• CS - čeština
  • EN - English
Parlamentní otázka - E-003810/2018(ASW)Parlamentní otázka
E-003810/2018(ASW)

Odpověď komisařky Jourové jménem Evropské komise

Komise je obeznámena s případy občanů EU, kteří se účastní řízení před norskými orgány a jejichž děti jim byly odebrány z péče.

Norsko není členským státem Evropské unie. V případech údajného porušení práva na rodinný život nebo práv dětí ze strany norských úřadů sociální péče o děti je na Norsku, včetně jeho justičních orgánů, aby zajistilo, že základní práva budou účinně dodržována a chráněna v souladu s vnitrostátními předpisy, norskou ústavou a mezinárodními závazky v oblasti lidských práv. Dotčení rodiče mohou usilovat o nápravu na vnitrostátní úrovni prostřednictvím příslušných vnitrostátních orgánů, např. u veřejného ochránce práv nebo u soudů[1], případně u Evropského soudu pro lidská práva, pokud vyčerpali opravné prostředky dostupné v dané zemi.

Norsko ratifikovalo Úmluvu OSN o právech dítěte, jejímiž ustanoveními se řídí zásahy na ochranu dítěte a podle nichž mají úřady pro ochranu dětí povinnost jednat v nejlepším zájmu dítěte.

Obecně platí, že fungování úřadů sociální péče o děti či pro ochranu dětí se řídí vnitrostátními právními předpisy, nikoli předpisy EU, a Komise nemá žádnou pravomoc zasahovat v členských státech do jednotlivých sporných řízení mezi vnitrostátními orgány a dotčenými rodinami, která probíhají v čistě vnitrostátním kontextu a nijak nesouvisejí s právem EU.

Poslední aktualizace: 1. října 2018
Právní upozornění - Ochrana soukromí