Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls : O-000099/2015

Iesniegtie teksti :

O-000099/2015 (B8-0759/2015)

Debates :

PV 05/10/2015 - 13
CRE 05/10/2015 - 13

Balsojumi :

Pieņemtie teksti :


Deputātu jautājumi
PDF 187kWORD 28k
2015. gada 15. septembris
O-000099/2015
Jautājums, uz kuru jāatbild mutiski O-000099/2015
Komisijai
Reglamenta 128. pants
David Martin, Alessia Maria Mosca, S&D grupas vārdā

 Temats: Eksporta kontrole attiecībā uz divējāda lietojuma precēm pēc atklāsmēm saistībā ar Hacking Team
 Atbilde plenārsēdē 

Šajā vasarā tika uzlauzta datorsistēma Itālijas uzņēmumam Hacking team, kas visā pasaulē pārdod izspiegošanas ierīces. Šīs ierīces ļauj valdībām un citiem to lietotājiem uzraudzīt un ierakstīt visas kādas personas digitālās darbības. Nopludinātie iekšējie dokumenti liecina, ka minētās ierīces tika piedāvātas un pārdotas tādu valstu valdībām, kuras ES ir kritizējusi par cilvēktiesību pārkāpumiem, tostarp Azerbaidžānas, Bahreinas, Ēģiptes, Marokas un Uzbekistānas valdībai. Dokumenti arī norāda, ka Hacking Team varētu būt pārkāpusi ES sankcijas pret Krieviju un Sudānu, pārdodot tām sistēmas, ko var izmantot, lai pārkāptu žurnālistu, politisko pretinieku un cilvēktiesību aktīvistu cilvēktiesības. Lai gan šis konkrētais uzņēmums pēc tā datorsistēmas uzlaušanas varētu būt nozudis, tā pārdotā tehnoloģija, kā arī visa rūpniecības nozare, kurai tas pieder, turpinās darboties. Šis tirgus joprojām ir ļoti neregulēts. Šādu privātumu pārkāpjošu divējāda lietojuma ierīču pārdošanā ir jānodrošina pārredzamība un pārskatatbildība. Nepietiek tikai ar iekšējām pienācīgas pārbaudes politikas nostādnēm un pašregulācijas centieniem, lai novērstu to, ka šādas sistēmas no ES tiek piedāvātas un pārdotas valstīm, kuras ir vislielākie cilvēktiesību pārkāpēji pasaulē. ES nosodījumu par cilvēktiesību pārkāpumiem trešās valstīs nevarēs uzskatīt par nopietnu, ja tā ļauj pārdot izstrādājumus, kas dod iespēju īstenot šādus pārkāpumus.

1. Kā Komisija ir paredzējusi risināt šo konkrēto problēmu saistībā ar slepenas novērošanas tehnoloģiju eksportu no ES, tostarp dažādu dalībvalstu iestāžu atšķirīgo šā jautājuma interpretāciju?

2. Kā Komisija vērtē spēkā esošās Regulas Nr. 428/2009 efektivitāti, ņemot vērā ar Hacking Team saistītos atklājumus? Vai Komisija uzskata, ka Hacking Team ir pārkāpusi sankciju režīmu, ko ES noteikusi pret Krieviju un Sudānu?

3. Kā Komisija plāno novērst pārmērīgi stingras kontroles vai lieku birokrātisko šķēršļu ieviešanu attiecībā uz drošības pārbaudes instrumentiem, kas var apgrūtināt pētniecību?

Jautājuma oriģinālvaloda: EN
Juridisks paziņojums