ODPORÚČANIE k návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí Dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Vietnamskou socialistickou republikou

23.1.2020 - (06050/2019 – C9-0023/2019 – 2018/0356(NLE)) - ***

Výbor pre medzinárodný obchod
Spravodajca: Geert Bourgeois

Postup : 2018/0356(NLE)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
A9-0003/2020
Predkladané texty :
A9-0003/2020
Prijaté texty :

NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

k návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí Dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Vietnamskou socialistickou republikou

(06050/2019 – C9-0023/2019 – 2018/0356(NLE))

(Súhlas)

Európsky parlament,

 so zreteľom na návrh rozhodnutia Rady (06050/2019),

 so zreteľom na návrh Dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a Vietnamskou socialistickou republikou (06051/2019),

 so zreteľom na žiadosť o udelenie súhlasu, ktorú Rada predložila v súlade s článkami 91 ods. 1 a 100 ods. 2, článkom 207 ods. 4 prvým pododsekom, článkom 218 ods. 6 druhým pododsekom písm. a) bodom v) a článkom 218 ods. 7 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (C9-0023/2019),

 so zreteľom na svoje nelegislatívne uznesenie z ...[1] o návrhu rozhodnutia,

 so zreteľom na článok 105 ods. 1 a 4 a článok 114 ods. 7 rokovacieho poriadku,

 so zreteľom na stanoviská Výboru pre rozvoj a Výboru pre rybárstvo,

 so zreteľom na odporúčanie Výboru pre medzinárodný obchod (A9-0003/2020),

1. udeľuje súhlas s uzatvorením dohody;

2. poveruje svojho predsedu, aby postúpil túto pozíciu Rade, Komisii a vládam a parlamentom členských štátov a Vietnamskej socialistickej republiky.

DÔVODOVÁ SPRÁVA

Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Vietnamom je najkomplexnejšou a najambicióznejšou dohodou svojho druhu medzi EÚ a rozvojovou krajinou. Predstavuje ambiciózny model obchodnej politiky EÚ s rozvíjajúcimi sa ekonomikami. Model, v rámci ktorého rokujeme ako partneri za rovnakých podmienok a podieľame sa na spoločnom programe a hodnotách s cieľom stimulovať rast a zamestnanosť, posilniť konkurencieschopnosť, bojovať proti chudobe a konsolidovať štrukturálne reformy. Model, ktorým sa snažíme dosiahnuť vzájomné prospešné partnerstvo.

EÚ a Vietnam uzavreli obchodné a investičné dohody v decembri 2015 po viac ako troch rokoch rokovaní. Následne sa uskutočnilo právne preskúmanie dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Vietnamom, ktoré trvalo dva a pol roka. Obe strany sa dohodli na konečnom znení dohody o voľnom obchode v júni 2018. 17. októbra 2018 Komisia poslala dohodu o voľnom obchode Európskej rade ministrov na schválenie a na ratifikáciu Európskym parlamentom[2]. Dohoda bola podpísaná 30. júna 2019 v Hanoji a žiadosť Rady o súhlas bola oznámená na plenárnom zasadnutí Parlamentu 15. júla 2019.

Výsledkom rokovaní je rozdelenie dohody na dve časti – časť o obchode a časť o investíciách – s cieľom uplatniť novú štruktúru dohôd o voľnom obchode EÚ založenú na stanovisku ESD 2/15 zo 16. mája 2017.

Vietnam je prosperujúce, konkurencieschopné a prepojené hospodárstvo s takmer 100 miliónmi obyvateľov, rastúcou strednou triedou a mladou a dynamickou pracovnou silou. Vietnam je takisto jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich krajín združenia ASEAN s priemernou mierou rastu HDP približne 6,51 % od roku 2000 do roku 2018. Je aj jedným z najotvorenejších a najvoľnejších obchodných hospodárstiev v regióne.

Dohoda o voľnom obchode vytvorí nové príležitosti rastu a rozvoja na oboch stranách – napríklad výrazným znížením ciel na výrobky EÚ vrátane automobilov, automobilových súčiastok, strojov a hydiny, a zároveň bude chrániť tie odvetvia, ktoré sú obzvlášť citlivé.

EÚ je v súčasnosti najväčším obchodným partnerom Vietnamu po Číne a druhým najväčším vývozným trhom po USA. Vývoz z EÚ do krajiny za posledných desať rokov rastie ročne v priemere o 5 – 7 %. Deficit obchodu Únie s Vietnamom je však pomerne vysoký a v roku 2018 dosiahol 27 miliárd EUR.

Súčasťou dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Vietnamom sú záväzky chrániť základné práva ľudí pri práci, ich ľudské práva v širšom zmysle a životné prostredie. Bola koncipovaná ako nástroj rozvoja a sociálneho pokroku vo Vietname na podporu Vietnamu v jeho úsilí dosiahnuť rast a rozvoj hospodárstva v prospech všetkých obyvateľov.

Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Vietnamom obsahuje komplexnú a záväznú kapitolu o obchode a trvalo udržateľnom rozvoji, ktorá sa zaoberá problematikou práce a životného prostredia. Táto dohoda zaväzuje Vietnam, aby účinne implementoval základné dohovory MOP, ktoré ratifikoval, a aby vyvíjal trvalé úsilie o ratifikáciu zostávajúcich dohovorov, konkrétne dohovorov č. 105 a 87, v súvislosti s ktorými Vietnam oznámil 14. júna 2019 cieľový termín ratifikácie.

V prípade nedodržania ustanovení o obchode a trvalo udržateľnom rozvoji dohoda stanovuje mechanizmus urovnávania sporov za účasti vlád, nezávislej skupiny odborníkov a skupín občianskej spoločnosti. Občianska spoločnosť zohráva veľmi dôležitú úlohu pri monitorovaní vykonávania ustanovení v oblasti obchodu a trvalo udržateľného rozvoja. V dohode je stanovené najmä zriadenie vnútroštátnych poradných skupín zložených zo zástupcov odborov, environmentálnych subjektov a podnikateľských skupín, ktoré môžu zmluvným stranám predkladať odporúčania týkajúce sa vykonávania týchto ustanovení. Tieto poradné skupiny budú zriadené čo najskôr po nadobudnutí platnosti dohody.

Dohoda takisto zaväzuje obe strany, aby implementovali medzinárodné dohody v oblasti životného prostredia, ako je Parížska dohoda; aby konali v prospech ochrany a udržateľného riadenia voľne žijúcich živočíchov a rastlín, biodiverzity, lesného hospodárstva a rybného hospodárstva a zapojili občiansku spoločnosť do monitorovania vykonávania týchto záväzkov na oboch stranách.

Hlavné prvky dohody o voľnom obchode sú:

 Od prvého dňa po nadobudnutí platnosti bude 65 % vývozudo Vietnamu oslobodených od cla, zvyšok sa až na niekoľko výnimiek liberalizuje po desiatich rokoch. EÚ liberalizuje 71 % svojich dovozov v čase nadobudnutia platnosti dohody a 99 % bude v bezcolnom režime po siedmich rokoch. Clá sa budú rušiť postupne počas prechodných období, čím sa výrobcom umožní, aby sa prispôsobili.

 Dohoda o voľnom obchode zakazuje diskrimináciu dovážaného tovaru a tovaru vyrobeného na domácom trhu a v súlade s pravidlami WTO zakazuje prijatie akéhokoľvek zákazu alebo obmedzenia dovozu akéhokoľvek tovaru.

 Štátne obchodné podniky sú povolené, ale musia pôsobiť v súlade s pravidlami WTO.

 S repasovaným tovarom sa bude zaobchádzať rovnako ako s novým tovarom.

 Zavedenie a zachovanie vývozných subvencií pre poľnohospodársky tovar, ktorý je predmetom liberalizácie každou dovážajúcou stranou, bude zakázané.

 Vietnam uzná označenie pôvodu „Vyrobené v EÚ“ pre iný ako poľnohospodársky tovar (s výnimkou liekov). Označenie pôvodu, ktoré sa vzťahuje na členské štáty EÚ, sa bude aj naďalej akceptovať.

 Pravidlá pôvodu, ktoré dohoda o voľnom obchode obsahuje, sú v súlade s prístupom EÚ a majú rovnaké hlavné prvky ako pravidlá pôvodu VSP EÚ, obsahujú však viaceré obmedzenia so zreteľom na osobitnú situáciu oboch zmluvných strán.

 Ustanovenia týkajúce sa prekážok obchodu presahujú rámec záväzkov WTO.

 Vietnam sa zaväzuje, že bude uplatňovať rovnaké požiadavky na bezpečnosť potravín v prípade podobných produktov, ktoré pochádzajú zo všetkých členských štátov EÚ. Novinkou je, že obidve zmluvné strany budú osobitne uznávať oficiálny zdravotný štatút, ktorý prijali medzinárodné organizácie, ako je Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE), v súvislosti s určitými chorobami zvierat, čo pomôže odstraňovať prekážky vo Vietname týkajúce sa BSE.

 Práva duševného vlastníctva: Vietnam pristúpi k zmluvám Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO) o internete (prístup k tvorivým dielam a ich využívanie na internete alebo v iných digitálnych sieťach). Autori, vysielatelia, výkonní umelci a producenti získajú ďalšie práva ako právo na reprodukciu, šírenie alebo verejný prenos. Vietnam bude uplatňovať odporúčanie Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO) týkajúce sa ochrany všeobecne známych ochranných známok. Vietnam sa zaviazal, že predĺži platnosť ochrany dizajnov na 15 rokov. Ochrana údajov o farmaceutických výrobkoch (vrátane biologických) a agrochemických výrobkoch je stanovená na päť rokov. Zmluvné strany budú chrániť práva k odrodám rastlín.

 Na 169 európskych zemepisných označení sa bude vzťahovať uznanie a ochrana na vietnamskom trhu na úrovni, ktorá je porovnateľná s úrovňou zaručenou v právnych predpisoch EÚ. Aj 39 vietnamských zemepisných označení sa bude v EÚ uznávať a chrániť.

 Sektor obchodu so službami predstavuje vo Vietname 40 % HDP. Touto dohodou ide Vietnam nad rámec svojich záväzkov v rámci WTO a zabezpečuje lepší prístup v celom rade čiastkových odvetví podnikania (napr. v prípade architektonických služieb a služieb urbanistického plánovania). Ponúka tiež nový prístup na trh v odvetviach, ako je upratovanie budov, balenie, veľtrhy a iné. Pokiaľ ide o služby v oblasti vysokoškolského vzdelávania, Vietnam prvýkrát otvoril cezhraničné služby. V oblasti finančných služieb v prípade cenných papierov sa Vietnam zaviazal k umožneniu prístupu na trh a vnútroštátnemu zaobchádzaniu. Vietnam otvoril trh s kuriérskymi a poštovými službami okrem tých, ktoré patria pod univerzálnu službu a vyhradené služby.

 Dohoda o voľnom obchode podporuje niekoľko pravidiel týkajúcich sa elektronického obchodu, ako je napríklad zákaz ciel z elektronických prenosov.

 Vietnam a EÚ sa v súlade s ustanoveniami Dohody WTO o vládnom obstarávaní (GPA) dohodli na pravidlách. Má to obzvlášť veľký význam preto, lebo že Vietnam ešte nie je členom GPA. Kapitolou o vládnom obstarávaní v rámci tejto dohody o voľnom obchode sa dosiahol stupeň transparentnosti a procesnej spravodlivosti, ktorý je porovnateľný s inými dohodami o voľnom obchode, ktoré EÚ podpísala s rozvinutými a vyspelejšími rozvojovými krajinami.

Záver

Dohoda je dôležitým odrazovým mostíkom k dosiahnutiu konečného cieľa EÚ, ktorým je vytvorenie medziregionálnej zóny voľného obchodu s krajinami združenia ASEAN. Spolu s podobnými dohodami so Singapurom a Japonskom posilňuje vzťahy EÚ s Áziou v čase, keď sa objavujú pochybnosti o mnohostrannom obchode založenom na pravidlách. Je dôrazným signálom proti protekcionistickým tendenciám.

 

Dohoda o obchode medzi EÚ a Vietnamom odstráni viac ako 99 % všetkých ciel. Podnieti viac európskych spoločností k pôsobeniu vo Vietname a podporí lepší prístup vietnamských podnikov na trh EÚ.

 

Ide o dohodu vysokej kvality založenú na hodnotách. Táto obchodná dohoda je vďaka kapitole o obchode a rozvoji zároveň dôležitým nástrojom na zlepšenie miestneho podnikateľského prostredia a sociálnych a environmentálnych podmienok. Keďže vietnamské orgány prijali rôzne záväzky a podnikli konkrétne kroky, obchodná dohoda už funguje ako nástroj na zvýšenie úrovne vietnamských noriem v pracovnoprávnej a environmentálnej oblasti na medzinárodnú a európsku úroveň. Po nadobudnutí platnosti dohody bude mať EÚ viac možností vyvíjať na Vietnam tlak v oblasti ľudských práv a ochrany životného prostredia.

 

Spravodajca preto odporúča udeliť súhlas s touto dohodou.


 

 

STANOVISKO VÝBORU PRE ROZVOJ (3.12.2019)

pre Výbor pre medzinárodný obchod

k návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí Dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Vietnamskou socialistickou republikou

(06050/2019 – C9-0023/2019 – 2018/0356(NLE))

Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko: Tomas Tobé

 

 

STRUČNÉ ODÔVODNENIE

EÚ a jej členské štáty už desaťročia prispievajú k rozvoju Vietnamu v mnohých odvetviach a rôznych regiónoch a provinciách. Vietnam zaznamenal v posledných rokoch jednu z najrýchlejších mier rastu medzi krajinami združenia ASEAN (Združenie národov juhovýchodnej Ázie) a je čoraz príťažlivejším partnerom Európy a ostatných regiónov sveta. Podľa Komisie dosahoval Vietnam v rokoch 2000 až 2014 priemerný rast HDP približne 6 %.

 

Dohoda s Vietnamom je najambicióznejšou a najkomplexnejšou dohodou o voľnom obchode, ktorú kedy EÚ uzavrela s krajinou so stredným príjmom. Ako taká stanovuje nový referenčný rámec pre spoluprácu Európy s krajinami s rýchlo sa rozvíjajúcim hospodárstvom. Nielenže odstráni viac ako 99 % ciel na tovar, ale európskym spoločnostiam otvorí aj vietnamské trhy so službami. Podľa údajov Európskej komisie by dohoda o voľnom obchode mohla posilniť prosperujúce hospodárstvo Vietnamu až o 15 % HDP, pričom vietnamský vývoz do Európy by vzrástol viac ako o jednu tretinu.

 

Konečným cieľom v juhovýchodnej Ázii je medziregionálna dohoda o voľnom obchode so všetkými desiatimi krajinami ASEAN-u a dohoda s Vietnamom (druhým najväčším obchodným partnerom EÚ v regióne) je v tomto smere dôležitým krokom.

 

Cieľom dohody je podporovať udržateľný rozvoj na oboch stranách. Jej súčasťou sú záväzky chrániť základné práva ľudí pri práci, ich ľudské práva v širšom zmysle a životné prostredie. Cieľom je tiež podporovať úsilie Vietnamu o rast a rozvoj hospodárstva v prospech všetkých jeho obyvateľov.

 

Pokiaľ ide o otázky týkajúce sa pracovných práv a environmentálnych problémov vo Vietname, dohoda obsahuje záväzky týkajúce sa vykonávania základných noriem Medzinárodnej organizácie práce (napríklad sloboda vstupovať do nezávislých odborov a zákaz detskej práce) a dohovorov OSN (napríklad o boji proti zmene klímy a ochrane biodiverzity).

 

Napriek hospodárskym výhodám dohody o voľnom obchode s Vietnamom mnohé zainteresované strany vyjadrili výhrady v súvislosti s obavami v oblasti ľudských práv. Politické zmeny vo Vietname nedržia krok s jeho hospodárskym rozvojom Krajina je stále štátom jednej strany, kde sa netolerujú odlišné názory. Vietnamské médiá sú jedny z najmenej slobodných médií na svete (na 175. mieste zo 180 krajín v indexe slobody tlače organizácie Reportéri bez hraníc za rok 2018).

 

Napriek uvedeným obavám týkajúcim sa ľudských práv spravodajca zastáva názor, že uzavretie dohody o voľnom obchode bude v záujme EÚ aj Vietnamu. S ohľadom na uvedené skutočnosti preto spravodajca odporúča udeliť súhlas s touto dohodou.

******

Výbor pre rozvoj vyzýva Výbor pre medzinárodný obchod, aby ako gestorský výbor odporučil Parlamentu udeliť súhlas s návrhom uzatvoriť Dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Vietnamskou socialistickou republikou. (2018/0356(NLE)).


POSTUP – VÝBOR POŽIADANÝ O STANOVISKO

Názov

Uzavretie Dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Vietnamskou socialistickou republikou

Referenčné čísla

06050/2019 – C9-0023/2019 – 2018/0356(NLE)

Gestorský výbor

 

INTA

 

 

 

 

Výbor, ktorý predložil stanovisko

 dátum oznámenia na schôdzi

DEVE

15.7.2019

Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko

 dátum vymenovania

Tomas Tobé

4.9.2019

Prerokovanie vo výbore

8.10.2019

 

 

 

Dátum prijatia

3.12.2019

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

11

7

6

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Hildegard Bentele, Dominique Bilde, Charles Goerens, Mónica Silvana González, Pierrette Herzberger-Fofana, György Hölvényi, Martin Horwood, Rasa Juknevičienė, Beata Kempa, Pierfrancesco Majorino, Lukas Mandl, Norbert Neuser, Michèle Rivasi, Louis Stedman-Bryce, Marc Tarabella, Tomas Tobé, Miguel Urbán Crespo, Chrysoula Zacharopoulou, Bernhard Zimniok

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Alessandra Basso, Stéphane Bijoux, Marlene Mortler, Caroline Roose, Patrizia Toia

 

 


 

 

ZÁVEREČNÉ HLASOVANIE PODĽA MIEN VO VÝBORE POŽIADANOM O STANOVISKO

11

+

ECR

Beata Kempa

ID

Bernhard Zimniok

PPE

Hildegard Bentele, György Hölvényi, Rasa Juknevičienė, Lukas Mandl, Marlene Mortler, Tomas Tobé

RENEW

Stéphane Bijoux, Charles Goerens, Chrysoula Zacharopoulou

 

7

-

GUE/NGL

Miguel Urbán Crespo

ID

Alessandra Basso, Dominique Bilde

NI

Louis Stedman-Bryce

VERTS/ALE

Pierrette Herzberger-Fofana, Michèle Rivasi, Caroline Roose

 

6

0

RENEW

Martin Horwood

S&D

Mónica Silvana González, Pierfrancesco Majorino, Norbert Neuser, Marc Tarabella, Patrizia Toia

 

Vysvetlenie použitých znakov:

+ : za

- : proti

0 : zdržali sa hlasovania

 

 

 

 


 

 

STANOVISKO VÝBORU PRE RYBÁRSTVO (13.9.2019)

pre Výbor pre medzinárodný obchod

k návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí Dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Vietnamskou socialistickou republikou

(06050/2019 – C9-0023/2019 – 2018/0356(NLE))

Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko: Pietro Bartolo

 

 

 

STRUČNÉ ODÔVODNENIE

V roku 2007 poverila Rada Komisiu, aby začala rokovania o medziregionálnej dohode o voľnom obchode s krajinami ASEAN-u.  Na základe smerníc na rokovania prijatých Radou v roku 2007 a doplnených v októbri 2013 o ochranu investícií Komisia vyrokovala s Vietnamom ambicióznu a komplexnú dohodu o voľnom obchode a dohodu o ochrane investícií s cieľom vytvoriť nové príležitosti a právnu istotu pre rozvoj obchodu a investícií medzi oboma partnermi.

V článku 13.9 dohody o voľnom obchode (Obchodovanie s morskými biologickými zdrojmi a produktmi akvakultúry a ich udržateľné riadenie) zmluvné strany uznávajú význam zabezpečenia zachovania a udržateľného riadenia morských biologických zdrojov a morských ekosystémov, ako aj podpory zodpovednej a udržateľnej akvakultúry.

Po tom, ako Komisia získala dôkazy o viacerých prípadoch nedovoleného vniknutia vietnamských rybárskych plavidiel do vôd susedných krajín, informovala v októbri 2017 členské štáty o tom, že Vietnam nespĺňa požiadavky týkajúce sa predchádzania nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu (tzv. NNN rybolov), a v súlade s nariadením o NNN rybolove voči krajine s predbežnou platnosťou použila tzv. postup žltej karty.

Delegácia tohto výboru navštívila Vietnam (Hanoj and Ninham) v novembri 2018, aby posúdila opatrenia, ktoré prijali vietnamské orgány v boji proti NNN rybolovu – okrem iného akčný plán zameraný na reformu odvetvia rybárstva v krajine.

Spravodajca Výboru pre rybárstvo, ktorý bol požiadaný o stanovisko, nechce politicky hodnotiť dohodu, za ktorú sú zodpovedné iné výbory. Domnieva sa, že dohodu by mal Parlament schváliť, pretože by poskytovala stabilný rámec pre obchodovanie s významným partnerom EÚ. Pokiaľ však ide o nelegislatívne uznesenie vypracované Výborom pre medzinárodný obchod, domnieva sa, že niektoré otázky týkajúce sa úsilia vietnamských orgánov v boji proti NNN rybolovu treba riešiť konkrétnejšie.  Napríklad to, že aj naďalej sa nedostatočne vykonáva nový rámcový zákon o rybárstve, rovnako ako koordinované štruktúry monitorovania, kontroly a presadzovania určené na účinný boj proti NNN rybolovu a na odrádzanie od neho; problémy, ktorým aj naďalej čelia vietnamské orgány, pokiaľ ide o nadmernú kapacitu veľmi nesúrodej rybárskej flotily krajiny a prílišné využívanie zdrojov v dôsledku rýchlo sa rozvíjajúceho odvetvia spracovania rýb a morských plodov; potrebu, aby Vietnam pozorne sledoval svoju rybársku flotilu a prijal opatrenia, ktoré v plnej miere zabezpečia vysledovateľnosť produktov rybolovu určených na vývoz na trh EÚ.

Spravodajca sa preto domnieva, že preferenčné sadzby pre produkty rybolovu a akvakultúry by mali byť doplnené monitorovaním vykonávania vietnamského akčného plánu na boj proti NNN rybolovu a preskúmaním záväzkov, ktoré Vietnam prijal v rámci kapitoly Obchod a trvalo udržateľný rozvoj.  Okrem toho sa domnieva, že ak Vietnam nesplnil podmienky pre udržateľný rybolov, EÚ by mala plne využívať nástroj, ktorý má k dispozícii, napríklad tzv. červenú kartu, aby zaistila bezpečnosť dovozu produktov z rýb a morských plodov na trh EÚ a chránila svojich spotrebiteľov.

Napokon pripomína, že oznámenie Európskej komisie o „žltej karte“ z októbra 2017 treba považovať za povzbudenie pre orgány Vietnamu, aby vytrvali vo svojom úsilí zabezpečiť udržateľnosť vietnamských rybolovných operácií a účinne brániť rybolovu NNN. Preto podporuje žiadosť Vietnamu o plné členstvo v Komisii pre rybolov v západnom a strednom Tichom oceáne (WCPFC), v rámci ktorej by EÚ a Vietnam mohli naďalej spolupracovať a presadzovať ambicióznejšie opatrenia zamerané na zredukovanie NNN rybolovu v oblasti, na ktorú sa vzťahuje dohovor WCPFC.

******

Výbor pre rybárstvo vyzýva Výbor pre medzinárodný obchod, aby ako gestorský výbor odporučil Parlamentu schváliť návrh rozhodnutia Rady o uzavretí Dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Vietnamskou socialistickou republikou.


POSTUP VÝBORU POŽIADANÉHO O STANOVISKO

Názov

Uzavretie Dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Vietnamskou socialistickou republikou

Referenčné čísla

06050/2019 – C9-0023/2019 – 2018/0356(NLE)

Gestorský výbor

 

INTA

 

 

 

 

Výbor požiadaný o stanovisko

 dátum oznámenia na schôdzi

PECH

15.7.2019

Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko

 dátum menovania

Pietro Bartolo

23.7.2019

Prerokovanie vo výbore

4.9.2019

12.11.2019

 

 

Dátum prijatia

3.12.2019

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

17

6

2

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Clara Aguilera, Christian Allard, Pietro Bartolo, François-Xavier Bellamy, Izaskun Bilbao Barandica, Rosanna Conte, Richard Corbett, Rosa D’Amato, Chris Davies, João Ferreira, Søren Gade, Francisco Guerreiro, Niclas Herbst, Pierre Karleskind, Predrag Fred Matić, Francisco José Millán Mon, Grace O’Sullivan, Manuel Pizarro, Ruža Tomašić, Peter van Dalen, Theodoros Zagorakis

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Carmen Avram, Nicolás González Casares, Ska Keller, June Alison Mummery, Maxette Pirbakas, Caroline Roose, Bert-Jan Ruissen

Náhradníci (čl. 209 ods. 7) prítomní na záverečnom hlasovaní

Jeroen Lenaers, Robert Rowland

 


 

ZÁVEREČNÉ HLASOVANIE PODĽA MIEN
VO VÝBORE POŽIADANOM O STANOVISKO

17

+

ECR

Bert-Jan Ruissen, Ruža Tomašić

PPE

Peter van Dalen, Niclas Herbst, Jeroen Lenaers, Francisco José Millán Mon, Cláudia Monteiro de Aguiar, Maria Walsh, Theodoros Zagorakis

RENEW

Chris Davies, Pierre Karleskind

S&D

Clara Aguilera, Pietro Bartolo, Richard Corbett, Nicolás González Casares, Predrag Fred Matić, Manuel Pizarro

 

6

-

GUE/NGL

João Ferreira

NI

Rosa D'Amato, June Alison Mummery

VERTS/ALE

Christian Allard, Francisco Guerreiro, Grace O'Sullivan

 

2

0

ID

Rosanna Conte, Maxette Pirbakas

 

Vysvetlenie použitých znakov:

+ : za

- : proti

0 : zdržali sa hlasovania

 

 


 

POSTUP GESTORSKÉHO VÝBORU

Názov

Uzavretie Dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Vietnamskou socialistickou republikou

Referenčné čísla

06050/2019 – C9-0023/2019 – 2018/0356(NLE)

Dátum konzultácie / žiadosť o súhlas

1.7.2019

 

 

 

Gestorský výbor

 dátum oznámenia na schôdzi

INTA

15.7.2019

 

 

 

Výbory požiadané o stanovisko

 dátum oznámenia na schôdzi

AFET

24.10.2019

DEVE

15.7.2019

PECH

15.7.2019

 

Bez predloženia stanoviska

 dátum rozhodnutia

AFET

4.12.2019

 

 

 

Spravodajcovia

 dátum menovania

Geert Bourgeois

23.9.2019

 

 

 

Predchádzajúci spravodajcovia

Jan Zahradil

Prerokovanie vo výbore

2.10.2019

6.11.2019

3.12.2019

 

Dátum prijatia

21.1.2020

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

29

6

5

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Nikos Androulakis, Anna-Michelle Asimakopoulou, Tiziana Beghin, Geert Bourgeois, Jordi Cañas, Daniel Caspary, Anna Cavazzini, Ellie Chowns, Miroslav Číž, Arnaud Danjean, Nicola Danti, Emmanouil Fragkos, Barbara Ann Gibson, Enikő Győri, Roman Haider, Christophe Hansen, Heidi Hautala, Danuta Maria Hübner, Karin Karlsbro, Jude Kirton-Darling, Maximilian Krah, Danilo Oscar Lancini, Bernd Lange, Emmanuel Maurel, Samira Rafaela, Luisa Regimenti, Inma Rodríguez-Piñero, Massimiliano Salini, Helmut Scholz, Liesje Schreinemacher, Sven Simon, Mihai Tudose, Kathleen Van Brempt, Marie-Pierre Vedrenne, Jörgen Warborn, James Wells, Iuliu Winkler, Jan Zahradil

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Saskia Bricmont

Náhradníci (čl. 209 ods. 7) prítomní na záverečnom hlasovaní

Nicolas Bay

Dátum predloženia

23.1.2020

 

 

ZÁVEREČNÉ HLASOVANIE PODĽA MIEN V  GESTORSKOM VÝBORE

29

+

ECR

Geert Bourgeois, Emmanouil Fragkos, Jan Zahradil

ID

Roman Haider, Maximilian Krah

NI

Tiziana Beghin

PPE

Anna-Michelle Asimakopoulou, Daniel Caspary, Arnaud Danjean, Enikő Győri, Christophe Hansen, Danuta Maria Hübner, Massimiliano Salini, Sven Simon, Jörgen Warborn, Iuliu Winkler

RENEW

Jordi Cañas, Barbara Ann Gibson, Karin Karlsbro, Samira Rafaela, Liesje Schreinemacher, Marie-Pierre Vedrenne

S&D

Nikos Androulakis, Miroslav Číž, Nicola Danti, Bernd Lange, Inma Rodríguez-Piñero, Mihai Tudose, Kathleen Van Brempt

 

6

-

GUE/NGL

Emmanuel Maurel, Helmut Scholz

VERTS/ALE

Saskia Bricmont, Anna Cavazzini, Ellie Chowns, Heidi Hautala

 

5

0

ID

Nicolas Bay, Danilo Oscar Lancini, Luisa Regimenti

NI

James Wells

S&D

Jude Kirton-Darling

 

Vysvetlenie použitých znakov:

+  :  za

-  :  proti

0  :  zdržali sa hlasovania

Posledná úprava: 7. februára 2020
Právne upozornenie - Politika ochrany súkromia