CULT_OJ(2020)01-21_1
Kultur- og Uddannelsesudvalget
CULT(2020)0121_1
FORSLAG TIL DAGSORDEN
Møde
Tirsdag den 21. januar 2020 kl. 9.00-11.00 og 11.00-11.30 og 11.30-12.30 (koordinatormøde) og 15.00-18.30
Bruxelles
Mødelokale: Altiero Spinelli (1G-3)
Den 21. januar 2020 kl. 9.00-11.00
1. Vedtagelse af dagsorden
2. Godkendelse af protokollerne fra møderne
4. december 2019 PV – PE644.997v01-00
3. Meddelelser fra formanden
*** Elektronisk afstemning ***
4. Decharge 2018: Unionens almindelige budget – Europa-Kommissionen
CULT/9/01026
2019/2055(DEC) COM(2019)0316[01] – C9-0050/2019
Ordfører for udtalelse: |
|||
|
Sabine Verheyen (PPE) |
||
Kor.udv.: |
|||
|
CONT – |
Monika Hohlmeier (PPE) |
Vedtagelse af udkast til udtalelse
5. Decharge 2018: Oversættelsescentret for Den Europæiske Unions Organer (CdT)
CULT/9/00856
2019/2072(DEC) COM(2019)0316[17] – C9-0067/2019
Ordfører for udtalelse: |
|||
|
Sabine Verheyen (PPE) |
||
Kor.udv.: |
|||
|
CONT – |
Joachim Stanisław Brudziński (ECR) |
Vedtagelse af udkast til udtalelse
*** Elektronisk afstemning afsluttet ***
6. Strategisk innovationsdagsorden for Det Europæiske Institut for Innovation og Teknologi (EIT) for 2021-2027: Styrke Europas innovationstalent og -kapacitet
CULT/9/00665
***I 2019/0152(COD) COM(2019)0330 – C9-0043/2019
Ordfører for udtalelse: |
|||
|
Judith Bunting (Renew) |
||
Kor.udv.: |
|||
|
ITRE* – |
Maria da Graça Carvalho (PPE) |
|
Behandling af udkast til udtalelse
7. Det Europæiske Institut for Innovation og Teknologi (omarbejdning)
CULT/9/00669
***I 2019/0151(COD) COM(2019)0331 – C9-0042/2019
Ordfører for udtalelse: |
|||
|
Christian Ehler (PPE) |
||
Kor.udv.: |
|||
|
ITRE* – |
Marisa Matias (GUE/NGL) |
|
Behandling af udkast til udtalelse
8. Det europæiske semester for samordning af de økonomiske politikker: Beskæftigelse og sociale aspekter i den årlige vækstundersøgelse for 2020
CULT/9/02122
Ordfører for udtalelse: |
|||
|
Sabine Verheyen (PPE) |
|
|
Kor.udv.: |
|||
|
EMPL* – |
Klára Dobrev (S&D) |
|
Behandling af udkast til udtalelse
Den 21. januar 2020 kl. 11.00-11.30 (for lukkede døre)
9. "Erasmus": EU-programmet for uddannelse, ungdom og idræt
CULT/9/01173
***I 2018/0191(COD) COM(2018)0367 – C8-0233/2018
Ordfører: |
|||
|
Milan Zver (PPE) |
|
|
Kor.udv.: |
|||
|
CULT |
|
|
Aflæggelse af rapport til udvalg (artikel 74, stk. 3)
10. Oprettelse af programmet Et Kreativt Europa (2021-2027)
CULT/9/01174
***I 2018/0190(COD) COM(2018)0366 – C8-0237/2018
Ordfører: |
|||
|
Massimiliano Smeriglio (S&D) |
|
|
Kor.udv.: |
|||
|
CULT |
|
|
Aflæggelse af rapport til udvalg (artikel 74, stk. 3)
11. Oprettelse af programmet Det Europæiske Solidaritetskorps
CULT/9/01175
***I 2018/0230(COD) COM(2018)0440 – C8-0264/2018
Ordfører: |
|||
|
Michaela Šojdrová (PPE) |
|
|
Kor.udv.: |
|||
|
CULT |
|
|
Aflæggelse af rapport til udvalg (artikel 74, stk. 3)
Den 21. januar 2020 kl. 11.30-12.30 (for lukkede døre)
12. Koordinatormøde
Den 21. januar 2020 kl. 15.00-18.30
13. Fremlæggelse af det kroatiske formandskabs prioriteter ved Blaženka Divjak, minister for videnskab og uddannelse, Vesna Bedeković, minister for demografi, familie, unge og socialpolitik, Nina Obuljen Koržinek, kulturminister, og Krešimir Šamija, vicestatssekretær for sport
14. Fremlæggelse af PISA-resultaterne 2018 ved OECD
15. Diverse sager
16. Næste møder
den 19. februar 2020 kl. 9.00-12.30 og 15.00-18.30
den 20. februar 2020 kl. 9.00-12.30