Procedūros eiga plenarinėje sesijoje
Dokumento priėmimo eiga : O-000099/2015

Pateikti tekstai :

O-000099/2015 (B8-0759/2015)

Debatai :

PV 05/10/2015 - 13
CRE 05/10/2015 - 13

Balsavimas :

Priimti tekstai :


Parlamentiniai klausimai
PDF 188kWORD 27k
2015 m. rugsėjo 15 d.
O-000099/2015
Klausimas, į kurį atsakoma žodžiu, Nr. O-000099/2015
Komisijai
Darbo tvarkos taisyklių 128 straipsnis
David Martin, Alessia Maria Mosca, S&D frakcijos vardu

 Tema: Dvejopo naudojimo prekių eksporto kontrolė atskleidus informaciją apie bendrovę "Hacking Team"
 Atsakymas plenariniame posėdyje 

Šią vasarą įsilaužta į Italijos bendrovę „Hacking Team“, visame pasaulyje parduodančią šnipinėjimo programas. Šiomis programomis vyriausybės ir kiti naudotojai gali stebėti ir fiksuoti visus asmens veiksmus skaitmeninėje erdvėje. Nutekinti vidaus dokumentai rodo, kad šios programos buvo siūlomos ir parduodamos šalių, kurių padėtį žmogaus teisių srityje yra kritikavusi ES, įskaitant Azerbaidžaną, Bahreiną, Egiptą, Maroką ir Uzbekistaną, vyriausybėms. Iš dokumentų matyti, kad bendrovė „Hacking Team“ gali būti pažeidusi Rusijai ir Sudanui taikomas ES sankcijas, t. y. pardavusi sistemas, kurios gali būti naudojamos žurnalistų, politinių oponentų ir kovotojų už žmogaus teises žmogaus teisėms pažeisti. Po šio įsilaužimo minėtoji konkreti bendrovė gali išnykti, tačiau technologijos, kuriomis ji prekiauja, ir platesnis sektorius, kuriam jos priklauso, išliks. Ši rinka didžiąja dalimi ir toliau nereguliuojama. Būtina užtikrinti šių privatumą pažeidžiančių dvejopo naudojimo prekių pardavimo skaidrumą ir atskaitomybę už jį. Vidinės deramo stropumo politikos ir savireguliacijos pastangų nepakanka norint užkirsti kelią šių sistemų rinkodarai ir pardavimui iš ES kai kurioms didžiausioms žmogaus teisių pažeidėjoms pasaulyje. Niekas niekada netikės tuo, kad ES smerkia žmogaus teisių pažeidimus trečiosiose šalyse, jei ji leis prekiauti produktais, kuriais naudojantis galima daryti šiuos pažeidimus.

1. Kaip Komisija numato spręsti konkrečią sekimo technologijų eksporto iš ES problemą, įskaitant nevienodo skirtingų valstybių narių valdžios institucijų aiškinimo klausimą?

2. Kaip Komisija vertina šiuo metu galiojančio Reglamento Nr. 428/2009 veiksmingumą atsižvelgdama į atskleistą informaciją apie bendrovę „Hacking Team“? Ar, Komisijos nuomone, bendrovė „Hacking Team“ pažeidė sankcijas, kurias ES taiko Rusijos ir Sudano režimams?

3. Kaip Komisija ketina išvengti bereikalingai griežtos kontrolės arba pernelyg didelės biurokratinės naštos saugumo patikrinimo priemonių atžvilgiu – juk tai gali būti kliūtis moksliniams tyrimams?

Klausimo originalo kalba: EN
Teisinis pranešimas