MHz-овата честотна лента за след 2020 г.

Като определя строг краен срок за освобождаване на радиочестотната лента от 700 MHz от цифрова наземна телевизия до 30 юни 2020 г. Комисията отнема допълнителното време, което е необходимо за някои държави членки.

В този контекст докладчикът предлага удължаване на този срок до 31 декември 2022 г. (член 1), с цел да се предостави достатъчно време на всички държави членки да гарантират достъпността на 700 MHz-овата честотна лента за използване от мобилните оператори. Това е в резултат на предложението, направено в Доклада Лами (2020 ± две години).

-  Въвеждането на „вариант за гъвкавост“ за разгръщане на алтернативни технологии в спектъра под 700 MHz, т.е. за свързване единствено на наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги.

Както се предлага в Доклада Лами, а и както бе препоръчано от Групата по политиката в областта на радиочестотния спектър в нейното становище от 2015 г., дългосрочната сигурност за наличността на спектъра под 700 MHz (470—694 MHz) за радио и телевизия (DTT) следва да бъде гарантирана поне до 2030 г.

В този контекст докладчикът счита, че „вариантът за гъвкавост“ не е необходим в този момент, като предлага този вариант (член 4) да бъде заличен от предложението, спектърът под 700 MHz да продължи да бъде използван за цифрово радиоразпръскване поне до края на 2030 г. (член 6а нов), с планиран преглед за 2025 г.

Докладчикът също така счита, че подобен вариант би изисквал най-напред внимателно проучване и изпитване, както и че той следва да се разглежда само в дългосрочен план, при условие, че бъде установена неговата съвместимост с радиоразпръскването в съответната държава членка, както и ясната подкрепа на пазарното търсене.

Предложенията на докладчика са в съответствие със заключенията „20—25—30“ на Доклада Лами в това отношение.

-  Докладчикът също така би искал да обърне внимание на въпроса за разходите по миграцията и смущенията.

Освобождаване на радиочестотната лента от 700 MHz от услуги за радио- и телевизионно излъчване изисква технически промени в мрежата за DTT поради промяната на честотите. Потребителите ще трябва да променят своето оборудване вкъщи, а радио- и телевизионните оператори ще трябва да направят промени в инфраструктурата си. Това означава допълнителни разходи.

Освен това предходният опит от освобождаването на 800 MHz-овата лента показа, че може да се предизвикат смущения в услугите по радиоразпръскване в съседни радиочестотни ленти. От съществено значение е да се гарантира, че DTT ще бъдат гарантирани и защитени от вредни радиосмущения.

В този контекст, докладчикът предлага държавите членки да гарантират навременната достъпност на достатъчно средства за покриване на разходите за миграция и разходите, свързани с мерките за ограничаване на смущенията в услугите по радиоразпръскване, както и конкретните гаранции/механизми за избягване на вредни смущения при мобилните връзки в радиочестотния обхват от 700 MHz от излъчване и подготовка на програми и специални прояви под 694 MHz (член 5).

ИЗМЕНЕНИЯ

Комисията по култура и образование приканва водещата комисията по промишленост, изследвания и енергетика да вземе под внимание следните изменения:

Изменение     1

Предложение за решение

Съображение 1

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(1)  В многогодишната програма за политиката в областта на радиочестотния спектър (ППОРС), създадена с Решение № 243/2012/ЕС20 , Европейският парламент и Съветът поставиха като цели определянето до 2015 г. на поне 1 200 MHz подходящ радиочестотен спектър за безжични широколентови електронни съобщителни услуги в ЕС, подкрепа за по-нататъшното развитие на иновативни аудио-визуални медийни услуги чрез осигуряване на достатъчно радиочестотен спектър за спътниково и наземно предоставяне на такива услуги, ако необходимостта е ясно обоснована, и осигуряване на достатъчно радиочестотен спектър за реализирането на програми и специални прояви (PMSE).

(1)  В многогодишната програма за политиката в областта на радиочестотния спектър (ППОРС), създадена с Решение № 243/2012/ЕС20, Европейският парламент и Съветът поставиха като цели определянето до 2015 г. на поне 1 200 MHz подходящ радиочестотен спектър за безжични широколентови електронни съобщителни услуги в ЕС, подкрепа за по-нататъшното развитие на иновативни радио- и телевизионните разпръсквателни услуги чрез осигуряване на достатъчно радиочестотен спектър за спътниково и наземно предоставяне на такива услуги, ако необходимостта е ясно обоснована, и осигуряване на достатъчно радиочестотен спектър за реализирането на програми и специални прояви (PMSE).

_________________

_________________

20 Решение № 243/2012/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 г. за създаване на многогодишна програма за политиката в областта на радиочестотния спектър (ОВ L 81, 21.3.2012 г., стр. 7).

20 Решение № 243/2012/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 г. за създаване на многогодишна програма за политиката в областта на радиочестотния спектър (ОВ L 81, 21.3.2012 г., стр. 7).

Изменение     2

Предложение за решение

Съображение 2

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(2)  В своята стратегия за цифровия единен пазар (ЦЕП)21, Комисията изтъква значението на радиочестотната лента 694—790 MHz („лентата около 700 MHz“), за да се гарантира предоставянето на широколентови услуги в селските райони, и подчертава необходимостта от координирано освобождаване на тази радиочестотна лента, като същевременно се съблюдават специфичните потребности на предоставянето на аудио-визуални медийни услуги.

(2)  В своята стратегия за цифровия единен пазар (ЦЕП)21, Комисията изтъква значението на радиочестотната лента 694—790 MHz („лентата около 700 MHz“), за да се гарантира предоставянето на широколентови услуги в селските райони, и подчертава необходимостта от координирано освобождаване на тази радиочестотна лента, като същевременно се съблюдават специфичните потребности на предоставянето на услуги по радиоразпръскване.

_________________

_________________

21 Вж. http://ec.europa.eu/priorities/digital-single-market/index_en.htm.

21 Вж. http://ec.europa.eu/priorities/digital-single-market/index_en.htm.

Изменение     3

Предложение за решение

Съображение 3

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(3)  Радиочестотният спектър в лентата 470—790 MHz е ценен актив за рентабилното разгръщане на безжични мрежи с универсално покритие в сгради и на открито. Този спектър понастоящем се използва в целия Съюз за цифрова наземна телевизия (DTT) и безжично звукотехническо оборудване за PMSE. Той поддържа развитието на медийния, творческия и културния сектори, които разчитат до голяма степен на ресурса на този спектър за безжично предоставяне на съдържание за масовата публика.

(3)  Радиочестотният спектър е обществено благо. В лентата 470—790 MHz той е ценен и публичен актив, при който не става въпрос само за рентабилното разгръщане на безжични мрежи с универсално покритие в сгради и на открито. Този спектър понастоящем се използва в целия Съюз за цифрова наземна телевизия (DTT) и безжично звукотехническо оборудване за PMSE. По този начин те се явяват необходими предпоставки за достъпа и разпространението на културни блага, особено радио-телевизионното разпръскване. Той поддържа развитието на медийния, творческия и културния сектори, които разчитат до голяма степен на ресурса на този спектър за безжично предоставяне на съдържание за масовата публика.

Изменение     4

Предложение за решение

Съображение 4

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(4)  За регион 1, който включва Съюза, приетият от Световната конференция по радиосъобщенията Правилник по радиосъобщения на Международния съюз по далекосъобщения, разпределя радиочестотната лента около 700 MHz за радиоразпръскване и подвижна (с изключение на въздушна подвижна) радиослужба на съвместна първична основа, а радиочестотната лента 470—694 MHz („лентата под 700 MHz“) — изключително за радиоразпръскване, на първична основа, и за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE, на вторична основа.

(4)  За регион 1, който включва Съюза, приетият от Световната конференция по радиосъобщенията през 2015 г. Правилник по радиосъобщения на Международния съюз по далекосъобщения разпределя радиочестотната лента около 700 MHz за радиоразпръскване и подвижна (с изключение на въздушна подвижна) радиослужба на съвместна първична основа, а радиочестотната лента 470—694 MHz („лентата под 700 MHz“) — изключително за радиоразпръскване, на първична основа, и за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE, на вторична основа.

Изменение     5

Предложение за решение

Съображение 6

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(6)  Споделянето на радиочестотен спектър в рамките на обща честотна лента между двупосочна безжична широколентова връзка (в права и в обратна посока), от една страна, и еднопосочно телевизионно радиоразпръскване или безжично звукотехническо оборудване за PMSE, от друга страна, е проблемно от техническа гледна точка. Това означава, че промяната на използването на радиочестотната лента около 700 MHz за двупосочни наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги би лишило цифровата наземна телевизия и безжичното звукотехническо оборудване за PMSE от част от техните ресурси от радиочестотен спектър. Поради това секторите на DTT и PMSE се нуждаят от дългосрочна регулаторна предвидимост относно наличието на достатъчно радиочестотен спектър, така че да могат да гарантират устойчивото предоставяне и развитие на услугите си, по-специално на безплатната телевизия. Може да са необходими мерки на национално равнище и на равнище ЕС, за да се осигури допълнителен ресурс от радиочестотен спектър извън лентата 470—790 MHz за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE.

(6)  Споделянето на радиочестотен спектър в рамките на обща честотна лента между двупосочна безжична широколентова връзка (в права и в обратна посока), от една страна, и еднопосочно телевизионно радиоразпръскване или безжично звукотехническо оборудване за PMSE, от друга страна, е проблемно от техническа гледна точка. Това означава, че промяната на използването на радиочестотната лента около 700 MHz за двупосочни наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги би лишило цифровата наземна телевизия и безжичното звукотехническо оборудване за PMSE от част от техните ресурси от радиочестотен спектър. Поради това секторите на DTT и PMSE се нуждаят от дългосрочна регулаторна предвидимост относно наличието на достатъчно радиочестотен спектър, така че да могат да гарантират устойчивото предоставяне и развитие на услугите си, по-специално на безплатната телевизия, както и изпълнението на целите на националните и европейските аудио-визуални политики като социално сближаване, медиен плурализъм и културно многообразие. Може да са необходими мерки на национално равнище и на равнище ЕС, за да се осигури допълнителен ресурс от радиочестотен спектър извън лентата 470—790 MHz за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE.

Изменение    6

Предложение за решение

Съображение 7

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(7)  В своя доклад до Европейската комисия („доклада Лами“)22, Паскал Лами, председател на групата на високо равнище относно бъдещото използване на радиочестотната лента 470—790 MHz, препоръчва до 2020 г. (± две години) радиочестотната лента около 700 MHz да бъде предоставена на разположение за безжични широколентови услуги. Това би спомогнало за постигане на целта за дългосрочна регулаторна предвидимост за достъпа на цифровата наземна телевизия до честотната лента под 700 MHz до 2030 г., въпреки че положението би трябвало да се преразгледа до 2025 г. В доклада Лами се препоръчва и гъвкавост на национално равнище в използването на радиочестотния спектър в лентата под 700 MHz, което е ограничено до предаване само в права посока. Ограничението за предаване само в права посока е валидно за всички предавания в безжична система, независимо от нейната технология, за еднопосочен пренос от станции на централната инфраструктура, като например телевизионни кули или базови станции за мобилна връзка, към преносими или мобилни крайни устройства като телевизори и мобилни телефони.

(7)  В своя доклад до Европейската комисия („доклада Лами“)22, Паскал Лами, председател на групата на високо равнище относно бъдещото използване на радиочестотната лента 470—790 MHz, препоръчва до 2020 г. (± две години) радиочестотната лента около 700 MHz да бъде предоставена на разположение за безжични широколентови услуги. Това би спомогнало за постигане на целта за дългосрочна регулаторна предвидимост за достъпа на цифровата наземна телевизия до честотната лента под 700 MHz до 2030 г., въпреки че положението би трябвало да се преразгледа до 2025 г. В доклада Лами се препоръчва проучване на гъвкавостта в използването на радиочестотния спектър в лентата под 700 MHz, което е ограничено до предаване само в права посока. Ограничението за предаване само в права посока е валидно за всички предавания в безжична система, независимо от нейната технология, за еднопосочен пренос от станции на централната инфраструктура, като например телевизионни кули или базови станции за мобилна връзка, към преносими или мобилни крайни устройства като телевизори и мобилни телефони.

__________________

__________________

22 Доклад от г-н Паскал Лами, достъпен на адрес: https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/report-results-work-high-level-group-future-use-uhf-band.

22 Доклад от г-н Паскал Лами, достъпен на адрес: https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/report-results-work-high-level-group-future-use-uhf-band.

Обосновка

Препоръката на доклада Лами е проучването на хармонизирани на равнище ЕС сценарии, допускащи съвместяването на традиционни услуги за радиоразпръскване в спектъра от 470-694 MHz и на други електронни комуникационни услуги с предаване само в права посока (т.е. еднопосочни).

Изменение    7

Предложение за решение

Съображение 8

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(8)  Групата по политиката в областта на радиочестотния спектър (RSPG) препоръчва в своето становище относно дългосрочна стратегия за бъдещото използване на радиочестотната лента 470—790 MHz в Съюза („становище на RSPG“) приемането на координиран подход в целия Съюз, за да се предостави до края на 2020 г. радиочестотната лента около 700 MHz за ефективно използване за безжични широколентови електронни съобщителни услуги. Това следва да е съчетано с гарантирането на дългосрочното предоставяне за периода до 2030 г. на честотната лента под 700 MHz само за аудиовизуални медийни услуги. RSPG препоръчва по-специално въвеждането на гъвкавост, така че честотната лента под 700 MHz да може да се използва и за безжични широколентови електронни съобщителни услуги само в права посока на предаване.

(8)  Групата по политиката в областта на радиочестотния спектър (RSPG) препоръчва в своето становище относно дългосрочна стратегия за бъдещото използване на радиочестотната лента 470—790 MHz в Съюза („становище на RSPG“) приемането на координиран подход в целия Съюз, за да се предостави до края на 2022 г. радиочестотната лента около 700 MHz за ефективно използване за безжични широколентови електронни съобщителни услуги. Това следва да е съчетано с гарантирането на дългосрочното предоставяне за периода най-малко до края на2030 г. на честотната лента под 700 MHz за наземно радиоразпръскване и за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE. RSPG отчита значението на платформата за DTT и необходимостта от предоставяне на сигурност за инвестициите в радиоразпръсквателната инфраструктура. Ето защо RSPG препоръчва честотната лента от 470-694 MHz да остане достъпна за DTT за в бъдеще, поне до края на 2030 г..

Изменение    8

Предложение за решение

Съображение 12

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(12)  В съответствие с членове 9 и 9а от Директива 2002/21/ЕО държавите членки следва да прилагат гъвкав подход, когато това е възможно, и могат да разрешават въвеждането на алтернативно използване с предаване само в права посока, като например наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги в честотната лента под 700 MHz, в съответствие с националните нужди за разпространение на аудио-визуални медийни услуги за масовата публика. Когато разрешават използването на честотната лента под 700 MHz за наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги с предаване само в права посока, държавите членки следва да гарантират, че това използване не засяга използването на лентата под 700 MHz за цифрово наземно радиоразпръскване в съседни държави членки, както е предвидено в споразумението, постигнато на Регионалната конференция по радиосъобщения през 2006 г.25.

заличава се

__________________

 

25 Регионална конференция по радиосъобщения през 2006 г. за планиране на цифровото наземно радиоразпръскване в части от региони 1 и 3 в радиочестотните ленти 174—230 MHz и 470—862 MHz (RRC-06) в Женева.

 

Изменение    9

Предложение за решение

Съображение 13

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(13)  При всички случаи използването на радиочестотния спектър в лентата 470694 MHz следва да бъде подложено на преоценка на равнището на Съюза не по-късно от 2025 г. При преоценката следва да се вземе под внимание и планираният преглед за тази радиочестотна лента на Световната конференция по радиосъобщения в 2023 г. Промените в използването на радиочестотната лента под 700 MHz следва да са съобразени с технологичното развитие, поведението на потребителите, значението на това да се осигури непрекъснатост при предоставянето на безплатна телевизия26 и социалните, икономическите и културните цели от общ интерес. В този контекст са необходими проучвания относно техническите и регулаторните условия за съвместимост между традиционни и нови употреби на радиочестотния спектър в лентата под 700 MHz. Те биха гарантирали съгласуваност между подходите, възприети от различните държави членки за гъвкаво и ефикасно използване на радиочестотния спектър, и биха позволили мерки за техническо хармонизиране по отношение на използването и съвместимостта на услугите в тази лента. Такива проучвания и мерки могат да бъдат разработени съгласно Решение № 676/2002/ЕО.

(13)  Използването на радиочестотния спектър в лентите 470-694 MHz следва да бъде подложено на преоценка на равнището на Съюза не по-късно от 2025 г. При преоценката следва да се вземат под внимание прегледите на радиочестотните ленти с оглед на Световната конференция по радиосъобщения през 2023 г. Вариантите в използването на радиочестотната лента под 700 MHz след 2030 г. следва да са съобразени с технологичното развитие, поведението на потребителите, значението на това да се осигури непрекъснатост при предоставянето на безплатна телевизия26 и социалните, икономическите и културните цели от общ интерес. В този контекст са необходими проучвания относно техническите и регулаторните условия за съвместимост между традиционни и нови употреби на радиочестотния спектър в лентата под 700 MHz.

__________________

__________________

26 По смисъла на Директива 2010/13/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (Директива за аудиовизуалните медийни услуги).

26 По смисъла на Директива 2010/13/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (Директива за аудиовизуалните медийни услуги).

Изменение    10

Предложение за решение

Съображение 14

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(14)  Държавите членки следва да приемат съгласувани национални пътни карти за улесняване използването на радиочестотната лента около 700 MHz за наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги, като същевременно се гарантира непрекъснатост на освобождаващото тази лента телевизионно радиоразпръскване. След като пътните карти бъдат приети, държавите членки следва да ги оповестят по прозрачен начин в целия Съюз. Пътните карти следва да обхващат дейностите и графиците за изготвяне на нови честотни планове, техническото развитие на мрежовото оборудване и оборудването за крайните потребители, съвместимостта между радиотехническото и другото оборудване, съществуващите и нови разрешителни режими, както и информация относно възможността за обезщетяване за евентуални разходи по миграцията, за да се избегнат, наред с другото, разходи за крайните потребители. Когато държавите членки възнамеряват да запазят цифровата наземна телевизия, в пътните карти следва да се обърне особено внимание на улесняването на технологичното модернизиране на апаратурата за радиоразпръскване с оглед по-ефикасно използване на радиочестотния спектър — например чрез усъвършенствани видеоформати (като HEVC) или технологии за предаване на сигнали (като DVB-T2).

(14)  Държавите членки следва да приемат съгласувани национални пътни карти за улесняване използването на радиочестотната лента около 700 MHz за наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги, като същевременно се гарантира непрекъснатост на освобождаващото тази лента телевизионно радиоразпръскване. След като пътните карти бъдат приети, държавите членки следва да ги оповестят по прозрачен начин в целия Съюз. Пътните карти следва да обхващат дейностите и графиците за изготвяне на нови честотни планове, техническото развитие на мрежовото оборудване и оборудването за крайните потребители, съвместимостта между радиотехническото и другото оборудване, съществуващите и нови разрешителни режими, механизми за предотвратяване на вредни смущения за ползватели на спектъра в съседни радиочестотни ленти, както и информация относно възможността за обезщетяване за евентуални разходи по миграцията, за да се избегнат, наред с другото, разходи за крайните потребители и операторите. При обезщетяването особено внимание следва да се обръща на специалните нужди на МСП и стартиращите предприятия, предвид техните различни финансови възможности. Колкото до цифровата наземна телевизия, в пътните карти следва да се обърне особено внимание на улесняването, когато това е необходимо, на технологичното модернизиране на апаратурата за радиоразпръскване с оглед по-ефикасно използване на радиочестотния спектър — например чрез усъвършенствани видеоформати или технологии за предаване на сигнали и при спазване на принципа на технологичната неутралност.

Обосновка

Следва да бъдат установени мерки за предотвратяване на вредните смущения. Държавите членки следва също така да гарантират наличието на достатъчно средства за покриване на разходите за миграция към радиочестотната лента под 700 MHz за услугите за радиоразпръскване, както и на разходите, свързани с мерките за ограничаване на смущенията в тези услуги.

Изменение    11

Предложение за решение

Съображение 15

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(15)  Обхватът и механизмът за евентуално обезщетяване за приключването на прехода в използването на радиочестотния спектър в лентата 470—790 MHz следва да бъдат анализирани съгласно приложимите национални разпоредби, както е предвидено в член 14 от Директива 2002/20/ЕО27, и трябва да бъдат в съответствие с разпоредбите на членове 107 и 108 от ДФЕС.

(15)  Обхватът и механизмът за евентуално обезщетяване за приключването на прехода в използването на радиочестотния спектър в лентата 694—790 MHz следва да бъдат анализирани съгласно приложимите национални разпоредби, както е предвидено в член 14 от Директива 2002/20/ЕО27 на Европейския парламент и на Съвета, и трябва да бъдат в съответствие с разпоредбите на членове 107 и 108 от ДФЕС.

__________________

__________________

27 2002/20/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно разрешението на електронните съобщителни мрежи и услуги („Директива за разрешение“) (ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 21).

27 Директива 2002/20/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно разрешението на електронните съобщителни мрежи и услуги („Директива за разрешение“) (ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 21).

Обосновка

Преходът при употребата на радиочестотния спектър в настоящото предложение следва да се отнася единствено до честотната лента от 694-790 MHz („радиочестотна лента от700 MHz“), а не до тази от 470-694 MHz („радиочестотна лента под 700 MHz“) (Вариантът за гъвкавост отпада: виж изменението относно заличаването на член 4).

Изменение    12

Предложение за решение

Съображение 16

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(16)  Тъй като целта на настоящото решение — осигуряване на координиран преход в използването на радиочестотния спектър в лентата 470790 MHz съгласно общи цели — не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, а предвид нейния обхват и преследваните с нея резултати тя може да бъде по-добре постигната на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в посочения член, настоящото решение не надхвърля необходимото за постигането на тази цел.

(16)  Тъй като целта на настоящото решение — осигуряване на координиран преход в използването на радиочестотния спектър в лентата 694-790 MHz съгласно общи цели — не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, а предвид нейния обхват и преследваните с нея резултати тя може да бъде по-добре постигната на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в посочения член, настоящото решение не надхвърля необходимото за постигането на тази цел.

Обосновка

Преходът при употребата на радиочестотния спектър в настоящото предложение следва да се отнася единствено до честотната лента от 694-790 MHz („радиочестотна лента от700 MHz“), а не до тази от 470-694 MHz („радиочестотна лента под 700 MHz“) (Вариантът за гъвкавост отпада: виж изменението относно заличаването на член 4).

Изменение    13

Предложение за решение

Член 1 – параграф 1

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(1)  До 30 юни 2020 г. държавите членки следва да позволят използването на радиочестотната лента 694—790 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на безжични широколентови електронни съобщителни услуги само съгласно хармонизирани технически условия, определени от Комисията в съответствие с член 4 от Решение № 676/2002/ЕО. При необходимост държавите членки извършват процеса по даване на разрешения или изменят съответните съществуващи права за използване на радиочестотния спектър в съответствие с Директива 2002/20/ЕО, с цел да позволят това използване.

(1)  До 31 декември 2022 г. държавите членки следва да позволят използването на радиочестотната лента 694—790 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на безжични широколентови електронни съобщителни услуги само съгласно хармонизирани технически условия, определени от Комисията в съответствие с член 4 от Решение № 676/2002/ЕО. При необходимост държавите членки извършват процеса по даване на разрешения или изменят съответните съществуващи права за използване на радиочестотния спектър в съответствие с Директива 2002/20/ЕО, с цел да позволят това използване.

Обосновка

Някои държави членки вече или са започнали, или са планирали промяната в употребата на радиочестотната лента от 700 MHz , докато други имат лицензиран спектър в лентата от 700 MHz за радиоразпръскване до след 2020 г. Удължаването на крайния срок до края на 2022 г., в съответствие с препоръките в становището на RSPG и с тези на доклада Лами, е следователно необходимо, за да се даде достатъчно време на някои държави членки да се приспособят,

Изменение    14

Предложение за решение

Член 2

Текст, предложен от Комисията

Изменение

До 30 юни 2022 г. държавите членки следва да позволят прехвърлянето или отдаването на лизинг на права за ползване на радиочестотен спектър за електронни съобщителни услуги в радиочестотната лента 694—790 MHz.

До 31 декември 2024 г. държавите членки следва да позволят прехвърлянето или отдаването на лизинг на права за ползване на радиочестотен спектър за електронни съобщителни услуги в радиочестотната лента 694—790 MHz.

Обосновка

Крайният срок се удължава с две години в съответствие с удължаването на крайния срок за смяната на употребата на радиочестотната лента от 700 MHz (виж изменението на член 1 – параграф 1).

Изменение    15

Предложение за решение

Член 3 – параграф 2

Текст, предложен от Комисията

Изменение

За тази цел държавите членки оценяват и се консултират относно необходимостта да обвържат с условия правата за ползване на радиочестоти в лентата 694—790 MHz.

заличава се

Изменение    16

Предложение за решение

Член 4

Текст, предложен от Комисията

Изменение

Член 4

заличава се

(1)  Държавите членки гарантират, че радиочестотната лента 470—694 MHz или части от тази лента са на разположение за наземното предоставяне на аудио-визуални медийни услуги за масовата публика, включително безплатна телевизия, и за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE съобразно националните потребности за радиоразпръскване. Държавите членки гарантират, че никое друго използване на радиочестотната лента 470—694 MHz на територията им не причинява вредни радиосмущения в наземното предоставяне на аудио-визуални медийни услуги в съседна държава членка.

 

(2)  Ако държавите членки разрешават използването на радиочестотния спектър в лентата 470—694 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги, различни от телевизионно радиоразпръскване, това използване се ограничава до предаване само в права посока. Това използване не засяга задълженията, произтичащи от международните споразумения и правото на Съюза.

 

Обосновка

Така наречената гъвкавост следва да бъде заличена от предложението, тъй като радиочестотна лента под 700 MHz ще продължи да се използва за цифрово излъчване поне до края на 2030 г.)

Изменение     17

Предложение за решение

Член 5 – параграф 1

Текст, предложен от Комисията

Изменение

До 30 юни 2017 г. държавите членки приемат и публикуват своя национален план и график („национална пътна карта“) за изпълнение на задълженията си по членове 1 и 4 от настоящото решение.

До 30 юни 2018 г. държавите членки приемат и публикуват своя национален план и график („национална пътна карта“) за изпълнение на задълженията си по членове 1 и 4 от настоящото решение.

Изменение     18

Предложение за решение

Член 5 – параграф 1 а (нов)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

Държавите членки гарантират навременното предоставяне на достатъчно средства за покриване на разходите за миграция и на разходите, свързани с мерките за ограничаване на смущенията в услугите по радиоразпръскване.

Изменение    19

Предложение за решение

Член 5 – параграф 2 б (нов)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

Държавите-членки, в сътрудничество с Комисията, прилагат всички необходими технически и регулаторни мерки, за да се избегнат вредни смущения от електронните съобщителни услуги в 694-790 MHz-овата честотна лента в услугите по радиоразпръскване и услугите по подготовка на програми и специални прояви под 694 MHz.

Обосновка

Практическият опит след освобождаването на радиочестотната лента от 800 MHz показа, че услугите за радиоразпръскване в съседни радиочестотни ленти са били подложени на смущения. Поради това е от съществено значение да се приложат мерки за избягване на такива вредни смущения от електронните съобщителни услуги в радиочестотната лента 694—790 MHz за услугите по радиоразпръскване и услугите по подготовка на програми и специални прояви под 694 MHz.

Изменение    20

Предложение за решение

Член 6 – параграф -1 (нов)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

-1.  Държавите членки гарантират наличието на радиочестотната лента 470—694 MHz за наземно радиоразпръскване, включително безплатна телевизия и за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE поне до 31 декември 2030 г., като се държи сметка за принципа на технологичната неутралност. Това използване е в съответствие с правото на Съюза и задълженията, произтичащи от международните споразумения.

Обосновка

От съществено значение е, че радиочестотната лента 470—694 MHz остава на разположение за DTT в обозримо бъдеще, поне до края на 2030 г., като се вземе предвид продължаващото значение на DTT платформата за изпълнението на целите на националните и европейските аудио-визуални политики като социалното сближаване, медийния плурализъм и културното многообразие. Това се постига по-специално чрез свободния модел на излъчване, подкрепящ двойната система, при която общественото радио- и телевизионно разпръскване съществува успоредно с търговските телевизионни оператори.

Изменение    21

Предложение за решение

Член 6 – параграф 1

Текст, предложен от Комисията

Изменение

До 1 януари 2025 г. Комисията, в сътрудничество с държавите членки, извършва оценка и докладва на Съвета и на Европейския парламент относно развитието в използването на радиочестотната лента 470-694MHz, като взема под внимание социалните, икономическите, културните и технологичните аспекти, които оказват влияние върху използването на тази честотна лента съгласно членове 1 и 4. В доклада се дава оценка на необходимостта да се промени използването в Съюза на радиочестотната лента470-694 MHz или на част от нея.

До 31 декември2025 г. Комисията, в сътрудничество с държавите членки, извършва оценка и докладва на Съвета и на Европейския парламент относно развитието в използването на радиочестотната лента 470-960 MHz, като взема под внимание социалните, икономическите, културните и технологичните аспекти, които оказват влияние върху използването на тази честотна лента съгласно член 1. В доклада се дава оценка на необходимостта да се промени използването в Съюза на радиочестотната лента 470-960 MHz или на част от нея. При разглеждането на всеки вариант за използването на радиочестотната лента 470—694 MHz след 2030 г., аспекти като изисквания, технологично развитие, поведение на потребителите, значение на предоставянето на безплатни телевизионни канали и различните социални, политически, културни и икономически цели от общ интерес, също трябва да бъдат надлежно вземани предвид.

Обосновка

Оценката, която трябва да бъде извършена до края на 2025 г., не следва да обхваща само използването на радиочестотния спектър в диапазона на честоти от спектъра под 700 MHz, но и в честотни ленти до 960 MHz. Това ще позволи измерването на ефективното използване на радиочестотния спектър както от радио- и телевизионните оператори, така и от операторите на мобилни мрежи. Всяко друго използване на спектъра под 700 MHz следва първо да бъде внимателно оценено и следва да взема под внимание различни аспекти.

ПРОЦЕДУРА НА ПОДПОМАГАЩАТА КОМИСИЯ

Заглавие

Използването на радиочестотната лента 470—790 MHz в Съюза

Позовавания

COM(2016)0043 – C8-0020/2016 – 2016/0027(COD)

Водеща комисия

       Дата на обявяване в заседание

ITRE

4.2.2016

 

 

 

Становище, изказано от

       Дата на обявяване в заседание

CULT

4.2.2016

Докладчик по становище:

       Дата на назначаване

Stefano Maullu

29.2.2016

Дата на приемане

21.6.2016

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

20

7

3

Членове, присъствали на окончателното гласуване

Isabella Adinolfi, Dominique Bilde, Andrea Bocskor, Nikolaos Chountis, Silvia Costa, Mircea Diaconu, Angel Dzhambazki, María Teresa Giménez Barbat, Giorgos Grammatikakis, Petra Kammerevert, Svetoslav Hristov Malinov, Curzio Maltese, Stefano Maullu, Luigi Morgano, Momchil Nekov, Michaela Šojdrová, Yana Toom, Helga Trüpel, Sabine Verheyen, Bogdan Brunon Wenta, Bogdan Andrzej Zdrojewski, Milan Zver, Krystyna Łybacka

Заместници, присъствали на окончателното гласуване

Rosa D’Amato, Santiago Fisas Ayxelà, Eider Gardiazabal Rubial, Zdzisław Krasnodębski, Ernest Maragall, Emma McClarkin, Liliana Rodrigues

ПРОЦЕДУРА НА ВОДЕЩАТА КОМИСИЯ

Заглавие

Използване на радиочестотната лента 470—790 MHz в Съюза

Позовавания

COM(2016)0043 – C8-0020/2016 – 2016/0027(COD)

Дата на представяне на ЕП

2.2.2016

 

 

 

Водеща комисия

       Дата на обявяване в заседание

ITRE

4.2.2016

 

 

 

Подпомагащи комисии

       Дата на обявяване в заседание

IMCO

4.2.2016

REGI

4.2.2016

CULT

4.2.2016

 

Неизказано становище

       Дата на решението

IMCO

23.2.2016

REGI

17.3.2016

 

 

Докладчици

       Дата на назначаване

Patrizia Toia

1.3.2016

 

 

 

Разглеждане в комисия

20.4.2016

4.7.2016

5.9.2016

 

Дата на приемане

10.11.2016

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

45

4

0

Членове, присъствали на окончателното гласуване

Bendt Bendtsen, José Blanco López, Jerzy Buzek, Angelo Ciocca, Jakop Dalunde, Pilar del Castillo Vera, Christian Ehler, Fredrick Federley, Ashley Fox, Hans-Olaf Henkel, Eva Kaili, Kaja Kallas, Barbara Kappel, Krišjānis Kariņš, Seán Kelly, Jeppe Kofod, Jaromír Kohlíček, Miapetra Kumpula-Natri, Janusz Lewandowski, Edouard Martin, Angelika Niebler, Miroslav Poche, Carolina Punset, Herbert Reul, Paul Rübig, Jean-Luc Schaffhauser, Sergei Stanishev, Neoklis Sylikiotis, Antonio Tajani, Patrizia Toia, Claude Turmes, Vladimir Urutchev, Adina-Ioana Vălean, Kathleen Van Brempt, Lieve Wierinck, Hermann Winkler, Anna Záborská, Flavio Zanonato

Заместници, присъствали на окончателното гласуване

Pilar Ayuso, Michał Boni, David Coburn, Rosa D’Amato, Miriam Dalli, Francesc Gambús, Gunnar Hökmark, Constanze Krehl, Barbara Kudrycka

Заместници (чл. 200, пар. 2), присъствали на окончателното гласуване

Isabella Adinolfi, Maria Grapini

Дата на внасяне

14.11.2016