Parlamenta jautājums - O-000067/2016Parlamenta jautājums
O-000067/2016

Eiropas dzelzceļa apgādes nozares konkurētspēja

Jautājums, uz kuru jāatbild mutiski O-000067/2016
Komisijai
Reglamenta 128. pants
Jerzy Buzek, Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komiteja komitejas vārdā

Procedūra : 2015/2887(RSP)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls :  
O-000067/2016
Iesniegtie teksti :
O-000067/2016 (B8-0704/2016)
Pieņemtie teksti :

Eiropas dzelzceļa apgādes nozare (RSI) ir stratēģiski nozīmīga rūpniecības izaugsmei, nodarbinātībai, inovācijai un pārejai uz ilgtspējīgu mobilitāti. Ņemot vērā to, ka Eiropas Savienības RSI apdraud agresīva un valsts atbalstīta trešo valstu konkurentu ekspansija, Parlaments vēlas saņemt skaidrojumus par šādiem jautājumiem:

1. Ņemot vērā pētniecības un izstrādes attīstību citās pasaules daļās un kopīgās tehnoloģiju iniciatīvas “Shift 2 Rail” (S2R) ilgo izveides posmu, kā Komisija var paātrināt S2R īstenošanu? Kāds ir sākotnējais novērtējums pēc pirmā uzaicinājuma iesniegt priekšlikumus un kā varētu uzlabot MVU līdzdalību? Kā Komisija var atbalstīt programmas “Apvārsnis 2020”, Eiropas strukturālo un investīciju fondu un Eiropas Stratēģisko investīciju fonda resursu labāku izmantošanu un nodrošināt saskaņotību starp šiem instrumentiem RSI labā?

2. Daudzi uzņēmumi, kas darbojas RSI, ir MVU. Kā Komisija plāno uzlabot MVU uzņēmējdarbības vidi RSI, jo īpaši attiecībā uz sabiedriskās apspriešanas par Eiropas Mazās uzņēmējdarbības akta (MUA) pārskatīšanas prioritārajām jomām? Kāpēc Komisija atturas ierosināt MUA pārskatīšanu?

3. Stimulēt pieprasījumu pēc dzelzceļa aprīkojuma ir būtiski, lai palīdzētu izveidot noieta tirgu Eiropas dzelzceļa apgādes nozares uzņēmumiem un panāktu pāreju uz dzelzceļa transportu. Kā Komisija plāno stiprināt Eiropas dzelzceļa aprīkojuma tirgu, jo īpaši attiecībā uz augstas pievienotās vērtības un novatorisku aprīkojumu?

4. Starptautiski Eiropas RSI ir jākonkurē, piemēram, ar uzņēmumiem no Ķīnas, kuri saņem plašu valsts atbalstu, piemēram, labvēlīgus eksporta kredītus. Kā Komisija nodrošina taisnīgus un līdzvērtīgus konkurences apstākļus RSI globālās konkurences jomā? Kāda būs ietekme uz RSI, ja Ķīnai tiks piešķirts tirgus ekonomikas statuss, kas var vēl vairāk apdraudēt Eiropas darbvietas? Vai Komisija ņem vērā RSI divpusējos un daudzpusējos nolīgumos ar trešām valstīm un kādā mērā šie nolīgumi atvieglo Eiropas piegādātāju piekļuvi galvenajiem tirgiem, piemēram, Japānai, Ķīnai un ASV? Vai Komisija redz turpmāku iespēju veicināt sadarbību starp Eiropas RSI uzņēmumiem (piemēram, izmantojot stratēģiskas partnerības un apvienības), lai uzlabotu konkurētspēju ar lielajiem konkurentiem ārpus ES? Vai šajā sakarībā Komisija apsver iespēju atkārtoti izvērtēt pašreizējo ES konkurences noteikumu kopumu?

5. Kad mēs varam sagaidīt integrētu un saskaņotu rūpniecības politikas stratēģiju, kas uzsver tādu nozaru kā RSI īpatnības un stratēģisko nozīmi, kā arī nāk klajā ar jaunām idejām par to, kā saglabāt augsta līmeņa vertikālo ražošanu Eiropā līdz ar reindustrializācijas paplašināšanas centieniem?