Parlamentarno pitanje - O-000048/2015Parlamentarno pitanje
O-000048/2015

Okončanje prakse rane, prisilne udaje djevojčica

6.5.2015

Pitanje za usmeni odgovor O-000048/2015
upućeno Komisiji
članak 128
Iratxe García Pérez, Anna Maria Corazza Bildt, u ime Odbor za prava žena i ravnopravnost spolova

Postupak : 2015/2654(RSP)
Faze dokumenta na plenarnoj sjednici
Odabrani dokument :  
O-000048/2015
Podneseni tekstovi :
O-000048/2015 (B8-0552/2015)
Glasovanja :
Doneseni tekstovi :

Sve djevojčice i dječaci imaju pravo na djetinjstvo koje podrazumijeva vrijeme za igru, pravo na obrazovanje, zaštitu od toga da im netko naudi, da ih se zlostavlja i iskorištava kao i pravo na razvoj svoga punog građanskog potencijala, kako je navedeno u Konvenciji UN-a o pravima djeteta. Međutim, za milijune djece djetinjstvo naglo završava zbog ranog, prisilnog stupanja u brak, koje ne predstavlja samo kršenje prava djece nego i oblik nasilja nad ženama. Spomenutom se praksom krši pravo djevojčica na tjelesni integritet, neovisno donošenje odluka, u koje se ubraja i planiranje obitelji, te pravo na slobodu od nasilja, uključujući od silovanja u braku, stoji u Pekinškoj deklaraciji i Platformi za djelovanje. Kasnijim stupanjem u brak i rađanjem djece može se ostvariti bolji socijalni i ekonomski razvoj te zaštititi djevojčice od rizika zaraze HIV-om, smrti pri porodu te medicinskih stanja kao što je fistula.

U planu djelovanja EU-a za jednakost spolova i osnaživanje žena u razvoju, usvojenom 2010., poziva se na to da se aspekt spola uzme kao glavni ili bitan cilj u barem 75 % novih projekata koje financira EU. Strateškim okvirom EU-a za ljudska prava i demokraciju, usvojenim 2012., sprečavanje dječjih brakova utvrđeno je kao prioritet Europske službe za vanjsko djelovanje i država članica.

1. Koje je korake Komisija dosad poduzela kako bi potakla EU i njegove države članice da potpišu i ratificiraju Istanbulsku konvenciju?

2. Koji je konkretni plan potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku u pogledu zaustavljanja prakse dječjih brakova, a u svjetlu sklapanja sporazuma o trgovini, suradnji i pridruživanju s trećim zemljama?

3. Hoće li dijalog s trećim zemljama i regionalnim organizacijama (osobito s Afričkom unijom i Južnoazijskom udrugom za regionalnu suradnju) uključivati posebne ciljeve i mehanizama za nadzor usmjerenih na iskorjenjivanje prakse dječjih brakova?

4. Koje će inicijative Komisija poduprijeti pri provedbi informativnih kapanja i kampanja za podizanje razine svijesti, u suradnji s međunarodnim organizacijama i zemljama partnerima, u zajednicama u kojima se krše temeljena ljudska prava na osnovi spola, u prvom redu školovanjem djevojčica, pružanjem pomoći u razvoju njihovih vještina, podizanjem razine svijesti među roditeljima i čelnicima zajednica, osiguravanjem novčane potpore i poticaja namijenjenih djevojčicama i njihovim obiteljima te podupiranjem zakona i politika usmjerenih na zaustavljanje prakse dječjih brakova?