Indeks 
 Poprzedni 
 Następny 
 Pełny tekst 
Procedura : 2016/0278(COD)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury : A8-0097/2017

Teksty złożone :

A8-0097/2017

Debaty :

PV 06/07/2017 - 6
CRE 06/07/2017 - 6

Głosowanie :

PV 06/07/2017 - 11.7
Wyjaśnienia do głosowania

Teksty przyjęte :

P8_TA(2017)0312

Debaty
Czwartek, 6 lipca 2017 r. - Strasburg Wersja poprawiona

12.3. Dozwolone sposoby korzystania z określonych utworów i innych przedmiotów objętych ochroną z korzyścią dla osób niewidomych, osób słabowidzących i osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem (A8-0097/2017 - Max Andersson)
zapis wideo wystąpień
 

Mündliche Erklärungen zur Abstimmung

 
  
MPphoto
 

  Michaela Šojdrová (PPE). – Pane předsedající, jsem velmi ráda, že jsme dnes přijali legislativu, která transponuje mezinárodní Marrákešskou dohodu o zpřístupnění autorských chráněných děl osobám se zrakovým postižením. Tato výjimka zásadně ovlivní kvalitu života zrakově postižených občanů a umožní jim lepší zapojení do kulturního, ekonomického a sociálního života, samozřejmě v případě, že členské státy budou také spolupracovat.

V současnosti je za pomoci alternativních metod, tedy zejména v Braillově písmu, velkoformátovém písmu nebo v audioknihách dostupných celkem 20 % všech děl. Zpřístupnění dalších 80 % může mít tedy zásadní dopad na studijní možnosti a celkové vzdělávání těchto osob a zároveň to neovlivní komerční prodej, protože tyto osoby se zatím prostě nezapojují, nevyužívají autorsky chráněná umělecká díla. Věřím, že tedy odbourávání těchto bariér přispěje k zlepšení kvality jejich života.

 
  
MPphoto
 

  Catherine Stihler (S&D). – Mr President, I am happy that today we are one step closer to ratifying the Marrakesh Treaty. EU action on facilitating access to published works for people who are blind, visually impaired or otherwise print disabled has been long overdue.

However, despite many of the good points contained in Parliament’s report, I strongly condemn the introduction of compensation schemes for publishers. Not only could this provision violate Article 21 of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities but there has been no proof of economic loss to be compensated for, and governments have never demonstrated that any damage is done to publishers by accessibly formatted works. This provision is in direct contradiction with the ‘right to read’ objectives of the Marrakesh Treaty and should be addressed, during the transposition phase, in EU Member State legislation.

Nonetheless, I hope EU Member States can give the treaty their approval so that it can finally be ratified this coming autumn.

 
Informacja prawna