Parlamentná otázka - O-000094/2015Parlamentná otázka
O-000094/2015

Vývozné kontroly v súvislosti s položkami s dvojakým použitím po odhaleniach spoločnosti Hacking Team

Otázka na ústne zodpovedanie O-000094/2015
Komisii
článok 128 rokovacieho poriadku
Marietje Schaake, v mene skupiny ALDE

Postup : 2015/2882(RSP)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
O-000094/2015
Predkladané texty :
O-000094/2015 (B8-0756/2015)
Hlasovanie :
Prijaté texty :

Toto leto sme boli svedkami nabúrania systému spoločnosti Hacking Team, čo je talianska spoločnosť, ktorá predáva spyware po celom svete. Tieto nástroje umožňujú vládam a iným používateľom monitorovať a zaznamenávať každý digitálny pohyb jednotlivca. Z prezradených interných dokumentov vyplýva, že tieto nástroje sa ponúkali a predali vládam krajín, ktoré EÚ kritizovala pre stav o otázke dodržiavania ľudských práv, vrátane Azerbajdžanu, Bahrajnu, Egypta, Maroka a Uzbekistanu. V dokumentoch sa ďalej naznačuje, že spoločnosť Hacking Team pravdepodobne porušila sankcie EÚ proti Rusku a Sudánu, keď predala systémy, ktoré možno používať na porušovanie ľudských práv novinárov, politických oponentov a aktivistov v oblasti dodržiavania ľudských práv. Táto konkrétna spoločnosť môže po nabúraní systému zaniknúť, ale technológia, ktorú predávala, a širšie odvetvie, do ktorého patrí, budú pokračovať. Tento trh je stále do veľkej miery neregulovaný. V súvislosti s predajom týchto nástrojov s dvojakým použitím, ktoré zasahujú do súkromia, treba posilniť transparentnosť a zodpovednosť. Interné politiky riadnej starostlivosti a samoregulačné úsilie nestačia na to, aby sa zabránilo ponuke a predaju týchto systémov z EÚ do niektorých krajín, ktoré sa považujú za najhorších porušovateľov ľudských práv na svete. EÚ nezíska pri odsudzovaní porušovania ľudských práv v tretích krajinách dôveryhodnosť, keď umožňuje predaj produktov, ktoré umožňujú toto porušovanie.

1. Ako chce Komisia riešiť konkrétny problém vývozu monitorovacích technológií z EÚ, ako aj rozdielne interpretácie rozličných orgánov členských štátov?

2. Ako Komisia hodnotí účinnosť súčasného nariadenia č. 428/2009 po odhaleniach spoločnosti Hacking Team? Je Komisia presvedčená, že spoločnosť Hacking Team porušila sankcie EÚ proti Rusku a Sudánu?

3. Ako chce Komisia zabrániť vytváraniu zbytočne prísnych kontrol či nadmernej byrokratickej záťaže na nástroje bezpečnostného testovania, ktoré by mohli brzdiť výskum?