Parlamenta jautājums - O-000078/2015Parlamenta jautājums
O-000078/2015

Bērna interešu aizsardzība pāri Eiropas robežām

18.6.2015

Jautājums, uz kuru jāatbild mutiski O-000078/2015
Komisijai
Reglamenta 128. pants
Peter Jahr, Tadeusz Zwiefka, Mairead McGuinness, Roberta Metsola, Anna Maria Corazza Bildt, PPE grupas vārdā

Ņemot vērā augošās sabiedrības bažas, kas redzamas aizvien lielākajā Eiropas Parlamentam adresēto lūgumrakstu skaitā, vai Komisija varētu paust nostāju par šādiem jautājumiem:

1. Ņemot vērā gaidāmo regulas „Brisele II“ pārskatīšanu, vai Komisija varētu paskaidrot, kādā virzienā tā ierosinās izmaiņas? Vai Komisija paredz atcelt pašreizējos procedūras un birokrātiskos šķēršļus tiesvedības procesos par bērna aizbildnību? Vai Komisija ierosinās izmaiņas, lai radītu lielāku skaidrību bērna pastāvīgās dzīvesvietas definīcijā (15. pants), kas ir lielākais savienojošais faktors starptautiskas nolaupīšanas lietās?

2. Vai Komisija apsver kopēju standartu ieviešanu dalībvalstīs bērna uzklausīšanai civilprocesa laikā? Turklāt, vai Komisija veicinās dažādu ieinteresēto personu dialogu un apmaiņas ar paraugpraksi, piemēram, palīdzības un apmācības sniegšanu ES dalībvalstu sociālajiem darbiniekiem, tiesnešiem un policijas spēkiem par attiecīgajiem tiesiskajiem instrumentiem un judikatūru?

3. Vai Komisija apsver mudināt dalībvalstis izraudzīties īpašas ģimenes tiesas starptautisku gadījumu izskatīšanai ar pārrobežu bērna nolaupīšanas elementiem, lai nodrošinātu lielāku procesa efektivitāti un efektīvu un ātru atgriešanu? Vai Komisija apsvērtu šādu tiesu un attiecīgo iestāžu tīkla izveidi, lai veicinātu raitu sadarbību un paraugprakses apmaiņu?

4. Vai Komisija plāno veicināt ideju par paātrinātu procedūru lietām, kas saistītas ar bērniem, dalībvalstu tiesu tiesvedības procesos, kā arī lietās, kas iesniegtas Eiropas Savienības Tiesā?

5. Vai Komisija ir informēta par noteiktu dalībvalstu bažām par citu dalībvalstu adopcijas praksi (adopcija bez vecāku piekrišanas), kurai ir ietekme uz bērniem un ģimenēm, kuras pārceļas uz dalībvalstīm, kurās ir šāda prakse? Vai Komisija apkopo informāciju par šo jautājumu, lai nodrošinātu, ka tiek garantēta bērna interešu ievērošana?

6. Vai Komisija varētu paskaidrot, vai tā plāno stiprināt visas Eiropas teritorijas iniciatīvas ar mērķi izveidot tīmekļa portālu, kurā skaidrā un pieejamā veidā tiktu sniegta atbilstīgā juridiskā informācija par dalībvalstu adopcijas procedūrām, kā arī uzskaitītas attiecīgās iestādes un struktūras, kurās iespējams vērsties pārrobežu nolaupīšanas gadījumā?

7. Vai Komisija apsvērtu iespēju saskaņā ar pašreiz esošo tiesisko apmācības programmu izveidot ar pārrobežu bērnu lietām saistītu īpašu tiesiskās apmācības iniciatīvu?