Parlamentná otázka - O-000083/2016Parlamentná otázka
O-000083/2016

Nemecký zákon o minimálnej mzde a konanie o nesplnení povinnosti

25.5.2016

Otázka na ústne zodpovedanie O-000083/2016
Komisii
článok 128 rokovacieho poriadku
Roberts Zīle, Richard Sulík, Tomasz Piotr Poręba, Peter van Dalen, Kosma Złotowski, Jacqueline Foster, Evžen Tošenovský, Zbigniew Kuźmiuk, Hans-Olaf Henkel, Bernd Lucke, v mene skupiny ECR

Podľa nemeckého zákona o minimálnej mzde (tzv. MiLog) od 1. januára 2015 nemôže byť minimálna hodinová mzda zamestnanca pracujúceho na území Nemecka nižšia ako 8,50 EUR. Toto sa vzťahuje aj na odvetvie dopravy zamestnancov, ktorých zamestnávatelia majú sídlo mimo Nemecka, napríklad dopravcov, ktorí pracujú pre zamestnávateľa so sídlom v inom štáte a vykonávajú tranzit cez nemecké územie, alebo v prípade cezhraničnej a kabotážnej dopravy. Okrem toho z nadmerných registračných, kontrolných a oznamovacích povinností, ktoré idú ďaleko nad rámec toho, čo je potrebné, plynú dodatočné náklady a nadmerná administratívna záťaž a neumožňujú dopravným podnikom z ostatných členských štátov pôsobiť na vnútornom trhu EÚ.

V máji 2015 otvorila Komisia konanie vo veci nesplnenia povinnosti proti Nemecku. Avšak ani rok od otvorenia tohto konania nebolo poskytnuté ďalšie objasnenie a nezaznamenali sa žiadne hmatateľné výsledky.

Okrem toho francúzske orgány nedávno uverejnili usmernenia k uplatňovaniu tzv. „Loi Macron“, v ktorých spresnili, že od 1. júla 2016 musia zahraniční vodiči dostať francúzsku minimálnu mzdu a zahraniční prevádzkovatelia musia menovať zástupcu vo Francúzsku.

1. Aký je súčasný stav tohto konania o nesplnení povinnosti? Aké sú ďalšie kroky a ďalšie opatrenia, ktoré Komisia plánuje, a aký časový rámec sa predpokladá pre tieto ďalšie kroky?

2. Dostala Komisia od nemeckej vlády požadované odpovede, v ktorých by objasnila a zdôvodnila nemecký zákon o minimálnej mzde?

3. Kedy a ako chce Komisia túto situáciu uviesť do súladu s právnymi predpismi EÚ a ukončiť súčasnú právnu neistotu, a tým zaručiť uplatňovanie hospodárskych slobôd v EÚ, a to i tých, ktoré európskym podnikom a pracovníkov umožňujú slobodne vykonávať svoju činnosť v rámci jednotného trhu EÚ?