Postup : 2017/0814(NLE)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu : A8-0338/2017

Předložené texty :

A8-0338/2017

Rozpravy :

Hlasování :

PV 15/11/2017 - 13.6

Přijaté texty :

P8_TA(2017)0432

ZPRÁVA     
PDF 655kWORD 67k
26.10.2017
PE 610.924v02-00 A8-0338/2017

o návrhu na jmenování Hannua Takkuly členem Účetního dvora

(C8‑0330/2017 – 2017/0814(NLE))

Výbor pro rozpočtovou kontrolu

Zpravodaj: Indrek Tarand

NÁVRH ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU
 PŘÍLOHA 1: ŽIVOTOPIS Hannua Takkuly
 PŘÍLOHA 2: ODPOVĚDI Hannua Takkuly NA DOTAZNÍK
 POSTUP V PŘÍSLUŠNÉM VÝBORU

NÁVRH ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU

o návrhu na jmenování Hannua Takkuly členem Účetního dvora

(C8‑0330/2017 – 2017/0814(NLE))

(Konzultace)

Evropský parlament,

–  s ohledem na čl. 286 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie, podle kterého Rada konzultovala s Parlamentem (C8‑0330/2017),

–  s ohledem na článek 121 jednacího řádu,

–  s ohledem na zprávu Výboru pro rozpočtovou kontrolu (A8-0338/2017),

A.  vzhledem k tomu, že Výbor pro rozpočtovou kontrolu zhodnotil kvalifikaci navrhovaného kandidáta, zejména s ohledem na požadavky uvedené v čl. 286 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie;

B.  vzhledem k tomu, že na své schůzi dne 19. října 2017 vyslechl Výbor pro rozpočtovou kontrolu kandidáta Rady na člena Účetního dvora;

1.  vydává kladné stanovisko k návrhu Rady jmenovat Hannua Takkulu členem Účetního dvora;

2.  pověřuje svého předsedu, aby předal toto rozhodnutí Radě a pro informaci Účetnímu dvoru, jakož i ostatním orgánům Evropské unie a kontrolním orgánům členských států.


PŘÍLOHA 1: ŽIVOTOPIS Hannua Takkuly

Vzdělání

doktorát v oboru pedagogiky, 2016 (Laponská univerzita)

magistr v oboru pedagogiky, 1993 (Laponská univerzita)

kurz národní obrany, 1997

kurz řízení hospodářské politiky, 1997

Pracovní zkušenosti

poslanec Evropského parlamentu, 2004–2014, 2015–

poslanec finského parlamentu, 1995–2004

učitel základní školy Anetjärvi v obci Posio, 1992–1995

hlavní redaktor místní rozhlasové stanice „Radio Roy“, Rovaniemi, 1990–1992

novinář pro oblast kultury pracující na volné noze, 1987–1990

účetní, Nopan rakennusliike Oy, 1985–1986

operní sbor města Tampere, 1984–1986

krupiér, Raha-automaattiyhdistys, RAY, 1982–1983

doručovatel, Seuturakennus Oy a Oulun Rakennus, 1979–1981

Vyznamenání

Rytíř první třídy Řádu finského lva – FL K I 2003

Ostatní činnosti

strana Finský střed, místopředseda, 2002–2003

Finské volejbalové sdružení, místopředseda, 2015–2016

Teosto ry, odborný člen správní rady, 2014–2016

Obchodní sdružení Finsko – Izrael, účetní, 2009–2015

Sdružení osob postižených psoriázou, Finsko, předseda, 2004–2011

státní rada pro sport, Finsko, člen, 2002–2007

organizační výbor mistrovství světa v atletice 2005, člen 2003–2005

dozorčí rada Nadace Finské národní opery, člen, 1999–2004

volejbalový klub Napapiirin Palloketut, předseda, 2000–2007

Sdružení laponských klubů mládeže, předseda, 1997–2002

finský festival Jutajaiset, předseda, 1997–2002

okres Rovaniemi, člen městské rady, 2000–2004

lyžařský klub v Ounasvaara, výbor pro vztahy s veřejností, 1990–1992

sportovní sdružení Posion Pyrintö, pomocný trenér, výbor pro vztahy s veřejností, 1992–1996

Finské sdružení studentů a učitelů SOOL, předseda, 1990

Jazykové znalosti

finština (mateřský jazyk), angličtina (plynulá znalost, pracovní jazyk), švédština (středně pokročilá znalost, osvědčení jazykových dovedností, 1992)

Funkce ve finském parlamentu

Předchozí členství a funkce ve finském parlamentu:

státní auditor, 1. 1. 2004 – 8. 9. 2004

finská delegace v parlamentním shromáždění OBSE, 2. 4. 2003 – 20. 7. 2004

finská delegace v Radě Evropy, 2. 4. 2003 – 20. 7. 2004

Konvent o budoucnosti Evropy, člen, 1. 6. 2003 – 31. 12. 2003

auditor finského parlamentu, 11. 2. 1997 – 31. 12. 1999

člen zastoupení u vnitrostátního veřejného penzijního fondu, 16. 6. 1997 – 1. 4. 2003

finská delegace v Severské radě, 11. 2. 2000 – 18. 3. 2003

kolegium volitelů, 31. 3. 1995 – 23. 3. 1999

Velký výbor, 29. 4. 2003 – 20. 7. 2004 (místopředseda), 30. 4. 2003 – 20. 7. 2004

Výbor pro obranu (náhradník), 2. 4. 2003 – 20. 7. 2004

Výbor pro zahraniční věci, 7. 4. 1999 – 20. 7. 2004

Výbor pro budoucnost (náhradník), 27. 2. 1996 – 23. 3. 1999

Výbor pro životní prostředí, 5. 4. 1995 – 18. 3. 2003

Výbor pro vzdělávání a kulturu, 5. 4. 1995 – 23. 3. 1999 (náhradník), 7. 4. 1999 – 18. 3. 2003

Činnost v Evropském parlamentu

Politické skupiny

27. 4. 2015 –      : Skupina Aliance liberálů a demokratů pro Evropu

14. 7. 2009 – 30. 6. 2014: Skupina Aliance liberálů a demokratů pro Evropu

20. 7. 2004 – 13. 7. 2009: Skupina Aliance liberálů a demokratů pro Evropu

Místopředseda

1. 2. 2007 – 13. 7. 2009: Výbor pro kulturu a vzdělávání

Člen

1. 2. 2017 –   : Výbor pro rozpočtovou kontrolu

29. 4. 2015 –     : Výbor pro mezinárodní obchod  

29. 4. 2015 –     : Delegace pro vztahy se Spojenými státy

29. 4. 2015 –      : Řídící skupina Parlamentní konference o WTO

13. 2. 2012 – 30. 6. 2014: Delegace pro vztahy s Austrálií a Novým Zélandem

19. 1. 2012 – 30. 6. 2014: Výbor pro kulturu a vzdělávání

16. 9. 2009 – 30. 6. 2014: Delegace v Parlamentním shromáždění Unie pro Středomoří

16. 9. 2009 – 30. 6. 2014: Delegace pro vztahy s Izraelem

16. 7. 2009 – 18. 1. 2012: Výbor pro kulturu a vzdělávání

14. 3. 2007 – 13. 7. 2009: Delegace pro vztahy s Austrálií a Novým Zélandem

31. 1. 2007 – 31. 1. 2007: Výbor pro kulturu a vzdělávání

15. 1. 2007 – 30. 1. 2007: Výbor pro kulturu a vzdělávání

15. 9. 2004 – 13. 3. 2007: Delegace pro vztahy s Austrálií a Novým Zélandem

21. 7. 2004 – 14. 1. 2007: Výbor pro kulturu a vzdělávání

Náhradník

2. 9. 2015 –     : Delegace pro vztahy s Austrálií a Novým Zélandem

1. 9. 2015 –     : Delegace pro vztahy s Běloruskem

1. 9. 2015 –     : Delegace v Parlamentním shromáždění Euronest

29. 4. 2015 –     : Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova

29. 4. 2015 –     : Delegace ve Smíšeném parlamentním výboru EU-Turecko

29. 4. 2015 –     : Výbor pro regionální rozvoj

1. 9. 2015 – 6. 2. 2017: Výbor pro kulturu a vzdělávání

19. 1. 2012 – 30. 6. 2014: Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku

16. 9. 2009 – 12. 2. 2012: Delegace pro vztahy s Austrálií a Novým Zélandem

16. 7. 2009 – 18. 1. 2012: Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku

14. 3. 2007 – 13. 7. 2009: Delegace pro vztahy s Izraelem

31. 1. 2007 – 13. 7. 2009: Výbor pro mezinárodní obchod

31. 1. 2007 – 13. 7. 2009: Podvýbor pro lidská práva

15. 1. 2007 – 30. 1. 2007: Výbor pro dopravu a cestovní ruch

15. 9. 2004 – 13. 3. 2007: Delegace pro vztahy s Izraelem

15. 9. 2004 – 13. 7. 2009: Delegace ve Smíšeném parlamentním shromáždění AKT-EU3. 9. 2004 – 14. 1. 2007: Výbor pro dopravu a cestovní ruch

30. 7. 2004 – 2. 9. 2004: Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin22. 7. 2004 – 29. 7. 2004: Výbor pro dopravu a cestovní ruch

Meziskupiny

27. 4. 2015 –     Meziskupina pro sport

20. 9. 2004 – 30. 6. 2014 Meziskupina pro sport

20. 9. 2004 – 30. 6. 2014 Meziskupina přátel hudby

Publikace:

Knihy: Tulevaisuuden Puolesta, Sydänääniä Euroopasta (2014); Quo vadis, Europe? (2009);

Mistä löytyisi rohkeus? (2007); Aamussa tuoksuu voitto-runosarja (sbírka poezie, 1985)

Články: Fejetonista, 1995–2004, např. pro Kaleva, Itä-Häme, Suomenmaa, Koillissanomat, Karjalainen, Forum24, Sanansaattaja

Nahrávky: LP: Karavaani (1987); CD: Matkan varrelta… (2013)

Koníčky a zájmy

sport, hudba a organizační činnost


PŘÍLOHA 2: ODPOVĚDI Hannua Takkuly NA DOTAZNÍK

Profesní zkušenosti

1.  Profesní zkušenosti v oblasti veřejných financí. Uveďte prosím své profesní zkušenosti v oblasti veřejných financí, ať už se jedná o plánování, plnění či řízení rozpočtu nebo rozpočtovou kontrolu a audity.

Zastával jsem několik různých funkcí v oblasti veřejné správy, kde jsem byl odpovědný mimo jiné za rozpočtové plánování, plnění rozpočtu a rozpočtovou kontrolu a audity. Moje profesní zkušenosti v oblasti veřejných financí dále posílila má činnost člena městské rady a více než 20letá zkušenost s parlamentní činností, nejdříve ve finském parlamentu a poté v Evropském parlamentu. Vedle této zkušenosti se pro mě posuzování účinnosti finančních činností stalo přirozeným přístupem v jakémkoli profesním kontextu.

V roce 1997 mě finský parlament jmenoval delegátem pro Ústav sociálního pojištění Finska. Ústav sociálního pojištění Finska je nezávislým orgánem, který se řídí veřejným právem a na jehož správu a činnosti dohlíží delegáti jmenovaní parlamentem. Mé povinnosti coby delegáta zahrnovaly sledování kvality a dostupnosti služeb Ústavu sociálního pojištění. Delegace ověřovala roční účetní závěrky ústavu a jejich odůvodnění a rozhodovala o udělení absolutoria vládě, s výhradou nezbytného právního základu. Každý rok jsme parlamentu podávali zprávu o našich činnostech. Vykonával jsem funkci delegáta celkem sedm let, což mi umožnilo se důkladně seznámit s řízením rozpočtu, rozpočtovou kontrolou a auditem v oblasti veřejných financí.

Dva roky jsem pracoval jako auditor finského parlamentu. Auditoři mají na starost kontrolu účtů a správy parlamentu a jeho orgánů. Do oblasti této odpovědnosti byly zahrnuty tyto parlamentní orgány: parlamentní úřad, úřad parlamentního veřejného ochránce práv, národní kontrolní úřad Finska a Výzkumný institut pro mezinárodní vztahy a záležitosti EU (finský Institut pro mezinárodní záležitosti).

Rovněž jsem vykonával funkci státního auditora. K mým povinnostem patřilo sledování zákonnosti a vhodnosti řízení rozpočtu státu a jeho souladu. Státní auditoři by se při své činnosti dohledu měli soustředit na všeobecný stav a řízení veřejných financí a na témata, u kterých by mohlo být odůvodněné, aby se o nich dozvěděl parlament.

Jako státní auditor jsem vykonával dohled tím, že jsem navštěvoval a kontroloval různé orgány. Také jsem mohl rozhodovat o tom, které organizace budou přezkoumány. Dal jsem například podnět k vypracování studie dopadů polytechnických škol na regionální hospodářství, jejíž závěry umožnily regionálním činitelům s rozhodovací pravomocí lépe pochopit význam investic do vzdělávání pro regionální rozvoj.

V Evropském parlamentu jsem pracoval ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, který dohlíží na využití rozpočtových zdrojů Unie. Jako člen tohoto výboru jsem byl mimo jiné zpravodajem pro Evropský fond pro strategické investice (EFSI). Mé členství ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu bylo výhodnou pozicí pro zkoumání řízení rozpočtu Unie. V důsledku povinností, které mi byly svěřeny v tomto výboru, jsem se mohl blíže seznámit s činnostmi a financemi různých programů a institucí v rámci EU. Má práce coby člena tohoto výboru vedla ke zdokonalení mého širokého pochopení vztahů mezi cíli, činnostmi a finančními prostředky Unie, které jsem získal během svého funkčního období v Evropském parlamentu.

2.  Jakých nejvýznamnějších úspěchů jste za svou profesní dráhu dosáhl?

Většinu své profesní dráhy jsem strávil prací v politice. Politika pro mě vždy znamenala řešení záležitostí obecného zájmu spolu s kolegy, takže veškerého úspěchu a výsledků bylo dosaženo za pomoci silných sítí a společných dovedností a znalostí. Označovat rozhodnutí jako výsledky dosažené jednotlivci nezohledňuje daný proces.

Pracoval jsem také ve veřejném i soukromém sektoru a byly mi svěřeny pozice v nevládních organizacích. V každé fázi své dráhy jsem dosáhl výsledků, které byly významné pro dané konkrétní období.

V prvních letech mé dráhy došlo snad k nejvýznamnějšímu úspěchu v době, kdy jsem pracoval pro místní rozhlasovou stanici v Rovaniemi. Byl jsem povýšen z novináře pro současné záležitosti na hlavního redaktora a výkonného ředitele. Byl jsem požádán, abych zlepšil a reorganizoval činnosti rozhlasové stanice, která se potýkala s finančními obtížemi. Coby účetní jsem měl profesní dovednosti nezbytné k úspěšnému splnění tohoto úkolu. Poměrně rychle jsem dosáhl finančních cílů stanovených radou a přesáhl je. To bylo prvním náznakem mé schopnosti účinně pracovat v oblasti finančního řízení. Úspěšné zvládnutí tohoto úkolu a mimořádná zpětná vazba rady patří k nejdůležitějším výsledkům, kterých jsem dosáhl ve své profesní dráze mimo politiku.

Co se týče milníků v mé politické dráze, mohl bych zmínit povýšení na pozici místopředsedy strany Finský střed v roce 2002 a v důsledku toho pozici vyjednavače koalice v roce 2003. Během utváření koalice jsem odpovídal za celý administrativní sektor Ministerstva školství a kultury. To zahrnovalo navržení politických programů a rozpočtových rámců pro funkční období 2003–2007. Byl jsem odpovědný za dovedení procesu dokumentace pro administrativní sektor Ministerstva školství a kultury do úspěšného konce, což byl jeden z faktorů, které vedly k tomu, že parlament schválil vládní program. Považuji to za jeden z nejvýznamnějších výsledků, kterých jsem dosáhl během své dráhy.

Jako poslanec Evropského parlamentu jsem byl zapojen do mnoha procesů návrhů právních předpisů, které ovlivňují životy občanů. Za nejvýznamnější výsledek, kterého jsem dosáhl coby poslanec EP, považuji svou práci zpravodaje pro program Evropa pro občany. Moje zpráva se týkala prvního programu Evropa pro občany. Práce v oblasti, která byla nová pro Komisi i zástupce členských států, byla náročná i uspokojující. Domnívám se, že kladné přijetí tohoto programu v členských státech a obrovská kladná zpětná vazba občanů ukazují, že jsem schopen kontrolovat široké tematické oblasti a koordinovat spolupráci mezi institucemi a zájmovými skupinami.

Co se týče osobní úrovně, nejlepší zpětná vazba, kterou jsem kdy obdržel, byla od mého dávného studenta, který mi řekl, že moje výuka znamenala začátek nové, světlejší budoucnosti. Dojalo mě, když jsem slyšel, že výukové metody a podpora, které jsem coby učitel uplatňoval, vyvolaly v životě mého studenta něco tak významného.

3.  Jaké jsou vaše profesní zkušenosti z mezinárodních multikulturních a vícejazyčných organizací a institucí sídlících mimo vaši domovskou zemi?

Během studií na univerzitě jsem byl zvolen předsedou Finského sdružení studentů a učitelů, což mi umožnilo získat první kontakt se severským a mezinárodním studentským hnutím. Později, když jsem pracoval na dizertační práci o vzdělávání učitelů v Evropě, jsem úzce spolupracoval s ministerstvy školství všech členských států a s několika univerzitami.

Jako poslanec finského parlamentu jsem se účastnil meziparlamentní spolupráce prostřednictvím Meziparlamentní unie. Účastnil jsem se také spolupráce mezi severskými zeměmi coby člen Severské rady. Kromě toho jsem zastupoval Finsko v Parlamentním shromáždění OBSE a v Radě Evropy a jejím Výboru pro lidská práva.

Jako člen Výboru pro zahraniční věci finského parlamentu jsem se každoročně účastnil finské delegace ve Valném shromáždění Organizace spojených národů a schůzí Arktické rady a jako člen Velkého výboru parlamentu pak schůzí konference COSAC.

Jako poslanec Evropského parlamentu jsem byl součástí řídící skupiny Parlamentní konference o WTO. Ve funkci člena Výboru pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu jsem byl pověřen různými úkoly v oblasti podávání zpráv a úzce jsem sledoval obchodní politiku Evropské unie a její provádění. Coby poslanec EP jsem se aktivně účastnil parlamentní spolupráce se středomořskými a blízkovýchodními zeměmi a činností delegací zabývajících se Novým Zélandem, Austrálií a Spojenými státy americkými. Jako místopředseda Výboru pro kulturu a vzdělávání jsem také předsedal porotě udílející ocenění Komise Golden Star Awards. Cílem tohoto ocenění je posílit mezikulturní dialog.

Mým dlouhodobým cílem v Evropském parlamentu byla podpora mnohojazyčnosti a menšinových jazyků. Od roku 2008 organizuji v Parlamentu ve spolupráci s oddělením pro testování jazyků ESOL Cambridgeské univerzity jazykový týden. V roce 2013 mi Cambridgeská univerzita udělila ocenění za „mimořádný přínos“ jako uznání mé práce na podporu mnohojazyčnosti.

Domnívám se, že jako člen Účetního dvora budu mít odborné znalosti, abych prostudoval činnosti, k nimž dochází v různých kulturních prostředích, a pochopil jejich odlišná východiska a problémy.

4.  Bylo vám uděleno absolutorium za úkoly v oblasti řízení, které jste v minulosti vykonával, pakliže se takovýto postup uplatňuje?

Na všech pozicích, na něž se uplatňoval postup udělování absolutoria, mi bylo uděleno. Mými nejvýznamnějšími vedoucími pozicemi byly funkce místopředsedy strany Finský střed, předsedy finského Sdružení osob postižených psoriázou, předsedy Sdružení laponských klubů mládeže a výkonného ředitele místní rozhlasové stanice v Rovaniemi.

5.  Které z vašich dřívějších profesních funkcí byly výsledkem politického jmenování?

Před tím, než jsem se začal věnovat parlamentní činnosti, jsem byl vybrán pro různé pozice na základě své profesní kvalifikace. Na základě demokratického volebního procesu jsem byl zvolen poslancem finského parlamentu a později Evropského parlamentu ze seznamu kandidátů strany Finský střed.

6.  Jaká byla tři nejdůležitější rozhodnutí, na nichž jste se ve svém profesním životě podílel?

Během své profesní dráhy jsem usiloval o posílení struktur aktivní občanské společnosti, tak aby každý mohl mít příležitost pro vlastní rozvoj a dosažení pokroku v oblasti profesních dovedností. To znamená upevnit základní evropské hodnoty, jako je demokracie, lidská práva, svoboda přesvědčení a právní stát, tak aby občané, kteří jsou ve zranitelné situaci, měli také bezpečnostní sítě, jež potřebují jako základ pro šťastný a bezpečný život.

1. Reforma finských právních předpisů v oblasti vzdělávání

Jedním ze stavebních prvků dobrého a vyváženého života pro občany je přístup ke kvalitnímu bezplatnému vzdělání. Jako člen Výboru pro vzdělávání a kulturu jsem měl ústřední úlohu při reformě našich právních předpisů v oblasti vzdělávání v letech 1995 až 1997, čímž jsem pomohl vytvořit pevný základ pro budoucnost finské společnosti. Jen o několik let později vedla zlepšení v oblasti vzdělávání poskytovaného finskými školami k lepším výsledkům v posouzeních založených na dovednostech a znalostech a ke zvýšení odborných znalostí naší společnosti. Tehdy byly položeny základy úspěchu našeho školského systému v mezinárodních srovnávacích hodnoceních, jako jsou programy PISA a PIRLS.

Podstatné bylo, že všechny politické skupiny iniciativu výboru podpořily. Reformy byly rovněž dobře přijaty v praxi. Související rozhodnutí hrálo úlohu při zahájení nové mezinárodní kapitoly v politikách Finska v oblasti vzdělávání. Reforma našich zákonů v oblasti vzdělávání byla příkladem pro mnoho zemí jak v Unii, tak mimo ni. Pomocí sdílení našich osvědčených postupů toto rozhodnutí (přijaté na vnitrostátní úrovni) sloužilo také k podpoře vzdělávání, učení a dovedností v širším měřítku a dosažení pokroku v tomto směru.

2. Konvent o budoucnosti Evropy

Coby poslanec finského parlamentu jsem se účastnil Konventu o budoucnosti Evropy jako zástupce své politické skupiny a Finska jako takového. Konvent byl aktivní v letech 2002 a 2003. Jeho cílem bylo zjednodušit struktury Unie a zajistit, aby Unie byla otevřenější a demokratičtější.

Cítil jsem, že je obzvláště důležité pracovat v Konventu o budoucnosti Evropy na přípravě způsobu rozšíření Evropské unie a na projednání toho, jak utvářet a plánovat struktury EU a současně zohlednit potřeby až 30 členských států. Domnívám se, že je důležité, že Konvent kromě toho, že položil základ pro rozšíření Unie na východ, rovněž ustavil skutečnost, že všechny evropské země ochotné sdílet naše společné hodnoty a splnit podmínky partnerství stanovené v kodaňských kritériích mohou přistoupit k Unii.

Konvent o budoucnosti Evropy předložil návrh ústavy vymezující nové základy Unie, což umožnilo rozšíření. Kromě toho byly zdůrazněny společné základní hodnoty zakotvené v demokracii a byly posíleny zásady členství. Jako člen Konventu jsem byl zapojen do přijetí zásadního a dalekosáhlého rozhodnutí, které se stalo základem jednotnější a větší Evropy.

Jednou z hlavních zásad tohoto rozšíření bylo rovné zacházení se stávajícími a novými členskými státy a jejich občany. Chtěli jsme ukončit rozdělení Evropy. Jako evropský činitel s rozhodovací pravomocí jsem během přípravy tohoto rozhodnutí cítil skutečnou hrdost na svůj kontinent. Jako člen Účetního dvora chci pokračovat ve své práci, která je inspirována touto zkušeností, abychom mohli zajistit, že všem občanům EU se dostává stejného zacházení a mají právo vědět, jak jsou společné finanční prostředky Unie, které od nich byly vybrány, spravedlivě a vyváženě využívány k rozvoji Unie.

3. Rozvojová a obchodní politika v Evropské unii

Třetí důležité rozhodnutí se týká obchodní politiky, která má dalekosáhlé důsledky pro rozvojové politiky. Ve Výboru pro zahraniční věci finského parlamentu jsem zastupoval svou skupinu a odpovídal za rozvojové záležitosti. V rámci této úlohy jsem pozorně sledoval bilaterální rozvojové projekty Finska.

Jako člen Výboru pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu jsem se podílel na závěrečných jednáních vícestranného jednacího kola z Dohá v Nairobi v roce 2015. Výsledkem tohoto zasedání ministrů bylo rozhodnutí zrušit vývozní subvence, což má velký význam pro rozvojovou spolupráci. Odstranění vývozních subvencí podporuje zemědělský rozvoj v rozvojových zemích a v důsledku toho finanční stabilitu. Toto rozhodnutí také odráží solidaritu Unie v oblasti obchodní politiky, která je jedním z našich hlavních nástrojů sloužících k ovlivnění rozvojových zemí a k pomoci jim vybudovat nezbytné podmínky pro lepší život jejich občanů.

Díky své práci týkající se obchodní politiky jsem se rovněž obeznámil s podpůrnými mechanismy v tomto odvětví politiky, zejména prostřednictvím mechanismu makrofinanční pomoci pro země sousedící s Unií. Domnívám se, že tato rozhodnutí týkající se rozvojových a obchodních politik byla obzvláště důležitá, a to nejen pro Unii, ale také pro lidstvo obecně.

Nezávislost

7.  Smlouva stanoví, že členové Účetního dvora musí být při plnění svých úkolů „zcela nezávislí“. Jak byste se touto povinností řídil při výkonu svých budoucích povinností?

Nezávislost je ústředním požadavkem pro práci člena Účetního dvora. Rovnocenné a účinné fungování auditního orgánu vyžaduje nestrannost a nezávislost a auditor musí zajistit, aby jeho posouzení nebylo ovlivněno zvnějšku. Jako člen Účetního dvora budu tuto zásadu dodržovat bezpodmínečně. Při plnění svých úkolů nepřijmu pokyny od vlády ani jiných stran. Chci dodržet soulad s požadavkem být zcela nezávislý a odmítnout veškeré činnosti, které by jej mohly ohrozit.

Pokud by nastala situace, ve které by mohl existovat byť jen drobný střet zájmů, okamžitě bych danou záležitost postoupil předsedovi Účetního dvora a požádal jej o pokyny, jak postupovat. Tímto jednáním bych mohl za sebe zajistit, že má nestrannost není ohrožena, ale zachována ve všech činnostech.

8.  Vlastníte vy nebo vaši blízcí příbuzní (rodiče, bratři a sestry, zákonný partner či děti) nějaké obchodní či finanční společnosti nebo máte jakékoli jiné závazky, které by mohly být ve střetu s vašimi budoucími povinnostmi?

Ne. Jeden z mých synů má podnik o velikosti malého a středního podniku, který se zabývá správou rezervačních služeb pro sauny ve Finsku, a jeho provoz nemá a nebude mít žádné vazby na činnosti nebo fungování Unie financované ze strany EU.

9.  Jste připraven předložit všechny svoje finanční zájmy a jiné závazky předsedovi Účetního dvora a zveřejnit je?

Rozhodně. Jako člen Evropského parlamentu jsem předložil své finanční závazky. Předložím všechny svoje finanční zájmy a jiné závazky předsedovi Účetního dvora a bude-li to nezbytné, zveřejním je. To je důležité pro zásadu transparentnosti a posílení důvěry občanů.

10.  Jste účastníkem nějakého probíhajícího soudního řízení? Jestliže ano, uveďte prosím podrobnosti.

Ne, nejsem.

11.  Hrajete nějakou aktivní či výkonnou úlohu v politice, a pokud ano, na jaké úrovni? Zastával jste během posledních 18 měsíců nějakou politickou funkci? Jestliže ano, uveďte prosím podrobnosti.

Jsem poslancem Evropského parlamentu a předsedou parlamentní delegace strany Finský střed. Jsem také náhradníkem správní rady strany Finský střed.

12.  Budete-li jmenován členem Účetního dvora, odstoupíte ze všech volených úřadů a vzdáte se všech odpovědných funkcí v politické straně?

Ano.

13.  Jak byste se vypořádal se zásadní nesrovnalostí, nebo dokonce podvodem či korupcí, které by se týkaly osob z členského státu, z něhož pocházíte?

Coby člen Účetního dvora bych ve všech případech musel jednat zcela nezávisle a nestranně. To znamená, že bych se se všemi případy nesrovnalostí, podvodu a korupce vypořádal stejným způsobem, bez ohledu na to, kde k nim došlo nebo ze které země pocházejí občané, jichž se případ týká. Jako člen Účetního dvora nemohu při řešení žádných záležitostí uplatňovat dvojí standardy a musím vždy pracovat zcela nestranně a naprosto nezávisle.

Zabraňovat podvodům, korupci a nesrovnalostem je obzvláště důležité pro to, aby si Evropská unie zachovala svou důvěryhodnost a spolehlivost. Pokud by se objevilo podezření ohledně podvodu, okamžitě bych tuto záležitost oznámil předsedovi Účetního dvora a Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Je nutné, aby občané mohli za všech okolností důvěřovat orgánům Unie, a to zejména Účetnímu dvoru a nezávislosti jeho členů.

Plnění povinností

14.  Jaké by měly být hlavní charakteristiky řádného finančního řízení v jakékoli veřejné službě? Jak může Účetní dvůr napomoci jejich prosazování?

  Řádná kultura finančního řízení by měla být v rámci veřejné správy nepochybným požadavkem. Bezchybné řízení peněz daňových poplatníků by mělo být základním právem občanů Unie. Podle zásady řádné správy je zásadní nejen jednání v souladu s pravidly, ale stejně tak dostatečné sdílení informací.

Řádné finanční řízení vyžaduje dodržování koncepce zásady hospodárnosti, efektivnosti a účinnosti. Úlohou Účetního dvora při plnění této zásady je poskytovat nezávislé zprávy o auditu o příslušných oblastech a včas je zveřejňovat. Tak budou Evropský parlament i občané EU v pravý čas informováni o tom, jak jsou spravovány jejich finance. Zprávy by měly podrobně popisovat jak správnou praxi, tak otázky vyžadující zlepšení. Sdílením pozitivních a negativních záležitostí můžeme co nejúčelněji ovlivnit a zlepšit finanční řízení.

Včasnost je zaručena tím, že budou dodržovány legislativní procesy, a Účetnímu dvoru tak bude umožněno, aby si zvolil cíle svých zvláštních zpráv, tak aby co nejlépe sloužily legislativnímu procesu a poskytly Parlamentu informace, které potřebuje. To také patří k účinnému využívání vlastních zdrojů EÚD.

Pozornost je třeba věnovat především transparentnosti procesů. Každému daňovému poplatníkovi by mělo být jasné, kam jdou peníze a jak jsou využívány. Sdílení těchto informací by nemělo být výjimkou, ale pravidlem. Je nezbytné, aby občané Unie mohli důvěřovat tomu, že jejich finanční prostředky jsou náležitě spravovány.

15.  Podle Smlouvy je Účetní dvůr povinen napomáhat Parlamentu při výkonu jeho pravomocí v oblasti kontroly plnění rozpočtu. Jak byste spolupráci mezi Účetním dvorem a Evropským parlamentem (zejména jeho Výborem pro rozpočtovou kontrolu) dále zlepšil, aby se zvýšil jak veřejný dohled nad celkovým vynakládáním prostředků, tak hodnota za ně získaná?

Moje profesní zkušenosti ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu budou zajisté přínosem pro zlepšení spolupráce mezi Účetním dvorem a Evropským parlamentem. Být nápomocen, jak je stanoveno v článku 287 Smlouvy o fungování Evropské unie (zřízení Účetního dvora), vyžaduje, aby EÚD zvážil význam spolupráce mezi EÚD a Evropským parlamentem při plánování své vlastní práce a auditů.

Aby tato spolupráce byla úspěšná, musí fungovat vzájemná komunikace. Fungující spolupráce mezi dvěma významnými orgány vyžaduje plánování dopředu: jasný program roční činnosti pro Účetní dvůr a naplánovaný harmonogram pro budoucí zprávy o auditu usnadní Parlamentu a zejména Výboru pro rozpočtovou kontrolu plánování činnosti. Tak může být zaručeno včasné splnění povinností a můžeme zabránit situacím, ve kterých Parlament záležitost nemůže projednat do té doby, dokud neprojde přezkumem Výboru pro rozpočtovou kontrolu v rámci legislativního a rozpočtového procesu. Účetní dvůr by měl Evropskému parlamentu s dostatečným předstihem poskytnout svůj roční plán, tak aby EP mohl sestavit svůj pracovní plán a kalendář.

Jak jsem zdůraznil v bodě 14, včasnost je jedním z požadavků týkajících se kontroly využití financí a zaručení obzvláštní účinnosti.

16.  Jakou přidanou hodnotu podle vás přináší provádění auditů výkonnosti a jak by měla být tato zjištění začleněna do postupů řízení?

Audity výkonnosti poskytují náhled na nejústřednější otázku ohledně využití finančních prostředků, a to zda jsou využívány vhodně. Finanční prostředky mohou být využity přesně v souladu s pravidly, ale to nebude nutně předpokladem hospodárného, účinného nebo vlivného postupu. Na dosahování výsledků by měl být kladen větší důraz, neboť to umožňuje skutečně odhadnout, zda byly finanční prostředky využity vhodně.

Účetní dvůr provádí audity výkonnosti za účelem vypracování připomínek a doporučení, přičemž za jejich zohlednění odpovídá Komise, především komisař odpovědný za dotčené téma a příslušné generální ředitelství.

Audity a doporučení Účetního dvora by měly být zohledněny při správních činnostech v rámci rozvoje operací. Informace vypracované audity by měly být použity ke zlepšení jak stávajících správních postupů, tak plánování budoucích postupů. Tak by bylo možné z provedených auditů a výsledných informací získat co nejlepší přínosy.

17.  Jak by bylo možné zlepšit spolupráci mezi Účetním dvorem, národními kontrolními institucemi a Evropským parlamentem (Výborem pro rozpočtovou kontrolu) při provádění auditů rozpočtu EU?

Spolupráce nemůže existovat bez dialogu a vzájemné komunikace. Rozvoj spolupráce mezi Účetním dvorem, národními kontrolními institucemi a Evropským parlamentem (Výborem pro rozpočtovou kontrolu) by mohl začít také sdílením osvědčených postupů. Sdílení osvědčených postupů národních kontrolních institucí by mimořádně usnadnilo spolupráci mezi orgány. V souladu s postupy předloženými v letošní výroční zprávě lze osvědčené postupy nalézt a sdílet na mezinárodní úrovni, mimo jiné za hranicemi EU.

Společné audity jsou také formou spolupráce, která umožňuje rozvoj osvědčených postupů. Při provádění společných činností musí být dodržována zásada nezávislosti stanovená ve Smlouvách. Zejména co se týče sdílení činností a zabránění jejich překrývání by spolupráce mezi národními kontrolními institucemi a Účetním dvorem mohla vést k cenným úsporám zdrojů.

Coby člen Účetního dvora bych se při své práci aktivně zapojil do dialogu jak s Evropským parlamentem, tak s národními kontrolními institucemi. Základem dobré spolupráce je to, aby Účetní dvůr aktivně sdílel informace o svých činnostech a podpořil tak zásadu transparentnosti mezi Evropským parlamentem a národními kontrolními institucemi.

18.  Jak byste dále rozvíjel podávání zpráv Účetního dvora, aby Evropský parlament získával veškeré nezbytné informace o přesnosti údajů poskytovaných členskými státy Evropské komisi?

Za účelem řádného plnění rozpočtu jsou nezbytné spolehlivé a přesné informace poskytované členskými státy Komisi. Každý členský stát je vůči svým občanům odpovědný za dodržování pravidel finančního řízení, za to, že bude mít ukázkové zásady řádné správy věcí veřejných, a za to, že Komisi poskytne pravdivé a dostatečné informace o důvodech plateb.

Protože znám práci Evropského parlamentu a zejména Výboru pro rozpočtovou kontrolu, který úzce spolupracuje s Účetním dvorem, rozhodně vezmu v úvahu prospěšnost podávání zpráv Evropskému parlamentu. Investice by měly být směřovány do posílení kvality obsahu podávání zpráv a tudíž poskytování příslušných informací poslancům Parlamentu: cílem by mělo být vytvořit přidanou hodnotu pro činnost Parlamentu, zejména co se týče zpráv o udělování absolutoria. Veškerá komunikace ze strany Účetního dvora určená Evropskému parlamentu musí být jasná a kvalita by měla být neustále předmětem pozornosti.

Výroční zpráva Účetního dvora není jedinou příležitostí ke sdílení informací: existuje naopak několik způsobů, jak sdílet analýzy spolehlivosti informací. Účetní dvůr by rovněž mohl vypracovávat rychlé a stručné zprávy o přesnosti informací poskytovaných členskými státy v určitých politických oblastech.

Během příštího roku EU vyplatí rekordní částku finančních prostředků z Fondu soudržnosti, které postihlo neobvyklé zpoždění. Zejména v takové situaci je nezbytné, abychom mohli stále více důvěřovat tomu, že veškeré informace budou předloženy pravdivě a adekvátně, přičemž bude současně zaručeno, že Účetní dvůr využívá své zdroje účinně za účelem odstranění chybných důvodů plateb. S tím, jak roste tlak týkající se auditů, bude nezbytné přesně zaměřovat zdroje, což vyžaduje pečlivé plánování ze strany Účetního dvora.

Jedním prvkem, který jsem několikrát zmínil, je sdílení informací. Komise by měla aktivně a jasně informovat členské státy o tom, které informace musí poskytovat. Parlament často zaznamenal, že informace jsou dostupné na internetu. Má-li dojít k výměně informací, objeví se vždy debata o způsobech, jak zabránit administrativní zátěži. Nastolená rovnováha by měla klást větší důraz na dostupnost vhodných a dostatečných informací týkajících se důvodů plateb, nikoli na efektivnější administrativní postupy. To vše se vždy vrací k základní zásadě, že občané Evropské unie by měli vědět, jak a proč jsou vynakládány finanční prostředky Unie.

Jiné otázky

19.  Stáhl byste svou kandidaturu, pokud by stanovisko Parlamentu ohledně vašeho jmenování členem Účetního dvora bylo nepříznivé?

Ano. Smlouva vyžaduje, aby členové Účetního dvora vykonávali své funkce nezávisle a profesionálně v obecném zájmu Unie. Aby byly tyto funkce vykonávány správně a úspěšně, je zásadní zachovat vztah důvěry s Parlamentem a Výborem pro rozpočtovou kontrolu.


POSTUP V PŘÍSLUŠNÉM VÝBORU

Název

Částečná obměna členů Účetního dvora – finský kandidát

Referenční údaje

12248/2017 – C8-0330/2017 – 2017/0814(NLE)

Datum konzultace / žádosti o souhlas

21.9.2017

 

 

 

Věcně příslušný výbor

Datum oznámení na zasedání

CONT

5.10.2017

 

 

 

Zpravodajové

Datum jmenování

Indrek Tarand

2.10.2017

 

 

 

Datum přijetí

19.10.2017

 

 

 

Výsledek konečného hlasování

+:

–:

0:

13

9

2

Členové přítomní při konečném hlasování

Nedzhmi Ali, Jonathan Arnott, Inés Ayala Sender, Luke Ming Flanagan, Ingeborg Gräßle, Cătălin Sorin Ivan, Arndt Kohn, Bogusław Liberadzki, Monica Macovei, Notis Marias, Petri Sarvamaa, Bart Staes, Indrek Tarand, Tomáš Zdechovský, Joachim Zeller

Náhradníci přítomní při konečném hlasování

Richard Ashworth, Karin Kadenbach, Julia Pitera, Patricija Šulin

Náhradníci (čl. 200 odst. 2) přítomní při konečném hlasování

Jan Huitema, Wajid Khan, Momchil Nekov, Monika Smolková, Lieve Wierinck

Datum předložení

26.10.2017

Právní upozornění