Parlamentní otázka - O-000062/2016Parlamentní otázka
O-000062/2016

Bezpečnost jaderných zařízení v Bělorusku

5.4.2016

Otázka k ústnímu zodpovězení s rozpravou O-000062/2016
Komisi
článek 128 jednacího řádu
Bronis Ropė, Rebecca Harms, Claude Turmes, za skupinu Verts/ALE
Algirdas Saudargas, Krišjānis Kariņš, Jerzy Buzek, za skupinu PPE
Petras Auštrevičius, za skupinu ALDE
Zigmantas Balčytis, za skupinu S&D

Pro evropské občany obrovský význam má obrovský význam bezpečnost jaderných zařízení v členských státech a v sousedních zemích. Činnost Evropské komise v oblasti spolupráce mezi Evropskou unií a třetími zeměmi v této oblasti proto má velký politický význam. Prvořadý význam této činnosti opakovaně zdůraznila i Evropská rada a její důležitost se dále zvyšuje v souvislosti s projektem jaderné elektrárny v běloruském Ostroveci. Při výstavbě této elekrárny, která se nachází těsně u hranic s Evropskou unie, jsou totiž ignorovány základní mezinárodní normy v oblasti jaderné bezpečnosti a životního prostředí.

Projekt jaderné elektrárny Ostrovec je natolik netransparentní, že musíme Komisi položit několik otázek:

– Jaký je současný stav zátěžového testu jaderné elektrárny Ostrovec, o němž se zmiňuje společné prohlášení Komise a příslušných orgánů sedmi partnerských států včetně Běloruska ze dne 23. června 2011, podle něhož mají proběhnout zátěžové testy jaderných elektráren všech zúčastněných stran?

– Co udělala Komise pro to, aby výstavba jaderné elektrárny Ostrovec splňovala přísné bezpečnostní normy platné v Evropské unii? Co udělala dále Komise pro to, aby zajistila, že ostrovecká elektrárna bude posléze provozována v souladu s přísnými bezpečnostními normami EU?

– Jaké prostředku má Komise k tomu, aby mohla ověřovat informace, které ji poskytují nebo mají poskytnout běloruské orgány?

– Jaká opatření hodlá Komise přijmout, aby zajistila včasné provedení zátěžového testu ostrovecké jaderné elektrárny, vezmeme-li v úvahu, že má být uvedena do provozu v roce 2018?

– Jak hodlá Komise zajistit, aby byl zátěžový test proveden v naprostém souladu s metodikou vyvinutou Skupinou evropských dozorčích orgánů pro jadernou bezpečnost? Zvažuje Komise, že by v této záležitosti postupovala aktivněji a přijala v rámci procesu zátěžového testování konkrétní opatření, jako například následný peer review, a nabídla svou přímou účast s cílem tento proces zrychlit a zajistit jeho soulad s metodikou, kterou Evropská unie certifikovala jako bezpečnou?