Parlamentarno pitanje - O-000028/2016Parlamentarno pitanje
O-000028/2016

Prekogranična zaštita najboljeg interesa djeteta u Europi

Pitanje za usmeni odgovor O-000028/2016
upućeno Komisiji
članak 128
Pavel Svoboda, u ime Odbor za pravna pitanja
Cecilia Wikström, u ime Odbor za predstavke

Postupak : 2016/2575(RSP)
Faze dokumenta na plenarnoj sjednici
Odabrani dokument :  
O-000028/2016
Podneseni tekstovi :
O-000028/2016 (B8-0360/2016)
Glasovanja :
Doneseni tekstovi :

U vezi s predstojećim preispitivanjem Uredbe Bruxelles II.a i u svjetlu rastuće zabrinutosti javnosti, koju potvrđuje velik broj predstavki upućenih Parlamentu, od Komisije se traži da zauzme stajalište o sljedećim pitanjima:

1. Može li razjasniti u kojem će smjeru ići predložene izmjene te uredbe? Predviđa li preispitivanje postojećih procedura i smanjenje birokratskih prepreka u postupcima o skrbništvu nad djecom? Kako će riješiti manjkavosti kao što su neizvršavanje i nedostatak uzajamnog priznavanja odluka nacionalnih sudova te nejasna definicija „najboljeg interesa djeteta” i „uobičajenog boravišta”? Hoće li izričito spomenuti dužnost države domaćina u predmetima skrbništva nad djecom da obavijesti konzularna tijela države čije je dijete državljanin, u skladu s člankom 37. točkom (b) Bečke konvencije o konzularnim odnosima?

2. Hoće li Komisija s obzirom na članak 24. Povelje o temeljnim pravima EU-a uvesti zajedničke minimalne standarde za saslušanje djeteta u nacionalnim građanskim postupcima za prekogranične predmete? Kako će potaknuti dijalog i razmjenu najboljih praksi među dionicima i omogućiti socijalnim radnicima, sucima i policijskim službenicima odgovarajuću pravnu izobrazbu?

3. Hoće li potaknuti države članice u kojima je to potrebno da uspostave specijalizirana vijeća u okviru obiteljskih sudova ili tijela za prekogranično mirenje, čime bi se omogućili pravedniji i brži postupci u državama članicama? Predviđa li uspostavu mreže tih vijeća radi omogućavanja neometane suradnje i razmjene najboljih praksi? Planira li promicati primjenu ubrzanog postupka za predmete povezane s djecom u sudskim postupcima pred nacionalnim sudovima i Sudom Europske unije?

4. Je li svjesna zabrinutosti i pritužbi građana u vezi s provedbom zakonodavstva o posvajanju (posvajanje bez pristanka) i praksi nekih službi za socijalnu skrb za djecu i pravosudnih službi koje utječu na slobodno kretanje (328 predstavki zaprimljenih od pet različitih država članica)? Hoće li prikupiti informacije o tim pitanjima i zajamčiti zaštitu najboljeg interesa djeteta?

5. Podržava li inicijative na europskoj razini čiji je cilj pokretanje internetskog portala za privatne korisnike i pravne subjekte na kojemu bi se nalazile jasne i lako dostupne pravne informacije o nacionalnim postupcima posvajanja te bi bila navedena tijela kojima se treba obratiti u slučajevima prekogranične otmice? Razmatra li mogućnost da u okviru postojećeg programa pravosudne izobrazbe pokrene inicijativu za pravosudnu izobrazbu o prekograničnim slučajevima koji se odnose na djecu?