Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik : O-000102/2015

Esitatud tekstid :

O-000102/2015 (B8-0760/2015)

Arutelud :

PV 05/10/2015 - 13
CRE 05/10/2015 - 13

Hääletused :

Vastuvõetud tekstid :


Parlamendi esitatud küsimused
PDF 101kWORD 26k
16. september 2015
O-000102/2015
Suuliselt vastatav küsimus O-000102/2015
komisjonile
Kodukorra artikkel 128
Tiziana Beghin, Rolandas Paksas, fraktsiooni EFDD nimel

 Teema: Kahesuguse kasutusega kaupade ekspordikontroll pärast Hacking Teamiga seotud paljastusi
 Vastus täiskogul 

Tänavu suvel häkiti sisse Itaalia ettevõttesse Hacking Team, mis müüb nuhkvara kogu maailmas. Nende süsteemide abil saavad valitsused jt kasutajad jälgida ja salvestada konkreetse isiku kogu digitaalset tegevust. Lekkinud sisedokumendid lubavad väita, et süsteeme turustati ja müüdi selliste riikide valitsustele, mille inimõigustealast olukorda on Euroopa Liit kritiseerinud, sh Aserbaidžaan, Bahrein, Egiptus, Maroko ja Usbekistan. Dokumendid viitavad ka sellele, et Hacking Team võib olla rikkunud ELi poolt Venemaale ja Sudaanile kehtestatud sanktsioone, müües neile süsteeme, mida saab kasutada ajakirjanike, poliitiliste vastaste ja inimõiguslaste inimõiguste rikkumiseks. Kuigi see konkreetne ettevõte võib sissehäkkimise tõttu kaduda, ei kao nende turustatav tehnoloogia ja kogu vastav tööstusharu kuhugi. See turg on endiselt valdavas osas reguleerimata. Sellise eraelu puutumatust riivava kahesuguse kasutusega tehnoloogia müük peab olema läbipaistev ja aruandekohustuslik. Ettevõttesisesest hoolsuskohustusest ja iseregulatsioonist ei piisa, et ära hoida selliste süsteemide turustamist ja müüki EList mõnedele maailma suurimatele inimõiguste rikkujatele. Kui usutav on kolmandates riikides toimuva inimõiguste rikkumise hukkamõistmine ELi poolt, kui samal ajal lubatakse neid rikkumisi võimaldavate toodete müüki?

1. Kuidas kavatseb komisjon lahendada probleemi, mis on seotud seiretehnoloogia ekspordiga EList, sh lahknevustega eri liikmesriikide ametivõimude tõlgendustes?

2. Kuidas hindab komisjon määruse (EÜ) nr 428/2009 tulemuslikkust, võttes arvesse Hacking Teamiga seotud paljastusi? Kas komisjon usub, et Hacking Team on rikkunud ELi poolt Venemaale ja Sudaanile kehtestatud sanktsioonirežiime?

3. Kuidas kavatseb komisjon vältida julgeoleku seirevahendite ülemäära karmi kontrolli või nendega seotud liigset bürokraatiat, mis võib takistada uurimistegevust?

Keel, milles küsimus esitati: EN
Õigusalane teave