Parlamentarno pitanje - O-000005/2015Parlamentarno pitanje
O-000005/2015

Učinak ruskih restrikcija na međunarodne cestovne prijevoznike

Pitanje za usmeni odgovor O-000005/2015
upućeno Komisiji
članak 128
Michael Cramer, u ime Odbor za promet i turizam

Postupak : 2015/2541(RSP)
Faze dokumenta na plenarnoj sjednici
Odabrani dokument :  
O-000005/2015
Podneseni tekstovi :
O-000005/2015 (B8-0105/2015)
Glasovanja :
Doneseni tekstovi :

Ruska Federacija zabranila je 7. kolovoza 2014. uvoz određenih prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda, među ostalim i iz svih država članica EU-a. Za prometni sektor taj embargo podrazumijeva zabranu ulaska za vozila koja prevoze poljoprivredne i prehrambene proizvode, a time i znatan gubitak ugovora. Ruska Federacija također otežava prijevoz prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda obuhvaćenih embargom preko svojeg teritorija u treće zemlje, npr. zahtijevanjem pratnje za takav prijevoz, deseterostrukim povećanjem cijene jamstava za poduzeća koja prevoze robu obuhvaćenu embargom, pa čak i potpunom blokadom tog prijevoza. Rusko je tržište zbog svoje blizine, veličine i razvojnog potencijala gospodarski privlačno za međunarodne cestovne prijevoznike iz EU-a, posebno one sa sjedištem u zemljama koje graniče s Rusijom. Komisija je na te ruske restrikcije već odgovorila uvođenjem kratkoročnih mjera potpore tržištu u vrijednosti od više od 155 milijuna EUR kako bi riješila problem prezasićenosti tržišta voćem i povrćem te mliječnim proizvodima. Međutim, posljedice za tržište prijevoza tih proizvoda dosad su zanemarivane. Važno je napomenuti da se roba koju uvozi Ruska Federacija (pretežito hrana i industrijski proizvodi) prevozi prvenstveno cestovnim prometom. Za cestovne prijevoznike specijalizirane za prijevoz hrane (koji su uložili u poseban vozni park s hladnjačama) ruski embargo znači gubitak većinu ugovora.

K tomu, na zadnjem je sastanku Skupine za cestovni promet Međunarodnog prometnog foruma održanom u Parizu 25. i 26. rujna 2014. predstavnik Rusije najavio da će od 1. siječnja 2015. Rusija dodatno ograničiti međunarodni cestovni teretni promet na svojem teritoriju smanjenjem broja dozvola ECMT-a (Europska konferencija ministara prometa) koje vrijede na ruskom teritoriju sa 67 na 16.

1. S obzirom na navedeno, je li Komisija svjesna težine trenutačne situacije i svih posljedica ruskih restrikcija na prijevoznike iz EU-a?

2. Može li Komisija iznijeti točne podatke o gubicima koje je pretrpjelo europsko gospodarstvo, posebno prometni sektor, kao rezultat tih ruskih restrikcija?

3. Koje mjere nova Komisija namjerava poduzeti kako bi se izbjeglo daljnje pogoršanje situacije za prijevoznike iz EU-a?

4. Što nova Komisija namjerava poduzeti, posebno u prometnom sektoru, s obzirom na učinak tih ruskih restrikcija na gospodarstvo EU-a u cjelini?

5. Namjerava li Komisija djelovati u okviru Odbora za trgovinsku politiku kako bi pripremila tužbu protiv Rusije u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji?