Parlamento klausimas - O-000118/2016Parlamento klausimas
O-000118/2016

Vidaus saugumas ES. Po precedento neturinčių teroristinių išpuolių metų pasiekta pažanga ir dar neišspręstos problemos

6.10.2016

Klausimas, į kurį atsakoma žodžiu, Nr. O-000118/2016
Tarybai
Darbo tvarkos taisyklių 128 straipsnis
Esteban González Pons, Monika Hohlmeier, PPE frakcijos vardu

Po 2015 m. lapkričio 13 d. išpuolių Paryžiuje, vidaus saugumas tapo vienu iš svarbiausių ES darbotvarkės klausimų. 2015 m. gruodžio 17 ir 18 d. išvadose Europos Vadovų Taryba įsipareigojo vykdyti „bekompromisę kovą su terorizmu“ ir, be kita ko, pabrėžė, kad reikia skubiai tobulinti keitimąsi atitinkama informacija ir stiprinti saugumo tarnybų bendradarbiavimą.

Nuo išpuolių Paryžiuje praėjo beveik metai ir per tą laiką Europoje įvykdyta dar trylika teroristinių išpuolių, o saugumo klausimas tebekelia ES piliečiams didelį susirūpinimą. Nepaisant šioje srityje per praėjusius metus pasiektų ženklių teisėkūros rezultatų (be kita ko, sustiprintos ES agentūros, ypač Europolas ir Eurojustas, sukurta Europos sienų ir pakrančių apsauga ir priimta ES keleivio duomenų įrašo direktyva), dar daug reikia nuveikti siekiant įgyvendinti saugumo sąjungos tikslą, kurį 2016 m. kovo mėn. paskelbė ir savo rugsėjo 14 d. pranešime apie Sąjungos padėtį pakartojo Komisijos pirmininkas.

1. Kaip Taryba vertina iki šiol pasiektą pažangą, ypač valstybių narių saugumo tarnybų keitimosi informacija ir jų indėlio į Europolo duomenų bazes ir antrosios kartos Šengeno informacinę sistemą srityse?

2. Kaip Taryba planuoja veiksmingai užkirsti kelią radikalėjimui internetu ar kitomis priemonėmis?

3. Skirtingai nuo kitų nusikalstamų veikų, nuo teroristinių išpuolių dažniausiai nukenčia daug asmenų, įskaitant užsieniečius. Pastarojo meto išpuolių patirtis rodo, kad valstybės narės neturi įdiegusios reikiamų ekstremalių situacijų mechanizmų, skirtų greitai ir veiksmingai patenkinti specifinius teroro aukų ir jų artimųjų poreikius. Kaip Taryba ketina užtikrinti, kad terorizmo aukos ir jų šeimos, nepaisant jų pilietybės, nedelsiant gautų reikiamą paramą ir pagalbą, įskaitant būsimą teisinę ir medicininę pagalbą?

4. Buvo įrodyta, kad du iš išpuoliuose Paryžiuje dalyvavusių teroristų pasinaudojo neteisėtos migracijos į Europą srautais – jie atvyko per Graikiją, kurioje buvo užregistruoti su suklastotais Sirijos kelionės dokumentais, o vėliau keliavo pabėgėlių maršrutais. Ką Taryba ketina daryti, kad sustabdytų teroristų piktnaudžiavimą pabėgėlių maršrutais?