Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury : O-000099/2015

Teksty złożone :

O-000099/2015 (B8-0759/2015)

Debaty :

PV 05/10/2015 - 13
CRE 05/10/2015 - 13

Głosowanie :

Teksty przyjęte :


Interpelacje
PDF 191kWORD 29k
15 września 2015
O-000099/2015
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000099/2015
do Komisji
art. 128 Regulaminu PE
David Martin, Alessia Maria Mosca, w imieniu grupy S&D

 Przedmiot: Kontrola wywozu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania po doniesieniach w sprawie Hacking Team
 Odpowiedź na posiedzeniu plenarnym 

Tego lata miał miejsce atak hakerski na Hacking Team, włoską firmę sprzedającą na cały świat oprogramowanie szpiegujące. Narzędzia te umożliwiają rządom i innym użytkownikom monitorowanie i rejestrowanie każdego ruchu cyfrowego danej osoby. Ujawnione wewnętrzne dokumenty wykazują, że narzędzia te były sprzedawane rządom krajów, w których sytuacja w dziedzinie praw człowieka była krytykowana przez UE, w tym Azerbejdżanu, Bahrajnu, Egiptu, Maroko i Uzbekistanu. Dokumenty świadczą również o tym, że Hacking Team mógł naruszyć sankcje unijne wobec Rosji i Sudanu sprzedając systemy, które mogą być wykorzystywane do pogwałcenia praw człowieka dziennikarzy, opozycjonistów politycznych i działaczy na rzecz praw człowieka. Choć ta konkretna firma może zniknąć po tym ataku hakerskim, technologia, którą handluje, i szeroko rozumiana branża, do której ona przynależy, będą nadal istnieć. Rynek ten pozostaje w dużej mierze nieuregulowany. Potrzebna jest przejrzystość i odpowiedzialność w odniesieniu do sprzedaży tych naruszających prywatność narzędzi podwójnego zastosowania. Wewnętrzna polityka należytej staranności oraz wysiłki w dziedzinie samoregulacji nie wystarczą, by zapobiec marketingowi i sprzedaży tych systemów z UE niektórym krajom naruszającym w największym stopniu na świecie prawa człowieka. Potępianie przez UE naruszeń praw człowieka w krajach trzecich nigdy nie będzie wiarygodne, jeżeli pozwala się na sprzedaż produktów umożliwiających takie naruszenia.

1. W jaki sposób Komisja zamierza rozwiązać konkretny problem eksportu z UE technologii służących inwigilacji, w tym różnic w interpretacji przepisów przez władze poszczególnych państw członkowskich?

2. Jak Komisja ocenia skuteczność obecnego rozporządzenia nr 428/2009 w świetle doniesień na temat Hacking Team? Czy Komisja uważa, że Hacking Team naruszyła sankcje unijne wobec Rosji i Sudanu?

3. W jaki sposób Komisja zamierza uniknąć tworzenia nadmiernie rygorystycznych kontroli lub nadmiernych obciążeń biurokratycznych, które mogą utrudniać badania naukowe, w odniesieniu do narzędzi testowania bezpieczeństwa?

Oryginalny język pytania: EN
Informacja prawna