Indekss 
 Iepriekšējais 
 Nākošais 
 Pilns teksts 
Procedūra : 2018/2144(INI)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls : A8-0339/2018

Iesniegtie teksti :

A8-0339/2018

Debates :

PV 28/11/2018 - 27
CRE 28/11/2018 - 27

Balsojumi :

PV 29/11/2018 - 8.17
Balsojumu skaidrojumi

Pieņemtie teksti :

P8_TA(2018)0482

Debates
Ceturtdiena, 2018. gada 29. novembris - Brisele Pārskatītā redakcija

9.8. 2018. gada ziņojums par Melnkalni (A8-0339/2018 - Charles Tannock)
Visu runu video
 

A szavazáshoz fűzött szóbeli indokolások

 
  
MPphoto
 

  Michaela Šojdrová (PPE). – Paní předsedající, chtěla bych vysvětlit, proč jsem podpořila zprávu o Černé Hoře, která usiluje o přistoupení do EU. Považuji ji za zemi, která sdílí naše evropské kořeny a usiluje tedy o vstup do EU, což prokazuje svojí snahou o splnění kodaňských kritérií.

Ve zprávě se uvádí, že Černá Hora udělala pokrok ve vyjednávání s EU, především ve své domácí politice. Došlo ke zlepšení stavu nezávislosti soudů, elektronické správy. Dalším pozitivním ukazatelem byly i nedávné prezidentské volby v dubnu tohoto roku, kdy nebyly zjištěny žádné závažné přestupky v otázce svobodného rozhodování občanů. Jisté znepokojení máme o svobodu médií a zde budeme samozřejmě i jako EP sledovat další vývoj.

 
  
MPphoto
 

  Mirosław Piotrowski (ECR). – Pani Przewodnicząca! Głosowałem przeciwko tego temu sprawozdaniu. Wczoraj wieczorem zabierałem głos na ten temat. Chcę zwrócić uwagę na pewne iunctim łączące sprawozdania w sprawie Macedonii i Albanii. Tutaj również, w sprawozdaniu w sprawie Czarnogóry w punkcie 22 Parlament ubolewa nad brakiem postępu w zwalczaniu handlu ludźmi. To się powtarza w każdym sprawozdaniu. Tam handluje się ludźmi, a także tutaj dodatkowo wskazuje się, że zmusza się dzieci do żebractwa.

Mówiłem wczoraj, że jest to proceder haniebny i żaden kraj aspirujący do członkostwa w Unii Europejskiej nie powinien tego tolerować, ale jest druga też tendencja, gdzie Parlament nasz zbytnio troszczy się o tak zwane mniejszości. W punkcie 34 piszemy, że niepokoimy się trudnościami z akceptacją różnorodności seksualnej w czarnogórskim społeczeństwie. Uważam te zapisy za zbędne. Dlatego, powtarzam, głosowałem przeciwko temu sprawozdaniu.

 
  
MPphoto
 

  Jasenko Selimovic (ALDE). – Madam President, I thank Mr Tannock for his excellent and detailed report. Montenegro remains a frontrunner in the Western Balkans, with Chapter 31 open, and we would like the process to continue on that path.

However, certain things have to be pointed out, like the fact that media freedom remains an issue in that country. The Olivera Lakić case is one that should never happen in a country wishing to join the EU. Freedom of expression needs to be guaranteed and attacks on journalists need to be condemned.

I would also like to urge Montenegrin officials to launch public awareness—raising campaigns to fight discrimination and violence against LGBT and Roma people and to safeguard investigations and prosecutions in cases of crimes committed against them.

 
Pēdējā atjaunošana: 2019. gada 23. maijsJuridisks paziņojums