Index 
 Previous 
 Next 
 Full text 
Procedure : 2019/2882(RSP)
Document stages in plenary
Document selected : B9-0117/2019

Texts tabled :

B9-0117/2019

Debates :

Votes :

PV 24/10/2019 - 8.7
Explanations of votes

Texts adopted :

P9_TA(2019)0048

Debates
Thursday, 24 October 2019 - Strasbourg Provisional edition

10.2. State of play of the disclosure of income tax information by certain undertakings and branches - public country-by-country reporting (B9-0117/2019)
Video of the speeches
 

A szavazáshoz fűzött szóbeli indokolások

 
  
MPphoto
 

  Molly Scott Cato (Verts/ALE). – Madam President, when Greens in this House pushed for public reporting of bank profits back in 2015, the banks screamed that this would bankrupt them – but they’re still thriving. Having public information about how companies are shifting their profits is the only way we can ensure that they pay a fair share of tax. No wonder many of them are resisting. But European governments should not shelter these tax avoiders.

The Council’s Working Group on Company Law will meet tomorrow to discuss public country—by—country reporting for all companies. It seems that the German position is shifting and I welcome this, although I’m ashamed to add that the UK will play no part in this vital policy change. Member States must break the deadlock in Council to ensure transparent reporting by corporations. If European cooperation means anything, it must mean cooperating in the interests of citizens who need properly-funded public services and small businesses who cannot compete with corporations who cheat on their taxes.

 
  
MPphoto
 

  Jiří Pospíšil (PPE). – Paní předsedající, jako zpravodaj tohoto bodu jsem velmi rád, že Parlament potvrdil politický názor, že daňová transparentnost je mimořádně důležitá v boji proti daňovým únikům. Bylo zde řečeno během debaty i nyní, že klíčovým problémem je ale pozice Rady, kde některé státy blokují to, abychom přijali tento návrh. Finské předsednictví zde v debatě deklarovalo, že se pokusí posunout pozici Rady. Já držím tomu palce, protože pak by celý materiál mohl být schválen, protože pozice Parlamentu je v tomto směru konzistentní stejně v tomto i v minulém období.

Takže nyní je to na Radě, pak je třeba vydiskutovat právní základ, ale to už je spíše technická věc a pak nám nebrání nic v tom, abychom tuto otázku daňové transparentnosti takto vyřešili.

 
Last updated: 5 December 2019Legal notice