Parlamento klausimas - O-000039/2015Parlamento klausimas
O-000039/2015

Prieglobsčio prašymų nagrinėjimo bei paieškos ir gelbėjimo operacijų perdavimas trečiosioms šalims

20.4.2015

Klausimas, į kurį atsakoma žodžiu, Nr. O-000039/2015
Komisijai
Darbo tvarkos taisyklių 128 straipsnis
Cornelia Ernst, Barbara Spinelli, Marina Albiol Guzmán, Malin Björk, Kostas Chrysogonos, Dennis de Jong, Marie-Christine Vergiat, GUE/NGL frakcijos vardu
Judith Sargentini, Ska Keller, Bodil Ceballos, Eva Joly, Jean Lambert, Ulrike Lunacek, Josep-Maria Terricabras, Verts/ALE frakcijos vardu
Cecilia Wikström, Nathalie Griesbeck, ALDE frakcijos vardu
Laura Ferrara, Ignazio Corrao, EFDD frakcijos vardu

Kadangi iki šiol 2015 m. žuvo bent 1 500 migrantų ir nuogąstaujama, kad praėjusį sekmadienį nuskendo 700 migrantų, Italijos vidaus reikalų ministras Angelino Alfano pasiūlė perduoti paiešką ir gelbėjimą bei ES jūrų sienų kontrolę tokioms šalims kaip Egiptas arba Tunisas, kurios nugabentų išgelbėtus migrantus į savo pakrantes. Pasiūlymas, kuriuo siekiama „tikro atgrasomojo poveikio, kad mažiau migrantų būtų pasirengę rizikuoti gyvybe, kad pasiektų Europos krantus“, buvo pristatytas Prancūzijai, Vokietijai, Ispanijai ir Komisijai per 2015 m. kovo 12 d. Teisingumo ir vidaus reikalų (TVR) tarybos susitikimą, o vėliau dėl jo buvo diskutuojama Komisijoje 2015 m. kovo 17 d.

Be šio klausimo, vidaus reikalų ministrai per TVR tarybos susitikimą taip pat aptarė galimybę įsteigti pabėgėlių stovyklas Šiaurės Afrikoje ir nagrinėti prieglobsčio prašymus šiose stovyklose – šį pasiūlymą Komisija ir Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuras (UNHCR) pastaruosius 15 metų nuolat atmesdavo dėl daugelio teisinių ir praktinių kliūčių, įskaitant pavojų pažeisti tarptautinį negrąžinimo principą.

– Kokios pozicijos Komisija laikosi A. Alfano pristatyto neoficialaus dokumento atžvilgiu? Ar ji galėtų plačiau pakomentuoti, kiek šis pasiūlymas dera su ES ir tarptautiniais prieglobsčio srities teisės aktais, įskaitant negrąžinimo principą?

– Atsižvelgiant į laiką, kada buvo imtasi tokių iniciatyvų, ir Komisijos įsitraukimą į šias diskusijas, ar esama planų įtraukti paiešką ir gelbėjimą ir (arba) prieglobsčio prašymų nagrinėjimą išorėje į Europos migracijos darbotvarkę?

– Ar ji galėtų plačiau pakomentuoti teisines ir praktines kliūtis, su kuriomis susiduriama atliekant bendrą nagrinėjimą išorėje?

– Ar ji ketina savo būsimoje Europos migracijos darbotvarkėje pateikti pasiūlymų dėl saugaus ir teisėto būdo prieglobsčio prašytojams ir migrantams patekti į ES, kurie peržengtų Mėlynosios kortelės direktyvos peržiūros ir esamų persikėlimo iniciatyvų ribas, ir ar ji išreikš savo poziciją dėl 2015 m. kovo 2 d. UNHCR Komisijai siųsto laiško priede pateiktų rekomendacijų?