Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik : O-000005/2015

Esitatud tekstid :

O-000005/2015 (B8-0105/2015)

Arutelud :

PV 09/03/2015 - 16
CRE 09/03/2015 - 16

Hääletused :

Vastuvõetud tekstid :


Parlamendi esitatud küsimused
PDF 100kWORD 25k
30. jaanuar 2015
O-000005/2015
Suuliselt vastatav küsimus O-000005/2015
komisjonile
Kodukorra artikkel 128
Michael Cramer, Transpordi- ja turismikomisjoni nimel

 Teema: Vene piirangute mõju rahvusvahelistele maanteetranspordiettevõtetele
 Vastus täiskogul 

Venemaa Föderatsioon kehtestas 7. augustil 2014 impordikeelu teatud toidukaupadele ja põllumajandustoodetele mitmetest riikidest, mille seas on kõik ELi liikmesriigid. Transpordisektori jaoks tähendab embargo sisenemiskeeldu põllumajandustooteid ja toidukaupa vedavatele sõidukitele ning seega märkimisväärse arvu lepingute kaotamist. Ühtlasi tõkestab Venemaa Föderatsioon embargoga hõlmatud toidukaupade ja põllumajandustoodete transiiti kolmandatesse riikidesse oma territooriumi kaudu, näiteks nõudes sellisele transpordile saatemeeskonda, kümnekordistades embargoga hõlmatud tooteid vedavatele ettevõtetele garantiihinda või koguni tõkestades sellise transiidi täielikult. Vene turg on tänu oma lähedusele, suurusele ja arengupotentsiaalile ELi rahvusvahelistele maanteeveoettevõtjatele majanduslikult atraktiivne, eriti neile, kes asuvad Venemaaga piirnevates riikides. Euroopa Komisjon on Venemaa piirangutele juba vastanud ning kehtestanud lühiajalised turgu toetavad meetmed enam kui 155 miljoni euro väärtuses, et lahendada puu- ja köögiviljade ja piimatoodete ülepakkumise probleem turul. Kuid nende toodete transporditurule avalduv mõju on seni tähelepanuta jäetud. On oluline märkida, et Venemaa Föderatsiooni imporditud tooteid (peamiselt toidukaupu ja tööstustooteid) transporditakse põhiliselt mööda maanteed. Toidutranspordile spetsialiseerunud veoettevõtete jaoks (mis on investeerinud selleks otstarbeks mõeldud külmikveokite parki) tähendab Venemaa embargo seda, et nad kaotavad suurema osa oma lepingutest.

Lisaks teatas Venemaa esindaja 25. ja 26. septembril 2014 Pariisis toimunud Euroopa transpordiministrite konverentsi (ECMT) maanteetranspordi rühma viimasel koosolekul, et Venemaa piirab veelgi rahvusvahelisi autovedusid oma territooriumil, kahandades alates 1. jaanuarist 2015 Vene territooriumil kehtivate ECMT põhilubade arvu 67lt 16le.

1. Kas komisjon on eelmainitut arvestades teadlik praeguse olukorra tõsidusest ja kõigist tagajärgedest, mida Vene piirangud avaldavad ELi veoettevõtjatele?

2. Kas komisjon saab esitada täpseid andmeid kahjude kohta, mida ELi majandus on Vene piirangute tõttu kandnud, eriti transpordisektoris?

3. Milliseid meetmeid näeb uus komisjon ette, et hoida ära ELi veoettevõtjate olukorra halvenemine?

4. Kuidas kavatseb uus komisjon sekkuda – eriti transpordisektoris – seoses Venemaa piirangute mõjuga kogu ELi majandusele?

5. Kas komisjon kavatseb astuda samme kaubanduspoliitika komitee kaudu, et koostada WTOle kaebus Venemaa kohta?

Keel, milles küsimus esitati: EN
Õigusalane teave