Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu : O-000099/2015

Předložené texty :

O-000099/2015 (B8-0759/2015)

Rozpravy :

PV 05/10/2015 - 13
CRE 05/10/2015 - 13

Hlasování :

Přijaté texty :


Parlamentní otázky
PDF 192kWORD 28k
15. září 2015
O-000099/2015
Otázka k ústnímu zodpovězení s rozpravou O-000099/2015
Komisi
článek 128 jednacího řádu
David Martin, Alessia Maria Mosca, za skupinu S&D

 Předmět: Kontroly vývozu týkající se zboží dvojího využití v souvislost s odhaleními ohledně firmy Hacking Team
 Odpověď na plenárním zasedání 

Letos v létě jsme se stali svědky hackerského útoku na firmu Hacking Team, což je italská společnost, která prodává špionážní sofware po celém světě. Tyto nástroje umožňují vládám i jiným uživatelům, aby monitorovaly a zaznamenávaly jakýkoli digitální pohyb osob. Z interních dokumentů, které unikly, je zjevné, že tyto nástroje byly nabízeny a prodány vládám zemí, jejichž chování v oblasti lidských práv EU kritizovala, včetně Ázerbájdžánu, Bahrajnu, Egypta, Maroka a Uzbekistánu. Z dokumentů také vyplývá, že společnost Hacking Team porušila sankce EU uvalené na Rusko a Súdán, neboť jim prodala systémy, které lze zneužít k porušování lidských práv novinářů, politických odpůrců a aktivistů v oblasti lidských práv. Přestože je možné, že tato společnost po tomto hackerském útoku zanikne, technologie, s kterou obchoduje i rozsáhlejší průmysl, v němž působí, budou existovat i nadále. Tento trh je i nadále jen málo regulován. Je třeba zajistit transparentnost a zodpovědnost, pokud jde o prodej těchto výrobků dvojího použití používaných k zásahům do soukromí. Vnitřní politiky náležité péče a úsilí v oblasti samoregulace nestačí k tomu, aby se zabránilo uvádění těchto systémů a jejich prodeji z EU do zemí, které v celosvětovém měřítku patří k těm, v nichž dochází k nejhoršímu porušování lidských práv. Pokud EU dovolí prodej těchto produktů, které toto porušování umožňuje, nebude možné brát vážně její kritiku týkající se porušování lidských práv.

1. Jak hodlá Komise řešit tento specifický problém v oblasti vývozu technologií určených ke sledování z EU, včetně rozdílů ve výkladu orgány různých členských států?

2. Jak hodnotí Komise účinnost platného nařízení č. 428/2009 s ohledem na odhalení týkající se společnosti Hacking Team? Domnívá se Komise, že společnost Hacking Team porušila sankce uvalené na Rusko a Súdán?

3. Jak hodlá Komise zabránit tomu, aby došlo k zavedení nepřiměřeně přísných kontrol nebo přehnané byrokratické zátěže v oblasti testovacích bezpečnostních nástrojů, které by byly překážkou pro výzkum?

Jazyk, v němž byla otázka vznesena: EN
Právní upozornění