Postupak : 2017/0814(NLE)
Faze dokumenta na plenarnoj sjednici
Odabrani dokument : A8-0338/2017

Podneseni tekstovi :

A8-0338/2017

Rasprave :

Glasovanja :

PV 15/11/2017 - 13.6

Doneseni tekstovi :

P8_TA(2017)0432

IZVJEŠĆE     
PDF 579kWORD 65k
26.10.2017
PE 610.924v02-00 A8-0338/2017

o predloženom imenovanju Hannua Takkule za člana Revizorskog suda

(C8-0330/2017 – 2017/0814(NLE))

Odbor za proračunski nadzor

Izvjestitelj: Indrek Tarand

PRIJEDLOG ODLUKE EUROPSKOG PARLAMENTA
 PRILOG 1.: ŽIVOTOPIS HANNUA TAKKULE
 PRILOG 2.: ODGOVORI HANNUA TAKKULE NA UPITNIK
 POSTUPAK U NADLEŽNOM ODBORU

PRIJEDLOG ODLUKE EUROPSKOG PARLAMENTA

o predloženom imenovanju Hannua Takkule za člana Revizorskog suda

(C8-0330/2017 – 2017/0814(NLE))

(Savjetovanje)

Europski parlament,

–  uzimajući u obzir članak 286. stavak 2. Ugovora o funkcioniranju Europske unije u skladu s kojim se Vijeće savjetovalo s Parlamentom (C8-0330/2017),

–  uzimajući u obzir članak 121. Poslovnika,

–  uzimajući u obzir izvješće Odbora za proračunski nadzor (A8-0338/2017),

A.  budući da je Odbor za proračunski nadzor ocijenio kvalifikacije predloženog kandidata, posebno u smislu uvjeta navedenih u članku 286. stavku 1. Ugovora o funkcioniranju Europske unije;

B.  budući da je na sjednici Odbora za proračunski nadzor od 19. listopada 2017. održano saslušanje kandidata Vijeća za članstvo u Revizorskom sudu;

1.  daje pozitivno mišljenje o prijedlogu Vijeća da se Hannu Takkula imenuje članom Revizorskog suda;

2.  nalaže svojem predsjedniku da ovu Odluku proslijedi Vijeću i, radi obavijesti, Revizorskom sudu te drugim institucijama Europske unije i revizijskim institucijama država članica.


PRILOG 1.: ŽIVOTOPIS HANNUA TAKKULE

Obrazovanje

Doktorat iz pedagogije, 2016. (Sveučilište u Laponiji)

Magisterij iz pedagogije, 1993. (Sveučilište u Laponiji)

Obuka u području nacionalne obrane,1997.

Osposobljavanje za upravljanje u području ekonomske politike, 1997.

Profesionalna karijera

Zastupnik u Europskom parlamentu, 2004. – 2014., 2015. –

Zastupnik u Finskom parlamentu, 1995. – 2004.

Nastavnik u Osnovnoj školi Anetjärvi, Posio, 1992. – 1995.

Glavni urednik na lokalnoj radijskoj postaji „Radio Roy”, Rovaniemi, 1990. – 1992.

Slobodni novinar u području kulture, 1987. – 1990.

Računovođa, Nopan rakennusliike Oy, 1985. – 1986.

Član zbora Opere u Tampereu, 1984. – 1986.

Krupje, Raha-automaattiyhdistys, RAY, 1982. – 1983.

Kurir, Seuturakennus Oy i Oulun Rakennus, 1979. – 1981.

Priznanja i nagrade

Orden finskoga lava, Vitez prve klase – FL K I 2003.

Aktivnosti

Potpredsjednik Finske stranke centra, 2002. – 2003.

Potpredsjednik Finskog odbojkaškog saveza, 2015. – 2016.

Stručni član Upravnog odbora organizacije Teosto ry, 2014. – 2016.

Računovođa u Trgovinskom udruženju Finske i Izraela, 2009. – 2015.

Predsjednik Udruge za oboljele od psorijaze, 2004. – 2011.

Član Državnog vijeća za sport, 2002. – 2007.

Član Organizacijskog odbora Svjetskog prvenstva u atletici 2005., 2003. – 2005.

Član Upravnog odbora Zaklade Finske državne opere, 1999. – 2004.

Predsjednik odbojkaškog kluba Napapiirin Palloketut, 2000. – 2007.

Predsjednik Udruženja klubova mladih Laponije, 1997. – 2002.

Direktor festivala „Finland Festival” (Jutajaiset), 1997. – 2002.

Član Općinskog vijeća ruralnog okruga Rovaniemija, 2000. – 2004.

Odbor za odnose s javnošću, skijaški klub Ounasvaara, 1990. – 1992.

Mlađi trener, Odbor za odnose s javnošću sportske udruge Posion Pyrintö, 1992. – 1996.

Predsjednik Finskog udruženja studenata učiteljskih studija SOOL ry., 1990.

Znanje jezika

Finski (materinski jezik), engleski (tečno vladanje jezikom, radni jezik), švedski (srednji stupanj znanja jezika, potvrda o znanju jezika, 1992.)

Funkcije u nacionalnom parlamentu Finske

Prethodna članstva i funkcije u nacionalnom parlamentu Finske

Državni revizor, 1. 1. 2004. – 8. 9. 2004.

Član finskog izaslanstva u Parlamentarnoj skupštini OESS-a, 2. 4. 2003. – 20. 7. 2004.

Član finskog izaslanstva u Vijeću Europe, 2. 4. 2003. – 20. 7. 2004.

Član Konvencije o budućnosti Europe, 1.6.2003. – 31.12.2003.

Revizor u Finskom parlamentu, 11. 2. 1997. – 31. 12. 1999.

Član Državnog zavoda za javne mirovine, 16. 6. 1997. – 1. 4. 2003.

Član finskog izaslanstva u Nordijskom vijeću, 11. 2. 2000. – 18. 3. 2003.

Izborni kolegij, 31. 3. 1995. – 23. 3. 1999.

Veliki odbor, 29. 4. 2003. – 20. 7. 2004., (potpredsjednik) 30. 4. 2003. – 20. 7. 2004.

Zamjenski član Odbora za obranu, 2. 4. 2003. – 20. 7. 2004.

Odbor za vanjske poslove, 7. 4. 1999. – 20. 7. 2004.

Zamjenski član Odbora za budućnost, 27.2.1996. – 23.3.1999.

Odbor za okoliš, 5. 4. 1995. – 18. 3. 2003.

Odbor za obrazovanje i kulturu 5. 4. 1995. – 23. 3. 1999., (zamjenski član) 7. 4. 1999. – 18. 3. 2003.

Aktivnost u Europskom parlamentu

Klubovi zastupnika

27.04.2015. –      : Klub zastupnika Saveza liberala i demokrata za Europu

14.07.2009. – 30.06.2014.: Klub zastupnika Saveza liberala i demokrata za Europu

20.07.2004. – 13.07.2009.: Klub zastupnika Saveza liberala i demokrata za Europu

Potpredsjednik

01.02.2007. – 13.07.2009.: Odbor za kulturu i obrazovanje

Član

01.02.2017. –   : Odbor za proračunski nadzor

29.04.2015. –     : Odbor za međunarodnu trgovinu  

29.04.2015. –     : Izaslanstvo za odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama

29.04.2015. – Upravljačka skupina Parlamentarne konferencije o WTO-u

13.02.2012. – 30.06.2014.: Izaslanstvo za odnose s Australijom i Novim Zelandom

19.01.2012. – 30.06.2014.: Odbor za kulturu i obrazovanje

16.09.2009. – 30.06.2014.: Izaslanstvo u Parlamentarnoj skupštini Unije za Mediteran

16.09.2009. – 30.06.2014.: Izaslanstvo za odnose s Izraelom

16.07.2009. – 18.01.2012.: Odbor za kulturu i obrazovanje

14.03.2007. – 13.07.2009.: Izaslanstvo za odnose s Australijom i Novim Zelandom

31.01.2007. – 31.01.2007.: Odbor za kulturu i obrazovanje

15.01.2007. – 30.01.2007.: Odbor za kulturu i obrazovanje

15.09.2004. – 13.03.2007.: Izaslanstvo za odnose s Australijom i Novim Zelandom

21.07.2004. – 14.01.2007.: Odbor za kulturu i obrazovanje

Zamjenik

02.09.2015. –     : Izaslanstvo za odnose s Australijom i Novim Zelandom

01.09.2015. –     : Izaslanstvo za odnose s Bjelorusom

01.09.2015. –     : Izaslanstvo u Parlamentarnoj skupštini Euronesta

29.04.2015. –     : Odbor za poljoprivredu i ruralni razvoj

29.04.2015. –     : Izaslanstvo u Zajedničkom parlamentarnom odboru EU-a i Turske

29.04.2015. –     : Odbor za regionalni razvoj

01.09.2015. – 06.02.2017.: Odbor za kulturu i obrazovanje

19.01.2012. – 30.06.2014.: Odbor za industriju, istraživanje i energetiku

16.09.2009. – 12.02.2012.: Izaslanstvo za odnose s Australijom i Novim Zelandom

16.07.2009. – 18.01.2012.: Odbor za industriju, istraživanje i energetiku

14.03.2007. – 13.07.2009.: Izaslanstvo za odnose s Izraelom

31.01.2007. – 13.07.2009.: Odbor za međunarodnu trgovinu

31.01.2007. – 13.07.2009.: Pododbor za ljudska prava

15.01.2007. – 30.01.2007.: Odbor za promet i turizam

15.09.2004. – 13.03.2007.: Izaslanstvo za odnose s Izraelom

15.09.2004. – 13.07.2009.: Izaslanstvo u Zajedničkoj parlamentarnoj skupštini AKP-a i EU-a 03.09.2004. – 14.01.2007.: Odbor za promet i turizam

30.07.2004. – 14.01.2004.: Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane 22.07.2004. – 29.07.2004.: Odbor za promet i turizam

Međuklubovi

27.04.2015. –     Međuklub za sport

20.09.2004. – 30.06.2014. Međuklub za sport

20.09.2004. – 30.06.2014. Međuklub za glazbu

Publikacije:

Knjige: Tulevaisuuden Puolesta, Sydänääniä Euroopasta (2014.); Quo vadis, Europe? (2009.);

Mistä löytyisi rohkeus? (2007.); Aamussa tuoksuu voitto-runosarja (zbirka poezije, 1985.)

Članci: Kolumnist, 1995. – 2004., npr. za novine Kaleva, Itä-Häme, Suomenmaa, Koillissanomat, Karjalainen, Forum24, Sanansaattaja

Zvučni zapisi: LP: Karavaani (1987.); CD: Matkan varrelta… (2013.)

Hobiji i interesi

Sport, glazba i organizacijske aktivnosti


PRILOG 2.: ODGOVORI HANNUA TAKKULE NA UPITNIK

Radno iskustvo

1.  Radno iskustvo u području javnih financija. Navedite radno iskustvo u području javnih financija, neovisno o tome je li riječ o planiranju proračuna, provedbi proračuna, upravljanju proračunom, proračunskom nadzoru ili revizijama proračuna.

Obnašao sam nekoliko različitih funkcija u području javne uprave te sam, među ostalim, bio odgovoran za planiranje i provedbu proračuna, proračunski nadzor i reviziju proračuna. Moje radno iskustvo u području javnih financija dodatno je osnažila funkcija člana općinskog vijeća i više od 20 godina iskustva u parlamentarnom radu, najprije u Finskom parlamentu, a zatim u Europskom parlamentu. Uz to iskustvo, ocjena učinkovitosti financijskih aktivnosti postala je moj prirodan pristup u svakom profesionalnom kontekstu.

Finski parlament imenovao me 1997. godine delegatom u Finskom zavodu za socijalno osiguranje. Finski zavod za socijalno osiguranje neovisno je tijelo uređeno javnim pravom, čiju upravu i aktivnosti nadziru delegati koje imenuje Parlament. Moje dužnosti delegata obuhvaćale su nadzor kvalitete i dostupnosti usluga Zavoda za socijalno osiguranje. Izaslanstvo je provjeravalo godišnje financijske izvještaje Zavoda i njihova obrazloženja te odlučivalo o davanju razrješnice vladi, podložno nužnoj pravnoj osnovi. Svake smo godine izvješćivali Parlament o našim aktivnostima. Dužnost delegata obnašao sam ukupno sedam godina, a to mi je omogućilo detaljno upoznavanje s upravljanjem proračunom, proračunskim nadzorom i revizijom proračuna u području javnih financija.

Dvije godine bio sam revizor u Finskom parlamentu. Revizori provode revizije računovodstvene dokumentacije i uprave Parlamenta i njegovih tijela. U opseg tih odgovornosti bila su uključena sljedeća parlamentarna tijela: Parlamentarni ured, Ured parlamentarnog pravobranitelja, Finski nacionalni ured za reviziju i Istraživački institut za međunarodne odnose i poslove EU-a (Finski institut za međunarodne odnose).

Također sam bio zaposlen na radnom mjestu državnog revizora. Moje su dužnosti obuhvaćale praćenje zakonitosti i primjerenosti u području upravljanja državnim proračunom i njegove usklađenosti. U okviru svoje nadzorne uloge državni revizori trebali bi se usredotočiti na opće stanje javnih financija i upravljanje njima te na pitanja o kojima bi se opravdano mogao obavijestiti Parlament.

Kao državni revizor, svoju sam nadzornu ulogu izvršavao posjećivanjem i revizijom raznih tijela. Također sam odlučivao o tome koje će se organizacije razmatrati. Na primjer, pokrenuo sam studiju o učincima veleučilišta na regionalno gospodarstvo, čiji su nalazi pridonijeli podizanju razine osviještenosti regionalnih donositelja odluka o važnosti koju ulaganje u obrazovanje ima za regionalni razvoj.

Bio sam član Odbora za proračunski nadzor u Europskom parlamentu, koji nadzire uporabu proračunskih sredstava Unije. Kao član tog Odbora bio sam, među ostalim, izvjestitelj za Europski fond za strateška ulaganja (EFSU). Moje članstvo u Odboru za proračunski nadzor donijelo mi je prednost kad je riječ o ispitivanju upravljanja proračunom Unije. Zahvaljujući odgovornostima koje su mi povjerene u Odboru, mogao sam se dodatno upoznati s aktivnostima i financijskim aspektima raznih programa i institucija EU-a. Rad u svojstvu člana Odbora pomogao mi je u širem shvaćanju odnosa između ciljeva, aktivnosti i financija Unije, koje sam stekao tijekom svojih mandata u Europskom parlamentu.

2.  Koja su najznačajnija postignuća u vašoj profesionalnoj karijeri?

Većinu svoje karijere proveo sam radeći u politici. Politika je za mene uvijek značila rješavanje pitanja od zajedničkog interesa, i to zajedno s mojim kolegama, stoga su svaki uspjeh i postignuće ostvareni s pomoću snažnih mreža te udruženih vještina i znanja. Bilo bi neopravdano tvrditi da su odluke postignuća pojedinaca.

Također sam radio u javnom i privatnom sektoru te su mi povjerene funkcije u nevladinim organizacijama. Svaka faza moje karijere sadržava postignuća koja su bila značajna za određeno razdoblje.

Možda najvažnije postignuće u početku karijere ostvario sam radeći na lokalnoj radijskoj postaji u Rovaniemiju. S mjesta novinara koji izvješćuje o aktualnim zbivanjima unaprijeđen sam na mjesto glavnog urednika i glavnog izvršnog direktora. Pozvan sam radi poboljšanja i preustroja aktivnosti radijske postaje, koja je bila suočena s financijskim teškoćama. Zahvaljujući prethodnom iskustvu na mjestu računovođe, imao sam potrebne stručne vještine za uspješno obavljanje te zadaće. Vrlo sam brzo postigao i premašio financijske ciljeve koje je postavio odbor. To je bio rani pokazatelj moje sposobnosti učinkovitog financijskog upravljanja. Uspjeh koji sam ostvario obavljajući tu zadaću i izvrsne povratne informacije odbora među najvažnijim su postignućima u mojoj karijeri izvan politike.

Kad je riječ o ključnim točkama moje političke karijere, spomenuo bih napredovanje na mjesto potpredsjednika Finske stranke centra 2002. godine te, posljedično, na mjesto pregovarača o koaliciji 2003. godine. Tijekom formiranja koalicije bio sam odgovoran za cijeli upravni sektor Ministarstva obrazovanja i kulture. Ta je funkcija obuhvaćala izradu političkih programa i proračunskih okvira za mandat vlade u razdoblju od 2003. do 2007. godine. Uspješno sam proveo dokumentacijski postupak za upravni sektor Ministarstva obrazovanja i kulture, što je bio jedan od čimbenika koji je pridonio tomu da Parlament odobri program vlade. To smatram jednim od najvažnijih postignuća u svojoj karijeri.

Kao zastupnik u Europskom parlamentu sudjelovao sam u mnogim postupcima izrade zakona koji utječu na život građana. Kao najvažnije postignuće u ulozi zastupnika u Europskom parlamentu smatram svoj izvjestiteljski rad u okviru programa Europa za građane. Izvješćivao sam o prvom programu Europa za građane. Rad na novom području bio je izazov i vrijedno iskustvo za predstavnike Komisije i država članica. Smatram da pozitivno prihvaćanje programa u državama članicama i brojne pozitivne povratne informacije građana pokazuju moju sposobnost nadzora nad širokim tematskim područjima i koordinacije suradnje između institucija i interesnih skupina.

Meni osobno, možda najbolje povratne informacije dobio sam od svojeg nekadašnjeg učenika koji mi je rekao da mu je moje podučavanje označilo početak nove, svjetlije budućnosti. Dirnulo me čuti da su metode podučavanja i poticanja koje sam primjenjivao u svojem radu tako značajno utjecale na život mojeg učenika.

3.  Imate li stručno iskustvo u međunarodnim multikulturnim i višejezičnim organizacijama ili institucijama koje se nalaze izvan vaše matične zemlje?

Tijekom studija izabran sam za predsjednika Finskog udruženja studenata učiteljskih studija, što mi je omogućilo prvi kontakt s nordijskim i međunarodnim programima kretanja studenata. Kasnije, tijekom rada na doktorskoj disertaciji o obrazovanju nastavnika u Europi, usko sam surađivao s ministarstvima obrazovanja u svim državama članicama i s nekoliko sveučilišta.

Kao zastupnik u Finskom parlamentu sudjelovao sam u međuparlamentarnoj suradnji u okviru Međuparlamentarne unije. Kao član Nordijskog vijeća također sam sudjelovao u nordijskoj suradnji. Osim toga, bio sam predstavnik Finske u Parlamentarnoj skupštini OESS-a, Vijeću Europe i Odboru Vijeća za ljudska prava.

Kao član Odbora za vanjske poslove Finskog parlamenta na godišnjoj sam razini sudjelovao u finskom izaslanstvu u Općoj skupštini Ujedinjenih naroda i na sastancima Arktičkog vijeća te kao član Velikog odbora Finskog parlamenta na sastancima COSAC-a.

Kao zastupnik u Europskom parlamentu djelovao sam u Upravljačkom odboru Parlamentarne konferencije o WTO-u. Kao član Odbora za međunarodnu trgovinu Europskog parlamenta nekoliko sam puta izvješćivao o trgovinskoj politici Europske unije i njezinoj provedbi te je detaljno pratio. Kao zastupnik u Europskom parlamentu aktivno sam sudjelovao u parlamentarnoj suradnji sa zemljama Sredozemlja i Bliskog istoka te u aktivnostima izaslanstava za odnose s Novim Zelandom, Australijom i SAD-om. Kao potpredsjednik Odbora za kulturu i obrazovanje predsjedao sam i selekcijskim odborom za dodjelu nagrade Komisije „Zlatna zvijezda”. Cilj je te nagrade povećanje međukulturnog dijaloga.

Potpora višejezičnosti i manjinskim jezicima moj je dugoročni cilj u Europskom parlamentu. Od 2008. godine u Parlamentu organiziram Tjedan jezika, u suradnji s odsjekom ESOL za provjeru znanja jezika Sveučilišta u Cambridgeu. Sveučilište u Cambridgeu dodijelilo mi je 2013. godine nagradu za „izniman doprinos” kao priznanje za moju potporu višejezičnosti.

Vjerujem da ću kao član Revizorskog suda imati stručno znanje potrebno za ispitivanje aktivnosti koje se odvijaju u različitim kulturnim okruženjima i razumijevanje njihovih različitih polaznih točaka i izazova.

4.  Jeste li dobili razrješnicu za upravljačke dužnosti koje ste prethodno izvršavali, ako se takav postupak primjenjuje?

Dobio sam razrješnicu za sve položaje na koje se primjenjuje postupak dobivanja razrješnice. Moji najvažniji vodeći položaji bili su: potpredsjednik Finske stranke centra, predsjednik Finske udruge za oboljele od psorijaze, predsjednik Udruženja klubova mladih Laponije i glavni izvršni direktor lokalne radijske postaje u Rovaniemiju.

5.  Koji su od vaših prethodnih profesionalnih položaja bili rezultat političkog imenovanja?

Prije obavljanja parlamentarnih aktivnosti bio sam izabran na različite položaje na temelju svojih stručnih kvalifikacija. Izabran sam u Finski parlament, a zatim u Europski parlament s popisa kandidata Finske stranke centra kao rezultat demokratskog izbornog postupka.

6.  Navedite tri najvažnije odluke u svojem profesionalnom životu u čijem ste donošenju sudjelovali.

Tijekom svoje karijere nastojao sam osnažiti strukture aktivnog civilnog društva kako bi svi imali mogućnost za vlastiti razvoj i unapređenje stručnih vještina. To podrazumijeva osnaživanje temeljnih europskih vrijednosti, na primjer demokracije, ljudskih prava, slobode mišljenja i vladavine prava, kako bi građani u ranjivim situacijama također imali sigurnosne mreže koje su im potrebne kao temelj sretnog i sigurnog života.

1. Reforma finskog zakonodavstva u području obrazovanja

Jedna od sastavnica dobrog i uravnoteženog života građana jest pristup dobrom i besplatnom obrazovanju. Kao član Odbora za obrazovanje i kulturu imao sam ključnu ulogu u reformi našeg zakonodavstva u području obrazovanja od 1995. do 1997. godine i na taj sam način pridonio stvaranju snažnog temelja za budućnost finskog društva. Samo nekoliko godina poslije, poboljšanja u obrazovnom sustavu finskih škola dovela su do boljih rezultata u području procjene vještina i znanja te povećanja stručnosti našeg društva. Tad su postavljeni temelji za uspjeh našeg školskog sustava u međunarodnim usporednim procjenama, kao što su PISA i PIRLS.

Značajno je to što su svi klubovi zastupnika poduprli inicijativu Odbora. Reforme su vrlo dobro prihvaćene i na terenu. Povezana odluka imala je ulogu u otvaranju novog međunarodnog poglavlja u obrazovnim politikama Finske. Reforma naših zakona u području obrazovanja primjer je mnogim zemljama unutar i izvan Unije. Razmjenom naših najboljih praksi ta je odluka (donesena na nacionalnoj razini) također služila promicanju i poboljšanju obrazovanja, učenja i vještina u širem smislu.

2. Konvencija o budućnosti Europe

Kao zastupnik u Finskom parlamentu sudjelovao sam u Konvenciji o budućnosti Europe u funkciji predstavnika svojeg kluba zastupnika i same Finske. Konvencija je bila aktivna 2002. i 2003. godine. Njezin je cilj bio pojednostaviti strukture Unije te je učiniti otvorenijom i demokratskijom.

Smatrao sam da je bilo osobito važno sudjelovati u Konvenciji o budućnosti Europe u pogledu priprema za proširenje Europske unije te raspravljati o uspostavi i planiranju struktura EU-a uzimajući pritom u obzir potrebe za najviše 30 država članica. Uz stvaranje temelja za proširenje Unije na istok, važno je i to što je Konvencija utvrdila činjenicu da su sve europske zemlje koje su spremne dijeliti naše zajedničke vrijednosti i ispuniti uvjete za članstvo utvrđene kriterijima iz Kopenhagena dobrodošle u Uniju.

U okviru Konvencije o budućnosti Europe predstavljen je nacrt ustava kojim se utvrđuje novi temelj Unije, koji je omogućio proširenje. Usto, naglašene su zajedničke temeljne vrijednosti povezane s demokracijom i osnažena su načela članstva. Kao član Konvencije bio sam uključen u donošenje temeljnih i dalekosežnih odluka kojima je postavljen temelj za jače ujedinjenu i veću Europu.

Jedno od ključnih načela tog proširenja bilo je jednako postupanje prema starim i novim državama članicama i njihovim građanima. Željeli smo zaustaviti podjelu Europe. Tijekom pripreme te odluke bio sam, kao europski donositelj odluka, istinski ponosan na svoj kontinent. Kao član Revizorskog suda želim nastaviti sa svojim radom, koji je potaknut tim iskustvom, kako bismo mogli zajamčiti jednako postupanje prema svim građanima EU-a i pravo tih građana da znaju kako se zajednička sredstva Unije, koja se od njih prikupljaju, upotrebljavaju za pravedan i uravnotežen razvoj Unije.

3. Razvojna i trgovinska politika u Europskoj uniji

Treća važna odluka odnosi se na trgovinsku politiku, koja ima dalekosežne posljedice na razvojne politike. U Odboru za vanjske poslove Finskog parlamenta zastupao sam svoj klub i bio odgovoran za razvojna pitanja. U toj sam ulozi detaljno pratio bilateralne razvojne projekte Finske.

Kao član Odbora za međunarodnu trgovinu Europskog parlamenta sudjelovao sam u završnim pregovorima u okviru multilateralnog kruga pregovora o pitanjima iz Dohe održanog u Nairobiju 2015. godine. Taj ministarski sastanak završio je odlukom o ukidanju subvencija za izvoz, što je vrlo važno za razvojnu suradnju. Ukidanjem subvencija za izvoz podupire se poljoprivredni razvoj zemalja u razvoju, čime se promiče financijska stabilnost. Ta odluka ujedno odražava solidarnost Unije u trgovinskoj politici, koja je jedan od naših ključnih alata za utjecaj na zemlje u razvoju i pružanje pomoći tim zemljama kako bi stvorile uvjete za bolji život svojih građana.

Zahvaljujući svojem radu u trgovinskoj politici, također sam upoznat s mehanizmima potpore u tom sektoru politike, osobito s mehanizmom makrofinancijske pomoći susjednim zemljama Unije. Smatram da su te odluke u vezi s razvojnom i trgovinskom politikom bile osobito važne ne samo za Uniju nego i za čovječanstvo u cjelini.

Neovisnost

7.  Ugovorom je određeno da su članovi Revizorskog suda potpuno neovisni u izvršavanju svojih dužnosti. Kako namjeravate poštovati ovu obvezu u obavljanju svojih budućih dužnosti?

Neovisnost je ključan zahtjev za obnašanje dužnosti člana Revizorskog suda. Ujednačeno i učinkovito djelovanje revizijskog tijela zahtijeva nepristranost i neovisnost, a revizor mora zajamčiti da na njegovu prosudbu ne utječu vanjski čimbenici. Kao član Revizorskog suda bezuvjetno ću poštovati to načelo. U obavljanju svojih dužnosti neću primati naputke od vlada ili drugih stranaka. Želim poštovati zahtjev potpune neovisnosti i odbiti sve aktivnosti koje bi to mogle ugroziti.

Ako bi se pojavila situacija u kojoj postoji i najmanja mogućnost sukoba interesa, slučaj bih odmah uputio predsjedniku Revizorskog suda i zatražio upute o daljnjem postupanju. Takvim načinom djelovanja ne bih ugrozio svoju nepristranost te bih je zadržao u svim aktivnostima.

8.  Imate li Vi ili članovi Vaše bliže rodbine (roditelji, braća i sestre, zakonit partner i djeca) ikakve poslovne ili financijske udjele ili ikakve druge obveze koje bi Vas mogle dovesti u sukob s Vašim budućim dužnostima?

Ne. Jedan od mojih sinova vlasnik je MSP-a koji se bavi uslugama rezervacije sauna u Finskoj, a njegovo djelovanje nije i neće biti povezano s aktivnostima Unije ni djelovanjem koje se financira sredstvima EU-a.

9.  Jeste li spremni otkriti sve svoje financijske interese i druge obveze predsjedniku Suda i javno ih obznaniti?

Apsolutno. Kao zastupnik u Europskom parlamentu obznanio sam svoje financijske obveze. Predsjednika Revizorskog suda upoznat ću sa svim svojim financijskim interesima i drugim obvezama koje ću, ako to bude potrebno, i objaviti. To je važno zbog načela transparentnosti i jačanja povjerenja građana.

10.  Sudjelujete li trenutačno u nekom sudskom postupku? Ako sudjelujete, navedite pojedinosti.

Ne, ne sudjelujem.

11.  Imate li ikakvu aktivnu ulogu u politici ili položaj u izvršnoj vlasti? Ako imate, na kojoj razini? Jeste li u proteklih 18 mjeseci obnašali ikakve političke dužnosti? Ako jeste, navedite pojedinosti.

Zastupnik sam u Europskom parlamentu i predsjednik parlamentarnog izaslanstva Finske stranke centra. Također sam zamjenik člana Upravnog odbora Finske stranke centra.

12.  Hoćete li odstupiti s dužnosti na koju ste izabrani i odustati od aktivne funkcije povezane s odgovornostima u političkoj stranci ako budete imenovani članom Suda?

Da.

13.  Kako biste se odnosili prema većoj nepravilnosti ili čak slučaju prijevare i/ili korupcije u koji su uključene osobe iz Vaše države podrijetla?

Kao član Revizorskog suda u svakom bih postupku trebao djelovati potpuno neovisno i nepristrano. To znači da bih jednako postupio u svakom slučaju nepravilnosti, prijevare i korupcije, neovisno o tome gdje je došlo do nepravilnosti i o tome koji su građani u njih uključeni. Kao član Revizorskog suda ne mogu imati dvostruke standarde u rješavanju bilo kojeg pitanja i uvijek moram djelovati potpuno nepristrano i neovisno.

Sprečavanje prijevare, korupcije i nepravilnosti osobito je važno za održavanje vjerodostojnosti i pouzdanosti Europske unije. Ako se sumnja na prijevaru, o tom bih slučaju odmah izvijestio predsjednika Revizorskog suda i Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF). Građani moraju moći vjerovati tijelima Unije u svim okolnostima, osobito Revizorskom sudu i nepristranosti njegovih članova.

Izvršavanje dužnosti

14.  Što bi trebale biti glavne značajke kulture dobrog financijskog upravljanja u svakoj javnoj službi? Kako bi Europski revizorski sud mogao pridonijeti njezinoj primjeni?

  Kultura dobrog financijskog upravljanja trebala bi biti obvezan zahtjev u javnoj upravi. Ispravno upravljanje novcem poreznih obveznika trebalo bi biti temeljno pravo građana Unije. Prema načelu dobre uprave, nije ključno samo djelovanje u skladu s pravilima nego i dovoljna razmjena informacija.

Dobro financijsko upravljanje zahtijeva poštovanje načela ekonomičnosti, učinkovitosti i djelotvornosti (3E). Uloga Revizorskog suda u ispunjavanju tog načela jest pružiti neovisna izvješća o reviziji za relevantna područja i pravodobno ih objaviti. Tako su Europski parlament i građani EU-a pravodobno informirani o načinu na koji se upravlja njihovim sredstvima. U izvješćima bi se trebali iznijeti primjeri dobre prakse i pitanja koja zahtijevaju poboljšanje. Dijeljenjem pozitivnih i negativnih sadržaja možemo najučinkovitije utjecati na financijsko upravljanje i poboljšati ga.

Pravodobnost se jamči praćenjem zakonodavnih postupaka te se tako Revizorskom sudu omogućuje da odabere ciljeve svojih tematskih izvješća kako bi se njima na najbolji način pridonijelo zakonodavnom postupku, a Parlamentu pružile potrebne informacije. To je ujedno dio učinkovite uporabe vlastitih resursa Europskog revizorskog suda.

Pozornost je ponajprije potrebno usmjeriti na transparentnost postupaka. Svakom poreznom obvezniku trebalo bi biti jasno kamo ide njegov novac i kako se upotrebljava. Dijeljenje tih informacija trebalo bi biti pravilo, a ne iznimka. Građani Unije moraju moći vjerovati da se njihovim sredstvima raspolaže na odgovarajući način.

15.  Sud je u skladu s Ugovorom obvezan pomagati Parlamentu u izvršavanju ovlasti nadzora nad izvršavanjem proračuna. Na koji biste način dodatno unaprijedili suradnju između Revizorskog suda i Europskog parlamenta (osobito njegova Odbora za proračunski nadzor) radi poboljšanja javnog nadzora nad općom potrošnjom i vrijednosti koja se za taj novac dobiva?

Moje profesionalno iskustvo u Odboru za proračunski nadzor Europskog parlamenta zasigurno će pozitivno pridonijeti poboljšanju suradnje između Revizorskog suda i Europskog parlamenta. Odredbom o pružanju pomoći iz članka 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (kojim se uspostavlja Revizorski sud) zahtijeva se da Europski revizorski sud pri planiranju vlastitog rada i revizija uzme u obzir važnost suradnje između Europskog revizorskog suda i Europskog parlamenta.

Kako bi ta suradnja bila uspješna, interakcija mora funkcionirati. Funkcionalna suradnja dvaju važnih institucija zahtijeva planiranje unaprijed: jasan godišnji program rada Revizorskog suda i planirani vremenski raspored budućih izvješća o reviziji olakšat će planiranje rada Parlamentu, osobito Odboru za proračunski nadzor. Tako se može zajamčiti pravodobnost u ispunjavanju dužnosti i možemo izbjeći situacije u kojima Parlament ne može raspraviti o određenom pitanju dok ga u zakonodavnom i proračunskom postupku ne ispita Odbor za proračunski nadzor. Revizorski sud trebao bi Europskom parlamentu dovoljno rano dostaviti svoj godišnji plan kako bi Parlament mogao izraditi svoj plan rada i kalendar.

Kako sam naglasio u odjeljku 14., pravodobnost je jedan od zahtjeva za nadzor nad uporabom financijskih sredstava i jamčenje učinkovitosti.

16.  Prema Vašem mišljenju, kakvu dodanu vrijednost ima revizija uspješnosti i kako bi njezine zaključke trebalo uvrstiti u upravljačke postupke?

Revizijom uspješnosti pruža se uvid u najvažnije pitanje u području uporabe sredstava, a to je upotrebljavaju li se ona na odgovarajući način. Sredstva se mogu upotrebljavati točno u skladu s pravilima, no to neće nužno značiti da je postupanje ekonomično, učinkovito ili utjecajno. Potrebno je snažnije naglasiti postizanje rezultata jer se time omogućuje istinska procjena odgovarajuće uporabe sredstava.

Revizorski sud provodi reviziju uspješnosti kako bi iznio opažanja i dao preporuke, koje Komisija uzima u obzir, osobito povjerenik odgovoran za predmetno pitanje i predmetni glavni direktor.

Revizije i preporuke Revizorskog suda potrebno je uzeti u obzir tijekom administrativnih aktivnosti kao dio razvojnih operacija. Informacije koje proizlaze iz revizija trebale bi se iskoristiti za poboljšanje postojećih upravnih postupaka i planiranje budućih postupaka. Tako se najbolje mogu iskoristiti prednosti provedenih revizija i informacija koje iz njih proizlaze.

17.  Kako bi se mogla poboljšati suradnja između Revizorskog suda, nacionalnih revizijskih institucija i Europskog parlamenta (Odbora za proračunski nadzor) pri reviziji proračuna EU-a?

Bez dijaloga i interakcije nema suradnje. Poboljšanje suradnje između Revizorskog suda, nacionalnih revizijskih tijela i Europskog parlamenta (Odbora za proračunski nadzor) također bi moglo započeti razmjenom najboljih praksi. Razmjenom najboljih praksi nacionalnih revizijskih institucija osobito bi se olakšala suradnja među tijelima. U skladu s praksom prikazanom u ovogodišnjem godišnjem izvješću, najbolje prakse mogu se naći i razmjenjivati na međunarodnoj razini, uključujući izvan granica EU-a.

Usklađene revizije također su oblik suradnje kojom se omogućuje razvoj najbolje prakse. Pri provedbi zajedničkih aktivnosti potrebno je slijediti načelo neovisnosti utvrđeno Ugovorima. Suradnja nacionalnih revizijskih institucija i Revizorskog suda mogla bi dovesti do značajnih ušteda resursa, osobito u pogledu podjele posla i izbjegavanja preklapanja.

U svojoj funkciji člana Revizorskog suda aktivno bih sudjelovao u dijalogu s Europskim parlamentom i nacionalnim revizijskim tijelima. Temelj dobre suradnje jest taj da Revizorski sud aktivno dijeli informacije o svojim aktivnostima i tako promiče načelo transparentnosti između Europskog parlamenta i nacionalnih revizijskih institucija.

18.  Kako biste dodatno poboljšali izvješća Revizorskog suda kako bi Europski parlament dobivao sve potrebne informacije o točnosti podataka koje države članice pružaju Europskoj komisiji?

Kako bi se osigurala ispravna provedba proračuna, države članice trebale bi Komisiji dostaviti pouzdane i točne informacije. Svaka država članica odgovara svojim građanima kad je riječ o poštovanju pravila financijskog upravljanja, primjernim načelima dobrog upravljanja i pružanju istinitih i dostatnih informacija Komisiji o osnovama za plaćanja.

S obzirom na to da poznajem rad Europskog parlamenta, osobito Odbora za proračunski nadzor, koji usko surađuje s Revizorskim sudom, zasigurno ću uzeti u obzir korist podnošenja izvješća Europskom parlamentu. Ulaganja je potrebno usmjeravati u cilju jačanja kvalitete sadržaja o kojemu se izvješćuje, a time i pružanja relevantnih informacija zastupnicima u Parlamentu: cilj treba biti stvaranje dodane vrijednosti za rad Parlamenta, osobito u pogledu izvješća o razrješnici. Sva komunikacija Revizorskog suda upućena Europskom parlamentu mora biti jasna, a njezinu bi kvalitetu trebalo stalno pratiti.

Godišnje izvješće Revizorskog suda nije jedina prilika za razmjenu informacija: naprotiv, postoji nekoliko načina za razmjenu analiza o pouzdanosti informacija. Revizorski sud također bi mogao izraditi brza i kratka izvješća o točnosti informacija koje države članice pružaju u određenom području politike.

EU će tijekom sljedeće godine isplatiti rekordne iznose za financiranje u okviru kohezijske politike, u pogledu kojega je došlo do neuobičajenih kašnjenja. Osobito bismo u takvim situacijama trebali moći vjerovati da će sve predstavljene informacije biti istinite i primjerene, uz jamstvo da Revizorski sud učinkovito upotrebljava svoje resurse kako bi uklonio neispravne osnove za plaćanja. Uz sve veći revizijski pritisak, ispravno usmjeravanje resursa bit će ključno, a Revizorski sud to mora pozorno planirati.

Stavka koju sam naveo nekoliko puta jest razmjena informacija. Komisija bi trebala aktivno i jasno informirati države članice o tome koje informacije moraju pružiti. Parlament je često davao na znanje da su informacije dostupne na internetu. Kad je riječ o razmjeni informacija, uvijek se raspravlja o načinima izbjegavanja administrativnog opterećenja. Uspostavljenom ravnotežom veći bi se naglasak trebao staviti na dostupnost primjerenih i dostatnih informacija o osnovama za plaćanja nego na pojednostavljene administrativne postupke. Sve se to uvijek svodi na osnovno načelo prema kojemu građani Europske unije moraju znati kako i zašto se upotrebljavaju sredstva Unije.

Podredna pitanja

19.  Hoćete li povući svoju kandidaturu ako mišljenje Parlamenta o vašem imenovanju za člana Revizorskog suda bude negativno?

Da. Ugovorom se zahtijeva da članovi Revizorskog suda obnašaju svoje dužnosti neovisno i profesionalno te u općem interesu Unije. Kako bi se te dužnosti dobro i uspješno obavljale, ključno je održavati povjerljiv odnos s Parlamentom i Odborom za proračunski nadzor.


POSTUPAK U NADLEŽNOM ODBORU

Naslov

Zamjena dijela članova Revizorskog suda - kandidat FI

Referentni dokumenti

12248/2017 – C8-0330/2017 – 2017/0814(NLE)

Datum savjetovanja / zahtjeva za odobrenje

21.9.2017

 

 

 

Nadležni odbor

       Datum objave na plenarnoj sjednici

CONT

5.10.2017

 

 

 

Izvjestitelji

       Datum imenovanja

Indrek Tarand

2.10.2017

 

 

 

Datum usvajanja

19.10.2017

 

 

 

Rezultat konačnog glasovanja

+:

–:

0:

13

9

2

Zastupnici nazočni na konačnom glasovanju

Nedzhmi Ali, Jonathan Arnott, Inés Ayala Sender, Luke Ming Flanagan, Ingeborg Gräßle, Cătălin Sorin Ivan, Arndt Kohn, Bogusław Liberadzki, Monica Macovei, Notis Marias, Petri Sarvamaa, Bart Staes, Indrek Tarand, Tomáš Zdechovský, Joachim Zeller

Zamjenici nazočni na konačnom glasovanju

Richard Ashworth, Karin Kadenbach, Julia Pitera, Patricija Šulin

Zamjenici nazočni na konačnom glasovanju prema čl. 200. st. 2.

Jan Huitema, Wajid Khan, Momchil Nekov, Monika Smolková, Lieve Wierinck

Datum podnošenja

26.10.2017

Pravna napomena