Pytanie poselskie - O-000092/2014Pytanie poselskie
O-000092/2014

  Realizacja partnerstwa w dziedzinie badań i innowacji w regionie Morza Śródziemnego (PRIMA) na mocy art. 185 TFUE

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000092/2014
do Komisji
art. 128 Regulaminu PE
Jerzy Buzek
Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii

Procedura : 2014/2981(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-000092/2014
Teksty złożone :
O-000092/2014 (B8-0046/2014)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

W kwietniu 2012 r. podczas eurośródziemnomorskiej konferencji w sprawie badań naukowych i innowacji, zorganizowanej przez Komisję Europejską w Barcelonie, zaapelowano o odnowienie partnerstwa w dziedzinie badań naukowych i innowacji opartego na zasadach współodpowiedzialności, wspólnego interesu i obopólnych korzyści; W ramach działań następczych Komisja podkreśliła potencjał zastosowania art. 185 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) jako podstawy realizacji takiego partnerstwa.

W konsekwencji kilka państw członkowskich wraz ze śródziemnomorskimi państwami partnerskimi powołały do życia partnerstwo w dziedzinie badań i innowacji w regionie Morza Śródziemnego (PRIMA), w ramach którego przygotowano komponenty inicjatywy zgodnej z art. 185 TFUE: struktura wykonawcza ustanowiona w ramach Unii dla Śródziemnomorza oraz wspólny program naukowy skupiający się na systemach żywności i zasobach wodnych. Wniosek ten stał się już przedmiotem znaczących indykatywnych zobowiązań finansowych ze strony państw członkowskich oraz śródziemnomorskich państw partnerskich uczestniczących w PRIMA, zakładających, że współpraca będzie realizowana zgodnie z art. 185 TFUE.

Podczas cypryjskiej, greckiej i włoskiej prezydencji w Radzie ministrowie popierali koncepcję, według której taka współpraca ma potencjał wypełnienia luki pomiędzy krajami uczestniczącymi dzięki badaniom i innowacjom, a także znacznego i długoterminowego ulepszenia unijnej dyplomacji w dziedzinie nauki wśród południowych sąsiadów UE, przy jednoczesnym wniesieniu konkretnych rozwiązań będących odpowiedzią na wspólne wyzwania stojące zarówno przed państwami członkowskimi, jaki i śródziemnomorskimi państwami partnerskimi.

Zważywszy na silne popieranie przez Komisję ogólnej współpracy śródziemnomorskiej, a zwłaszcza badań i innowacji, a także mając na uwadze fakt, że uczestniczące państwa członkowskie i śródziemnomorskie państwa partnerskie poczyniły niedawno finansowe zobowiązania, które są uwarunkowane realizacją w ramach inicjatywy zgodnej z art. 185 TFUE:

1.  Czy Komisja uznaje potencjał art. 185 TFUE dotyczący zapewnienia dużej widoczności i instytucjonalnej stabilności oraz zagwarantowania długoterminowego zobowiązania ze strony państw uczestniczących we wdrażaniu wniosku PRIMA?

2.  Jakie ramy czasowe przewiduje Komisja do oceny wniosku PRIMA oraz do występowania z ewentualnymi wnioskami ustawodawczymi dotyczącymi inicjatywy zgodnej z art. 185 TFUE, aby możliwe było jak najszybsze wdrożenie tej współpracy?

Przedłożone: 5.12.2014

Przekazane: 9.12.2014

Termin na udzielenie odpowiedzi: 16.12.2014